12 triků, jak ušetřit za hotel

Cena hotelů závisí mimo jiné na termínu, kdy provádíte rezervaci, kdy budete v hotelu pobývat, nebo na tom, ve které lokalitě se ubytování nachází.

1Jak a kde vybírat hotel

Pokud nemáte vybraný konkrétní hotel v požadované lokalitě, doporučujeme vyhledat ubytování přes rezervační systém Booking.com.

Ve výsledcích hledání doporučujeme nastavit filtr, aby se zobrazovaly pouze hotely s hodnocením 7/10 a vyšším. Zároveň si ohlídejte, aby bylo hodnocení alespoň 100. Hotely seřaďte podle ceny, nebo podle hodnocení, nenechávejte je však v původním řazení. Rezervační servery obvykle ve výchozím nastavení hotely řadí podle výše provize, kterou za sjednanou rezervaci inkasují.

U komentářů bývalých hostů dávejte přednost těm negativním, všímejte si stížností, které se opakují. Přednost mají fakta, ne dojmy, a příspěvky z nedávné doby. U fotografií počítejte s tím, že vypadají lépe než skutečnost.

Až si vyberete konkrétní hotel a termín pobytu, můžete zkusit webovou službu HotelsCombined, která prohledá většinu rezervačních systémů (jako jsou Booking.com, Hotels.com nebo Agoda.com) a porovná ceny. Občas se stává, že se ceny ubytování v jednotlivých rezervačních systémech liší. Profil hotelu na dalších rezervačních serverech si opět otevřete a porovnejte mezi sebou hodnocení, mělo by být zhruba stejné.

Vyplatí se také najít si v Google oficiální internetové stránky hotelu a zkontrolovat cenu tam. Opět se může stát, že je ubytování o pár eur nižší než na rezervačních portálech typu Booking.com.

2Den v týdnu vs. cena hotelu

Ceny ubytování se liší během týdne v závislosti na tom, zda je hotel určený spíše pro firemní klientelu, nebo pro hosty na dovolené.

V případě hotelů zaměřených na firemní klientelu bývají nejlevnější víkendové dny (pátek až neděle), v případě hotelů zaměřených na turisty bývají naopak levnější pracovní dny během týdne.

3Lokalita vs. cena hotelu

Čím blíže centru nebo třeba pláži, tím bývá ubytování dražší. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se rezervovat ubytování dál od centra/pláže, dbejte ale na dobrou dostupnost MHD do centra. Dlouhé hodiny dojíždění den co den pobyt nejen zkrátí, ale také zprotiví. Na to myslete.

Hotely na okrajích měst mívají parkování zdarma – na rozdíl od hotelů v centru, kde se téměř vždy platí za parkování.

4S jakým předstihem hotel rezervovat

V případě týdenní dovolené u moře v malém letovisku je vhodné zarezervovat si hotel s dostatečným předstihem (protože kapacita letoviska je omezená), naopak ubytování na eurovíkend v některé z evropských metropolí lze rezervovat na poslední chvíli se slevou.

Pozor ale na výjimečné víkendy, svátky (např. Velikonoce) nebo významné místní kulturní, sportovní nebo veletržní akce. Při těchto příležitostech bývá cena až několikanásobně vyšší.

5Nevěřte na hvězdičky

Při porovnávání jednotlivých hotelů neberte počet hvězdiček jako ukazatel kvality hotelu. Hvězdičky mají být ukazatelem vybavenosti toho kterého hotelu. Počty hvězdiček navíc znamenají v každé zemi jinou úroveň služeb.

6Uvedená cena nemusí být konečná

Před provedením rezervace si zkontrolujte, zdali je uvedená cena konečná. Některé rezervační portály nemají v uvedené ceně zahrnutou místní daň, městskou daň atp. Konečná cena se tak může zvýšit až o 20 %.

Například téměř všechny hotely v Las Vegas si účtují “resort fee” ve výši až 32 dolarů za noc. Poplatek, za který host získá třeba přístup k internetu nebo do fitness centra, nebývá v rezervačních portálech uveden.

Některé hotely si zvlášť účtují poplatek za wi-fi připojení. Z naší zkušenosti je především u kratších pobytů často možné dosáhnout odpuštění tohoto poplatku, resp. získání internetu zdarma. Stačí na recepci slušně poprosit, popř. si postěžovat.

7Levný hotel na poslední chvíli

Rezervační portál Booking.com nabízí extra slevy každý den po 18. hodině (v rámci mobilní aplikace Booking.com Tonight – existuje pro Android a Apple telefony a tablety.

Existují i speciální rezervační systémy na last minute ubytování, například HotelTonight, který umožňuje rezervovat ubytování až od 9 hodin ráno na daný den, resp. noc (služba funguje pouze na Apple a Android mobilních telefonech a tabletech). Ceny jsou ale podobné, jako nabízí Booking.com po 18. hodině.

8Poohlédněte se po slevových kódech

Před rezervací hotelu věnujte pár minut hledání slevových kódů, některé rezervační portály přicházejí s novými takřka pravidelně. V Googlu stačí hledat např. “Hotels.com discount code” a nastavit stáří příspěvků max. na 1 měsíc. To proto, abyste vyřadili již neplatné kupóny.

Pro ubytování v amerických motelech si vyzvedněte slevové knížky na benzínce.

9Řekněte si o slevu

Tento trik funguje u hotelů či motelů, do kterých dorazíte večer a bez rezervace. Pakliže mají stále volné pokoje, máte dobrou výchozí pozici pro vyjednávání o slevě ze standardní ceny za ubytování. Hoteliéři často raději sleví a nabídnou bezplatný internet nebo snídani, jen aby neměli pokoj nevyužitý.

10Speciální nabídky hotelů e-mailem

Občas nabízejí některé hotelové řetězce slevy mimo hlavní sezónu v rámci svých e-mailových zpravodajů. Známá je tím například britská hotelová síť Travelodge, která v minulosti nabízela pokoje po celé Británii včetně Londýna od 10 liber na noc, nebo hotely Premier Inn nebo Ramada.

11Buďte věrní!

Cestujete opravdu často? Ubytovávejte se pouze v hotelech jednoho řetězce a registrujte se do jejich věrnostního systému. Ty obvykle fungují na podobném principu, jako věrnostní programy leteckých společností. Za pobyty sbíráte body a po dosažení stanoveného počtu máte nárok na noc zdarma.

Například rezervační portál Hotels.com nabízí každou 10. noc zdarma.

12Snídaně nebo odvoz z letiště zdarma

Jsou součástí ubytování bezplatné snídaně? Využijte je, ušetříte.

Ještě větší úspory dosáhnete, pokud hotel pro své klienty nabízí bezplatný odvoz z letiště. Informaci o této službě hledejte na oficiálních stránkách hotelu. Větší šanci máte u menších, rodinných hotelů. Autor tohoto textu má s bezplatným odvozem velmi dobrou zkušenost třeba z nepálského Káthmándú.

Tajné slevy na Booking.com

Rezervační portál Booking.com nabízí tajné slevy uživatelům, kteří se na serveru zaregistrují a přihlásí se k odběru newsletteru. Sleva je ve výši 10 % z celkové ceny ubytování.

Pozor na podvodné nebo nedůvěryhodné weby

Využívejte jen renomované rezervační systémy jako Booking.com, Hotels.com, Trivago.com, Agoda.com, Expedia.com, Hotwire.org, Priceline.com, Ltur.com atd.