Internet v zahraničí 2024 → Nejlepší mobilní data a datový roaming

Petr Novák
Publikováno 7. prosince 2023
 • Internet v mobilu v zahraničí neboli datový roaming může účet za telefon proměnit v noční můru
 • Například T-Mobile účtuje za každý přenesený megabyte ve Spojených arabských emirátech nebo Tunisku 360 Kč
 • Ani ostatní operátoři na tom nejsou o moc lépe
  1. Připojujte se pouze přes wi-fi

   Internet v zahraničí 2024 → Nejlepší mobilní data a datový roamingNepotřebujete být online neustále, ale postačí vám několik připojení v průběhu dne? Zablokujte si datový roaming a připojujte se k internetu jen přes wi-fi. Můžete tak učinit ještě před cestou v nastavení vašeho telefonu.

   Toto připojení je zdarma a wi-fi hotspoty jsou dnes snadno dostupné. Najdete je na letištích, v kavárnách, prakticky jistotou kdekoliv na světě jsou restaurace McDonalds, Subway nebo Starbucks. V některých z těchto restaurací a kaváren je možné, že budete muset zadat heslo pro připojení k wi-fi, po zakoupení kávy vám ale obsluha jistě ráda heslo sdělí, případně jej naleznete na účtence za útratu.

  2. Internet v mobilu v zahraničí od O2

   Internet v zahraničí 2024 → Nejlepší mobilní data a datový roaming

   O2 nabízí připojení k internetu v zahraničí formou základní sazby a předplaceného balíčku.

   Pro účely základní sazby O2 rozděluje svět do tří zón: Evropskou unii a další vybrané země, kde jsou služby poskytovány jako byste byli v České republice, Jedu mimo EU  této variantě má 110 zemí s nabídkou 3,90 Kč/MB. A volání do zahraničí, v tomto případě máte volání na Slovensko ZDARMA, do zbytku světa pak voláte za 3,50 Kč/min.

   O2 také pomáhá Ukrajině. Operátor tuto zemi přesunul do Roamingové zóny jako kdyby spadala pod EU. Ceny jsou tedy účtovány podle domácího tarifu. To znamená stejně jako v ČR a jinde v EU. Příchozí volání je ZDARMA a mobilní data využíváte úplně stejně, jako doma.

  3. Internet v mobilu v zahraničí od T-Mobile

   Internet v zahraničí 2024 → Nejlepší mobilní data a datový roamingPřipojení k internetu lze čerpat po každém jednom přeneseném MB, nebo zakoupením předplaceného balíčku.

   T-Mobile svět pro účely roamingu rozděluje do tří zón – Evropskou unii + Velká Británie, kde jsou ceny stejné jako v domácí síti. Zbytek Evropy patří do takzvané Zóny 2 (např. Ukrajina)  kde je 75 Kč/MB. Zbytek světa patří již do 3. zóny, kam se řadí např. třeba Spojené arabské emiráty nebo Austrálie, za přenesení 1 MB si T-Mobile účtuje 360 Kč.

   Dále jsou k dispozici datové balíčky Internet Svět s různými datovými limity. Cena se odvíjí od výše zmiňované zóny, do které země spadá.

  4. Internet v mobilu v zahraničí od Vodafone

   Internet v zahraničí 2024 → Nejlepší mobilní data a datový roamingVodafone pro datový roaming nabízí Připojení na den s datovým limitem na 24 hodin a Připojení na stálo, kde je datový limit vyšší, ale balíček je možné čerpat po celý měsíc. Jestliže si zákazník žádný z balíčků neaktivuje, budou mu data účtována po každém přeneseném megabytu. Tato varianta je zpravidla cenově nejméně výhodná.

   Vodafone svět v rámci tarifu World Roaming rozděluje do tří zón:

   • Zóna 1 – Evropská unie a několik dalších států: ceny stejné jako v domácí síti
   • Zóna 2 – vybrané státy severní Ameriky, východní Asie a Austrálie: 30 Kč/MB
   • Zóna 3 – zbytek světa: 369 Kč/50 MB

   Pro zvolení nejvýhodnější varianty doporučujeme poměrně šikovnou kalkulačku na webu Vodafone. K dispozici je také Roaming na den, který je ideální pro cesty mimo EU (zóna 2 a 3). Za 199 Kč si aktivujete 500 MB dat.

  5. e-SIM

   V posledních letech je při cestování stále populárnější používání e-SIM. Má v sobě vestavěný čip, který se napevno umisťuje do základní desky mobilního telefonu. Poté si můžete svůj profil stáhnout i s veškerými informacemi. Tato karta může být součástí vašich tabletů, ale také chytrých hodinek.

   Existují také aplikace, které umožňují nákup lokální datové SIM. Nemusíte z telefonu vyndávat svojí SIM kartu, ale díky technologii tato aplikace paralelně funguje s vaší kartou. Stačí jen zvolit zemi a datový balíček, o který máte zájem, v nastavení aktivovat mobilní data a máte hotovo! Můžete si bez problémů užívat data místního operátora za příznivé ceny.

   Co znamená samotné slovo SIM? Je to zkratka anglického subscriber identity module.

Budete v cizí zemi pobývat?

Při dlouhodobějších pobytech v cizí zemi je nejvýhodnější pořízení SIM karty místního operátora. Přehled mobilních operátorů v Evropské unii najdete na této stránce.

Aby se telefon sám nepřipojil k internetu

Chytré telefony využívají připojení k internetu prakticky neustále. Aktualizují počasí, stahují nové e-maily a čekají na zprávy ze sociálních sítí. Při datovém roamingu, kdy se obvykle platí za každý přenesený megabyte, mohou tyto aktualizace přijít velmi draho.

Proto doporučujeme datový roaming v telefonu zakázat.

V přístrojích s operačním systémem Android stačí otevřít položku Nastavení, Použití dat, ⋮ (symbol tří teček) a Mobilní sítě. Položka “Datový roaming” nesmí být zaškrtnutá.


Z
Zbynek 07.03.2023 – 15:30

Se službam českých operátorů v zahraničí je to opravdu na "zlatý poklad v kapse". Proto jsem zvolil aplikaci eSIM.me a jejich "chytrou SIM", která zaprvé z mého androidiího telefonu udělá zařízení s možností nahrávat eSIM karty jakéhokoliv operátora ... a zadruhé mi díky "spolupráci" s aplikací Airalo umožní už z domu "nahrát" hovorové a nebo datové balíčky operátorů míst kam cestuji. .. Ano, něco to stojí, ale pořád to vychází levněji, než autorem zmiňovaných 360Kc za Mb v Tunisku ..

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.