Dřevo na topení → Kde ho získat levně, nebo zdarma

Redakce
Publikováno 29. května 2024
  • Po domluvě lze získat levné dřevo samotěžbou v lese
  • Drobné klestí ležící na zemi lze dle zákona získat zdarma
  • Velcí skrblíci mohou ušetřit topením šiškami
  1. Dřevo na topení → Kde ho získat levně, nebo zdarma

    Kde získat levné dřevo

    Existují přinejmenším dvě levnější varianty.

    1) Samovýroba

    Prvním způsobem je samovýroba v lese po domluvě s lesním hospodářem (hajným). Hajný vám přesně určí, které stromy si můžete na vlastní náklady vykácet a zpracovat. Základní nabídka je určená pouze fyzickým osobám, pro odebrané množství je stanoven limit 35 m3 na osobu/rok. Před odběrem musí být uzavřena smlouva.

    V posledních letech panuje kvůli suchu a kůrovci především ve smrkových lesích kalamita, neboť se musí těžit velké plochy napadeného a poškozeného lesa. To vyvolává přebytek na trhu s měkkým (smrkovým) dřevem a jeho cena jde výrazně dolů. Měkké dřevo se kvůli nízké výhřevnosti hodí spíše na podpal, k vytápění se hodí dřevo tvrdé.

    Na oficiálních stránkách Lesy ČR je dostupný minimální ceník dříví pro samovýrobu. Setkáte se zde s pojmem hmotnatost. Ta vyjadřuje objem průměrného stromu v porostu v m3, nejlevněji vychází jehličnatého a listnatého měkkého dřeva s hmotnatostí 0,09 m3, za 1 m3 zaplatíte 100 Kč. U hodnoty hmotnatost 0,09 m3 lze předpokládat, že pro přípravu 1 m3 dříví bude třeba pokácet a zpracovat přibližně 11 stromů. U hodnoty 0,14 m3 půjde zhruba o 7 stromů (150 Kč/m3) a 0,19 m3 znamená zpracování asi 5 stromů (200 Kč/m3).

    U listnatého tvrdého dřeva se cena za samovýrobu dle hmotnatosti pohybuje od 200 do 1 000 Kč/m3, dub a akát od 240 do 1 000 Kč/m3. Kompletní ceník je dostupný na internetových stránkách Lesy ČR.

    V prodeji je také vyrobené dříví, podle aktuálního ceníku je možné pořídit smrk, jedli nebo borovici za 1 000 Kč/m3.

    2) Odkup

    Druhým způsobem je odkup pokáceného dřeva od obecního nebo městského úřadu, resp. magistrátu. Řada obcí a měst pravidelně kácí z různých důvodů stromy na svém území a zpravidla dřevo odprodává občanům za velmi příznivých podmínek. Výhodou je nízká cena a fakt, že o tomto způsobu získávání dřeva mnoho lidí neví, zvláště ve větších městech. Nevýhodou je nepravidelná dostupnost dřeva a nutnost vlastní dopravy. Pro více informací kontaktujte odbor životního prostředí ve vaší obci nebo městě.

  2. Získejte drobné dřevo zdarma

    Pro získání drobného dřeva na otop nemusíte nutně krást. Dle platného lesního zákona je možné zdarma sbírat suché, na zemi ležící klestí o maximálním průměru větví 7 cm na silnějším konci. Sbírat je možné pouze přirozený opad větví a  zbytky po těžbě, kácení stromů či řezání větví je zakázáno.

  3. Topte šiškami a do jejich sběru zapojte formou hry děti!

    Dřevo na topení → Kde ho získat levně, nebo zdarmaUšetřit za palivo můžete používáním šišek, jež mají velmi vysokou a rychlou výhřevnost. Pro zvýšení topného užitku šišek je po přinesení z lesa nechte vyschnout, čímž nabudou na objemu. Nevýhodou je, že velmi rychle shoří, přesto jsou mimořádně vhodné na zátop.

    Do jejich sbírání navíc můžete zapojit své děti formou hry či víkendového výletu.


E
Eva 09.12.2022 – 18:40

Dobrý den prosím mám prosbu bydlim v garsonce kde mám kamna na dřevo nebo brigety. Chtěla sem proto poprosit kde sehnat nejlevnější dřevo nebo si najít dřevo popř třeba za pomoc v lese sem žena Česká práce se nebojím sem vděčná za vše Chomutov děkuji

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.