Levný internet 2021: 7 tipů, jak ušetřit za připojení

Konkurence mezi poskytovateli připojení k internetu a kabelové televize je velká. U připojení k internetu a na televizi tak může ušetřit téměř každý, je to poměrně snadné a úspora bývá vzhledem k vynaloženému úsilí velmi zajímavá.

Existují dvě možnosti, jak ušetřit na připojení k internetu:

  1. Domluvit si slevu na stávajícím připojení.
  2. Zrušit služby drahého poskytovatele internetu a objednat levnější.

Jak získat slevu na připojení k Internetu?

1Připravte si podklady

Najděte si parametry služby, podmínky, případně délku a stav úvazku a telefonní číslo na infolinku poskytovatele internetu. Pokud některý z těchto údajů neznáte, pracovník infolinky vám chybějící informace sdělí na základě vaší identifikace (telefonní číslo, heslo nebo referenční číslo).

2Zavolejte na infolinku poskytovatele internetu

Pokud nemáte závazek k užívání služby na dobu určitou, zavolejte na infolinku a z hlasové nabídky zvolte zrušení služby (není se čeho bát, nic se rušit nakonec nebude).

3Požádejte o zrušení služby

Po přihlášení operátora požádejte o zrušení služby. Operátor se vás nejspíš zeptá, co je důvodem zrušení. Oznamte mu, že je to vysoká cena a/nebo lepší nabídka od konkurence. Není potřeba uvádět jakékoli detaily o konkurenční nabídce.

Operátor vás nejspíše přepojí na tzv. retenční oddělení (to je oddělení, kde se snaží udržet stávající zákazníky, kteří mají zaječí úmysly).

Aktualizováno dne 22. února 2016: Ozval se nám čtenář, který má ADSL přímo od O2 a postupoval dle našeho návodu. Místo retence se však dočkal odmítnutí, resp. nabídky velmi pomalého ADSL s rychlostí 2 MB/s. Pokud se vám stane to samé, poohlídněte se po internetu od jiného poskytovatele ve vaší oblasti. A pokud nám dáte vědět na pn (zavináč) skrblik.cz, budeme jenom rádi.

4Požádejte o slevu

Je velká šance, že vám retenční oddělení nabídne slevu zpravidla ve výši 20–50 %.

Prostor pro slevu je dostatečný. Pevný internet VDSL 20–250 Mbps může běžný zákazník získat za cenu od 299 Kč s DPH.

Podle našich zkušenosti jsou především poskytovatelé internetu přes ADSL a přes kabelovku velmi vstřícní ke slevám. Stejně tak jsou ke slevám čistě za mobilní připojení k internetu velmi vstřícní i mobilní operátoři.

Kdy uvažovat o změně poskytovatele nebo tarifu internetu?

1Drahý nebo nevhodný tarif

Nezanedbatelné množství uživatelů má buď nevhodný, nebo drahý tarif internetu, příkladem může být formálně dražší tarif než skutečně využíváte díky technickým omezením připojení (například vzdálenost přípojky od ústředny v případě ADSL). Jinými slovy využíváte službu v hodnotě 300 Kč, ale platíte 500 Kč, protože vám ji v minulosti nenasytný prodejce vnutil.

2Existuje levnější alternativa

Pokud využíváte připojení k internetu přes ADSL a zároveň bydlíte-li v panelovém bytě, který je napojen na optickou síť některého z alternativních poskytovatelů internetu, vyplatí se porovnat ceny obou služeb. Alternativní poskytovatelé internetu nabízejí základní tarify od 200 do 300 Kč, což je méně, než kolik stojí ADSL, a kvalita je srovnatelná.

3Můžete přejít na wifi připojení

Pokud váš byt nebo dům není napojen na optickou síť, potom je alternativou bezdrátové (wifi) připojení, v jehož dosahu váš byt nebo dům s velkou pravděpodobností je. Tato služba bývá také levnější než ADSL nebo kabelovka.

Na prodejce telekomunikačních služeb si dejte pozor

Pozor na podomní, pouliční a telefonické prodejce připojení k internetu, resp. všech telekomunikačních služeb. Jejich nabídky mohou mít různá úskalí v podobě několikaletých úvazků. Vždy je dobré mít nabídku v písemné formě a v klidu si ji promyslet.