Co nesmí do příručního a odbaveného zavazadla (PŘÍRUČKA 2024)

Hynek Bárta
Publikováno 8. prosince 2023
  • Nože a nůžky s ostřím nad 6 cm a tekutiny nad 100 ml se nesmějí přepravovat v příručním zavazadle
  • Tekutiny do 100 ml v příručním zavazadle je nutné umístit do průhledného sáčku
  • V roce 2024 nebo 2025 by na pražském letišti mohlo skončit omezení 100 ml tekutin

Co nesmí do příručního a odbaveného zavazadla 2024

  1. Elektronická zařízení a spotřebiče

    Elektronická zařízení a spotřebiče na palubě letadlaTelefony, fotoaparáty, notebooky nebo běžné baterie je nutné brát na palubu letadla, tedy do příručního zavazadla. Do příručního zavazadla patří také elektronické cigarety, ty naopak nesmí být v tom odbaveném. Do odbaveného zavazadla je možné vzít pouze elektronické zařízení bez napájecích baterií.

    Tip: Některé společnosti navíc dovolují vzít si brašnu s notebookem jako extra zavazadlo na palubu.

    Možné je přepravovat také akumulátorové vrtačky, šroubováky a jiné akumulátorové nářadí, a to bez napájecích baterií pouze v odbaveném zavazadle, baterie umístíte do příručního. Drony a jiné dálkově ovládané modely a hračky smí do letadla pouze se souhlasem letecké společnosti, v odbaveném zavazadle může být pouze bez napájecích baterií.

    Při check-inu na přepážce se vás zpravidla pokaždé ptají, zda nemáte v odbaveném zavazadle elektroniku. Pokud obsluha po odbavení zjistí, že máte v kufru nepovolené elektro zařízení, budete muset osobně přijít a elektroniku vyjmout.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    telefony, fotoaparáty, notebooky, běžné baterie, elektronické cigarety, baterie z akumulátorových nářadí telefony, fotoaparáty, notebooky, běžné baterie, elektronické cigarety, akumulátorové vrtačky, šroubováky a jiné akumulátorové nářadí bez baterií
    akumulátorové vrtačky, šroubováky a jiné akumulátorové nářadí elektronické zařízení bez napájecích baterií
  2. Powerbanky, lithiové baterie a akumulátory

    Powerbanky spadají do stejné kategorie jako klasické Li-Ion baterie, ty mají předepsanou kapacitu, se kterou můžou do letadla. Tyto kapacity si určují jednotlivé aerolinky samy. Powerbanky je možné mít pouze v příručním zavazadle.

    Například společnost Ryanair ve svých pravidlech pro příruční zavazadla zmiňuje, že si nesmíte vzít baterii nebo zařízení, které má baterii s příkonem vyšším než 160 Watthodin.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    powerbanky, lithiové baterie a akumulátory
    powerbanky přesahující kapacitu stanovenou aerolinkou powerbanky, lithiové baterie a akumulátory
  3. Tekutiny

    Tekutiny na palubě letadlaVšechny tekutiny na palubě letadla musí být přepravovány v průhledných obalech o maximálním objemu 100 ml. Všechny nádoby s tekutinami musí být v průhledném plastovém sáčku s maximálním objemem 1 litr a rozměry 20×20 cm. Povolený je pouze jeden plastový sáček na osobu.

    Tip: Přineste si z domova vlastní prázdnou lahev nebo PET lahev a po kontrole bezpečnostním rámem si ji můžete naplnit vodou. Na mnoha letištích jsou tzv. fontánky s pitnou vodou zdarma.

    Mezi tekutiny se řadí také spreje, parfémy, krémy, pěny, pasty, rtěnky, make-upy nebo jelení loje a další (více informací v boxíku “Kosmetika”).

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    tekutiny do 100 ml v průhledném plastovém sáčku 20×20 cm s maximálním objemem 1 l (1 ks na osobu), prázdná PET lahev či vlastní lahev plná PET lahev či plná vlastní lahev
    tekutiny nad 100 ml bez omezení, plná PET lahev či plná vlastní lahev
  4. Na letiště si noste prázdnou lahev

    Přineste si z domova prázdnou nádobu, jako je PET lahev nebo vlastní lahev. Jakmile projdete bezpečnostní kontrolou, můžete si ji naplnit vodou. Mnoho letišť nabízí bezplatné fontánky s pitnou vodou.

    Při cestách s odbaveným zavazadlem se nám osvědčilo přibalit si do kufru velkou lahev s vodou. Po přistání bývá žízeň a letištní obchody mohou být zavřené nebo v lepším případě drahé. V některých zemích také odpadá problém se sháněním drobných v místní měně.

