Jak ušetřit na jídle

Petr Novák
Publikováno 31. března 2021
 • Průměrná česká domácnost měsíčně utratí 1 600 Kč za potraviny, které následně vyhodí
 • Datum použitelnosti a datum minimální trvanlivosti jsou dva rozdílné pojmy
 • S křehčeným masem kupujete předraženou vodu
 1. Nekupujte více potravin, než kolik jich spotřebujete, a dojídejte zbytky

  Jak ušetřit na jídlePodle průzkumů Češi vyhodí až jednu třetinu nakoupených potravin, aniž by je ochutnali. Při průměrných měsíčních výdajích domácnosti na stravování ve výši 5 000 Kč se tak jedná o více než 1 600 Kč utracených bez jakéhokoliv užitku.

 2. Nakupujte zboží v akci

  Tento tip platí v první řadě pro trvanlivé zboží s dlouhou minimální trvanlivostí, jako je cukr, mouka, olej či mléko. Takové zboží je nejvýhodnější kupovat ve větším množství a v okamžiku, kdy se objeví v letácích super a hypermarketů. S hlídáním cen vám zdarma pomůže Kupi.cz.

  Tipy na nejlepší akce najdete ve Skrblíkově Letákové hlídce, která vychází každé úterý.

 3. Nepoužívejte polotovary

  Bramborová kaše z prášku nebo zmrazený hotový guláš možná ušetří čas strávený přípravou jídla, s penězi je to ale přesně naopak. Řetězec výrobců, distributorů a prodejců těchto polotovarů je poměrně dlouhý a každý chce vydělat.

  Většinu z ceny potraviny tvoří marže jednotlivých článků řetězce a výrobní náklady produktu tak jsou minimální. Použité suroviny se obvykle řadí mezi ty nejlevnější, a tak kvalita většiny polotovarů je ve srovnání s domácí přípravou velmi špatná.

 4. Vyzkoušejte potraviny privátních značek supermarketů

  Téměř všechny super a hypermarkety prodávají výrobky vlastních (privátních) značek. Tyto produkty bývají levnější, přičemž se dost často stává, že je supermarketu dodává stejný výrobce, který produkuje své značkové výrobky. (Více na stránce Nabídka obchodů: značkové vs. neznačkové zboží)

 5. Vařte doma a nejezte v restauracích

  Vysoké výdaje za stravování lze snížit omezením návštěv restaurací nejen v době obědů a nahrazením tohoto zvyku jídlem z domova. Například za cenu jednoho poledního menu v restauraci lze připravit chutný domácí oběd pro celou rodinu.

 6. Používejte kohoutkovou vodu místo té balené

  Ušetřit peníze, fyzické síly i čas lze používáním kohoutkové vody namísto balené. Její kvalita ve většině měst přesahuje parametry vody balené. Ještě výraznější je rozdíl v ceně – balená voda je oproti kohoutkové dražší zhruba 40×.

 7. Rozlišujte datum použitelnosti a minimální trvanlivosti

  V závislosti na typu potraviny se přímo na výrobku uvádí jeden ze dvou údajů, který informuje o životnosti výrobku.

  Mléčné a některé další chlazené výrobky, jež rychle podléhají zkáze, se doplňují datem použitelnosti (DP, spotřebujte do, use by date). Po tomto termínu se dané zboží nesmí prodávat a nedoporučujeme ho ani konzumovat.

  U trvanlivých potravin se používá označení data minimální trvanlivosti (DMT, minimální trvanlivost do, best before). Po překročení tohoto data nemusí být potravina zdravotně závadná, ale již nejsou garantovány všechny její původní vlastnosti. Jeden týden prošlý balíček těstovin tak není nutné automaticky vyhazovat, nejsou-li na něm patrné zjevné známky ztráty kvality.

 8. Používejte produkty z vlastní zahrádky

  Jak ušetřit na jídleVlastní zahrádka či chov vyžaduje čas a péči, používáním vlastních surovin ale ušetříte peníze vynaložené na nákup zeleniny, ovoce, bylinek či vajíček.

  Vlastním chovem či pěstováním si zároveň ohlídáte jejich kvalitu.

 9. Sběr lesních plodů

  Obdobným způsobem můžete nasbírat a posléze zpracovat některé lesní plody, jako jsou houby nebo borůvky. Výhodou je, že sběr těchto plodů se dá spojit s rodinným víkendovým výletem a přebytky je možné zamrazit, zavařit, odprodat či darovat známým a přátelům.

 10. Připravte si jídelníček na další týden a přizpůsobte mu nákup potravin

  Jste-li již zvyklí vařit si obědy či večeře doma, doporučujeme si plánovat jídelníček na nastávající týden dopředu. Podle zvolených jídel následně sestavte nákupní seznam a toho se striktně držte.

 11. S křehčeným masem kupujete předraženou vodu

  Jedním z novějších trendů obchodníků je prodej tzv. křehčeného masa, jež je ve srovnání se standardním masem výrazně levnější. To proto, že nezanedbatelnou část masa tvoří uměle přidaná voda, kterou výrobce pouze zvyšuje hmotnost.

  Pokud bychom brali v úvahu pouze čistou hmotnost masa (bez vody), vychází křehčené maso výrazně dráž – i když to na první pohled vypadá naopačně.

 12. Připravujte si vlastní pečivo

  Pečivo se na účtence na první pohled jeví jako zanedbatelná položka. Ve skutečnosti hraje vzhledem k frekvenci a nakupovanému objemu v rodinném rozpočtu poměrně významnou roli. Ušetřit na něm můžete tak, že si ho budete připravovat sami doma. Domácí pekárnu lze koupit již za cca 1 500 Kč a vy  si můžete kdykoliv připravit čerstvé a zároveň levnější pečivo. Recepty, nejrůznější tipy a zkušenosti najdete v článku Domácí pekárna: Vše o pečení chleba.

  Alternativou je obstarání si kvásku (např. přes PečemPecen.cz) a upečení chleba v klasické troubě. Jeden bochník včetně energií vás bude stát cca 20 Kč. Vyzkoušet můžete třeba jeden z osvědčených receptů na klasický či žitný chléb.

 13. Nakupujte jídlo v zahraničí

  Máte-li to blízko do Polska či Německa, doporučujeme nákup potravin v zahraničí, kde jsou mnohé z nich výrazně levnější nebo kvalitnější.

 14. Namísto kupovaných limonád si je připravujte doma

  Limonády, džusy a ledové čaje v plastových lahvích jsou nejen přeslazené, a tedy nezdravé, ale také velmi drahé. Levně připravit si je můžete doma, stačí k tomu obyčejný zelený čaj, bylinky (máta, meduňka…), k doslazení med a v parných letních dnech ještě led.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.