Jak se naučit cizí jazyk zdarma: 16 vyzkoušených postupů

Petr Novák
Publikováno 1. února 2024
 • V Praze je možné navštěvovat kurzy angličtiny s rodilými mluvčími za 25 Kč za hodinu
 • Cizí jazyk se můžete učit zdarma s mobilními nebo webovými aplikacemi
 • Kurzy němčiny pro cizince pořádají německé Volkshochschule
 1. Nejlevnější kurzy angličtiny v Praze

  Jak se naučit cizí jazyk zdarma: 16 vyzkoušených postupůKurzy angličtiny s rodilými mluvčími zdarma je možné v Praze absolvovat díky programu TEFL. Ten mimo jiné v Praze navštěvují rodilí mluvčí, kteří by se rádi výuce angličtiny věnovali profesionálně.

  K výuce a tréninku jim poslouží čeští dobrovolníci, kteří se naopak chtějí naučit anglicky. Na celou výuku dohlíží učitel budoucích lektorů. Dříve byly kurzy zcela zdarma, nyní je cena nastavena na 749 Kč. Cena zahrnuje celkem 30 hodin hodin výuky během 13 večerů.
  Počet míst na každý z termínů je omezen, proto doporučujeme hlásit se v předstihu.

  Více informací naleznete na webu programu TEFL in Prague.

 2. Sledujte filmy a seriály v cizím jazyce

  Zdokonalit výslovnost a porozumění cizímu jazyku můžete prostým sledováním seriálů a filmů v původním jazyce (a případně s titulky). Například ve Švédsku je naprosto běžné, že všechny americké seriály se vysílají v originálním znění s titulky. Tento fakt se pozitivně odráží na jazykových znalostech místních obyvatel.

 3. Cizojazyčné kurzy od CIA

  Až 47 různých světových jazyků se můžete naučit díky bezplatným kurzům, které vyvinula americká vláda původně pro výuku svých agentů a dalších zaměstnanců. Kromě populární němčiny, španělštiny, francouzštiny nebo ruštiny jsou také zastoupeny některé exotičtější jazyky – čínština, vietnamština nebo svahilština. Výhodou jsou dostupné nahrávky ve formátu MP3.

  Pro absolvování kurzu je nutná výborná znalost angličtiny, nevýhodou jsou ve většině případů také zastaralé reálie.

 4. Místo jazykových škol dejte přednost národním jazykovým institutům

  Skrblík se nedoporučuje hlásit do jazykových škol, které bývají často velmi drahé a lze je adekvátně nahradit.

  V případě zájmu o jazykový kurz naopak doporučujeme příslušný jazykový institut – pro angličtinu British Council, pro němčinu Goethe-Institut nebo třeba pro španělštinu Instituto Cervantes.

 5. Bezplatné jazykové kurzy na internetu

  Jazykových kurzů na internetu, za jejichž absolvování nemusíte zaplatit ani haléř, je dnes spousta.
  Kurzy angličtiny můžete absolvovat na webu Help for English, který se zabývá rovněž maturitními otázkami, obchodní angličtinou a podobnými užšími obory.

  Pro němčinu lze zase využít web Němčina zdarma, kde naleznete kromě vysvětlení gramatiky, slovní zásoby a kontrolních testů recenze německých učebnic. Obdobný web existuje také pro španělštinu.

 6. Bezplatné aplikace do chytrého telefonu

  Efektivně se dá využít rovněž čas strávený třeba při čekání nebo při cestě hromadnou dopravou. Stačí si stáhnout některou z aplikací pro výuku – pro platformu Android i pro telefony iPhone je v současné době těch bezplatných v nabídce hned několik.