  5. Kosmetika tekutá a tuhá

    KosmetikaPokud si chcete brát tekutou kosmetiku na palubu do příručního zavazadla, vztahuje se na ni pravidlo o tekutinách. Tekutou složkou rozumíme například parfémy a deodoranty, na ně se vztahuje pravidlo o tekutinách – maximálně do 100 ml v průhledném pytlíčku s maximálním objemem 1 litr a rozměry 20×20 cm.

    Mezi tekutou kosmetiku patří také například pasty, spreje, parfémy, krémy, pěny, make-upy či jelení loje. Do letadla je zakázané brát hořlavou kosmetiku (lak na vlasy, odlakovač na nehty), ty musí být umístěny v odbaveném zavazadle.

    Tuhá kosmetika (pudry, oční stíny, tužky, tvářenky i dětské zásypy a další dětská kosmetika bez tekuté složky) lze přepravovat v kabině letadla bez omezení.

    V odbaveném zavazadle nemá tekutá a tuhá kosmetika žádné omezení.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    tekutá kosmetika do 100 ml
    tuhá kosmetika bez omezení
    tekutá i tuhá kosmetika bez omezení
    tekutá kosmetika nad 100 ml
    hořlavá kosmetika (lak na vlasy, odlakovač)
  6. Spreje, tuhé deodoranty, repelenty

    Na palubu letadla je možné vzít i spreje, parfémy, tuhé deodoranty určené k lékařskému nebo toaletnímu použití. Vztahují se na ně stejná pravidla jako pro jiné tekutiny (maximálně do 100 ml v průhledném pytlíčku).

    Do příručního zavazadla je povoleno dát také repelenty na odpuzování hmyzu (komárů a klíšťat), opět v balení do 100 ml. Vše nad 100 ml umístěte do odbaveného zavazadla.

    Spreje na jiné než lékařské a kosmetické potřeby, obranné a paralyzující spreje obsahující dráždivé látky je zakázáno převážet v jakémkoliv zavazadle.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    spreje, parfémy, tuhé deodoranty k lékařskému nebo toaletnímu použití do 100 ml v průhledném pytlíčku spreje, parfémy, tuhé deodoranty k lékařskému nebo toaletnímu použití nad 100 ml
    spreje na jiné než lékařské a kosmetické potřeby, obranné a paralyzující spreje obsahující dráždivé látky spreje na jiné než lékařské a kosmetické potřeby, obranné a paralyzující spreje obsahující dráždivé látky
  7. V roce 2024 či 2025 zřejmě konec limitu 100 ml na Terminálu 2

    Letiště Václava Havla v Praze by mělo od roku 2024 či 2025 zjednodušit bezpečnostní kontroly na Terminálu 2. Pro příruční zavazadla by měla skončit pravidla limitu 100 ml tekutin. Při průchodu rentgenem s palubním zavazadlem tak nebude potřeba řešit, kolik tekutin u sebe máte a nebude nutné vytahovat ani elektroniku.

    Tato novinka bude platit pouze na Terminálu 2, kde jsou odbavovány lety do zemí schengenského prostoru, a to díky nové technologii. S touto změnou by tak mělo být možné, vzít si na palubu letadla lahev s pitím.

    Pokud k této změně opravdu dojde a vy poletíte pouze s příručním zavazadlem, nedoporučujeme vám si brát kosmetiku o objemu větším než 100 ml. Jiná letiště mívají zavedené klasické pravidlo o omezení tekutin na palubu letadla, s větší kosmetikou byste tak nemuseli přiletět zpět.

  8. Alkohol, tabák, marihuana, drogy

    Alkohol na palubě letadlaPřevoz alkoholu je povolen pouze v odbaveném zavazadle, a to v originálním prodejním balení s objemem alkoholu do 70 %. Povolené množství odpovídá 10 litrům destilátu, 20 litrům alkoholizovaného vína (např. portské, nebo sherry), 90 litrům vína (z toho max. 60 litrů šumivého) nebo 110 litrům piva. Každá z těchto položek vyčerpá povolený limit. Povolené množství se liší pro EU a státy, které nejsou členem EU.

    V případě umístění alkoholu do příručního zavazadla je potřeba dodržet stejné podmínky jako pro jakékoliv jiné tekutiny (do 100 ml v průhledném sáčku). Pozor: Některé země zakazují převoz alkoholu zcela úplně, např. Saudská Arábie.

    Převoz tabáku nebo cigaret je možný v příručním i odbaveném zavazadle, ale pouze v množství určeném k vlastní spotřebě. Limit pro převoz v rámci EU je stanoven na 800 ks cigaret, 400 ks doutníčků, 200 ks doutníků, nebo 1 kg tabáku.

