Jak se naučit cizí jazyk zdarma: 14 vyzkoušených postupů
- V Praze je možné navštěvovat kurzy angličtiny s rodilými mluvčími za 25 Kč za hodinu
- Cizí jazyk se můžete učit zdarma s mobilními nebo webovými aplikacemi
- Kurzy němčiny pro cizince pořádají německé Volkshochschule
-
Nejlevnější kurzy angličtiny v Praze
Kurzy angličtiny s rodilými mluvčími za symbolický poplatek je možné v Praze absolvovat díky programu TEFL. Ten mimo jiné v Praze navštěvují rodilí mluvčí, kteří by se rádi výuce angličtiny věnovali profesionálně.
K výuce a tréninku jim poslouží čeští dobrovolníci, kteří se naopak chtějí naučit anglicky. Na celou výuku dohlíží učitel budoucích lektorů. Dříve byly kurzy zcela zdarma, nyní je cena nastavena na 749 Kč. Cena zahrnuje celkem 30 hodin hodin výuky během 13 večerů.
Počet míst na každý z termínů je omezen, proto doporučujeme hlásit se v předstihu.Více informací naleznete na webu programu TEFL in Prague.
-
Sledujte filmy a seriály v cizím jazyce
Zdokonalit výslovnost a porozumění cizímu jazyku můžete prostým sledováním seriálů a filmů v původním jazyce (a případně s titulky). Například ve Švédsku je naprosto běžné, že všechny americké seriály se vysílají v originálním znění s titulky. Tento fakt se pozitivně odráží na jazykových znalostech místních obyvatel.
-
Cizojazyčné kurzy od CIA
Až 47 různých světových jazyků se můžete naučit díky bezplatným kurzům, které vyvinula americká vláda původně pro výuku svých agentů a dalších zaměstnanců. Kromě populární němčiny, španělštiny, francouzštiny nebo ruštiny jsou také zastoupeny některé exotičtější jazyky – čínština, vietnamština nebo svahilština. Výhodou jsou dostupné nahrávky ve formátu MP3.
Pro absolvování kurzu je nutná výborná znalost angličtiny, nevýhodou jsou ve většině případů také zastaralé reálie.
-
Místo jazykových škol dejte přednost národním jazykovým institutům
Skrblík se nedoporučuje hlásit do jazykových škol, které bývají často velmi drahé a lze je adekvátně nahradit.
V případě zájmu o jazykový kurz naopak doporučujeme příslušný jazykový institut – pro angličtinu British Council, pro němčinu Goethe-Institut nebo třeba pro španělštinu Instituto Cervantes.
-
Bezplatné jazykové kurzy na internetu
Jazykových kurzů na internetu, za jejichž absolvování nemusíte zaplatit ani haléř, je dnes spousta.
Kurzy angličtiny můžete absolvovat na webu Help for English, který se zabývá rovněž maturitními otázkami, obchodní angličtinou a podobnými užšími obory.Pro němčinu lze zase využít web Němčina zdarma, kde naleznete kromě vysvětlení gramatiky, slovní zásoby a kontrolních testů recenze německých učebnic. Obdobný web existuje také pro španělštinu.
-
Bezplatné aplikace do chytrého telefonu
Efektivně se dá využít rovněž čas strávený třeba při čekání nebo při cestě hromadnou dopravou. Stačí si stáhnout některou z aplikací pro výuku – pro platformu Android i pro telefony iPhone je v současné době těch bezplatných v nabídce hned několik.
- Rozumíte-li již velmi dobře anglicky a chcete se naučit španělsky, francouzsky, německy, portugalsky nebo italsky, doporučujeme Duolingo. Aplikace je pro Android i iOS k dispozici zdarma.
- Anki slouží výuce angličtiny, arabštiny, čínštiny, francouzštiny, hebrejštiny, japonštiny, korejštiny, němčiny, ruštiny a španělštiny prostřednictvím kartiček. Ty mohou být textové, obrázkové nebo zvukové. K dispozici je verze pro Android i pro další systémy včetně počítače.
-
Najděte si cizojazyčně hovořícího kamaráda
Cizí jazyk se dobře naučíte pouze tehdy, budete-li ho pravidelně a dlouhodobě používat. Cesta, jak toho docílit, je poměrně jednoduchá – stačí si najít kamaráda, pro kterého je toužebný jazyk mateřský. Zejména ve městech s větším počtem univerzit a zahraničních studentů se nejedná o nic náročného.
-
Absolvujte školní výměnný pobyt
Většina středních a vysokých škol má v dnešní době již minimálně jednu partnerskou organizaci v zahraničí, se kterou pravidelně spolupořádá výměnné pobyty. Ty tak mohou posloužit nejenom k rozšíření obzorů a nabytí nových zážitků, ale rovněž ke zlepšení jazykového vybavení.
