Parkování v Praze 2024: Kde parkovat zdarma, modrá a oranžová zóna, P+R parkoviště

Lenka Chládková
Publikováno 12. května 2024
 • Parkovat zdarma je možné v některých obchodních centrech a v okrajových částech Prahy
 • Za parkování v placených zónách lze platit přes mobilní aplikaci PID Lítačka
 • Mimopražským řidičům jsou určena parkoviště P+R, parkování na nehlídaných parkovištích je zdarma

Zóny placeného stání neboli modré zóny jsou zavedeny téměř po celé Praze. Účelem parkovacích zón je regulovat parkování tak, aby obyvatelé příslušných pražských částí měli možnost zaparkovat vůz v docházkové vzdálenosti od svého trvalého bydliště, vlastní nemovitosti, nebo provozovny.

Mapa parkovišť zdarma v Praze 2024

V mapě najdete parkoviště P+R poblíž stanic metra (červená barva) a bezplatná parkoviště u obchodních center (žlutě). Své tipy na parkování zdarma nám můžete poslat přes tlačítko “Našli jste chybu?” níže, nebo je uvést do komentářů. Děkujeme. :-)
Parkování v Praze 2024: Kde parkovat zdarma, modrá a oranžová zóna, P+R parkoviště

 1. Parkovací zóny v Praze 2024

  Oprávnění pro parkování v modrých zónách jsou vydávána pouze elektronicky, poplatky za parkování je možné platit online a kontrola je prováděna pomocí monitorovacího systému na základě registrační značky vozu.

  🔵 Modrá zóna

  Rezidenti parkují na základě parkovacího oprávnění zdarma, návštěvy po zaplacení poplatku parkují maximálně jednu hodinu v centru, resp. po dobu tří hodin mimo centrum města.

  🟠 Oranžová zóna

  Vyhrazena návštěvám, doba parkování je omezena, maximální povolená doba je uvedena na dopravní značce. V této zóně neplatí dlouhodobé parkovací oprávnění.

  🟣 Fialová zóna

  Zóna smíšená, určena pro neomezené parkování rezidentů, návštěvy smějí parkovat nejdéle 24 hodin.

 2. Parkovací oprávnění v Praze 2024

  Parkovací oprávnění mohou získat pouze rezidenti, tedy osoby s trvalým pobytem, vlastníci nemovitosti nebo podnikatelé tzv. abonenti se sídlem případně provozovnou v dané městské části.

  Cena parkovacího oprávnění

  Roční Pololetní Čtvrtletní
  Rezidenti 1 200 Kč 600 Kč 300 Kč
  Rezidenti starší 65 let a rezidenti se ZTP 360 Kč 180 Kč 90 Kč
  Abonenti 7 000 Kč 3 500 Kč 1 750 Kč

  Za druhý vůz rezident zaplatí 7 000 Kč ročně, výše poplatků je stejná pro všechny městské části. Za třetí a každé další 24 000 Kč až 36 000 Kč podle cenového pásma.

 3. Placení parkovného v Praze 2024

  Online parkovací automat

  V novém systému je klasických parkovacích automatů méně, při platbě se zadává registrační značka a délka stání. Platit je možné mincemi a platební kartou. Za parkování v modrých zónách je možné zaplatit pouze přes Online parkovací automat, nebo v aplikaci PID Lítačka.

  Zaplatit je možné rovněž prostřednictvím mobilních aplikací EasyPark, Citymove, ParkSimply nebo SEJF, u těchto aplikací je ale třeba počítat s poplatkem za zprostředkování služby.

  K samotné platbě je potřeba zadat:

  • číslo úseku, které je uvedeno na dopravní značce (případně lze vybrat přesné místo parkování v seznamu, nebo na mapě)
  • poznávací značku auta
  • dobu stání
  • číslo platební karty a další údaje potřebné k provedení platby

  Cena za parkování v placených zónách

  Výše parkovného závisí na typu zóny. V modrých zónách jsou ceny pevné, vždy záleží na konkrétním místě, cena za hodinu zde může dosáhnout 40 Kč, 60 Kč nebo 80 Kč. Podobné ceny najdete i v ostatních zónách, někde jsou ale ceny výrazně nižší – na některých místech stojí hodina parkování 20 Kč. Cenu za parkování na příslušném místě v Praze zjistíte přímo v mobilních aplikacích (PID Lítačka, EasyPark, Citymove, ParkSimply atd. ) nebo třeba na stránkách Mapy.cz.

