Jak ušetřit za mobil

Na mobilním telefonu se dají ušetřit tisíce korun ročně. Nejčastější chybou je placení za něco, co nevyužíváte, neaktualizovaný tarif nebo nevědomí o výhodnějším tarifu.

1Zjistěte, jak a k čemu mobil používáte

Jak ušetřit za mobilní telefonPokud máte tarif, prostudujte několik předchozích vyúčtování nebo odhadněte, kolik minut měsíčně protelefonujete, kolik odešlete SMS zpráv a kolik dat spotřebujete.

Důležitý je nejen počet minut a zpráv, ale také jejich struktura. Voláte a píšete na několik stále se opakujících telefonních čísel, nebo komunikujete s větším množstvím různých kontaktů? Potřebujete být neustále online, nebo mobilní internet používáte spíše nárazově? Stačí vám menší balíček v řádu stovek megabajtů, nebo chcete sledovat videa a stahovat velké soubory?

Abyste mohli za telefon ušetřit, musíte mít přehled o vaší útratě.

2Porovnejte svoje potřeby s aktuální nabídkou tarifů

Obecně prospěšná společnost dTest na svých internetových stránkách provozuje nezávislý porovnávač mobilních tarifů. Vyzkoušet také můžete srovnávač Tarifomat.cz.

Skrblík doporučuje jednou za čas (a v případě tarifů se závazkem vždy před koncem smlouvy) prověřit, zdali neexistuje nějaký výhodnější tarif. Nabídky se průběžně mění, a tak je možné, že se od poslední změny vašeho tarifu objevil nějaký lepší.

Při uzavírání smlouvy pamatujte na obvyklý dvouletý úvazek. Do budoucna lze obecně předpokládat vyšší spotřebu dat a objemnější datové balíčky v nabídce operátorů.

3Končí vám smlouva? Zkuste retenci

Mobilní operátoři nabízejí zákazníkům neveřejné slevy v případě, kdy pohrozí přechodem ke konkurenci. Pro operátory je výhodnější nabídnout slevu, než přijít o zákazníka úplně. A toho se dá využít. Neprodlužujte smlouvu automaticky, ale řekněte si o slevu. V krajním případě můžete požádat o přechodové číslo k jinému operátorovi, a tak vyvinout tlak na toho současného.

Ve fóru MobilMania si prostudujte retenční nabídky operátorů, a získejte tak povědomí o aktuální situaci na trhu. Berte přitom v potaz svoji aktuální útratu. Čím vyšší měsíční útratu a čím více telefonních čísel pod svým účtem máte, tím vyšší slevu vám operátor nejspíše nabídne.

Cílem operátora je prodloužit zákazníkovi smlouvu, ideálně s vyšším měsíčním plněním.

Pro představu: Autor článku má jedno telefonní číslo na IČ u T-Mobile. V červenci 2017, měsíc před koncem platnosti smlouvy, byl kontaktován operátorem s nabídkou prodloužení. Stávající tarif se skládal z 50 minut volání a 3 GB dat za 409,50 Kč včetně DPH. Po přátelském rozhovoru došlo k úpravě tarifu k oboustranné spokojenosti na 80 minut volání a 10 GB dat za 473 Kč včetně DPH.

4Virtuální mobilní operátoři – ano, nebo ne?

Virtuální mobilní operátoři mohou být dobrou volbou pro zákazníky, kteří za telefon utratí maximálně nižší desítky korun měsíčně.

Trh virtuálních operátorů je stále proměnlivý. Průběžně se objevují noví operátoři a jiní z trhu mizí. Skrblík proto doporučuje brát v potaz pouze některého z největších operátorů – BLESKmobil, Mobil.cz, Tesco Mobile nebo ČEZ.

Poslední jmenovaný nabízí tarif s cenou volání 2,90 Kč/minutu a SMS zprávou do všech sítí za 1,50 Kč. Zajímavé je, že jde sice o “paušál”, ale s nulovým měsíčním poplatkem. Podmínkou je alespoň jedna odeslaná SMS zpráva, nebo jeden odchozí hovor za 3 měsíce.

Virtuální mobilní operátor jako záložní telefonní číslo

Skrblík doporučuje pořídit si kromě hlavního telefonního čísla ještě jedno navíc, vhodné jsou třeba předplacené karty virtuálních operátorů.

Toto telefonní číslo můžete uvádět při registracích na internetu, při účastech v soutěžích apod. Uvedením záložního čísla se vyhnete využívání vašeho hlavního telefonního čísla k marketingovým účelům. Přečtěte si, kde pořídíte SIM karty zdarma.

5Vodafone In-karta: Když telefonujete, smskujete, ale nepotřebujete internet

SIM kartaSkvělou nabídku má Vodafone pro zákazníky, kteří měsíčně protelefonují maximálně 19 minut nebo pošlou 100 SMS zpráv nebo provolají méně než 70 minut nebo 294 SMS. Ve spolupráci s Českými drahami nabízí dvojicí tarifů, které Skrblík považuje za mimořádně výhodné:

  • Tarif 1: Za měsíční paušál 30,25 Kč je možné protelefonovat kredit 121 Kč, přičemž minuta volání po vyčerpání volných jednotek stojí 6,10 Kč a jedna SMS 1,21 Kč.
  • Tarif 2: Měsíční paušál 88,99 Kč nabízí k využití 355,94 Kč, minuta volání je za 5,08 Kč a jedna SMS stojí 1,21 Kč.

