Co nesmí do příručního a odbaveného zavazadla (PŘÍRUČKA 2021)

Cestování letadlem je rok od roku levnější a dostupnější a často se vyskytují otázky, co je možné si vzít na palubu letadla, co je nutné odbavit a umístit do zavazadlového prostoru a které věci jsou v letecké přepravě zakázány úplně. Skrblík pro vás připravil seznam povolených a zakázaných předmětů.

Do odbaveného zavazadla si dejte lahev s vodou

Při cestách s odbaveným zavazadlem se nám osvědčilo přibalit si do kufru velkou lahev s vodou. Po přistání bývá žízeň a letištní obchody mohou být zavřené nebo v lepším případě drahé. V některých zemích také odpadá problém se sháněním drobných v místní měně.

Co nesmí do příručního a odbaveného zavazadla 2021

1Elektronická zařízení a spotřebiče

Elektronická zařízení a spotřebiče na palubě letadlaTelefony, fotoaparáty nebo běžné baterie jsou na palubě letadla povolené. Notebooky je doporučeno převážet v kabině letadla, nikoliv v odbaveném zavazadle. Některé společnosti navíc dovolují vzít si brašnu s notebookem jako extra zavazadlo na palubu.

E-cigarety je možné vzít sebou na palubu letadla, ale jejich použití je přísně zakázáno.

Elektrické paralyzery jsou na palubě letadla zakázány.

2Powerbanky

Powerbanky spadají do stejné kategorie jako klasické Li-Ion baterie, které mají předepsanou kapacitu, se kterou můžete do letadla. Tyto kapacity si určují jednotlivé aerolinky samy.

Například společnost Ryanair ve svých pravidlech pro příruční zavazadla zmiňuje, že si nesmíte vzít baterii nebo zařízení, které má baterii s příkonem vyšším než 160 Watthodin.

3Tekutiny

Tekutiny na palubě letadlaTekutiny na palubě letadla musí být přepravovány v průhledných obalech o maximálním objemu 100 ml. Všechny nádoby s tekutinami musí být v jednom průhledném plastovém sáčku s maximálním objemem 1 litr a rozměry 20×20 cm.

Mezi tekutiny se řadí také spreje, pěny, pasty nebo jelení loje a rtěnky.

Tekutiny pro děti do 6 let

Čtenářka Veronika nás informovala o vlastní zkušenosti, kdy ji na letišti v Ostravě povolili do letadla vzít pití pro dítě mladší 6 let. Údajně je takto možné vzít na palbu až 0,5 litru pití, nejlépe originálně zabalené.

Prý se při kontrole stačí ozvat a uvést, že je pití pro dítě mladší 6 let cestující společně s vámi.

Máte s touto situací vlastní zkušenost? Napište nám na pn@skrblik.cz – děkujeme.

4Alkohol, tabák, marihuana, drogy

Alkohol na palubě letadlaPřevoz alkoholu v letadle je povolen pouze v odbaveném zavazadle v množství odpovídajícím vlastní spotřebě. Povolené množství odpovídá 10 litrům destilátu, 20 litrům alkoholizovaného vína (např. portské, nebo sherry), 90 litrům vína (z toho max. 60 litrů šumivého) nebo 110 litrům piva. Každá z těchto položek vyčerpá povolený limit.

Převoz tabáku nebo cigaret je možný v příručním i v odbaveném zavazadle, ale pouze v množství určeném k vlastní spotřebě. Limit je stanoven na 800 ks cigaret, 400 ks doutníčků, 200 ks doutníků, nebo 1 kg tabáku.

Převoz marihuany i všech ostatních drog je zakázán. Osoby mladší 17 let nesmí přepravovat žádnou z výše zmíněných látek.

5Potraviny a jídlo

Potraviny a jídloPotraviny bez tekuté složky jsou na palubě letadla povolené. Jídlo s tekutou složkou je nutné umístit do odbaveného zavazadla.

Do některých zemí platí zákaz dovozu masných nebo mléčných výrobků.

6Dětská výživa

Dětská výživa na palubě letadlaNa palubu je možné vzít dětskou stravu v množství potřebném na dobu letu. Dětská výživa může být v tekuté podobě, na některých letištích však může být vyžadována ochutnávka, nebo doklad od lékaře.