  Na Mapy.cz si stačí vyhledat ulici, po přiblížení se zobrazí parkovací zóny. Kliknutím na příslušnou parkovací zónu se zobrazí, kdy je zóna v provozu, jak dlouho je zde možné parkovat, kolik stojí hodina parkování a jakým způsobem lze zaplatit.

  Cena za parkování v placených zónách ve státní svátky

  Státní svátky nejsou jako víkendy, kdy je parkování ve většině ulic zdarma. Ve vybrané státní svátky (například Vánoce připadající na všední den) může platit zvýhodněná cena za den stání ve fialových a oranžových zónách, cena je stanovena podle příslušného cenového pásma.

  Informace o cenovém zvýhodnění jsou dostupné přibližně s týdenním předstihem na webu Parking.Praha.cz.

 4. Sloučení pokut za parkování

  Oprávněná parkování v Prazekontrolují auta Technické správy komunikací (dříve Eltodo), která jsou vybavená kamerami. V současnosti se na území Prahy monitorují vozidla a dodržování pravidel parkování jen v zónách placeného stání.

  V případě, že je zaznamenáno auto, u kterého není uhrazen poplatek za parkování, je provozovateli vozidla následně zaslána výzva k uhrazení určené částky.

  Výzva je provozovateli vozidla zaslána pokaždé, když je vozidlo zaznamenáno automatizovaným systémem. Může se tedy snadno stát, že auto je pokutováno za neoprávněné parkování vícekrát, i když po celou dobu stálo na stejném místě.

  Odborníci v tomto případě radí výzvy v uložené lhůtě neplatit a vyčkat na správní řízení, neboť při splnění všech zákonem uložených podmínek je uložena pouze jedna pokuta za sloučené přestupky.

  Nicméně Skrblík na základě vlastních zkušeností radí nevyčkávat a rovnou kontaktovat osobu, která výzvy k uhrazení vystavila. Pracovníci oddělení zóny placeného stání a přestupků ze zón placeného stání v těchto případech jednají velmi vstřícně a s jejich pomocí si lze ušetřit mnoho starostí.

 5. Parkování v Praze zdarma 2024

  Parkovat zdarma v Praze je možné na následujících místech:

  Zóny volného parkování

  Řidiči se řídí dopravním značením, neplatí se žádné poplatky. Jde o okrajové části Prahy a městské části, ve kterých dosud nebyly zřízeny parkovací zóny. Jde například o:

  • Praha 11 – Chodov, Háje
  • Praha 12 – Modřany, Kamýk, Libuš
  • Praha 13 – Stodůlky, Řeporyje, Jinonice
  • Praha 15 – Hostivař
  • Praha 17 – Řepy, Zličín a další

  Vybrané placené zóny

  Některá placená stání jsou zdarma přes noc, o víkendu a o svátcích. Většinou je provozní doba vybraných parkovacích zón od pondělí do pátku od 8:00–18:00. Provozní doba dané zóny je uvedena na příslušném dopravním značení.

  Pro vyhledání konkrétních parkovacích míst doporučujeme použít Mapy.cz. Po přiblížení mapy se pražské ulice zbarví příslušnou barvou parkovací zóny, po kliknutí na vybranou ulici se v detailu zobrazí informace o tom, kdy je zóna v provozu a kdy je zcela zdarma.

  V některých obchodních centrech

  Obchodní centra potřebují mít dostatek volných míst pro své zákazníky, proto je parkování zdarma u většiny z nich časově omezeno.

  Parkovací systémy u obchodních center bývají obvykle vybaveny kontrolou SPZ. Systém tak není možné obejít opakovaným výjezdem a vjezdem.

  Některá obchodní centra umožňují čerpat další hodiny parkování zdarma při opakovaném vjezdu po uplynutí 1 a více hodin od výjezdu, jiná centra už další parkování zdarma v ten samý den neposkytují. Pokud není dodržen stanovený časový limit, je účtováno parkování za každou započatou hodinu podle ceníku bez ohledu na počet opakovaných vjezdů.

