Jak řešit problémy se splácením: Konsolidace, splátkový kalendář, osobní bankrot

Pro osoby uvízlé v dluhové spirále existuje několik možností, jak se zbavit svých dluhů a následně žít normální život. Všechny z nich ale vyžadují čas a ochotu vzniklý problém řešit.

1Konsolidace půjček

Prvním krokem ven z blížící se dluhové spirály může být konsolidace půjček.

V podstatě funguje tak, že si vezmete jeden nový, velký úvěr, kterým splatíte všechny ostatní půjčky. Výhodou je možnost rozložení na delší časové období a současné snížení měsíční splátky.

2Registr dlužníků a neplatičů

V Česku existují hned tři registry – bankovní registr BRKI, nebankovní registr NRKI a soukromý Solus. Zápis do většiny z nich bude proveden po nesplácení dluhů po dobu alespoň několika měsíců. Do bankovního registru BRKI jsou zapisováni i všichni žadatelé o bankovní úvěr, včetně těch, kteří splácejí včas a řádně. V tomto případě se jedná o zápis pozitivní.

3Domluva splátkového kalendáře s věřiteli

Pokud máte problém včas a řádně splácet své závazky, existuje možnost sjednání si splátkového kalendáře přímo s věřitelem. Většina státních institucí i zdravotních pojišťoven tuto možnost povoluje.

Oddlužení

4Vyhlášení osobního bankrotu

Podání návrhu na vyhlášení osobního bankrotu je poslední možností, jak se může fyzická osoba zbavit dluhů, které není schopná splácet. Osobní bankrot a následné oddlužení není schváleno každému, mezi nejdůležitější podmínky patří snaha a schopnost splatit v následujících 5 letech věřitelům alespoň část dluhů.

5Využijte pomoci neziskových organizací

S žádostí o pomoc se můžete obrátit i na některou z obecně prospěšných společností, jež zdarma pomáhají třeba právě osobám s úvěrovými problémy. Jednou z nich je například Poradna při finanční tísni, o.p.s., s působností v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem. V Plzni, Prostějově, České Lípě a Litvínově funguje výjezdní poradna této organizace.