Množství dětské výživy v pevné formě na palubě letadla není omezeno.

7Kosmetika

KosmetikaNa kosmetiku s tekutou složkou, jako jsou parfémy nebo deodoranty, se vztahuje pravidlo o tekutinách.

Do letadla je zakázané brát hořlavou kosmetiku (lak na vlasy, odlakovač na nehty).

Pudry na obličej, zásypy a další dětskou kosmetiku bez tekuté složky lze přepravovat v kabině letadla.

8Zapalovače

Zapalovač | © Pixabay.comNa palubě letadla je možné přepravovat běžné sirky a zapalovače v množství jeden kus na osobu.

Benzínové zapalovače nebo turbo zapalovače s vysokou teplotou hoření jsou zakázány i v odbavených zavazadlech.

9Spreje

Na palubu letadla je možné si vzít nehořlavé spreje určené k lékařskému nebo toaletnímu použití.

10Léky a zdravotní pomůcky

Léky a zdravotní pomůcky | © Pixabay.comPřevoz léků pro osobní potřebu je povolen.

Léky doporučujeme převážet v originálním obalu, u většího množství spolu s předpisem od lékaře nebo s receptem na jméno cestujícího. To samé platí pro injekční jehly určené k aplikaci inzulínu a další nezbytné medikamenty.

Roztok na kontaktní čočky je považován za zdravotní pomůcku a nevztahuje se na něj omezení na 100 ml tekutin.

Na palubu letadla je povoleno brát si tlakoměr nebo berle. Zakázány na palubě letadla jsou hole se špičatým koncem nebo ostrými hranami.

11Nože, nůžky, špičaté a ostré předměty

Nože, nůžky, špičaté a ostré předměty | © Pixabay.comNa palubu letadla si smíte vzít nůžky s délkou hrany do 10 cm a většinu nářadí s maximální délkou do 18 cm, které musí být bez ostrých hran.

U společnosti easyJet patří mezi zakázané předměty na palubě nože, nůžky delší než 10 cm, brusle, pletací jehlice, kulečníková tága, žiletky a další.

12Tupé předměty

Na palubu letadla je zakázáno brát si baseballové pálky, obušky nebo vybavení k bojovým sportům, kterým je možné vážně zranit jiné osoby.

13Zbraně a střelivo

Podle mezinárodních leteckých předpisů si na palubu letadla nesmíte brát zbraně a střelivo.

V případě zájmu o převoz v zavazadlovém prostoru je nutné předměty přepravovat na letecký nákladní list za zvláštních přepravních podmínek.

Paintballové zbraně bez nádoby s hnacím plynem nebo dětské hračky ve tvaru zbraní je možné přepravovat v odbaveném zavazadle.

14Hořlaviny, žíraviny, jedy

Hořlaviny, výbušniny nebo pyrotechnika jsou přísně zakázané na palubě letadla i v odbaveném zavazadle.

Stejné pravidlo platí pro jedy, kyseliny a radioaktivní materiál. Do této kategorie patří také propanové láhve nebo kempinkové hořáky.

15Deštníky

Běžné deštníky si lze bez problémů vzít do letadla. Velké deštníky a slunečníky nejsou na palubě letadla povoleny.

16Ostatní

Pruty a rybářské náčiní je nutné odbavit a umístit do zavazadlového prostoru.

Pro drahé sportovní náčiní nebo hudební nástroje je možné u některých aerolinek zakoupit extra sedadlo a vzít si je sebou na palubu letadla.

Autobaterie je zakázáno převážet. Elektromagnetická zařízení nebo zařízení, která by mohla ovlivnit navigaci letadla, jsou zakázána převážet. Výjimku tvoří kardiostimulátor.

V případě převozu květin je nutné, aby byly umístěny v příručním zavazadle, nebo tvořily příruční zavazadlo.

Odlišná pravidla na letech do USA

Věkový limit na alkohol se v případě cesty do USA zvyšuje na 21 let.

Do USA je zakázáno dovážet drůbeží maso v jakékoliv podobě, klobásy, řízky a salámy. Další zakázané potraviny na palubě letadla do USA jsou mléko a mléčné výrobky a potraviny obsahující syrová vejce.