  Obchodní centra s parkováním zdarma

  Městská část Obchodní centrum Všední dny Víkendy Sazba za další hodinu
  Praha 3 Atrium Flora až 3 hodiny zdarma1) 3 hodiny zdarma 60 Kč/hod
  Praha 4 Novodvorská Plaza zdarma zdarma zdarma
  Praha 4 Westfield Chodov 3 hodiny zdarma2) 3 hodiny zdarma2) 50 Kč/hod
  Praha 4 DBK Budějovická 1 hodina zdarma3) 3 hodiny zdarma3) 50 Kč/hod
  Praha 4 Arkády Pankrác 2 hodiny zdarma4) zdarma 50 Kč/hod
  Praha 5 Nový Smíchov 1 hodina zdarma5) 5 hodin zdarma 60 Kč/hod
  Praha 5 Galerie Butovice 2 hodiny zdarma6) 4 hodiny zdarma 60 Kč/hod
  Praha 5 Metropole Zličín 3 hodiny zdarma7) 5 hodin zdarma 50 Kč/hod
  Praha 5 Homepark Zličín zdarma zdarma
  Praha 6 OC Šestka zdarma zdarma
  Praha 7 OC Stromovka 1 hodina zdarma 1 hodina zdarma 50 Kč/hod
  Praha 7 Holešovická tržnice 1 hodina zdarma 1 hodina zdarma 50 Kč/hod
  Praha 8 OC Krakov 2 hodiny zdarma8) 2 hodiny zdarma 50 Kč/hod
  Praha 9 Centrum Černý Most 4 hodiny zdarma9) 4 hodiny zdarma 50 Kč/hod
  Praha 9 NC Fénix 3 hodiny zdarma 5 hodin zdarma 50 Kč/hod
  Praha 9 Galerie Harfa 2 hodiny zdarma10) 2 hodiny zdarma 100 Kč/hod
  Praha 10 NC Eden 2 hodiny zdarma11) 2 hodiny zdarma 60 Kč/hod

  1) Ve všední dny od 7:00 do 19:00 je k dispozici jen 1 hodina zdarma,  od 19:00 do 7:00 ve všední dny jsou 3 hodiny zdarma.
  2) Členové věrnostního programu (mobilní aplikace Westfield ) si mohou parkování zdarma prodloužit o 1 hodinu ve všední den, o víkendu o 2 hodiny déle.

  3) Od 18:00 do 24:00 je parkování zcela zdarma. Při útratě nad 200 Kč je možné parkovací lístek o další hodinu zdarma prodloužit, při útratě nad 200 Kč v Bille prodloužení parkování zdarma na další 2 hodiny.
  4) Od 18:00 je parkování zcela zdarma.
  5) Každý má nárok na 1 hodinu parkování zdarma, 3 hodiny platí pro zákazníky kina a fitness centra.
  6) Parkování 5 hodin zdarma mají návštěvníci kadeřnictví Klier, Barber shopu a zábavného parku Superland, 6 hodin zdarma mohou parkovat návštěvníci Form Factory a Saunia. Pokud si stáhnete mobilní aplikaci Moje Galerie Butovice, získáte hodinu parkování zdarma.
  7) Prodloužené parkování o 1 hodinu navíc mají členové věrnostního programu, zákazníci fitness a wellness a zákazníci s elektromobilem. O 2 hodiny více získají zákazníci kina a invalidé.
  8) Parkování si mohou nechat prodloužit celkem na 2 hodiny navíc zdarma návštěvníci fitness FIT2B, saunového světa SAUNIA a dětské herny COOLNIČKY.
  9) Prodloužené parkování o 1 hodinu navíc zdarma získají členové věrnostního programu CČM a návštěvníci kina, sauny a fitness. Pokud jste navíc členem CČM a navštěvujete kino, fitko či saunu, máte nárok celkem až na 6 hodin parkování zdarma.

  10) Pro členy věrnostního programu Moje Harfa je parkování zdarma po dobu 3 hodin, pro běžné návštěvníky 2 hodiny. Při nákupu nad 700 Kč je po celý den parkování zdarma, pokud se přihlásíte do věrnostního programu Moje Harfa získáte celodenní parkování výměnou za 5 bodů.
  11) Prodloužené parkování získají členové klubu Form Factory Fitness Center Eden a zákazníci Automyčky Collection.

  Parkování elektromobilů zdarma

  Řidiči, kteří vlastní elektromobil s registrační značkou série EL, parkují v Praze v modrých a fialových zónách zatím zdarma. Stejně tak za parkování neplatí řidiči elektrických, resp. hybridních vozidel bez registrační značky EL, kteří si vyřídili parkovací oprávnění na Magistrátě hl. m. Prahy. Vydání parkovacího oprávnění podléhá manipulačnímu poplatku ve výši 100 Kč. Parkování zdarma se nevztahuje na oranžové zóny.

