Zavazadla do letadla 2024 → Povolené rozměry u 61 aerolinek

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2023
 • Jaký je rozdíl mezi příručním a odbavovaným zavazadlem?
 • Co je možné dát do kabinového a co do zapsaného zavazadla?
 • Co se nesmí převážet v příručních zavazadlech?

Příruční zavazadlo

Zavazadla do letadla 2024 → Povolené rozměry u 61 aerolinekKabinové zavazadlo, příp. příruční zavazadlo má cestující po celou dobu letu při sobě. Neodevzdává se při odbavení, ale ukládá se buď do přihrádky nad sedadly, nebo pod sedačku před vámi.

Bezplatnou přepravu alespoň jednoho příručního zavazadla nabízí každá letecká společnost včetně těch nízkonákladových (low-cost). Hmotnost příručního zavazadla může být aerolinkami omezena, maximální rozměry bývají stanoveny vždy a především nízkonákladové aerolinky překročení penalizují.

Před nástupem do letadla je v některých případech nutné provést kontrolu rozměrů zavazadla. Ta se provádí tak, že se kabinové zavazadlo vloží do kovového rámu. Pokud jím projde, je možné ho vzít na palubu. V opačném případě je nutné zaplatit poměrně vysoký poplatek a odbavit ho jako zapsané.

Objem tekutin v příručním zavazadle nesmí překročit 1 litr, v každém jednotlivém obalu navíc nesmí být více než 100 ml tekutiny. Všechny tekutiny musejí být zabaleny v jednom neprodyšném, průhledném obalu.

Nápoje v restauracích na letišti za bezpečnostní kontrolou bývají předražené, tyto výdaje lze eliminovat přibalením prázdné PET láhve, která je povolená. Na mnoha letištích jsou dnes už standardem fontánky, kde si lze pitnou vodu načepovat a vzít s sebou na palubu letadla.

Při případném nákupu v duty free shopu je třeba myslet na to, že pro něj musíte mít v příručním zavazadle místo (případně mít tento nákup jako druhou, osobní tašku, kterou ale aerolinky povolují). U odletové brány byste pak mohli zbytečně platit vysoký poplatek za další zavazadlo. Pokud bude zboží z obchodu uloženo v zapečetěné tašce, neotevírejte ji.

Co můžete přibalit do kabinového zavazadla

 • fotoaparát, kamera, tablet, notebook a další elektronická zařízení
 • peníze, cestovní pas a další cennosti
 • jedna další vrstva oblečení pro případ zimy

Co nesmí být v kabinovém zavazadle

 • střelné zbraně
 • nůžky a nože
 • tekutiny v objemu nad 1 litr

Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadloOdbavené neboli zapsané zavazadlo se odevzdává již při odbavení a během cesty letadlem je umístěno v zavazadlovém prostoru.

Na přepravu odbaveného zavazadla nemusí být automatický nárok, zejména letenky nízkonákladových aerolinek ji nabízejí až jako službu za příplatek. Trendem poslední doby je přeprava zapsaných zavazadel za poplatek také u nejlevnějších letenek na vnitroevropských linkách klasických společností.

Hmotnostní limit odbavovaných zavazadel se liší v závislosti na konkrétní společnosti, obvyklá hodnota je 23 kg. Nejpřísnější letecké společnosti povolují jen 15 kg, nejštědřejší 32 kg.

Při překročení váhového limitu je nutné uhradit poplatek za nadváhu. Ten může být stanoven buď za každý kilogram nadváhy, nebo paušálně na celé zavazadlo. Téměř vždy také platí, že zavazadlo s hmotností nad 32 kg nebude přijato do přepravy.

V odbaveném zavazadle nikdy nepřepravujte peníze, platební karty, elektroniku a další cennosti.

Co může obsahovat zapsané zavazadlo

 • nůžky a nože
 • tekutiny, lahve s alkoholem apod.

Co nemůže obsahovat zapsané zavazadlo

 • jedlé oleje (například olivový olej) o objemu větším než 1 litr
 • fotoaparát, kamera, tablet, notebook a další elektronická zařízení
 • peníze, platební karty

Pravidla pro zavazadla dle aerolinek

Levnější náhrada zámečků na kufry

Zavazadla do letadla 2024 → Povolené rozměry u 61 aerolinekZámečky na kufry jsou otrava. Rozbíjejí se, je nutné myslet na klíček a obsah kufru stejně nijak neochrání, neboť dostat se do nich je velmi snadné.

Skrblík místo zámečků doporučuje používat stahovací svorky na kabely. Balení po 100 ks koupíte přibližně za 30 Kč, čas od času má svorky v akci Lidl.

Se svorkami máme dobré zkušenosti i v případě amerických celníků, kteří mají právo odstranit klasický zámeček a provést prohlídku zavazadla. Svorku odstranili a po prohlídce kufru nám ho stáhli novou svorkou umístěnou v zavazadle.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.