    Elektronické cigarety musí být v příručním zavazadle nikoliv v odbaveném. Jedná se o elektroniku (více v boxíku Elektronická zařízení a spotřebiče). Převoz marihuany i všech ostatních drog je zakázán. Osoby mladší 17 let nesmí přepravovat žádnou z výše zmíněných látek.

    Tip: Na letišti po odbavení najdete Duty Free obchůdky, kde si můžete větší množství alkoholu zakoupit a odvézt si ho bez problému domů.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    alkohol splňující podmínky pro tekutiny (do 100 ml v průhledném pytlíčku) v originálním balení s objemem alkoholu do 70 %, tabák a cigarety v k vlastní spotřebě, elektronické cigarety alkohol v originálním balení s objemem alkoholu do 70 % v daném maximálním množství
    alkohol nad 100 ml, marihuana a drogy marihuana a drogy, elektronické cigarety, alkohol překračující limity
  9. Potraviny a jídlo ke konzumaci

    Potraviny a jídloPotraviny bez tekuté složky jsou na palubě letadla povolené. Do letadla si můžete rovněž přinést ovoce a zeleninu, obložené pečivo, a to jak kupované či připravené doma.

    Do některých zemí platí zákaz dovozu masných nebo mléčných výrobků. Pokud jsou povoleny, mohou být masné výrobky, salámy, klobásy i sýry jak v příručním tak v odbaveném zavazadle. Cukrářské výrobky, zákusky, dorty apod. jsou povoleny v příručním i odbaveném zavazadle, a to pokud se jedná o hotové produkty k přímé konzumaci.

    Na jídlo s tekutou složkou se vztahují omezení jako na jakékoliv jiné kapaliny, je tedy nutné ho umístit do odbaveného zavazadla, nebo si ho zkrátka vůbec nebrat (jedná se například o jogurt).

    To samé platí pro marmelády, džemy, medy, zavařeniny, kompoty a podobné potraviny obsahující kapalinu či gelovou složku. Mohou být v příručním zavazadle, pokud splňují omezení (tedy jsou do 100 ml v průhledném pytlíčku). Umístíte-li je do odbaveného zavazadla, je přeprava bez omezení.

    Na dětskou stravu se vztahují jiné podmínky, podívejte se do dalšího boxíku.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    potraviny bez tekuté složky
    potraviny s tekutou složkou splňující podmínky pro tekutiny (do 100 ml v průhledném pytlíčku)
    potraviny bez tekuté složky i s tekutou složkou
    potraviny s tekutou složkou nad 100 ml
    potraviny omezené danou zemí
    potraviny omezené danou zemí
  10. Dětská výživa pevná i tekutá

    Dětská výživa na palubě letadlaNa palubu je možné vzít dětskou stravu v tekuté podobě v množství potřebném na dobu letu. Na některých letištích však mohou vyžadovat ochutnávku, nebo doklad od lékaře. Povoleno by mělo být rovněž takové množství tekutin, které dítě během letu potřebuje.

    Množství dětské výživy v pevné formě není na palubě letadla omezeno. Pro odbavené zavazadlo samozřejmě neexistuje žádné omezení.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    tekutá dětská strava v množství nezbytném na dobu letu, tuhá strava bez omezení tekutá a tuhá dětská strava bez omezení
    větší množství tekuté dětské stravy
  11. Tekutiny pro děti do letadla

    Čtenářka Veronika nás informovala o vlastní zkušenosti, kdy ji na letišti v Ostravě povolili do letadla vzít pití pro dítě. Údajně je takto možné vzít na palubu takové množství tekutin, které dítě během letu potřebuje.

    Prý se při kontrole stačí ozvat a uvést, že pití je pro vaše dítko. Na některých letištích mohou dát lahvičku k rozboru.

    Máte s touto situací vlastní zkušenost? Napište nám to do komentářů, děkujeme.

  12. Léky netekuté i tekuté a jiné zdravotní pomůcky

    Léky a zdravotní pomůcky | © Pixabay.comPřevoz léků je povolen pro osobní potřebu v netekuté či tekuté formě, a to jak v odbaveném tak i v příručním zavazadle. U tekutých léků je dovolena přeprava včetně chladícího balení (na chladící náplně platí výjimka a nevztahuje se na ně omezení pro přepravu tekutin).

    Léky doporučujeme převážet v originálním obalu, u většího množství spolu s předpisem od lékaře nebo s receptem na jméno cestujícího. Povolení platí pro injekční jehly určené k aplikaci inzulínu, kardiostimulátory, jiné přístroje pro podporu životních funkcí, tělní implantáty a další nezbytné medikamenty.