  Na základě Usnesení Rady hlavního města Prahy dochází k 31. prosinci 2024 k ukončení bezplatného parkování pro elektromobily a zrušení tzv. přenosných parkovacích oprávnění.

  Přenosná parkovací oprávnění a oprávnění pro elektromobily bez registrační značky série EL, která mají platnost delší než do 31. prosince 2024, nebudou předčasně ukončena. Nová a prodloužená oprávnění pro elektromobily bez registrační značky série EL budou vydávána s platností pouze do 31. prosince 2024.

  Mopedy, jednostopé motocykly a motokola parkují ve všech zónách zdarma bez nutné registrace.

 6. Parkoviště P+R Praha 2024

  Záchytná parkoviště Park and Ride “zaparkuj a jeď” jsou umístěna v okrajových částech Prahy s dobrou návazností na MHD nebo na vlakové spoje. Tato parkoviště jsou určena především pro mimopražské řidiče, kteří nechtějí zajíždět autem do centra a pokračují odsud dále dopravními prostředky pražské integrované dopravy (PID).

  Cena na hlídaných parkovištích je 50–100 Kč/24 hodin, nehlídaná parkoviště jsou zdarma, doba stání je zde ale omezena na 12 hodin.

  Seznam záchytných parkovišť P+R Praha 2024

  Název Typ Cena za prvních 24 hodin Stanice/metro
  Běchovice nehlídané bezplatné autobus/železniční stanice Nádraží Běchovice
  Troja (sezónní) nehlídané bezplatné* autobus Povltavská/tramvaj Trojská
  Braník nehlídané bezplatné autobus/tramvaj/železniční stanice Nádraží Braník
  Černý Most Garáže + II hlídané 50 Kč autobus/metro B Černý most
  Holešovice hlídané 100 Kč Autobus/tramvaj, vlak/metro C Nádraží Holešovice
  Nádraží Hostivař nehlídané bezplatné Autobus/tramvaj/metro A Depo Hostivař
  Westfield Chodov hlídané 50 Kč autobus/metro C Chodov
  Kongresové centrum hlídané 100 Kč autobus Vyšehrad a Jedličkův ústav/metro C Vyšehrad
  Kotlářka hlídané 50 Kč tramvaj Poštovka a Kotlářka/autobus Kotlářka
  Ládví hlídané 100 Kč autobus Na Slovance, Štěpničná a Ládví/tramvaj Ládví a Štěpničná/metro C Ládví
  Letňany hlídané 50 Kč autobus/metro C Letňany
  Nové Butovice hlídané 50 Kč autobus/metro B Nové Butovice
  Opatov hlídané 50 Kč autobus/metro C Opatov
  Radotín nehlídané bezplatné autobus/železniční stanice Nádraží Radotín
  Rajská zahrada hlídané 50 Kč autobus/metro B Rajská zahrada
  Skalka I hlídané 100 Kč autobus/metro A Skalka
  Skalka II hlídané 50 Kč autobus Michelangelova/metro A Skalka
  Zahradní město nehlídané bezplatné autobus + tramvaj/železniční stanice Zahradní město
  Zličín I + II hlídané 50 Kč autobus/metro B Zličín

  *) Parkovné je zdarma pouze mimo sezónu ZOO

 7. Aplikace na parkování v Praze

  Za parkování v Praze se poměrně dlouhou dobu platilo přes mobilní aplikaci MPLA.io. MPLA přešla pod Easy Park. S aplikací Easy Park zaplatíte za parkování v zónách placeného stání, v garážích nebo na parkovištích v Praze i v dalších českých městech – jako třeba v Brně, Olomouci, Liberci nebo v Pardubicích.

  Za parkování v zónách lze zaplatit bez jakýchkoli dalších poplatků přes aplikaci PID Lítačka.

  Rezervujte si parkovací místo předem

  Parkovací místo si je možné na vybraných parkovištích rezervovat předem prostřednictvím služby MyParking.io.

  Rezervace je snadná, stačí si na stránkách MyParking.io vybrat jedno z parkovišť a vyplnit jednoduchý formulář. Po potvrzení rezervace obdržíte e-mailem přehlednou parkovací kartu se všemi potřebnými instrukcemi.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.