Návod » Jak ušetřit za teplou vodu v bytovém domě

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
  • Denní spotřeba vody jednoho člověka v domácnosti činila v roce 2019 přibližně 89 litru vody
  • To je sice výrazně méně, než tomu bylo koncem 80. let, přesto dochází ke zbytečnému plýtvání
  • Za tři desetiletí voda zdražila více než stokrát

Vodovodní kohoutekCena vody koncem osmdesátých let činila 0,80 Kč za 1 000 litrů (vodné a stočné), za stejný objem vody v roce 2021 zaplatíte průměrně 93,18 Kč.

Za tři desetiletí voda zdražila více než stokrát. Důvodem je fakt, že ještě v roce 1989 cena ani zdaleka nepokrývala náklady spojené s výrobou, distribucí, odvodem a vyčištěním vody. Rozdíly byly dopláceny státem formou dotací. Dnes již stát vodu nedotuje, a tak lze do budoucna předpokládat další zdražování.

Čtyřčlenná domácnost tak ročně za vodu utratí necelých 10 000 Kč, přičemž úspor lze dosáhnout i bez větších investic či zanedbávání hygieny.

Jak ušetřit za teplou vodu v bytovce

Skvělý tip jak ušetřit za teplou vodu v bytovkách nám poslal čtenář Honza J. Moc děkujeme.

Bydlím v bytovce, mám zde vlastní byt, kde je teplá užitková voda dodávaná z vlastní kotelny. Máme SVJ. Zřejmě je moje rada použitelná i tam, kde je dálkový přívod teplé vody. Naopak nepoužitelná je v nájemních bytech bez dohody s majitelem. Náklady na ohřev vody v bytovce jsou poměrně vysoké, v ročním vyúčtování je to běžně 10 000 Kč, samozřejmě v závislosti na počtu členů domácnosti a způsobu koupání.

Elektrický bojler | © Ariston ThermoPřed 3 lety jsem se i přes jednoznačně nesouhlasné názory řady elektrikářů, jejichž názoru jsem si až do té doby vážil, rozhodl pořídit si domů teplovodní elektrický bojler Ariston Velis 100. Důvodem jejich nesouhlasu byla údajná nevýhodnost takové investice, tedy nikoliv neproveditelnost či odborné důvody. Na hlavu si ťukal i instalatér při přestavbě rozvodů v technické šachtě bytu.

Použil jsem plochý výše uvedený bojler o rozměru cca 27×50×120 cm, který jsem nechal na ležačku zavěsit nad vstupní dveře. Neruší, je estetický, a všechny návštěvy jej považují za klimatizaci. Způsob jeho výhodné koupě v Hornbachu jsem již popsal. Napojil jsem jej na stoupačku studené vody i teplé vody. Byla tam i zpětná klapka a zavírací kulový ventil na oba přívody. Pro jistotu jsem si tedy ponechal právo na teplou vodu z bytovky, ale ve skutečnosti jsem jel 2 roky na teplou vodu z mého bojleru.

Dále jsem si ihned zařídil dvoutarifový odběr elektřiny s tzv. nočním proudem. Teplá voda naštěstí vždy stačila a nemusel jsem nikdy přepínat na bytovku. Spotřeba elektřiny šla sice nahoru, ale 3/4 z toho byla v levném odběru. Je jasné, že energeticky náročnější věci dělá manželka na noční proud (praní, některé pečení atd.). Finančně nyní platím měsíčně o 100 Kč nižší zálohy než dříve. Jinak řečeno mám teplou vodu zdarma, návratnost investice byla cca 1,5 roku. Nyní jsem dostal k vánocům německou úspornou sprchovou hlavici Grohe s max. průtokem 5,7 l/min., takže s úsporami (teď už i za studenou vodu) to bude ještě lepší.

Bytovka mě první 2 roky účtovala nulovou spotřebu teplé vody (spotřební složka), takže jsem platil bytovce jen základní složku, což bylo cca 1 500 Kč vlastně za nic. Nevím jak to počítali, asi to bylo správně.

Bytovce (tedy výboru SVJ) jsem před rokem dal písemnou žádost o trvalé odpojení teplé vody, ta souhlasila s podmínkou zavaření přívodu této teplé vody. To jsem splnil a nechal jsem odmontovat již nadbytečné připojení k bytovkové teplé vodě, komise výboru SVJ toto ověřila v mém bytě, sepsala protokol, odebrala měřák teplé vody a nyní již nebudu platit ani základní složku teplé vody.

Závěrem. Unikátní jistě není ohřev vody elektrickým bojlerem. Takto vodu běžně ohřívají všichni lidé bydlící v domcích.

Unikátním je odpojení od centrálního rozvodu teplé vody v bytovce a odvaha jít si vlastní cestou proti názorům rádoby odborníků. Dnes považuji své rozhodnutí za správné, nevnímám žádná negativa, šel bych do toho znovu.


V
Vlasta49 03.07.2022 – 08:15

Fakta jsou trochu rozporuplná - za prvé čtenář neuvádí to nejpodstatnější a to kolik lidí v bytě bydlí. Zmiňuje se sice o manželce ale i tak aby vystačil 100 l bojler pro dvě osoby, zdá se mi zcestné. A zadruhé v bytovkách bývá poměr spotřební a základní složky zhruba 60 ku 49%. Čili měl-li by náklad na teplou vodu ročně 10.000, tak po odpojení museli mu účtovat minimálně 4.000 a ne uváděných 1.500 Kč. A za třetí v základní složce jsou zakompovány určitým způsobem i náklady na provoz techn. celků souvisejících s ditribucí v domě. Protože se jedná o společný majetek, tak jen blázen, natož SVJ by se těchto poplatků vzdalo v neprospěch jiných nájemníků A konečně co na to stavební úřad - dům, potažmo byt. jednotka byl zkolaudována za určitých podmínek a mei ně patří i ohřev vody. Čili i toto musí být řešeno. Vlasta49

Odpovědět

MS
Marcela S. 06.07.2022 – 14:37

Dobrý den, také se mi zdá článek přitažený za vlasy. Nezdá se mi, že by SVJ na toto odpojení přistoupilo a že to většina vlastníků odsouhlasila. Pán uvádí, že manželka peče a pere v nočních hodinách. Nechtěla bych bydlet vedle tohoto pána., protože hluk se právě v bytových domech dost nese.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.