Internet v zahraničí 2022: Nejlepší mobilní data a datový roaming

Petr Novák
Publikováno 23. června 2022
 • Internet v mobilu v zahraničí neboli datový roaming může účet za telefon proměnit v noční můru

 • Například T-Mobile účtuje za každý přenesený megabyte ve Spojených arabských emirátech nebo Tunisku 360 Kč
 • Ani ostatní operátoři na tom nejsou o moc lépe
 1. Připojujte se pouze přes wi-fi

  Internet v zahraničí 2022: Nejlepší mobilní data a datový roamingNepotřebujete být online neustále, ale postačí vám několik připojení v průběhu dne? Zablokujte si datový roaming a připojujte se k internetu jen přes wi-fi.

  Je to zdarma a wi-fi hotspoty jsou dnes snadno dostupné. Najdete je na letištích, v kavárnách, prakticky jistotou kdekoliv na světě jsou restaurace McDonalds, Subway nebo Starbucks.

 2. Internet v mobilu v zahraničí od O2

  Internet v zahraničí 2022: Nejlepší mobilní data a datový roaming

  O2 nabízí připojení k internetu v zahraničí formou základní sazby a předplaceného balíčku.

  Pro účely základní sazby O2 rozděluje svět do tří zón: Evropskou unii a další vybrané země, kde jsou služby poskytovány jako byste byli v České republice, Top Svět (3,90 Kč/1 MB) a Ostatní země (300 Kč/1 MB).

  Zóna Top Svět zahrnuje 115 zemí, ve kterých je cena 3,90 Kč za 1 MB nastavena automaticky. Celkový limit na data je nastaven na 1 500 Kč s možností dalšího navýšení. U Ostatních zemí O2 nabízí tzv. Chytrou ochranu dat, která brání nechtěnému připojení k internetu.

 3. Internet v mobilu v zahraničí od T-Mobile

  Internet v zahraničí 2022: Nejlepší mobilní data a datový roamingPřipojení k internetu lze čerpat po každém jednom přeneseném MB, nebo zakoupením předplaceného balíčku.

  T-Mobile svět pro účely roamingu rozděluje do tří zón – Evropskou unii + Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko a Island, kde jsou ceny stejné jako v domácí síti. Zbytek Evropy s několika často navštěvovanými zeměmi (např. USA)  je 75 Kč/MB. Zbytek světa patří již do 3. zóny, kam se řadí např. třeba Spojené arabské emiráty nebo Austrálie, za přenesení 1 MB si účtuje 360 Kč.

  Dále jsou k dispozici datové balíčky Internet Svět s různými datovými limity. Cena se odvíjí od výše zmiňované zóny, do které země spadá.

 4. Internet v mobilu v zahraničí od Vodafone

  Internet v zahraničí 2022: Nejlepší mobilní data a datový roamingVodafone pro datový roaming nabízí Připojení na den s datovým limitem na 24 hodin a Připojení na stálo, kde je datový limit vyšší, ale balíček je možné čerpat po celý měsíc. Jestliže si zákazník žádný z balíčků neaktivuje, budou mu data účtována po každém přeneseném megabytu. Tato varianta je zpravidla cenově nejméně výhodná.

  Vodafone svět v rámci tarifu World Roaming rozděluje do tří zón:

  • Zóna 1 – Evropská unie a několik dalších států: ceny stejné jako v domácí síti
  • Zóna 2 – vybrané státy severní Ameriky, východní Asie a vybrané ostrovy Oceánie:  7,70 Kč/MB
  • Zóna 3 – zbytek světa: 302,50 Kč/MB

  Pro zvolení nejvýhodnější varianty doporučujeme poměrně šikovnou kalkulačku na webu Vodafone. K dispozici je také Roaming na den, který je ideální pro cesty mimo EU (zóna 2 a 3). Za 199 Kč si aktivujete 500 MB dat.

 5. Budete v cizí zemi pobývat?

  Při dlouhodobějších pobytech v cizí zemi je nejvýhodnější pořízení SIM karty místního operátora. Přehled mobilních operátorů v Evropské unii najdete na této stránce.

Aby se telefon sám nepřipojil k internetu

Chytré telefony využívají připojení k internetu prakticky neustále. Aktualizují počasí, stahují nové e-maily a čekají na zprávy ze sociálních sítí. Při datovém roamingu, kdy se obvykle platí za každý přenesený megabyte, mohou tyto aktualizace přijít velmi draho.

Proto doporučujeme datový roaming v telefonu zakázat.

V přístrojích s operačním systémem Android stačí otevřít položku Nastavení, Použití dat, ⋮ (symbol tří teček) a Mobilní sítě. Položka “Datový roaming” nesmí být zaškrtnutá.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.