  • Pro operační systém Android je k dispozici aplikace Dril, prostřednictvím které je možné se naučit anglickyněmecky. Aplikace je v češtině a funguje na metodě opakování, součástí je výslovnost slovíček. Importovat lze také vlastní slovíčka a učebnice – efektivně a moderně se tak můžete učit třeba na písemku ve škole.
  • Rozumíte-li již velmi dobře anglicky a chcete se naučit španělsky, francouzsky, německy, portugalsky nebo italsky, doporučujeme Duolingo. Aplikace je pro AndroidiOS k dispozici zdarma.
  • Anki slouží výuce angličtiny, arabštiny, čínštiny, francouzštiny, hebrejštiny, japonštiny, korejštiny, němčiny, ruštiny a španělštiny prostřednictvím kartiček. Ty mohou být textové, obrázkové nebo zvukové. K dispozici je verze pro Android i pro další systémy včetně počítače.
 7. Najděte si cizojazyčně hovořícího kamaráda

  Cizí jazyk se dobře naučíte pouze tehdy, budete-li ho pravidelně a dlouhodobě používat. Cesta, jak toho docílit, je poměrně jednoduchá – stačí si najít kamaráda, pro kterého je toužebný jazyk mateřský. Zejména ve městech s větším počtem univerzit a zahraničních studentů se nejedná o nic náročného.

 8. Absolvujte školní výměnný pobyt

  Většina středních a vysokých škol má v dnešní době již minimálně jednu partnerskou organizaci v zahraničí, se kterou pravidelně spolupořádá výměnné pobyty. Ty tak mohou posloužit nejenom k rozšíření obzorů a nabytí nových zážitků, ale rovněž ke zlepšení jazykového vybavení.

  Nejdostupnější je program Erasmus, v rámci kterého můžete vycestovat prakticky do libovolné země Evropské unie. Rozdíl v nákladech mezi studiem v Česku a ve zvolené zemi hradí většinou ministerstvo zahraničí nebo univerzita – při troše skromnosti tak můžete vycestovat zdarma.

  Velmi nadaní studenti se mohou ucházet o některé ze stipendií na zahraničních univerzitách.

 9. Pomáhejte zahraničním studentům (a vydělejte si)

  Pokud již angličtinu ovládáte a chcete dále pracovat na jejím vylepšení, můžete se stát tutorem nebo tutorkou zahraničních studentů na českých školách. Tutory shání například americké školy NYU nebo UNYP sídlící v Praze, odměnou je bezplatné ubytování na nadstandardní koleji a případně finanční odměna. Jeden ze členů redakce získal nabídku pracovat na této pozici za 5 000 Kč měsíčně, příčemž náplň tvořila pomoc studentům s navigací a zařizováním nebo výpomoc v školní knihovně.

  Stejný člen redakce pracoval na pozici správce sítě na kolejích Univerzity Karlovy určených pro zahraniční studenty. Komunikace se studenty v angličtině byla na denním pořádku.

  Máte-li o výuku angličtiny tímto způsobem zájem, informujte se na oddělení zahraničních styků vaší vysoké školy.

 10. Ubytujte doma cizince

  Máte-li v Praze, Brně nebo jiném turisticky atraktivním místě pokoj nebo alespoň gauč nazbyt, ubytujte doma cizince. Nejsnáze tak učiníte zapojením do komunitních služeb CouchsurfingAirbnb, v rámci kterého se za ubytování platí, díky čemuž si můžete přivydělat na nájem.

  Účastníky programu jsou především mladí lidé s omezeným rozpočtem, kteří ocení prohlídku města s výkladem – a vy naopak možnost popovídat si v cizím jazyce.

 11. Poslech bezplatných MP3 nahrávek a zahraničních rádií

  Výslovnost si můžete vylepšit poslechem knih, podcastů a dalších nahrávek v MP3, popřípadě zahraničních rádií. Ta je dnes možné poslouchat prostřednictvím aplikací v chytrých mobilních telefonech.

  Kvalitní podcasty v angličtině vytvářené přímo lektory si můžete poslechnout či stáhnout na webu ESLpod.com. Německé nahrávky na desítky témat naleznete na rozcestníku podcast.de.

  Základem je vybrat si takové téma, které vás baví.

