Spaní na letišti: Rady, zkušenosti a jak být v bezpečí

Daní za levnou letenku je často noc strávená na letišti. Dražším řešením je zaplacení noci v nedalekém letištním hotelu, levnější a dobrodružnější variantou uvelebení se na některou z laviček, nebo na koberec haly. Máme pro vás 15 tipů, jak co nejpohodlněji přečkat noc na letišti.

1Zjistěte si co nejvíce informací předem

Uzavírá se letiště na noc? Jak se chová ochranka vůči nocležníkům? Kde jsou nejlepší místa na spaní?

Před vycestováním si o letišti zjistěte co nejvíce informací, doporučujeme vám dva zdroje: Oficiální stránky letiště a web SleepinginAirports.net, jenž sbírá recenze a zkušenosti od lidí nocujících na letištích po celém světě.

2Co si vzít s sebou

Myslete dopředu a dobře zvažte, co si s sebou vezmete

Spacák, karimatka, polštář, knihy, deka a další doplňky vám zpříjemní nocování na letišti, ale zároveň zabírají cenné místo v batohu. Deku nahradí cestovní osuška, jako polštář lze použít batoh umístěný pod hlavou. Vždy ho pokládejte zipem dolů, nebo ke zdi, abyste ztížili přístup zlodějům.

Doporučujeme si přibalit sluchátka (u příjemné hudby se usíná líp než u rušicích hlášení), power fort (ze kterého si v nouzi dobijete telefon), papíry s propiskou a dostatek teplého oblečení.

V závislosti na navštěvované zemi nezapomeňte na adaptér do zásuvky.

3Jak si vybrat místo na spaní

Než si ulehnete ke spánku, projděte si všechny dostupné prostory a vytipujte si nejvhodnější lokalitu. Nic nenaštve víc, než když ráno zjistíte, že přímo za rohem byla k dispozici volně přístupná kožená křesla. A vybírejte rychle, ta nejlepší místa bývají brzy obsazená.

Spaní na letišti

Odlétá přes noc jen několik letadel? Zjistěte si na informační tabuli z kterého gatu a vydejte se nocovat do protější části terminálu. Bude tam klidněji.

Prostory za pasovou kontrolou bývají bezpečnější a klidnější, neboť se v nich pohybuje nižší počet lidí. Přístup do nich však může být omezen a obchody mohou mít kratší otvírací dobu. Ve veřejně přístupné části letiště se může pohybovat kdokoliv, ale obchody mívají déle otevřeno a můžete se jít nadýchat čerstvého vzduchu.

Obecně vzato doporučujeme volit místa u zdi, ideálně v některém z rohů či zákoutí, ale pod dozorem bezpečnostních kamer.

4Lavičky na letištích

Lavičky na letištích bývají dvojího druhu – s loketními opěrkami mezi jednotlivými místy, nebo bez nich. Opěrky mají bránit polehávání na lavičkách.

Jestliže nejsou lavičky přišroubované k zemi, můžete si jejich přisunutím vytvořit improvizované lůžko.

5Vyspěte se v modlitebně

Snad na každém letišti je k dispozici modlitebna (anglicky Chapel nebo Prayer Room). Klidná a tichá místnost bývá vybavena lavicemi, zejména na menších letištích může posloužit jako vhodná noclehárna.

Nezapomínejte na respekt vůči věřícím!

Nejlepší a nejhorší letiště světa na přenocování

6Občerstvení si kupte do zásoby

Občerstvení na letišti

Vždy mějte do zásoby alespoň malou svačinu pro případ, že vás přepadne hlad. Především na menších letištích platí, že stánky a obchody s občerstvením na noc zavírají a prodejní automaty nemusejí být alternativou.

Koupíte-li jídlo ještě před odjezdem na letiště, vyhnete se obvyklým vyšším cenám. V Praze na letišti doporučujeme prodejnu Billa, nachází se v traktu mezi terminálem 1 a 2.

7Lahev od pití nevyhazujte

Lahev na vodu přijde vhod

Občerstvení na letištích bývá drahé, nápoje nejsou výjimkou. Pokud vám k pití dostačuje čistá pitná voda, přineste si s sebou na letiště prázdnou lahev od nápoje a proneste ji skrz pasovou a bezpečnostní kontrolu.

