Jak řešit problémy se splácením: Konsolidace, splátkový kalendář, osobní bankrot

Pro osoby uvízlé v dluhové spirále existuje několik možností, jak se zbavit svých dluhů a následně žít normální život. Všechny z nich ale vyžadují čas a ochotu vzniklý problém řešit.

1Konsolidace půjček

Prvním krokem ven z blížící se dluhové spirály může být konsolidace půjček.

V podstatě funguje tak, že si vezmete jeden nový, velký úvěr, kterým splatíte všechny ostatní půjčky. Výhodou je možnost rozložení na delší časové období a současné snížení měsíční splátky.

2Registr dlužníků a neplatičů

V Česku existují hned tři registry – bankovní registr BRKI, nebankovní registr NRKI a soukromý Solus. Zápis do většiny z nich bude proveden po nesplácení dluhů po dobu alespoň několika měsíců. Do bankovního registru BRKI jsou zapisováni i všichni žadatelé o bankovní úvěr, včetně těch, kteří splácejí včas a řádně. V tomto případě se jedná o zápis pozitivní.

3Domluva splátkového kalendáře s věřiteli

Pokud máte problém včas a řádně splácet své závazky, existuje možnost sjednání si splátkového kalendáře přímo s věřitelem. Většina státních institucí i zdravotních pojišťoven tuto možnost povoluje.

4Vyhlášení osobního bankrotu

Podání návrhu na vyhlášení osobního bankrotu je poslední možností, jak se může fyzická osoba zbavit dluhů, které není schopná splácet. Osobní bankrot a následné oddlužení není schváleno každému, mezi nejdůležitější podmínky patří snaha a schopnost splatit v následujících 5 letech věřitelům alespoň část dluhů.

5Využijte pomoci neziskových organizací

S žádostí o pomoc se můžete obrátit i na některou z obecně prospěšných společností, jež zdarma pomáhají třeba právě osobám s úvěrovými problémy. Jednou z nich je například Poradna při finanční tísni, o.p.s., s působností v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem. V Plzni, Prostějově, České Lípě a Litvínově funguje výjezdní poradna této organizace.