Bankovní účet pro děti do 15 let: Srovnání účtů 2021

Založení vlastního bankovního účtu dítěti je dobrý způsob, jak ho naučit hospodařit s penězi. Zhruba od 8 let mohou děti používat svoji platební kartu k výběrům z bankomatu i k placení v obchodech – vše pod internetovým dozorem rodičů.

Co čekat od bankovního účtu pro dítě?

Účty pro děti do 15 let má ve své nabídce většina tradičních bank. Vychovávají si tím budoucí klienty, když účty po dosažení 15 let převedou na studentské a poté na placené. Skrblík doporučuje v takové situaci opět zvážit, který účet je nejvýhodnější.

Co požadovat od bankovního účtu pro dítě:

  • Vedení účtu je zdarma
  • Rodič má nad účtem plnou kontrolu
  • Od 8 let věku má dítě k dispozici debetní kartu
  • Výběry z vlastních bankomatů zdarma

Nejlepší bankovní účet pro děti 2021

Přehled bankovních účtů pro děti do 15 let 2021

BankaÚčetPožadovaný věk dítěte
Tento účet doporučujememBankmKonto pro dětiod narození do 15 let
Tento účet doporučujemeEraPoštovní účetod narození do 26 let
Tento účet doporučujemeKomerční bankaMůjÚčet Juniorod 6 do 15 let
Doporučeníhodný s výhradamiČeská spořitelnaÚčet pro dětido 20 let
Doporučeníhodný s výhradamiMoneta Money BankDětský účet Geniusod narození do 15 let
Doporučeníhodný s výhradamiUniCredit BankDětské kontood narození do 15 let

1mBank: mKonto pro děti

MBank dětem od narození do 15 let nabízí mKonto pro děti, zřízení a vedení účtu je zdarma.

K mKontu pro děti je možné otevřít až čtyři spořící účty, které si dítě může samo pojmenovat podle toho, na co právě šetří. Dítě má k účtu pasivní přístup, sleduje stav konta a převádí peníze mezi svými účty. I přes to, že operace s účtem jsou pro dítě omezené, dá se na mKonto pro děti pohlížet jako na prostředek, který dítě učí spořit. Plnou správu dětského účtu má pouze zákonný zástupce, který může z účtu provádět všechny transakce.

K dětskému účtu je možné pro dítě od 8 let zdarma zřídit bezdotykovou platební kartu, 3 výběry měsíčně z kteréhokoliv bankomatu jsou zdarma. Rodič má přehled o všech transakcích dětskou kartou v telefonu a v internetovém bankovnictví.

Na pobočkách mBank není možné vkládat hotovost, finanční prostředky je třeba zaslat poštovní poukázkou, převodem z jiného účtu nebo vložit přes vkladový bankomat.

2Poštovní spořitelna: Poštovní účet

Poštovní spořitelna nabízí dětem od narození bezplatně vedený Poštovní účet. K účtu jsou vydávány až 2 platební karty zdarma.

S kartou je možné platit v obchodech, případně vybírat peníze z bankomatu. Výběry z bankomatů ČSOB a Poštovní spořitelny jsou zdarma, za výběry z bankomatů jiných bank se platí 40 Kč.

3Komerční banka: MůjÚčet Junior

Konto MůjÚčet Junior od Komerční banky mohou rodiče zřídit dětem od 6 do 15 let. Založení i vedení účtu je zdarma.

Dítě získá platební kartu, se kterou může platit v obchodě nebo vybírat peníze z bankomatu. Výběry z bankomatu Komerční banky jsou zdarma.

Pohyby na účty dítěte mohou rodiče kontrolovat přes internetové bankovnictví.

4Česká spořitelna: Účet pro děti

Česká spořitelna nabízí bezplatně vedený dětský účet, který je možný zřídit také dětem ve věku od 0 do 26 let. Součástí účtu dětí od 8 let je debetní karta Visa Classic se vzhledem podle vlastního výběru, lze s ní platit v obchodech a vybírat peníze z bankomatu. Výběry z bankomatů České spořitelny jsou zdarma, výhodou je jejich přítomnost i v menších obcích.

Rodič může výdaje svého potomka monitorovat přes internetové bankovnictví.

5Moneta Money Bank: Dětský Génius

Moneta Money Bank je nové jméno GE Money Bank. Dětský účet Genius je možné založit dětem hned po narození, zdarma veden jim bude až do dovršení 15 let. Po dosažení 8 let mohou rodiče požádat o vydaní platební karty pro dítě.

Všechny výběry z bankomatu Moneta Money jsou zdarma, nicméně v menších městech může být problém s jejich nalezením. Rodiče mohou výdaje dítěte monitorovat přes internetové bankovnictví.

6UniCredit Bank: DĚTSKÉ konto

UniCredit Bank nabízí zdarma vedený účet dětem od narození do dosažení 15 let věku. Jmenuje se Dětské konto, ve věku 8 let dítěti navíc poskytne bezplatně vedenou platební kartu MasterCard.

S ní může dítě vybírat neomezeně z bankomatů UniCredit Bank, těch je však s porovnání s ostatními bankami méně. Limit výběru je možné nastavit na 200, 400, nebo 500 Kč. Dohled nad výdaji dítěte má rodič díky internetovému bankovnictví.

Bankovní účet pro děti do 15 let

Naučte dítě platit kartou

Jakmile vaše dítě získá svou platební kartu, naučte ho s ní platit v obchodě. Oproti placení penězi vybranými z bankomatu budete mít lepší přehled jak dítě utrácí, nejnižší nastavitelný limit transakcí začíná u některých bank na 100 Kč týdně.