Za ní si do lahve můžete natočit vodu – buď v některém z pítek, nebo na toaletě.

8Kam uschovat zavazadla

Kam uschovat zavazadla?

Jestliže není možné zapsané zavazadlo odbavit, a tím se ho elegantně zbavit, uzamkněte ho do skříňky (locker). Ty najdete prakticky na každém letišti, úschova stojí ekvivalent několika eur. Stejně doporučujeme postupovat lidem s tvrdým spánkem v případě příručních zavazadel.

Osvědčily se nám také plastové stahovací svorky na kabely, kterými můžete batoh bezpečně přivázat třeba k lavičce a zavazadlo přikrýt kusem oblečení. Svorku zneškodníte zapalovačem nebo kapesním nožíkem.

Máte-li měkké spaní, doporučuji vrchní část batohu vystlat mikinou nebo tričkem a vytvořit si tak polštář pod hlavu.

9Jak nezaspat

Ceduli položte vedle sebe, některý ze spolucestujících vás včas vzbudí

Odlétáte časně ráno? Nezapomeňte si nastavit budík na telefonu!

Jestliže máte problémy se vstáváním, nařiďte si budíků několik a pro jistotu si vytvořte jednoduchou ceduli s prosbou o probuzení. Položte ji vedle sebe a vězte, že vás ráno někdo ze spolucestujících probudí.

10Přístup k internetu

Některá letiště nabízejí cestujícím neomezený přístup k internetu, jiná dobu připojení časově omezují a další nenabízejí bezplatné připojení vůbec. Stačí se projít po letišti a zkusit se připojit na dostupné sítě, volně přístupné mají obvykle v názvu “FREE”.

Zárukou dostupné Wi-Fi jsou restaurace McDonalds, Subway, Burger King, kavárny typu Starbucks a jídelní kouty. Internet v nich je buď zdarma, nebo je podmíněn nákupem. Přístupové heslo bývá uvedeno na účtence.

11Zásuvky

Zásuvky na letištích

Elektrických zásuvek je snad na všech letištích nedostatek. Natrefíte-li na některou neobsazenou, doporučujeme si dobít telefon, tablet, notebook, power banky a další zařízení.

V případě aktuální potřeby hledejte poblíž automatů s občerstvením, odbavovacích přepážek nebo u houpacích koní.

12Sprchy na letištích

Některá letiště nabízejí i ve veřejné části cestujícím luxus v podobě sprchy. Jejich použití může být buď zdarma (např. Dubaj nebo Sydney ), nebo za poplatek (Londýn Heathrow, Mnichov, Frankfurt aj.). Zejména po náročném letu je sprcha vítaným osvěžením.

13Jak se zabavit

Klasické knihy nejsou na cestách příliš praktické - jsou těžké a zabírají místo

Nemůžete, nebo nechcete spát? Mnohá letiště nabízejí kratochvíle mnohem lepší, než je bezplatná Wi-Fi a filmy nahrané v tabletech.

Odpočinout a zregenerovat se můžete v lázních, narazíte na ně v Amsterdamu, Hongkongu, Londýně Heathrow, Mnichově, New Yorku nebo v Singapuru. Poslední jmenované letiště má vůbec co nabídnout. V roce 2008 v něm otevřeli rozlehlou botanickou zahradu s více než 200 druhy rostlin, na střeše jednoho z terminálů je přístupný bazén a v jiném si můžete sjet 12 metrů vysokou skluzavku.

14Užijte si komfort letištního salónku

Letištní salónky (lounge) jsou na každém větším letišti, primárně jsou určeny cestujícím v byznys a první třídě. Přístup do nich si mohou zajistit i cestující v ekonomické třídě.

Na některých letištích stačí zaplatit, univerzální vstupenkou do letištních salónků pak je třeba kreditní karta Diners Club.

15Vždy mějte po ruce plán B

Budova terminálu není hotel a ochranka je na některých letištích poměrně aktivní, bohužel však v probouzení nebo vyhánění spících turistů. Minimálně si připravte odpovědi na otázky “proč tu spíte, proč nejste v hotelu a kdy a kam letíte”. Neslušné chování vůči personálu letiště situaci zpravidla jenom zhorší.

V nejhorším případě se připravte, že ze spaní na letišti nic nebude, a vy budete vykázáni ven.