Dřevo na topení → Kde ho získat levně, nebo zdarma

Redakce
Publikováno 1. prosince 2022
 • Po domluvě lze získat levné dřevo samotěžbou v lese
 • Drobné klestí ležící na zemi lze dle zákona získat zdarma
 • Velcí skrblíci mohou ušetřit topením šiškami
 1. Dřevo na topení → Kde ho získat levně, nebo zdarma

  Kde získat levné dřevo

  Existují přinejmenším dvě levnější varianty.

  1) Samotěžba

  Prvním způsobem je samotěžba v lese po domluvě s lesním hospodářem (hajným). Hajný vám přesně určí, které stromy si můžete vytěžit. Tento způsob přináší kromě nízké ceny za dřevo několik problémů – jednak musíte stromy sami pokácet, nařezat a odvézt z lesa domů, jednak čím dál častěji neumožňují hajní individuální těžbu dřeva v lese.

  V posledních dvou letech panuje kvůli suchu a kůrovci především ve smrkových lesích velká kalamita, neboť se musí těžit velké plochy napadeného a poškozeného lesa. To vyvolává velký přebytek na trhu s měkkým (smrkovým) dřevem a jeho cena jde výrazně dolů. Měkké dřevo se kvůli nízké výhřevnosti hodí spíše na podpal, k vytápění se hodí dřevo tvrdé.

  K 29. dubna 2020 zveřejnily Lesy ČR nový ceník dříví z kalamitních oblastí: cena nejlevnějšího palivového 1 m3 smrkového dřeva na 400 Kč včetně DPH. Cena ostatního kalamitního smrkového dřeva se pohybuje od 350 do 1 750 Kč/m3. Kompletní ceník je dostupný na internetových stránkách Lesy ČR.

   

  2) Odkup

  Druhým způsobem je odkup pokáceného dřeva od obecního nebo městského úřadu, resp. magistrátu. Řada obcí a měst pravidelně kácí z různých důvodů stromy na svém území a zpravidla dřevo odprodává občanům za velmi příznivých podmínek. Výhodou je nízká cena a fakt, že o tomto způsobu získávání dřeva mnoho lidí neví, zvláště ve větších městech. Nevýhodou je nepravidelná dostupnost dřeva a nutnost vlastní dopravy. Pro více informací kontaktujte odbor životního prostředí ve vaší obci nebo městě.

 2. Získejte drobné dřevo zdarma

  Pro získání drobného dřeva na otop nemusíte nutně krást. Dle platného lesního zákona je možné zdarma sbírat suché, na zemi ležící klestí, dle výkladu Lesů ČR o maximálním průměru větví 7 cm na silnějším konci. Sbírat je možné pouze přirozený opad větví a  zbytky po těžbě, kácení stromů či řezání větví je zakázáno.

 3. Topte šiškami a do jejich sběru zapojte formou hry děti!

  Dřevo na topení → Kde ho získat levně, nebo zdarmaUšetřit za palivo můžete používáním šišek, jež mají velmi vysokou a rychlou výhřevnost. Pro zvýšení topného užitku šišek je po přinesení z lesa nechte vyschnout, čímž nabudou na objemu. Nevýhodou je, že velmi rychle shoří, přesto jsou mimořádně vhodné na zátop.

  Do jejich sbírání navíc můžete zapojit své děti formou hry či víkendového výletu.


E
Eva 09.12.2022 – 18:40

Dobrý den prosím mám prosbu bydlim v garsonce kde mám kamna na dřevo nebo brigety. Chtěla sem proto poprosit kde sehnat nejlevnější dřevo nebo si najít dřevo popř třeba za pomoc v lese sem žena Česká práce se nebojím sem vděčná za vše Chomutov děkuji

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.