Slevy na vlak 2020: České dráhy, Regiojet, akční jízdenky…

Ušetřit při cestách vlakem lze několika způsoby – většinou je třeba rezervovat jízdenku přes internet a cestovat mezi většími městy.

1Traťové jízdenky pro pravidelné cesty mezi dvěma stanicemi

Při pravidelném dojíždění vlakem Českých drah do zaměstnání či do školy je vhodné zakoupení traťové jízdenky. Ta je platná také o víkendech a opravňuje majitele k neomezenému počtu jízd i na části trati. V papírovém provedení je přenosná, může na ni tedy cestovat kdokoli. Pokud je jízdenka nahraná na In-kartě, je nepřenosná.

Traťové jízdenky důrazně doporučujeme kombinovat s In-kartou. V extrémním případě je možné ušetřit až 30 000 Kč ročně.

2Vyplatí se zpáteční jízdenka?

Současná výše slevy u zpáteční (tedy obousměrné) jízdenky ČD činí pouhých 5 %, využít ji je navíc možné pouze do půlnoci dne následujícího.

Při nákupu obousměrné jízdenky z Prahy do Brna oproti dvěma jednosměrným ušetříte pouze 34 Kč. Nákup zpáteční jízdenky se tak vyplatí pouze v případech, kdy je zcela jisté, že se vám podaří se příslušným spojem vrátit.

3Zvýhodněná jízdenka VLAK+ Letiště Praha

Pro cesty vlakem Českých drah na pražské letiště doporučujeme zakoupit jízdenku VLAK+ Letiště Praha.

Jde o zpáteční vlakovou jízdenku s prodlouženou dobou návratu až 30 dní, která již zahrnuje jízdné autobusovým expresem z hlavního vlakového nádraží v Praze až na letiště. Za tento typ jízdenky zaplatí osoba cestující z Brna jen 556 Kč namísto 800 Kč při koupi klasických jízdenek na vlak a autobus.

4Akční jízdenky pro cesty mezi vybranými velkými městy

Pro cesty mezi Prahou a Ostravou, Zlínem, Brnem, Hradcem Králové, Plzní a Českými Budějovicemi nebo Brnem a Olomoucí, Prostějovem, Uherským Hradištěm a Zlínem lze využít Akční jízdenky ČD. Například za jednu cestu mezi Prahou a Hradcem Králové lze nákupem této jízdenky ušetřit až 60 Kč, u studentů a držitelů In-karet je cenové zvýhodnění ještě výraznější.

5Cena jízdenky do první třídy

V prosinci 2015 České dráhy snížily cenu jízdenky do první třídy. Nově se za ni platí 130 % z ceny jízdenky do druhé třídy.

6Akční jízdenky ČD Net Lidl

Čas od času nabízí řetězec Lidl zlevněné jízdenky ČD Net Lidl, obvyklá cena je 199 Kč. Za tuto cenu je možné v určený den neomezeně cestovat v druhé třídě vlaků Českých drah. Jízdenku je možné využít pro cesty Pendolinem – povinnou rezervaci je nutné dokoupit.

7Kreditová jízdenka Regiojetu

Ušetřit na jízdenkách Regiojet můžete po bezplatném pořízení Kreditové jízdenky. Ta nabízí ve srovnání s běžným jízdným vždy nižší ceny, a to jak pro cesty vlakem tak pro cesty se žlutými autobusy. Další výhodou jsou slevy u smluvních partnerů Student Agency – například na sendviče Subway, nákupy knih či vstupy do divadel. Požádat o Kreditovou jízdenku můžete online na stránkách společnosti.

8Speciální nabídky Regiojetu

Soukromý dopravce Regiojet nabízí čas od času akční jízdné na trase mezi Prahou a Ostravou, kdy bývá možné rezervovat jednosměrnou jízdenku již za 185 Kč. Jízdenky Regiojetu jsou povinně místenkové a ta nejlepší místa bývají velmi rychle rozebrána – doporučujeme tedy rezervovat s předstihem na stránkách Regiojet.cz.

Stáhněte si a používejte mobilní aplikaci Můj vlak

České dráhy nabízí uživatelům chytrých telefonů se systémem Android nebo iOS mobilní aplikaci, kterou Skrblík hodnotí jako velmi povedenou.

Aplikace nabízí vyhledávání v jízdních řádech (nemusíte být připojeni k internetu), notifikace na zpoždění či přestupy a v neposlední řadě si přes ni můžete zakoupit jízdenku. Proces objednávky jízdenky je rychlý a velmi pohodlný, zaplatit můžete běžnou kartou či systémem MasterPass. K jízdence si můžete zdarma přidat místenku.

Akční jízdné Českých drah se vyplatí i na kratší tratě

Akční jízdné Českých drah je možné využít jen na část trasy, kdy je akční jízdenka paradoxně v některých případech levnější než ta klasická. Příkladem je třeba jízdenka z Chlumce nad Cidlinou do Prahy – zatímco za klasickou jednosměrnou jízdenku zaplatíte 142 Kč, při využití Akčního jízdného z Hradce Králové do Prahy vás cesta bude stát jen 105 Kč.

Podobně při zakoupení Akční jízdenky Praha–Teplice zaplatíte 139, respektive 109 Kč (s In-kartou IN-25) a tuto jízdenku může využít, i když cestujete jen do Ústí nad Labem. Samotná jízdenka do Ústí nad Labem vás přitom bude stát nejméně 119 Kč (s In-kartou IN-25) a 159 Kč bez In-karty.

>