Volání a SMS je možné libovolně kombinovat, po vyčerpání balíčku je účtována uvedená cena.

Pro získání tarifu je nutné zřídit si In-kartu Českých drah, díky které získáte také slevy při cestování vlakem. Dle vlastních zkušeností Skrblíkova týmu se jméno držitele In-karty nemusí shodovat se jménem osoby, na kterou je tarif psaný. Ke zřízení tarifu tak můžete využít In-kartu některého příbuzného či známého.

6Neomezené tarify nemusejí automaticky být nejvýhodnější

Tarify s neomezeným limitem volných minut a počtu odeslaných SMS zpráv nejsou vhodné pro každého.

Zaměstnanci a konzultanti operátorů bývají za sjednání smlouvy na neomezený tarif odměňováni vyšší částkou, a tak se může stát, že produkt doporučí zákazníkovi, který ho plně nevyužije. Při úvahách o přechodu na neomezený tarif doporučujeme brát v potaz výsledky ze srovnávače tarifů.

7Místo SMS používejte aplikace pro chytré telefony

Ušetřit za SMS můžete používáním chatovacích aplikací Facebook Messenger, WhatsApp nebo Viber. K hovorům a videohovorům můžete používat také Skype. Aplikace můžete používat zdarma, ať jste kdekoliv na světě, stačí mít přístup k internetu.

Další výhodou je možnost sdílení fotografií, krátkých videí nebo odkazů. Aplikace je možné stáhnout na mobilní telefony se systémem Android, iPhone a Windows Phone.

8Speciální tarify pro studenty

O2, T-MobileVodafone nabízí buď přímo studentský tarif, nebo alespoň finanční zvýhodnění paušálu.

Ve srovnání s programy nabízenými široké veřejnosti sice bývají studentské tarify zvýhodněné, přesto nemusejí být nejlevnější. Nabízí se například již zmíněný tarif Vodafone In-karta. Mladí lidé do 26 let navíc mohou využít zvýhodněné ceny In-karty.

9Příslušenství k mobilním telefonům nekupujte od operátorů

Mobilní příslušenství, jako jsou baterie, pouzdra a držáky na telefony nebo handsfree, nekupujte přímo na prodejně operátora. Ve většině případů platí, že ho pořídíte levněji na internetu.

Mezi osvědčené internetové obchody se řadí AliExpress, eBayDealExtreme. Počítejte se zhruba dvoutýdenní dodací lhůtou a často až několikanásobně nižší cenou ve srovnání s prodejnou operátora.

Paušálního tarifu se nebojte

Přechodu z kreditu na paušál se nemusíte obávat. U každého operátora je možné nastavit horní výši útraty, po které vám budou omezeny služby. Nemůže se tak stát, že budete nepříjemně překvapeni částkou na faktuře. Na začátku nového zúčtovacího období vám služby odblokují.

Na přání lze u operátora zablokovat volání na barevné linky se zvýšenou tarifikací a na zasílání SMS zpráv na tato čísla.

Skrblík doporučuje hradit faktury za telefon inkasem. Platby tak budete mít bez starostí a vyhnete se nepříjemnostem plynoucím z opomenutí platby.

Neomezený tarif od Vodafone

S mobilním tarifem Vodafone Neomezený získáte neomezené volání a SMS do všech sítí v ČR, neomezená data a slevu až 20 000 Kč na vybraná zařízení.

Tarif může využívat až 6 osob, lze jej ale aktivovat i pro jedno číslo. Měsíční platba pro jednoho vychází na 799 Kč, dvě osoby zaplatí 2× 692 Kč za měsíc a pro tři až šest osob je cena stejná – 599 Kč měsíčně za každou SIM kartu.

Uvedené ceny jsou platné pouze v případě, že je současně využíván internet na doma, který nové klienty vyjde na 399 Kč měsíčně. Výhodu mají klienti, kteří doma internet od UPC/Vodafone mají, nemusí tak řešit žádné další měsíční platby.

Při cestě do zahraničí si dejte pozor na datový roaming

Chytré telefony mají tendenci přistupovat co pár minut na internet. V tuzemsku to není problém, o to horší je připojování k internetu v zahraničí, kde za stažení 1 MB můžete zaplatit přes 300 Kč. Týká se to zejména zemí mimo Evropu.

Jak ušetřit za mobilní telefonOd 15. června 2017 lze v zemích Evropské unie, na Islandu, v Kosovu, Lichtenštejnsku, Monaku, Norsku a na několika dalších územích využívat data za stejných podmínek jako v Česku. Pokud váš mobilní tarif zahrnuje balíček dat, můžete surfovat v zahraničí bez obav, že vám budou účtovány další poplatky.

Pokud datový roaming nepotřebujete, doporučujeme ho zablokovat jednak u vašeho operátora a zároveň v nastavení telefonu.