Jak snížit spotřebu auta

Až o desítky procent může narůst spotřeba paliva vlivem nesprávné jízdy a zacházení s vozidlem. Při současných cenách pohonných hmot lze správným řízením a péčí o vozidlo ušetřit až několik tisíc korun ročně!

Jak ušetřit za benzín a naftu

1Sledujte počet otáček motoru

Nejúspornější je udržovat otáčky motoru na hranici mezi 2 000 a 2 500 za minutu – u každého převodového stupně.

Při překročení této hranice zařaďte vyšší stupeň, neboť motor ve vysokých otáčkách spotřebovává mnohem více paliva.

2Při rozjezdu šlapejte na plynový pedál s citem

Čím prudčeji plynový pedál sešlápnete, tím více paliva spálíte – zbytečně. Rozjet se je možné i bez prudké akcelerace.

3Jednička jen na rozjezd

První rychlostní stupeň je určený na rozjezd vozidla, přesto často bývá zařazen třeba při pomalé jízdě ve sněhu nebo jiném drsném terénu. Je-li to jen trochu možné, zařaďte dvojku, se kterou dosáhnete nižší spotřeby paliva.

4Jezděte plynule

Systém brzda – plyn je dalším nešvarem, který stojí za zvýšenou spotřebou. Snažte se při řízení předvídat barvu na semaforu, vnímat přibližující se kolonu vozidel, křižovatku nebo vjezd do obce a podle toho upravujte rychlost vozu.

5Zahřívání motoru je zbytečné

Dnes jsou již všechna moderní vozidla v tuhé zimě schopna jet okamžitě po nastartování. Čekáním na zahřátí motoru ztrácíte nejen svůj čas, ale v první řadě drahé palivo z nádrže.

6Nebrzděte zbytečně

Ke snížení rychlosti nemusíte využívat jen brzdu, stačí sundat nohu z plynu a auto zpomalí.

7Nezvyšujte zbytečně odpor vzduchu

K výraznému zvýšení spotřeby vozidla dochází v důsledku jeho špatné aerodynamiky. Střešní nosič či držák horských kol, otevřená okénka a přídavný spoiler pod nárazníkem jsou největšími hříšníky, jež mohou v kombinaci s vyšší rychlostí zapříčinit až desetiprocentní nárůst spotřeby paliva.

8Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

Nedostatečně nahuštěné pneumatiky mají nižší životnost a zvyšují spotřebu automobilu až o 10 %. Při návštěvě benzinové pumpy tak čas od času nezapomeňte zkontrolovat tlak a případně ho upravit dle pokynů výrobce.

Korigovat tlak je vhodné třeba před přepravou těžších nákladů.

9Přezouvejte mezi zimními a letními pneumatikami

Jak ušetřit za benzín a naftuZimní pneumatika používaná v létě klade kvůli své rozdílné konstrukci a rozdílným materiálům vyšší valivý odpor a v důsledku toho dochází ke zvýšení spotřeby vozidla.

Používáním jednoho obutí po celý rok tak sice ušetříte za pořízení nových pneumatik, ale zároveň spotřebujete více paliva.

10Vyšší hmotnost vozu znamená vyšší spotřebu

Se vzrůstající hmotností vozu jeho spotřeba úměrně roste, proto z auta vyložte veškerý nepotřebný náklad.

11Klimatizaci používejte s rozvahou

Ačkoliv se to nezdá, spuštěná klimatizace na spotřebě paliva přidá až 1,5 litru na 100 kilometrů jízdy. Velké rozdíly v teplotách uvnitř a vně auta jsou navíc často příčinou vzniku onemocnění horních cest dýchacích.

Chcete-li ochladit interiér, přepněte systém raději na vnitřní cirkulaci.

12Při delším čekání vypněte motor

Čekáte, až projede vlak, nebo si potřebujete krátce odskočit z auta? Nezapomeňte vypnout motor.

Ten spalovací za hodinu provozu na volnoběh spotřebuje až litr paliva. Při průměrné ceně 30 Kč za litr vás tak desetiminutové čekání se spuštěným motorem vyjde na 5 Kč. Nové modely automobilů již mají instalován systém start-stop, který motor vypíná automaticky.

13Úspornější jízda z kopce

U starších aut před jízdou z kopce vyřaďte na neutrál. Spotřeba nebude nulová, ale výrazně nižší, neboť motor poběží na volnoběh. Orientačně se udává 1 litr spotřebovaného paliva za hodinu.

Novější auta budou mít při jízdě z kopce nižší spotřebu, pakliže sundáte nohu z plynu, ale budete mít zařazenou rychlost.

Další články: Pohonné hmoty

  1. Pohonné hmoty
  2. Sleva na benzín a naftu