 12. Kurzy němčiny pro cizince zdarma

  Výhodné kurzy pro cizince, kteří používají němčinu jako druhý jazyk, pořádají německé Volkshochschule – volně přeloženo lidové školy umění. Některé kurzy je možné absolvovat zcela zdarma, jiné jsou dostupné za symbolický poplatek ve výši několika eur. Lidových škol je v celém Německu ohromné množství, některé z nich leží nedaleko od hranic s Českem. Například obyvatelé Liberce a okolí mají nejblíže Volkshochschule v Žitavě.

 13. Kupte si anglické knihy

  Díky čtení v angličtině si rozhodně cizí jazyk procvičíte. Pokud nějakému slovíčku nebudete rozumět, podtrhněte si ho a vyhledejte ve slovníku. Napište si nad něj český překlad. Můžete si také pořídit sešit, do kterého si budete slovní zásobu zapisovat. Pomůže vám to lépe si slovíčka zapamatovat.

  Pokud si nevěříte na čistě anglický text, existuje spousta knih, které jsou česko- anglické. Na jedné straně je text v angličtině a na té druhé je přeložen do češtiny. Můžete si tak rychle zkontrolovat, zda jste textu rozuměli správně.

  Jestliže chcete začít s něčím jednodušším, doporučujeme anglické pohádky. Stejně jako ve filmech, i knihy jsou psané snazší angličtinou a budete jim spíše rozumět.

 14. Tvořte si vlastní slovník

  Jak už jsme nakousli u předchozího bodu, psaní vlastního slovníku vám pomůže k zapamatování slovní zásoby.

  Pokaždé, když najdete slovo, kterému nerozumíte, zapište si ho. Do jedné kolonky slovo anglicky, poté jeho výslovnost, překlad a užití ve větě.

  Příklad: dog   /dɒg/   pes    He goes with his dog. 

  Díky tomu, že si každé slovíčko spojíte s větou, ve které se může vyskytovat vám lépe naskočí.

 15. Učebnice koupíte levně v antikvariátu

  K tomu, abyste se naučili druhý jazyk nepotřebujete drahé učebnice. Ve spoustě antikvariátech nebo například v Reknihách, najdete použité učebnice za zlomek původní ceny.

  Můžete si vybrat podle úrovní, témat a vašich cílů. Pokud anglicky umíte, ale hodila by se vám spíše oborová angličtina, najděte si takovou učebnici, která se slovní zásobě z vašeho oboru věnuje.

 16. Učte se tak, aby vás to bavilo

  Možná si řeknete, že jde o banální bod, opak je ale pravdou. Spousta lidí učení cizího jazyku vzdá kvůli tomu, že jejich přístup je “jdu se učit” místo toho, aby si řekli “jdu se bavit”. Je důležité, abyste si našli způsob, který vás bude bavit.

  Máte rádi cvičení? Najděte si lekce, které budou v angličtině a běžte na ně. Jde to i bezplatně. YouTube je plný cvičebních videí od trenérů z Ameriky či Anglie. Stačí si najít toho pravého. Soustřeďte se na to, aby trenér během cvičení mluvil, vysvětloval cviky nebo si s vámi povídal. Díky tomu, že cviky rovnou předcvičuje mu budete rozumět.

  Pokud jste knihomol a máte oblíbenou knihu, přečte si jí znova. V angličtině. To samé platí u filmu. Pokud jste ho viděli už tolikrát, že si ho pamatujete nazpaměť, pusťte si ho v angličtině a bez titulků. Díky tomu, že ho znáte v češtině si lehce spojíte slovíčka a slovní spojení.

Nemáte si kde popovídat? Zajděte do centra Prahy

Prahnete po bezplatné konverzaci v angličtině, němčině nebo jiném jazyce a nemáte tu příležitost? Pokud jste z Prahy, stačí zajít do centra, kde je bezpočet zahraničních turistů, kteří by se rádi zeptali na cestu nebo potřebují poradit s veřejnou dopravou.

Při pokročilejší znalosti jazyka je možné těmto turistům nabídnout individuální prohlídku města, při níž bude dialog mnohem delší. Většina zahraničních turistů navíc angažovaného průvodce finančně odmění.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.