Nejdostupnější je program Erasmus, v rámci kterého můžete vycestovat prakticky do libovolné země Evropské unie. Rozdíl v nákladech mezi studiem v Česku a ve zvolené zemi hradí většinou ministerstvo zahraničí nebo univerzita – při troše skromnosti tak můžete vycestovat zdarma.
Velmi nadaní studenti se mohou ucházet o některé ze stipendií na zahraničních univerzitách.
-
Pomáhejte zahraničním studentům (a vydělejte si)
Pokud již angličtinu ovládáte a chcete dále pracovat na jejím vylepšení, můžete se stát tutorem nebo tutorkou zahraničních studentů na českých školách. Tutory shání například americké školy NYU nebo UNYP sídlící v Praze, odměnou je bezplatné ubytování na nadstandardní koleji a případně finanční odměna. Jeden ze členů redakce získal nabídku pracovat na této pozici za 5 000 Kč měsíčně, příčemž náplň tvořila pomoc studentům s navigací a zařizováním nebo výpomoc v školní knihovně.
Stejný člen redakce pracoval na pozici správce sítě na kolejích Univerzity Karlovy určených pro zahraniční studenty. Komunikace se studenty v angličtině byla na denním pořádku.
Máte-li o výuku angličtiny tímto způsobem zájem, informujte se na oddělení zahraničních styků vaší vysoké školy.
-
Ubytujte doma cizince
Máte-li v Praze, Brně nebo jiném turisticky atraktivním místě pokoj nebo alespoň gauč nazbyt, ubytujte doma cizince. Nejsnáze tak učiníte zapojením do komunitních služeb Couchsurfing a Airbnb, v rámci kterého se za ubytování platí, díky čemuž si můžete přivydělat na nájem.
Účastníky programu jsou především mladí lidé s omezeným rozpočtem, kteří ocení prohlídku města s výkladem – a vy naopak možnost popovídat si v cizím jazyce.
-
Poslech bezplatných MP3 nahrávek a zahraničních rádií
Výslovnost si můžete vylepšit poslechem knih, podcastů a dalších nahrávek v MP3, popřípadě zahraničních rádií. Ta je dnes možné poslouchat prostřednictvím aplikací v chytrých mobilních telefonech.
Kvalitní podcasty v angličtině vytvářené přímo lektory si můžete poslechnout či stáhnout na webu ESLpod.com. Německé nahrávky na desítky témat naleznete na rozcestníku podcast.de.
Základem je vybrat si takové téma, které vás baví.
-
Kurzy němčiny pro cizince zdarma
Výhodné kurzy pro cizince, kteří používají němčinu jako druhý jazyk, pořádají německé Volkshochschule – volně přeloženo lidové školy umění. Některé kurzy je možné absolvovat zcela zdarma, jiné jsou dostupné za symbolický poplatek ve výši několika eur. Lidových škol je v celém Německu ohromné množství, některé z nich leží nedaleko od hranic s Českem. Například obyvatelé Liberce a okolí mají nejblíže Volkshochschule v Žitavě.
-
Kupte si anglické knihy
Díky čtení v angličtině si rozhodně cizí jazyk procvičíte. Pokud nějakému slovíčku nebudete rozumět, podtrhněte si ho a vyhledejte ve slovníku. Napište si nad něj český překlad. Můžete si také pořídit sešit, do kterého si budete slovní zásobu zapisovat. Pomůže vám to lépe si slovíčka zapamatovat.
Pokud si nevěříte na čistě anglický text, existuje spousta knih, které jsou česko- anglické. Na jedné straně je text v angličtině a na té druhé je přeložen do češtiny. Můžete si tak rychle zkontrolovat, zda jste textu rozuměli správně.
Jestliže chcete začít s něčím jednodušším, doporučujeme anglické pohádky. Stejně jako ve filmech, i knihy jsou psané snazší angličtinou a budete jim spíše rozumět.
Nemáte si kde popovídat? Zajděte do centra Prahy
Prahnete po bezplatné konverzaci v angličtině, němčině nebo jiném jazyce a nemáte tu příležitost? Pokud jste z Prahy, stačí zajít do centra, kde je bezpočet zahraničních turistů, kteří by se rádi zeptali na cestu nebo potřebují poradit s veřejnou dopravou.
Při pokročilejší znalosti jazyka je možné těmto turistům nabídnout individuální prohlídku města, při níž bude dialog mnohem delší. Většina zahraničních turistů navíc angažovaného průvodce finančně odmění.
Zatím žádné komentáře