    Pozor: Roztok na kontaktní čočky je sice považován za zdravotní pomůcku, ale vztahuje se na něj omezení na 100 ml tekutin.

    Na palubu letadla je možné vzít také berle a jiné pohybové zdravotní pomůcky. Zakázány jsou však hole se špičatým koncem nebo ostrými hranami.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    léky v tekuté a netekuté formě pro osobní potřebu, roztok na kontaktní čočky do 100 ml, berle a a jiné pohybové zdravotní pomůcky léky v tekuté a netekuté formě, roztok na kontaktní čočky nad 100 ml, berle a a jiné pohybové zdravotní pomůcky i se špičatým koncem
    roztok na kontaktní čočky nad 100 ml, hole se špičatým koncem
  13. Nůžky, žiletky, nože a vývrtky

    Nože, nůžky, špičaté a ostré předměty | © Pixabay.comNa palubu letadla si smíte vzít nůžky s délkou ostří do 6 cm (měřeno od otočného čepu), nože s čepelí do 6 cm, multifunkční nožíky s délkou jakéhokoliv z nástrojů do 6 cm a vývrtky též maximálně s délkou do 6 cm (měřeno od rukojetě). V odbaveném zavazadle jsou všechny tyto položky povoleny bez omezení délky. Musí být však zabaleny tak, aby nebylo při manipulaci porušeno zavazadlo nebo poraněn personál.

    Jednorázové žiletky jsou povoleny jak v příručním tak v odbaveném zavazadle. Nevztahuje se to však na nechráněné holící břity a žiletky, ty jsou v příručním zavazadle zakázané a v odbaveném musí být umístěny v obalu, který nikoho z personálu při manipulaci se zavazadlem neporaní.

    Zakázáno je přepravovat bojové, lovecké, taktické a nestandardní typy nožů, a to bez ohledu na jejich délku.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    nůžky s ostřím do 6 cm, nože a multifunkční nožíky s čepelí do 6 cm, vývrtky do 6 cm, jednorázové žiletky nůžky, nože, vývrtky bez omezení bezpečně zabalené, nechráněné holící břity a žiletky bezpečně zabalené
    nechráněné holící břity a žiletky, bojové, lovecké, taktické a nestandardní typy nožů bojové, lovecké, taktické a nestandardní typy nožů
  14. Zapalovače

    Zapalovač | © Pixabay.comNa palubu letadla je možné vzít krabičku zápalek nebo malý zapalovač v množství jeden kus na osobu, a to pouze pokud ho má osoba u sebe.

    V příručním a odbaveném zavazadle je zcela zakázáno přepravovat náplně do zapalovačů, zápalky „Strike anywhere“, zapalovače s neabsorbovaným palivem jiným než zkapalněný plyn, turbo zapalovače, zapalovače napájené lithiovou baterií bez bezpečnostního uzávěru a všechny druhy podpalovačů.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    krabička zápalek nebo malý zapalovač v množství jeden kus na osobu krabička zápalek, zapalovač, náplně do zapalovačů, zápalky „Strike anywhere“, zapalovače s neabsorbovaným palivem/napájené lithiovou baterií, turbo zapalovače, podalovače
    náplně do zapalovačů, zápalky „Strike anywhere“, zapalovače s neabsorbovaným palivem/napájené lithiovou baterií, turbo zapalovače, podalovače náplně do zapalovačů, zápalky „Strike anywhere“, zapalovače s neabsorbovaným palivem/napájené lithiovou baterií, turbo zapalovače, podalovače
  15. Zbraně a střelivo či airsoftové zbraně a dětské pistolky

    Podle mezinárodních leteckých předpisů si na palubu letadla nesmíte brát zbraně a střelivo. V případě zájmu o převoz v zavazadlovém prostoru je nutné předměty přepravovat na letecký nákladní list za zvláštních přepravních podmínek.

    Airsoftové zbraně bez nádoby s hnacím plynem, repliky zbraní nebo dětské hračky ve tvaru zbraní je možné přepravovat pouze v odbaveném zavazadle a nejlépe o tom informovat pracovníky při odbavení.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    zbraně a střelivo na letecký nákladní list za zvláštních přepravních podmínek, airsoftové zbraně, repliky zbraní nebo dětské hračky ve tvaru zbraní
    zbraně a střelivo, airsoftové zbraně, repliky zbraní nebo dětské hračky ve tvaru zbraní zbraně a střelivo bez leteckého nákladního listu
  16. Hořlaviny, žíraviny, jedy, pyrotechnika

    Hořlaviny, výbušniny nebo pyrotechnika včetně prskavek jsou přísně zakázané na palubě letadla i v odbaveném zavazadle.

