Internet v zahraničí 2020: Nejlepší mobilní data a datový roaming

Internet v mobilu v zahraničí neboli datový roaming může účet za telefon proměnit v noční můru. Například T-Mobile účtuje za každý přenesený megabyte v Dubaji nebo Tunisku 360 Kč. A ostatní operátoři na tom nejsou o moc lépe.

1Připojujte se pouze přes wi-fi

Nepotřebujete být online neustále, ale postačí vám několik připojení v průběhu dne? Zablokujte si datový roaming a připojujte se k internetu jen přes wi-fi.

Je to zdarma a wi-fi hotspoty jsou dnes snadno dostupné. Najdete je na letištích, v kavárnách, prakticky jistotou kdekoliv na světě jsou restaurace McDonalds, Subway nebo Starbucks.

2Internet v mobilu v zahraničí od O2

O2 nabízí připojení k internetu v zahraničí formou základní sazby a předplaceného balíčku. Ten je v přepočtu na jeden přenesený MB výhodnější, ale je nutné si objednat vyšší objem dat.

Pro účely základní sazby O2 rozděluje svět do tří zón: Evropskou unii a další vybrané země, kde jsou služby poskytovány jako byste byli v České republice, zbytek Evropy (240 Kč/1 MB) a zbytek světa (300 Kč/1 MB).

Balíčky je možné zakoupit buď jako jednorázové, nebo s měsíčním plněním. Poněkud překvapivě jsou jednorázové balíčky cenově výhodnější. Pro tyto účely O2 rozlišuje pouze území Evropy a zbytku světa.

3Internet v mobilu v zahraničí od T-Mobile

Připojení k internetu lze čerpat po každém jednom přeneseném MB, nebo zakoupením předplaceného balíčku.

T-Mobile svět pro účely roamingu rozděluje do tří zón – Evropskou unii + Norsko, Lichtenštejnsko a Island, kde jsou ceny stejné jako v domácí síti, zbytek Evropy s několika často navštěvovanými zeměmi (75 Kč/MB) a zbytek světa. Do toho se řadí třeba Dubaj nebo Austrálie, za přenesení 1 MB si účtuje 360 Kč.

Předplacené balíčky jsou nabízeny v několika variantách: Internet v zahraničí na den s datovým limitem 40 MB, Internet v zahraničí 200 MB nebo 500 MB. Dále jsou k dispozici datové balíčky Internet Svět s různými datovými limity. Cena se odvíjí od výše zmiňované zóny, do které země spadá.

4Internet v mobilu v zahraničí od Vodafone

Vodafone pro datový roaming nabízí Připojení na den s datovým limitem na 24 hodin a Připojení na stálo, kde je datový limit vyšší, ale balíček je možné čerpat po celý měsíc. Jestliže si zákazník žádný z balíčků neaktivuje, budou mu data účtována po každém přeneseném megabytu. Tato varianta je zpravidla cenově nejméně výhodná.

Vodafone svět v rámci roamingu rozděluje do tří zón:

  • Zóna 1 zahrnuje Evropskou unii a několik dalších států: ceny stejné jako v domácí síti
  • Zóna 2 vybrané státy severní Ameriky, východní Asie a vybrané ostrovy Oceánie: 7,70 Kč/MB
  • Zóna 3 zbytek světa: 302,50 Kč/MB

Pro zvolení nejvýhodnější varianty doporučujeme poměrně šikovnou kalkulačku na webu Vodafone.

5Budete v cizí zemi pobývat?

Při dlouhodobějších pobytech v cizí zemi je nejvýhodnější pořízení SIM karty místního operátora. Přehled mobilních operátorů v Evropské unii najdete na této stránce.

Aby se telefon sám nepřipojil k internetu

Chytré telefony využívají připojení k internetu prakticky neustále. Aktualizují počasí, stahují nové e-maily a čekají na zprávy ze sociálních sítí. Při datovém roamingu, kdy se obvykle platí za každý přenesný megabyte, mohou tyto aktualizace přijít velmi draho.

Proto doporučujeme datový roaming v telefonu zakázat.

V přístrojích s operačním systémem Android stačí otevřít položku Nastavení, Použití dat, ⋮ (symbol tří teček) a Mobilní sítě. Položka “Datový roaming” nesmí být zaškrtnutá.