10 funkčních triků, jak ušetřit peníze v domácnosti

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
  • Lednička umístěná v blízkosti topení má výrazně vyšší spotřebu
  • Ohříváním nadměrného množství vody v rychlovarné konvici spotřebováváte výrazně více elektřiny
  • Myslete na fakt, že v horních patrech ledničky je teplota vyšší, ve spodních nižší
  1. Kupujte spotřebiče ve vysoké energetické třídě

    10 funkčních triků, jak ušetřit peníze v domácnostiTo, že zboží s nejnižší cenou nemusí být v konečném součtu vždy nejlevnější, platí také u spotřební elektroniky. V některých případech je výhodnější připlatit si za dražší model ve vyšší energetické třídě který spotřebovává méně elektrické energie.

    Nejvýraznější úspora vlivem energetické třídy je u chladniček.

  2. Využívejte tzv. noční proud

    K praní, žehlení, pečení v elektrické troubě a dalším činnostem používejte nízký tarif, lidově zvaný noční proud bývá i přes své zmatečné pojmenování k dispozici běžně přes den. K detekci zapnutého nízkého tarifu může posloužit jednoduchá světelná kontrolka. Kdy je zapnutý noční proud?

  3. V okolí radiátorů nemějte žádný nábytek

    Častou chybou bývá rozmístění nábytku v okolí radiátorů nebo jejich překrývání závěsy a záclonami. Teplo z radiátorů tak bez užitku sálá do těchto překážek a zbytečně navyšuje náklady na vytápění, jež tvoří v rodinném rozpočtu jednu z nejvýznamnějších položek. Naopak zesílit jejich účinnost můžete umístěním reflexních fólií za radiátor.

  4. Chladničku a mrazničku umístěte co nejdále od radiátorů

    Rozmístění ledničky a mrazničky v rámci místnosti hraje v jejich spotřebě velmi významnou roli. Tyto spotřebiče by tak měly být umístěny v chladnější a temnější části místnosti.

  5. Ukládejte potraviny do ledničky dle instrukcí

    Teplota v jednotlivých přihrádkách ledničky se liší. Obecně platí, že teplota v horních patrech ledničky je vyšší a naopak. Přesné informace naleznete na štítku, ten bývá většinou nalepený uvnitř ledničky.

    Při správné organizaci potravin nemusí lednička běžet na maximální výkon, v důsledku čehož dochází k úspoře.

  6. Pravidelně odmrazujte ledničku a mrazničku

    Námraza na ledničce či mrazničce zapříčiňuje pokles výkonu chlazení o desítky procent. Řešením je pravidelné a důsledné odmrazování obou spotřebičů.

  7. U trouby využívejte zbytkové teplo

    Elektrická nebo plynová trouba patří mezi hlavní odběratele elektrické energie. Ušetřit za jejich provoz můžete jednoduše tím, že troubu vypnete ještě před dokončením pečení. Ušetříte tak za energii, neboť zbytkové teplo je plně dostačující.

  8. V rychlovarné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik spotřebujete

    Rychlovarná konvice patří v domácnosti mezi spotřebiče s nejvyšším minutovým odběrem elektrického proudu. Při ohřevu do ní nalijte jen takové množství vody, které spotřebujete. Litry vody navíc znamenají prodloužení doby vaření (a spotřeby energie) až o několik minut.

  9. Pořiďte si notebook místo stolního počítače

    Při pořizování nového počítače dejte přednost notebooku, který se vyznačuje nižší spotřebou energie. Navíc je přenosný a v případě výpadku proudu nedojde k okamžitému vypnutí počítače.

  10. Zhasínejte za sebou

    Jednoduchým návykem lze ušetřit až několik set korun ročně, stačí důsledně zhasínat všechna nepotřebně rozsvícená světla.


A
Aleš 03.11.2021 – 15:01

No, zajímavé rady. Mám v RD vše na elektřinu, mám nízký tarif po dobu 22 hodin, ale v současné době je cena za nízký tarif a vysoký úplně stejná! Z těchto rad dodržuji snad vše a i přesto budu platit za energie více než 100.000,- Kč za rok..... Teď by byla vhodná rada, kde na to vzít, aby člověk nemusel jít skočit do Macochy......

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.