Internet v mobilu v zahraničí

Internet v mobilu v zahraničí neboli datový roaming může účet za telefon proměnit v noční můru. Například T-Mobile účtuje za každý přenesený megabyte v Dubaji nebo Tunisku 360 Kč. A ostatní operátoři na tom nejsou o moc lépe.

1Připojujte se pouze přes wi-fi

Nepotřebujete být online neustále, ale postačí vám několik připojení v průběhu dne? Zablokujte si datový roaming a připojujte se k internetu jen přes wi-fi.

Je to zdarma a wi-fi hotspoty jsou dnes snadno dostupné. Najdete je na letištích, v kavárnách, prakticky jistotou kdekoliv na světě jsou restaurace McDonalds, Subway nebo Starbucks.

2Internet v mobilu v zahraničí od O2

O2 nabízí připojení k internetu v zahraničí formou základního sazby a předplaceného balíčku. Ten je v přepočtu na jeden přenesený MB výhodnější, ale je nutné si objednat vyšší objem dat.

Pro účely základní sazby O2 rozděluje svět do tří zón: Evropskou unii (1,60 Kč/1 MB), zbytek Evropy (240 Kč/1 MB) a zbytek světa (300 Kč/1 MB).

Balíčky je možné zakoupit buď jako jednorázové, nebo s měsíčním plněním. Poněkud překvapivě jsou jednorázové balíčky cenově výhodnější. Pro tyto účely O2 rozlišuje pouze území Evropy a zbytku světa.

3Internet v mobilu v zahraničí od T-Mobile

Připojení k internetu lze čerpat po každém jednom přeneseném MB, nebo zakoupením předplaceného balíčku.

T-Mobile svět pro účely roamingu rozděluje do tří zón – Evropskou unii (1,65 Kč/MB), zbytek Evropy s několika často navštěvovanými zeměmi (75 Kč/MB) a zbytek světa. Do toho se řadí třeba Dubaj nebo Austrálie, za přenesení 1 MB si účtuje 360 Kč.

Předplacené balíčky jsou nabízeny ve dvou variantách: Internet v zahraničí na den s datovými limity 5 MB a 30 MB, nebo časově neomezený balíček Internet v zahraničí se 100 MB. Cena se odvíjí od výše zmiňované zóny, do které země spadá.

4Internet v mobilu v zahraničí od Vodafone

Vodafone pro datový roaming nabízí Připojení na den s datovým limitem na 24 hodin a Připojení na stálo, kde je datový limit vyšší, ale balíček je možné čerpat po celý měsíc. Jestliže si zákazník žádný z balíčků neaktivuje, budou mu data účtována po každém přeneseném megabytu. Tato varianta je zpravidla cenově nejméně výhodná.

Vodafone svět v rámci roamingu rozděluje do tří zón:

  • Zóna 1 zahrnuje Evropskou unii a několik dalších států: 1,66 Kč/MB
  • Zóna 2 vybrané státy severní Ameriky, východní Asie a vybrané ostrovy Oceánie: 252,08 Kč/MB
  • Zóna 3 zbytek světa: 302,50 Kč/MB

Pro zvolení nejvýhodnější varianty doporučujeme poměrně šikovnou kalkulačku na webu Vodafone.

5Roaming v EU má skončit v červnu 2017

Dle předběžné dohody má ke zrušení roamingu v zemích Evropské unie dojít 15. června 2017. V praxi to bude znamenat, že mobilní tarif včetně datového balíčku bude možné čerpat nejen v České republice, ale v celé EU.

Evropská unie začala s regulací cen již v roce 2007. Od této doby například došlo ke snížení cenového stropu za 1 MB přenesených dat z 0,70 eur na 0,20 eur a ke snížení cen odchozího volání z 0,49 eur na 0,19 eur. Dne 1. května 2016 došlo k dalšímu snížení sazeb.

Proti regulaci cen se staví mobilní operátoři. Obávají se, že s úplným zrušením roamingu dojde ke snížení jejich příjmů.

6Budete v cizí zemi pobývat?

Při dlouhodobějších pobytech v cizí zemi je nejvýhodnější pořízení SIM karty místního operátora. Přehled mobilních operátorů v Evropské unii najdete na této stránce.

7Datová SIM karta pro cestování napříč EU

Pro zákazníky často cestující po více zemích EU doporučujeme kartu Mundo SIM španělského operátora Orange Spain s aktivovanou službou Go Europe.

100 MB dat na 24 hodin s ní stojí 1 euro, za každých dalších 100 MB zaplatíte opět 1 euro. Limit dat není omezen, balíček může být dokupován až do výše kreditu. Levná data jsou k dispozici ve všech zemích Evropské unie.

Na obdobném principu funguje také volání, za každých 60 minut hovoru kamkoliv v EU se platí 1 euro.

SIM kartu je možné objednat přes internet do České republiky. Cena včetně poštovného činí 18 eur, zahrnut je 15eurový kredit. Platnost kreditu je 1 rok od poslední změny jeho výše.

Aby se telefon sám nepřipojil k internetu

Chytré telefony využívají připojení k internetu prakticky neustále. Aktualizují počasí, stahují nové e-maily a čekají na zprávy ze sociálních sítí. Při datovém roamingu, kdy se obvykle platí za každý přenesný megabyte, mohou tyto aktualizace přijít velmi draho.

Proto doporučujeme datový roaming v telefonu zakázat.

V přístrojích s operačním systémem Android stačí otevřít položku Nastavení, Použití dat, ⋮ (symbol tří teček) a Mobilní sítě. Položka “Datový roaming” nesmí být zaškrtnutá.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu