Nákupy z Číny 2023 → Návod, zkušenosti, daně, clo

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
 • Zboží nakupované přímo v Číně je levné, výběr široký a proces objednávání jednoduchý
 • Jak nakupovat a zdanit zboží z Číny a na co si dát pozor při nakupování
 • Poslanecká sněmovna ČR schválila k 14. září 2021 novelu zákona o DPH a nabyla účinnosti 1. října 2021

Výhody a nevýhody nakupování v Číně

 • Široký výběr levného zboží
 • Ve srovnání s českými obchody nižší ceny
 • Většinou poštovné zdarma
 • V některých obchodech nebo při platbě PayPalem pojištění proti nedodání zboží
 • Dodací lhůta obvykle několik týdnů
 • Zboží nad 22 eur je nutné dodanit, u zboží nad 150 eur se platí i clo
 • Návod ke zboží je většinou v angličtině
 • Někdy komplikovaná reklamace zboží

Nejznámější čínské internetové obchody

Pro nákupy v Číně doporučujeme využívat následující tři obchody, se kterými máme dobré zkušenosti.

Čínských obchodů nabízejících často bezplatné dodání do Evropy je mnohem víc, angličtina je standardem. U neznámých obchodů si nejprve ověřte jeho důvěryhodnost – stačí v Google hledat frázi “název obchodu + review”.

 1. Aliexpress.com

  AliexpressPopulární tržiště s elektronikou, oblečením a botami, kosmetikou, kabelkami nebo hobby doplňky. Aliexpress není samostatný obchod, nýbrž zastřešuje drobné obchodníky. U všech nákupů je garantováno dodání a vzhled odpovídající popisu produktu, v případě komplikací můžete požadovat vrácení peněz. AliExpress je k dispozici také v češtině zásluhou Google Překladače. Pokud rozumíte angličtině, dejte jí přednost.

  Tipli.cz nabízí na Aliexpress cashback až 10 %, konkurenční PlnáPeněženka.czVratnéPeníze.cz až 5 %.

 2. DealExtreme / dx.com

  DealExtreme / dx.comDealExtreme (známý také jako DX.com) je rájem neznačkové elektroniky a jejích doplňků. Pořídíte na něm levné držáky na telefony, LED žárovky, kabely, konektory a další doplňky. Web je k dispozici v češtině, výhodou je doprava zdarma u většiny zboží. Cashback Tipli.czPlná peněženka vrací až 2,5 % z každého nákupu.

 3. eBay.com

  eBay.comSvětoznámé tržiště, jehož velkou část tvoří prodejci z Číny. Na eBayi pořídíte prakticky cokoliv od neznačkového oblečení a módních doplňků až třeba po jinak nesehnatelné náhradní díly na mobilní telefony. eBay můžete používat také v češtině.

  U eBaye máme velmi dobré zkušenosti s reklamacemi a odškodněním. V případě ztracené zásilky nebo poškozeného obsahu obvykle stačí napsat prodejci, který zboží ihned odešle znovu, nebo nabídne vrácení peněz. V jednom případě s námi prodejce nekomunikoval, eBay nám následně zaslal finanční odškodnění v plné výši.

Pozor na padělky zboží

Nákupy z Číny 2023 → Návod, zkušenosti, daně, cloVýrazně nižší cena značkového zboží, kabelek, hodinek, parfémů nebo oblečení oproti konkurenci může značit, že se jedná o padělané zboží.

Důrazně varujeme před nákupem šperků a drahých kovů z nejen čínských internetových obchodů. Riziko podvodu je v těchto případech obrovské.

Co se (ne)vyplatí nakupovat v Číně

 1. Mobilní telefony

  Levné mobilní telefony z Číny byly před pár lety hitem. Skrblík se k nim stále staví negativně a zejména nákup dražších telefonů nebo klonů modelů známých značek nedoporučuje. Telefony mívají ve srovnání s originálem nižší výkon a méně funkcí, jakkoliv se tváří navenek.

  V českých internetových obchodech lze prakticky v jakékoliv finanční hladině pořídit telefon se systémem Android. Součástí smartphonů zakoupených v ČR je navíc zákonná dvouletá záruka.

  Nákup telefonu v Číně je nicméně rozhodnutím každého jedince, je však třeba počítat s vyměřením DPH ve výši 21 % z ceny přístroje.

 2. Příslušenství – držáky, kabely, konektory, kryty…

  Naopak doporučujeme v Číně nakupovat příslušenství k elektronice, jako jsou konektory, kryty, kabely nebo držáky na telefony a tablety do auta.

  Ve srovnání se značkovými výrobky z originální distribuce jsou náhrady z Číny výrazně levnější, přičemž kvalita je obstojná.

  Autor textu si např. na dx.com pořídil dva držáky mobilního telefonu do auta v ceně 120 Kč/kus včetně poštovného. Oba dva slouží perfektně i po mnoha případech nešetrného zacházení.

 3. Náhradní díly k telefonům, tabletům nebo fotoaparátům

  V čínských obchodech nebo na eBayi můžete narazit na velmi levné, těžko sehnatelné krytky od mobilních telefonů nebo fotoaparátů.

  Paradoxní je, že některé z nich není možné oficiální cestou pořídit.

 4. Drobná bižuterie

  Módní náušnice a náramky pořídíte na eBayi levněji než na Aukru, kde překupníci zpravidla prodávají ty samé za několikanásobně vyšší cenu.

  Opět varujeme před bižuterií z “drahých kovů” za nebývale nízké ceny. Nejedná se o originály.

 5. Oblečení

  Na AliExpressu, DealExtreme i eBayi je možné pořídit velmi levné neznačkové oblečení. U posledního jmenovaného můžete pořídit i oblečení značkové, zpravidla levnější než v oficiálních obchodech.

 6. LED žárovky

  Levné a oblíbené jsou rovněž čínské LED žárovky, objednat si je můžete mj. na serverech AliExpress.com, dx.com nebo eBay.com.

Čeho si v obchodě a u zboží všímat

Ještě než si zboží z obchodu objednáte, doporučujeme zaměřit pozornost na několik bodů:

Je poštovné zdarma?

Poznáte to podle označení “free shipping” u příslušného zboží. Poštovné jinak může výhodný nákup značně prodražit.

Je možné objednat jen jeden kus?

Ceny některého zboží jsou nízké pouze v případě hromadných objednávek (“bulk order”).

Je zboží skladem?

Daní za širokou nabídku zboží je jeho dostupnost.

Je možné si přečíst reference dalších zákazníků?

Platí to jak pro zboží, tak pro obchodníka – reference dalších zákazníků vám prozradí jeho serióznost a kvalitu výrobku.

Clo a DPH u zboží z Číny

U zboží pro osobní potřebu jsou podmínky stanoveny poměrně jednoduše:

 • Cena zboží + poštovného nepřekračuje 544 Kč22 € = osvobozeno od cla, ale nově se platí DPH
 • Cena zboží nepřesahuje 3 710 Kč150 € a zároveň cena zboží společně s cenou poštovného překračuje 544 Kč22 € = nutné doplatit DPH.
 • Cena zboží je nad 3 710 Kč150 € – je nutné doplatit DPH i clo

NOVÁ INFORMACE k 1. říjnu 2021:

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o DPH, která začala platit od 1. října 2021. Zásilky s hodnotou do 544 Kč22 € z čínských e-shopů podražily.

Zboží do hodnoty 544 Kč22 € bylo od DPH osvobozeno jen do 1. července 2021

Původně se zavedení daní na zásilky z čínských a dalších mimoevropských e-shopů plánovalo už na začátek roku 2021, placení DPH se ale o půl roku odložilo.

AliExpress přičítá DPH k objednávkám sám

Ještě předtím než byla schválena novela zákona v ČR, AliExpress to již začal řešil po své vlastní ose, k objednávkám připočítává DPH ve výši 21 % z celkové hodnoty nákupu již od července 2021.

K přepočtu z eur na jinou měnu se vždy používají kurzy vydávané Českou daňovou správou. Od května 2016 se k výpočtu celních poplatků používá celní hodnota – tedy hodnota samotného zboží a poštovného. Limity pro případné osvobození od cla se však nadále týkají pouze vlastní hodnoty samotného dováženého zboží.

Konkrétní výši cla si můžete zjistit v systému EU Taric, důležité je znát nomenklaturu zboží – tedy jeho správné zařazení do příslušných kategorií. Pro účely proclení stanovuje nomenklaturu Celní úřad, ve většině případů se nemusíte o nic starat.

Bude-li nutné balíček zdanit nebo proclít, počítejte s dodatečným poplatkem 200 Kč. Ten vám Česká pošta naúčtuje za to, že vás bude v celním řízení zastupovat. Při první takové situaci je navíc České poště nutné udělit plnou moc. Platí do odvolání.

DPH a clo u nákupů ze zahraničí 2023

Na co si dát pozor aneb několik tipů na závěr

 1. Místo placení kartou používejte PayPal

  Důrazně vás varujeme před zadáváním platebních údajů z kreditních karet na neznámých a nedůvěryhodných webech.

  Seriózní obchody nabízí jako jednu z platebních metod elektronickou peněženku PayPal. Při placení s ní nepřijde obchodník do kontaktu s údaji z vaší platební karty, PayPal vás navíc automaticky pojistí pro případ podvodu.

  Riziko vzniku škody můžete snížit sjednáním pojištění platební karty pro platby přes internet. Důkladně si však pročtěte pojistné podmínky a zejména sekci výluky.

 2. Nakupujete často? Pořiďte si další platební kartu

  Jestliže nakupujete často, nebo tušíte, že se tak brzy bude dít, doporučujeme vám zřízení dalšího bankovního účtu. K nakupování v čínských obchodech poté používejte výhradně tuto kartu.

  Banku určenou k obchodování doporučujeme volit nejen s ohledem na výši poplatků, ale také na směnné kurzy. Na účtu radíme nechávat nízký disponibilní zůstatek jako pojistku proti zneužití.

 3. Počítejte raději s delší dobou dodání

  Zejména v období před Vánoci počítejte s dobou dodání kolem jednoho měsíce. Dopravu může prodloužit také čas, který zásilka stráví na celnici.

 4. Co když dorazí zboží poničené?

  Občas se může stát, že zásilka nedorazí vůbec, nebo je její obsah poničený.

  V takovém případě stačí napsat obchodníkovi a ve většině případů je obratem zdarma zaslán nový kus.

  U eBaye a obdobných tržištích postavených na veřejném hodnocení obchodníka poslouží jako jeden z donucovacích prostředků hrozba negativní recenze.

 5. Kupujete zboží dle čínských zákonů, bez evropského atestu

  Při nákupu v Číně je nutné si uvědomit, že se obchod řídí čínskou legislativou. Nejste tak třeba ze zákona oprávněni odstoupit od smlouvy a zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit.

  Zejména u hraček a dalšího zboží určeného dětem varujeme před jeho možnou závadností a zdravotními riziky. Například u některých gumiček loom bands došlo k překročení povolené hranice ftalátů až 500×.

 6. Velikosti oblečení mohou být rozdílné

  Zvýšenou pozornost věnujte značení velikostí oblečení, mezi čínským a evropským může být rozdíl.


M
Milada 15.09.2021 – 07:20

Dobrý den, v červenci letošního roku jsem si objednala plavky z e-schopu Poštovné zdarma doručeny mi byly 7.8.2021., Bylo mi dopočítáno DPH ve výši 182Kč.Cena plavek je 429Kč.Domnívám se, že DPH bylo dopočítáno neoprávněně jelikož Poslanecká sněmovna ČR novelu zákona o DPH schválila až k 14.9.2021 a ještě čeká na podpis prezidenta. Prosím o radu jakým způsobem se mohu bránit proti vyměřenému DPH a vrácení finančních prostředků za DPH. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.Milada

Odpovědět

PZ
Petr Zenkl 16.09.2021 – 15:28

Mám jen poznámku k doporučenému způsobu placení: Podle mě je daleko lepší než PayPal s jeho neustále se (k horšímu) měnícími podmínkami využívat třeba jednorázovou virtuální kartu od Revolutu, která se po zaplacení automaticky zruší, takže už ji nikdo nemůže dál zneužít. Pro další nákup se v aplikaci Revolut vytvoří nová jednorázová karta s jinými údaji.

Odpovědět

R
Ramon 30.09.2021 – 18:33

@Milada: česká pošta si k celé částce připočítává manipulační poplatek 97 Kč a z toho se bere daň... cena zboží+poštovné+ČP poplatek a z toho celého se vypočítá daň

Odpovědět

n
nofran 16.12.2021 – 18:39

Nakupuji v Číně již 8 let a pár desitek tisíc jsem tam nechal..Ale to bylo..Dnes je to k ničemu..Pochopitelně jsem ušetřil veliké peníze..Zde v Čechách bylo to všechno to samé zboží 2 x předražené,ale zase bych řekl ze zkušenosti,že si Číňani nedovolí dát zas takový šunt na vlastní export.,Na e-shopech vám prodají na Aliexpresu,Wish, Ebay někdy šunt,který nefunguje a nebo Vám nic nepošlou a tvrdí že to poslali..Nyní je to a bude totální riziko..Dřív byli uslužní a dokonce poslali za poškozenou věc klidně zadarmo novou..Bohužel ty časy jsou pryč..Jsme kapitalisti a máme ve vlastní vládě Tchajwance Vystrčila a tím jsem si v Číně udělali škraloup a Asiati nás mají již za to na háku..Nyní mne 5 x zboží zaplacené vůbec nedošlo a nemám dovolání..Ano platil jsem zásadně přes Pay- pal.Minulý týden jsem účet na Pay-pal zrušil a ukončil nákupy,které za těch 8 let jsou již dražší o 45 % jak byly dřív!! ToŤ moje zkušenost..Vždy když budete něco kupovat,tak si porovnete před zaplacením cenu zboží tam i s dopravou a tady..Nakonec zjistíte,že se to kuli mnimálnímu rozdílu a riziku s dlohou dodací dobou už vůbec nevyplatí..Dnes jsou již nakupy v Číně nevýhodné!!!!!!

Odpovědět

F
FILIP 13.02.2022 – 08:19

Přesně tak, Česká celní pošta se zbláznila, objednám si podpatičky 1cm do bot 4x, za 180 Kč a pošta chtěla doplatit 150 Kč za vyřízení a 50 Kč do DPH clo. Zloději, nedal jsem jim to, asi to skončilo v boxu za X Kč. Jsou tam nahoře šmejdi a je potřeba rychle jednat!

Odpovědět

KT
Karel T 01.06.2022 – 06:52

U Aliexpresu je důležité zvolit správný typ dopravy. Pokud vyberete dopravu z EU nebo Cainiano, popř Aliexpres, měla by být daň již zahrnuta v ceně. Pozor na dopravu "Sellers Shipping Method" , tam to tak být nemusí

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.