    Stejné pravidlo platí pro jedy, kyseliny a radioaktivní materiál. Do této kategorie patří také propanové láhve nebo kempinkové hořáky a další nádoby obsahující hořlavý stlačený plyn.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    hořlaviny, výbušniny, pyrotechnika, propanové láhve, kempinkové hořáky hořlaviny, výbušniny, pyrotechnika, propanové láhve, kempinkové hořáky
  17. Deštníky a slunečníky

    Běžné deštníky si lze bez problémů vzít do letadla i do odbaveného zavazadla. Deštníky a slunečníky větších rozměrů mající ostrý hrot nejsou na palubě letadla povoleny, musí tedy do zavazadlového prostoru letadla.

    Slunečník má zpravidla větší rozměry než povolené odbavené zavazadlo, do kufru ho tedy jen tak nesložíte. Aerolinky tak nabízejí přikoupení nadrozměrného zavazadla za určitý poplatek. Vyplatí se vám tedy zvážit, zda není výhodnější si v dané destinace slunečník půjčit či zakoupit.

    Tip: Na trhu naleznete skládací slunečníky, které jsou přímo určené pro převoz v kufru. Vhodnou variantou je rovněž plážový přístřešek.

    Příruční zavazadlo Odbavené zavazadlo
    deštník běžných rozměrů deštník a slunečník větších rozměrů a s ostrým hrotem
    deštník a slunečník větších rozměrů a s ostrým hrotem
  18. Ostatní

    Pruty a rybářské náčiní je nutné odbavit a umístit do zavazadlového prostoru, na palubu letadla nesmí.

    Pokud cestujete s malým skateboardem, můžete ho vzít s sebou do letadla. Longboardy jsou povolené pouze v odbaveném zavazadle. Minisegway, hoverboard či gyroboard smí pouze do zavazadlového prostoru letadla, a to bez napájecích baterií (ty umístíte do příručního). Pozor však na povolení dané letecké společnosti, baterie mají totiž vysokou kapacitu.

    Strunové hudební nástroje můžete mít u sebe přímo v letadle, nebo je přepravovat v zavazadlovém prostoru letadla. Pozor náhradní struny lze přepravovat pouze v odbaveném zavazadle. Pro drahé sportovní náčiní nebo hudební nástroje je možné u některých aerolinek zakoupit extra sedadlo a vzít si je s sebou na palubu letadla.

    Tenisové rakety se dají dát do příručního i odbaveného zavazadla. Hokejky mohou být však pouze v zavazadlovém prostoru. Na palubu letadla je zakázáno brát baseballové pálky, obušky nebo vybavení k bojovým sportům, kterým je možné zranit jiné osoby.

    Kempingové stany jsou povoleny v obou zavazadlech, stanové kolíky však pouze v tom odbaveném. Co se týče horolezeckého vybavení, doporučuje se převoz v odbaveném zavazadle. Některé předměty mohou být totiž brány jako nebezpečné. Záchranné plovací vesty a lavinové batohy či airbagové motocyklové vesty se dají přepravovat pouze v počtu 1 kus na osobu a vždy je vyžadováno povolení letecké společnosti.

    Pouta a stahovací pásky lze umístit pouze do odbaveného zavazadla. V případě převozu květin je nutné, aby byly umístěny v příručním zavazadle, nebo ho tvořily. Chytrá zavazadla s nainstalovanou lithiovou baterií nemohou být v letadle, pokud mají kapacitu baterie větší než 2,7 Wh.

    Zakázáno je převážet autobaterie a elektromagnetická zařízení či zařízení, která by mohla ovlivnit navigaci letadla. Výjimku tvoří kardiostimulátor (viz boxík “Léky netekuté i tekuté a jiné zdravotní pomůcky”).

Odlišná pravidla na letech do USA

Věkový limit na alkohol se v případě cesty do USA zvyšuje na 21 let. Do USA je zakázáno dovážet drůbeží maso v jakékoliv podobě, klobásy, řízky a salámy. Další zakázané potraviny na palubě letadla do USA jsou mléko a mléčné výrobky a potraviny obsahující syrová vejce.

Veškerá pravidla na webu Letiště Praha

Na webových stránkách Letiště Praha naleznete všechny informace o pravidlech týkajících se povolených a zakázaných předmětů při přepravě letadlem. Kromě toho si můžete prostřednictvím videa prohlédnout postup odbavení a bezpečnostní kontroly.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.