Mobilní telefon

Na mobilním telefonu se dají ušetřit tisíce korun ročně. Nejčastější chybou je placení za něco, co nevyužíváte, neaktualizovaný tarif nebo nevědomí o výhodnějším tarifu.

1Zjistěte, jak a k čemu mobil používáte

Pokud máte tarif, prostudujte několik předchozích vyúčtování anebo odhadněte, kolik minut měsíčně protelefonujete, kolik odešlete SMS a MMS zpráv a jaký objem dat prosurfujete.

Důležitý je nejen počet minut nebo zpráv, ale také jejich struktura. Voláte a píšete na několik stále se opakujících telefonních čísel, nebo komunikujete s větším množstvím různých kontaktů? Potřebujete být neustále online, ale stačí vám malý objem dat, nebo mobilní internet používáte spíše nárazově?

Abyste mohli za telefon ušetřit, musíte mít přehled o všech těchto skutečnostech.

2Porovnejte svoje potřeby s aktuální nabídkou tarifů

Obecně prospěšná společnost dTest na svých internetových stránkách provozuje nezávislý porovnávač mobilních tarifů. Vyzkoušet také můžete srovnávač na webu sFinance.cz.

Skrblík doporučuje jednou za čas (a v případě tarifů se závazkem vždy před koncem smlouvy) prověřit, zdali neexistuje nějaký výhodnější tarif. Nabídky se průběžně mění, a tak je možné, že se od poslední změny vašeho tarifu objevil nějaký lepší.

3Virtuální mobilní operátoři – ano, nebo ne?

Virtuální mobilní operátoři mohou být dobrou volbou pro všechny ty, kteří za telefon utratí maximálně několik málo desítek korun měsíčně.

Trh těchto operátorů je v současné době proměnlivý. Stále se objevují noví operátoři a jiní zcela jistě z trhu zmizí. Skrblík proto doporučuje brát v potaz pouze některého z největších operátorů – BLESKmobil, Mobil.cz, Tesco Mobile nebo ČEZ.

Poslední jmenovaný nabízí tarif s cenou volání 2,20 Kč/minutu a SMS zprávou do všech sítí za 1,20 Kč. Zajímavé je, že jde sice o “paušál”, ale s nulovým měsíčním poplatkem. Podmínkou je alespoň jedna odeslaná SMS zpráva, nebo jeden odchozí hovor za 3 měsíce.

Virtuální mobilní operátor jako záložní telefonní číslo

Skrblík doporučuje pořídit si kromě hlavního telefonního čísla ještě jedno navíc, vhodné jsou třeba předplacené karty virtuálních operátorů.

Toto telefonní číslo můžete uvádět při registracích na internetu, při účastech v soutěžích apod. Uvedením záložního čísla se vyhnete využívání vašeho hlavního telefonního čísla k marketingovým účelům.

4Vodafone In-karta: Když telefonujete, smskujete, ale nepotřebujete internet

Skvělou nabídku má Vodafone pro zákazníky, kteří měsíčně protelefonují maximálně 20 minut nebo pošlou 100 SMS zpráv nebo provolají méně než 70 minut nebo 294 SMS. Ve spolupráci s Českými drahami nabízí dvojicí tarifů, které Skrblík považuje za mimořádně výhodné:

  • Tarif 1: Za měsíční paušál 30 Kč je možné protelefonovat kredit 120 Kč, přičemž minuta volání stojí 6,05 Kč a jedna SMS 1,20 Kč.
  • Tarif 2: Měsíční paušál 88 Kč nabízí k využití 353 Kč, minuta volání je za 5,04 Kč a jedna SMS stojí 1,20 Kč.

Volání a SMS je možné libovolně kombinovat, po vyčerpání balíčku je účtována uvedená cena.

Pro získání tarifu je nutné zřídit si In-kartu Českých drah, díky které získáte také slevy při cestování vlakem. Dle vlastních zkušeností Skrblíkova týmu se jméno držitele In-karty nemusí shodovat se jménem osoby, na kterou je tarif psaný. Ke zřízení tarifu tak můžete využít In-kartu některého příbuzného či známého.

Tarif Vodafone In-karta je možné zřídit přes internet.

5Neomezené tarify nemusejí automaticky být nejvýhodnější

Tarify s neomezeným limitem volných minut a počtu odeslaných SMS zpráv nejsou vhodné pro každého.

Zaměstnanci a konzultanti operátorů bývají za sjednání smlouvy na neomezený tarif odměňováni vyšší částkou, a tak se může stát, že produkt doporučí zákazníkovi, který ho plně nevyužije. Při úvahách o přechodu na neomezený tarif doporučujeme brát v potaz výsledky ze srovnávače tarifů.

6Místo SMS používejte aplikace pro chytré telefony

Ušetřit za SMS můžete používáním chatovacích aplikací Facebook, WhatsApp nebo Viber. K hovorům a videohovorům můžete používat také Skype. Aplikace můžete používat zdarma, ať jste kdekoliv na světě, stačí mít přístup k internetu.

Další výhodou je možnost sdílení fotografií, krátkých videí nebo odkazů. Aplikace je možné stáhnout na mobilní telefony se systémem Android, Windows Phone nebo iPhone.

7Speciální tarify pro studenty

O2, T-MobileVodafone nabízí buď přímo studentský tarif, nebo alespoň finanční zvýhodnění paušálu.

Ve srovnání s programy nabízenými široké veřejnosti sice bývají studentské tarify zvýhodněné, přesto nemusejí být nejlevnější. Nabízí se například již zmíněný tarif Vodafone In-karta. Mladí lidé do 26 let navíc mohou využít zvýhodněné ceny In-karty.

8Příslušenství k mobilním telefonům nekupujte od operátorů

Mobilní příslušenství, jako jsou baterie, pouzdra a držáky na telefony nebo handsfree, nekupujte přímo na prodejně operátora. Ve většině případů platí, že ho pořídíte levněji na internetu.

Mezi osvědčené internetové obchody se řadí eBay.com nebo dx.com. Počítejte se zhruba dvoutýdenní dodací lhůtou a často až několikanásobně nižší cenou ve srovnání s prodejnou operátora.

Paušálního tarifu se nebojte

Přechodu z kreditu na paušál se nemusíte obávat. U každého operátora je možné nastavit horní výši útraty, po které vám budou omezeny služby. Nemůže se tak stát, že budete nepříjemně překvapeni částkou na faktuře. Na začátku nového zúčtovacího období vám služby odblokují.

Na přání lze u operátora zablokovat volání na barevné linky se zvýšenou tarifikací a na zasílání SMS zpráv na tato čísla.

Skrblík doporučuje hradit faktury za telefon inkasem. Platby tak budete mít bez starostí a vyhnete se nepříjemnostem plynoucím z opomenutí platby.

Při cestě do zahraničí si dejte pozor na datový roaming

Chytré telefony mají tendenci přistupovat  co pár minut na internet. V tuzemsku to není problém, o to horší je připojování k internetu v zahraničí, kde za stažení 1 MB můžete zaplatit přes 300 Kč.

Pokud datový roaming nepotřebujete, doporučujeme ho zablokovat jednak u vašeho operátora a zároveň v nastavení telefonu.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu