Levné cestování: Kdy koupíte letenky za pár korun a jak ušetřit za ubytování

Petr Novák
Publikováno 21. července 2021
 • Levné jízdenky a letenky se vyplatí ihned kupovat, zdražit mohou během pár vteřin
 • Obecně platí, že čím více volných sedaček ve spoji je, tím je cena nižší
 • V cestovním ruchu platí, že lidé platí za stejný produkt různou cenu
 1. Levné cestování: Kdy koupíte letenky za pár korun a jak ušetřit za ubytování

  Letenky

  Sehnat levné letenky není tak složité, tipy na ně pravidelně publikují nejrůznější facebookové i internetové stránky. Stačí dodržet jediné pravidlo: Okamžitě koupit. Ve světě akčních letenek mohou i minuty rozhodování znamenat, že se vyhrazená kvóta vyprodá nebo nabídka přestane být aktuální.

  Nejširší nabídku přináší low-cost aerolinky, jako je Ryanair nebo Wizzair. Ceny letenek v těchto případech začínají na stovkách korun, daní za nízkou cenu je skutečnost, že výběr místa v letadle i zavazadla jsou za příplatek.

  U nízkonákladových i klasických aerolinek důrazně doporučujeme dodržovat rozměry zavazadel. Za překročení povoleného limitu jsou účtovány poplatky v řádu až tisíců korun.

  Také si znovu projděte, co patří do zavazadel. Notebook, baterie a cennosti patří vždy do příručního zavazadla, zatímco spreje, tekutiny a nože do odbaveného.

  V případě zpoždění a splnění několika podmínek mají cestující nárok na kompenzace za let. Získat tak lze až 14 282 Kč€600.

  Při cestování do vzdálenějších a méně častých destinací bývá časté mezipřistání přes noc, levnější variantou než hotel je spaní na letišti.

  Šetřit lze ještě před odletem, a to při parkování na letišti Praha nebo při parkování na evropských letištích. Ceny za odstavení auta mohou několikanásobně převýšit cenu letenky.

 2. Levné cestování: Kdy koupíte letenky za pár korun a jak ušetřit za ubytování | © Stonefy | Dreamstime.com

  Jízdenky

  Pro koupi levné jízdenky platí víceméně to samé jako u letenek. Čím více volných sedaček v daném spoji zbývá, tím bude cena nižší.

  Slevy na vlak jsou nejčastější u časových jízdenek nebo u příležitostných akcí typu Letenka na léto. Pro pravidelné cestující otevírá dveře ke slevám In Karta ČD nebo věrnostní program ČD Body. Čím častěji cestující cestuje, tím vyšší slevu nebo odměnu třeba ve formě bezplatných jízdenek získá.

  Na odškodnění za zpoždění vlaku lze dosáhnout pouze, pokud zpoždění činí alespoň 60 minut a cena jízdenky překročila 360 Kč.

  Možnosti cestování vlakem do zahraničí se s příchodem nočních vlaků Regiojetu poměrně rozrostly, nabídka zahrnuje mimo jiné Slovensko nebo sezónní spoje do Chorvatska. Cestování autobusem po Evropě je ještě dostupnější, byť na úkor pohodlí.

  Autobusové jízdenky fungují na podobném principu dostupnosti sedaček. Pro dosažení nejvyšší úspory se tak vyplatí kupovat jízdenku včas.

 3. Levné cestování: Kdy koupíte letenky za pár korun a jak ušetřit za ubytování

  Cestování autem

  Největší výhoda cestování autem spočívá ve volnosti pohybu a v možnosti rozložit náklady mezi více spolucestujících.

  Týká se to nejenom nákladů na pohonné hmoty, ale také za poplatky za dálnice v Evropě. Díky rozdělení nákladů se vyplatí pronájem vozu z autopůjčovny, kdy si doporučujeme připlatit za plné havarijní pojištění.

  Nejlevnější cestování autem nabízí spolujízda, alternativně dobrodružnější stopování.

  Při cestě do hlavního města je třeba myslet na parkování v Praze, které komplikuje množství modrých zón v centru. Parkování v Brně je jednodušší. Bezplatné parkování na několik hodin je obvykle možné v nákupních centrech.

 4. Levné cestování: Kdy koupíte letenky za pár korun a jak ušetřit za ubytování

  Zájezdy a ubytování

  Základní možnosti ubytování na cestách jsou tři: Hotely mají obvykle vyšší standard, ale také sterilnější prostředí. Hostely povětšinou zahrnují pouze základní vybavení, ale typické jsou pro ně společenské místnosti pro vzájemné seznamování a často stylové prostředí. Přes Airbnb se zpočátku nabízely převážně nevyužité volné pokoje v bytech, dnes se jedná o byznys se vším všudy.

  Nelze říct, že by jedna ze tří možností byla vždy lepší než druhá. Každá může být nejlevnější a současně ta nejdražší, ceny i nabídky se liší město od města. Za Skrblíka doporučujeme porovnávat všechny možnosti na základě vašich očekávání a přání.

  Alternativní možnosti ubytování přináší před lety mnohem populárnější couchsurfing, kdy komunita členů nabízí přenocování zdarma. Přes léto lze v některých univerzitních městech využít ubytování na kolejích, jež nabízí nižší standard za nižší cenu.

  Při výběru dovolené radíme porovnávat a především si důkladně pročíst nabídku. Levné zájezdy často skrývají nějaký háček: Pouze snídaně v ceně (za stravování můžete v konečném důsledku zaplatit více než za all-inclusive příplatek), odlety z Německa (nepohodlné a přinášející další náklady) nebo horší pokoje s minimálním vybavením.

  Zájezdy z Německa mohou přinášet výhody ve formě širší nabídky a nižší ceny, opět je třeba počítat s delší cestou na letišti a obvykle s absencí delegáta hovořícího česky.

  Reklamace zájezdu se řídí evropskou směrnicí, prvním předpokladem pro její kladné vyřízení je důkladná dokumentace a řešení připomínek již na místě. V obecné rovině platí, že reklamovat lze pouze to, co bylo sjednáno ve smlouvě a nebylo dodrženo.

 5. Levné cestování: Kdy koupíte letenky za pár korun a jak ušetřit za ubytování

  Levné cestování

  Pro levné cestování platí, že čím více zkušeností máte, tím více ušetříte.

  Chorvatsko levně lze pořídit díky vycestování mimo hlavní sezónu autem, kdy jsou náklady na ubytování nižší a navíc se rozloží mezi více osob. Alternativou posledních let jsou levné letenky od nízkonákladovek nebo noční vlak Regiojetu.

  Londýn levně pořídíte prakticky celoročně. Z Česka do něj létá několik low-cost aerolinek a z letiště do centra jezdí levné autobusy. Na ubytování můžete ušetřit, když zahodíte předsudek, že hostely jsou levnější než hotely. Obzvláště v Londýně toto neplatí.

  Pro Paříž levně jsou zrádné letenky na letiště Beauvais, které leží více než 100 km od centra města. Jen jízdenka z letiště je tak často dražší než zpáteční letenka. Každou první neděli v měsíci je vstup do muzeí zdarma.

  Ať už máte namířeno kamkoliv, dbejte na bezpečnost cestování. Nepodceňujte očkování, nepijte bezmyšlenkovitě vodu z vodovodu a nedávejte na obdiv své bohatství.

  Snažte se zapojit selský rozum a “výhodné” nabídky na ulicích rovnou odmítejte. Podvody na turisty jsou běžné po celém světě, přičemž cestovatelé z cizích zemí jsou ti zranitelnější. Myslete i na to, že v některých zemích je zakázáno držení nože.

  Ušetřit peníze můžete volbou Free Walking Tours nebo prostě už jenom tím, že si důkladně nastudujete kurzovní lístek.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.