Povinné ručení 2024 → Srovnání bez osobních údajů

Petr Novák
Publikováno 19. ledna 2024
 • Povinné ručení slouží k úhradě škod způsobených motorovým dopravním prostředkem
 • Je vázané přímo na konkrétní vozidlo, nikoliv na jeho řidiče
 • Pokud není pojištění na vůz sjednáno, hrozí řidiči pokuta až 40 000 Kč
 1. Kdo musí mít povinné ručení

  Povinné ručení je v České republice upraveno zákonem o povinném ručení č. 168/1999 Sb. Tedy každé vozidlo, které je provozováno na pozemních komunikacích, musí být ze zákona pojištěno kvůli odpovědnosti za škodu způsobenou provozem tohoto vozidla.

  Povinnost pojištění odpovědnosti musí být splněna i v případě ponechání vozidla na pozemní komunikaci. V opačném případě hrozí vlastníkům či spoluvlastníkům takových vozidel sankce.

  V České republice nabízí možnost sjednat si povinné ručení u více než 10 pojišťoven.

 2. Přehled povinných ručení v ČR

  Povinné ručení 2024 → Srovnání bez osobních údajůNa území České republiky je možné zřízení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla u více než deseti pojišťoven, mezi nimiž nechybí obří nadnárodní společnosti ani relativně malé pojišťovny.

  V některých diskusních fórech se množí stížnosti na Hasičskou vzájemnou pojišťovnu, Slavii pojišťovnu a Triglav vzhledem k neochotě řešit pojistná plnění. Pokud máte s těmito pojišťovnami pozitivní či negativní zkušenosti, můžete se svěřit v komentářích.

 3. Sankce za neplacení povinného ručení

  Pokud nemáte platné povinné ručení a vozidlo máte nahlášeno v registru jako provozované (a nemusí ani jezdit), vystavujete se nebezpečí postihu ze strany policie (pokuta 5 000–40 000 Kč) a ze strany České kanceláře pojistitelů.

  Pokud ČKP zjistí, že máte přihlášeno vozidlo v registru a nemáte platné povinné ručení, pak většinou rozesílá výzvy k zaplacení příspěvku za každý den, kdy mělo být povinné ručení sjednáno. Sazba se liší dle vozidla, které je na vás přihlášeno. Denní sazba pak je např. u osobního vozidla od 1 351 cm³ do 1 850 cm³ 47 Kč.

  Výjimky z neplacení povinného ručení jsou dvě buď značky odevzdáte do depozitu, nebo vozidlo odstraníte z pozemní komunikace.

  Je tedy potřeba si hlídat např. i u prodeje, zda máte vozidlo řádně odhlášeno. V případě nejasností se můžete obrátit přímo na ČKP na telefonu +420 221 772 773 nebo využít online formulář.

 4. Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

  [title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

  V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

  Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

  Ověřit auto v carVertical

 5. Které povinné ručení si vybrat

  Nejprve si zodpovězte otázku, co od povinného ručení očekáváte.

  Je velký rozdíl, pokud chcete jen splnit svou zákonnou povinnost, anebo pokud požadujete od povinného ručení určité výhody navíc. V případě prvního je plně dostačující nejlevnější dostupné pojištění na trhu, za různá připojištění je  potřeba si připlatit.

  Srovnat ceny povinných ručení si můžete na následujících webech:


  Ceny povinného ručení doporučujeme porovnat na všech stránkách. Provozovatelé stránek jsou odměňováni provizí za každé sjednané pojištění, a tak je možné, že mohou nabídky některých pojišťoven uměle znevýhodňovat. Typicky těch, u kterých by získali nízkou provizi.

  Doporučujeme si pro tento účel zřídit novou e-mailovou schránku a pořídit záložní SIM kartu. Ve všech formulářích pak uvádějte výhradně číslo na ni. Do budoucna se tak vyhnete otravným telefonátům z call center.


I
Ivan 05.02.2023 – 17:05

Pane Novák, všichni chtějí nejen osobní údaje, ale všechny údaje, protože je to sjednání smlouvy a né porovnání ceny.

Odpovědět

R
Robert 21.02.2024 – 11:26

Proč tu neuvádíte "SROVNÁVAČ.CZ"? : Používám ho již více než 10 let a nemusím zadávat žádné tel. číslo apod., ať mě nikdo neotravuje, jako u jiných srovnávačů. Vyberu si sám dle vyhodnocených parametrů zadání a mohu i hned přímo on-line uzavřít pojištění, pokud vychází výhodněji, než to stávající.

Odpovědět

J
23.02.2024 – 17:03

@Robert: Aha, takže to rodné číslo, co chtějí se ti zdá v pohodě...

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.