Kreditní karta: Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Kreditní karty lze využívat nejen jako formu úvěru, ale také k čerpání celé řady výhod. Mezi ty nejzajímavější patří vrácení části utracených prostředků nebo sbírání mílí do věrnostních programů leteckých společností.

Jaký je rozdíl mezi platební, debetní a kreditní kartou?

Platební karta
Souhrnný název pro všechny typy karet – debetní, kreditní, elektronickou atp.
Debetní karta
Standardně se vydává k bankovním účtům, obvykle zdarma a v některých případech ve vícero kusech. S debetní kartou můžete vybírat peníze z bankomatu, platit v obchodech nebo na internetu – vždy platí, že utrácíte své peníze. Transakce z karty se rovněž promítají přímo do výpisu z účtu.
Kreditní karta
Tato karta je pouze na vyžádání, vydání je vázáno na splnění podmínek týkajících se výše příjmů a případně některých dalších. Karta slouží primárně přímo k platbám, ať už v obchodě nebo na internetu. V některých obchodech lze za placení kreditní kartou získat slevu v řádu jednotek procent z objemu transakce. Při platbě kreditní kartou utrácíte peníze banky, jedná se tedy v podstatě o úvěr, který má veden svůj vlastní výpis.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Rozdíl mezi elektronickou, embosovanou a virtuální kartou

Elektronická (čipová) karta
Elektronická platební karta má v přední straně zalisovaný čip a na druhé straně magnetický proužek. Platit s ní lze pouze u obchodníků, kteří mají čtečku platebních karet s online ověřováním. Ta je samozřejmostí u všech velkých obchodníků – jedná se o klasické čtečky, do kterých se karta zasune a vzápětí se zadá pin kód.
Embosovaná karta
Embosovaná platební karta je obecně považována za lukrativnější. Kromě všech vlastností karty elektronické navíc umožňuje offline platby prostřednictvím tzv. imprinteru. Jedná se o mechanickou kopírku, která z karty zkopíruje údaje o majiteli, jež jsou do karty vylisované. To je ostatně i poznávací znamení embosované karty.
Virtuální karta
Jedná se o speciální typ platební karty, kterou má v nabídce například Komerční banka. Virtuální kartu tvoří pouze série několika čísel vytištěných na speciálním papíru. Tento typ karet slouží k platbám na internetu.

Jak si prodloužit bezúročné období

Bezúročné období lze u kreditní karty prodlužovat prakticky donekonečna. Vždy stačí, když před koncem bezúročného období celou částku vyrovnáte, a po půlnočním přeúčtování ji opětovně můžete vybrat až do limitu karty.

Výběr z bankomatu kreditkou může vyjít hodně draho

Kreditní karty jsou primárně určeny k placení u obchodníků nebo na internetu. Vybírat prostřednictvím nich peníze v bankomatu či přímo na pobočce je sice možné, tato možnost nicméně vyjde velmi draho.

Kromě poplatků v řádech desetikorun až stokorun se na většinu výběrů nevztahuje bezúročné období. Vcelku vysoké úroky tak nabíhají ihned po výběru peněz z bankomatu.