Rozměry zavazadla do letadla 2021: Pravidla 61 aerolinek

Jaký je rozdíl mezi příručním a odbavovaným zavazadlem? Co je možné dát do kabinového a co do zapsaného zavazadla? A co se nesmí převážet v příručních zavazadlech? Odpovíme na vše, plus pro vás máme přehled povolených rozměrů a hmotnostní limity zavazadel dle aerolinek.

Příruční zavazadlo

Příruční zavazadlo

Kabinové zavazadlo, příp. příruční zavazadlo má cestující po celou dobu letu při sobě. Neodevzdává se při odbavení, ale ukládá se buď do přihrádky nad sedačkami, nebo pod sedačku před vámi.

Bezplatnou přepravu alespoň jednoho příručního zavazadla nabízí každá letecká společnost včetně těch nízkonákladových (low-cost). Hmotnost příručního zavazadla může být aerolinkami omezena, maximální rozměry bývají stanoveny vždy a především nízkonákladové aerolinky překročení penalizují.

Před nástupem do letadla je v některých případech nutné provést kontrolu rozměrů zavazadla. Ta se provádí tak, že se kabinové zavazadlo vloží do kovového rámu. Pokud jím projde, je možné ho vzít na palubu. V opačném případě je nutné zaplatit poměrně vysoký poplatek a odbavit ho jako zapsané.

Objem tekutin v příručním zavazadle nesmí překročit 1 litr, v každém jednotlivém obalu navíc nesmí být více než 100 ml tekutiny. Všechny tekutiny musejí být zabaleny v jednom neprodyšném, průhledném obalu.

 • fotoaparát, kamera, tablet, notebook a další elektronická zařízení
 • peníze, cestovní pas a další cennosti
 • jedna další vrstva oblečení pro případ zimy
 • střelné zbraně
 • nůžky a nože
 • tekutiny v objemu nad 1 litr

Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadlo

Odbavené neboli zapsané zavazadlo se odevzdává již při odbavení a během cesty letadlem je umístěno v zavazadlovém prostoru.

Na přepravu odbaveného zavazadla nemusí být automatický nárok, zejména letenky nízkonákladových aerolinek ji nabízejí až jako službu za příplatek. Trendem poslední doby je přeprava zapsaných zavazadel za poplatek také u nejlevnějších letenek na vnitroevropských linkách klasických společností.

Hmotnostní limit odbavovaných zavazadel se liší v závislosti na konkrétní společnosti, obvyklá hodnota je 23 kg. Nejpřísnější letecké společnosti povolují jen 15 kg, nejštědřejší 32 kg.

Při překročení váhového limitu je nutné uhradit poplatek za nadváhu. Ten může být stanoven buď za každý kilogram nadváhy, nebo paušálně na celé zavazadlo. Téměř vždy také platí, že zavazadlo s hmotností nad 32 kg nebude přijato do přepravy.

V odbaveném zavazadle nikdy nepřepravujte peníze, platební karty, elektroniku a další cennosti.

 • nůžky a nože
 • tekutiny, lahve s alkoholem apod.
 • jedlé oleje (například olivový olej) o objemu větším než 1 litr
 • fotoaparát, kamera, tablet, notebook a další elektronická zařízení
 • peníze, platební karty
 • cestovní pas, občanský průkaz a další doklady

Levnější náhrada zámečků na kufry

Zámečky na kufry jsou otrava. Rozbíjejí se, je nutné myslet na klíček a obsah kufru stejně nijak neochrání, neboť dostat se do nich je velmi snadné.

Skrblík místo zámečků doporučuje používat stahovací svorky na kabely. Balení po 100 ks koupíte přibližně za 30 Kč, čas od času má svorky v akci Lidl.

Se svorkami máme dobré zkušenosti i v případě amerických celníků, kteří mají právo odstranit klasický zámeček a provést prohlídku zavazadla. Svorku odstranili a po prohlídce kufru nám ho stáhli novou svorkou umístěnou v zavazadle.