Registr dlužníků → Jak vymazat Solus, BRKI, NRKI a další

Petr Novák
Publikováno 10. října 2023
  • Banky si během schvalování půjčky ověřují, zda žadatel není evidován v některém z registrů neplatičů či dlužníků
  • Stejný postup ověření používají někteří mobilní operátoři či dodavatelé plynu a elektřiny před uzavřením smlouvy
  • Přečtete si, jak vymazat záznam z registrů Solus, BRKI, NRKI a dalších
  1. Registr dlužníků → Jak vymazat Solus, BRKI, NRKI a další

    Jaké registry banky používají?

    Registr dlužníků a neplatičů tyto instituce využívají, aby si ověřily, že klient nebude mít problémy se splácením či s placením. V Česku existují tři hlavní registry, využito jich může být v průběhu ověřování vždy několik. V případě neschválení např. půjčky musí banky vždy oznámit, na základě informací z kterého registru bylo vydáno zamítavé stanovisko.

    Registr neplatičů Solus

    Solus je ze všech registrů nejčastěji využívaný a patrně také nejznámější. Dostat se do něj může každý velmi snadno a rychle, neboť ho nepoužívají jen banky či leasingové společnosti, ale také telefonní operátoři, dodavatelé energií atd. Oproti jiným registrům nemá Solus takovou váhu, přesto může být záznam v něm důvodem k odmítnutí žádosti o půjčku či hypotéku. Platnost údajů zapsaných v registru Solus je 3 roky.

    Bankovní registr klientských informací (BRKI)

    Jedná se o registr spravovaný společností Czech Banking Credit Bureau, v roce 2002 ho vytvořilo uskupení českých bank. Shromažďují v něm informace o všech klientech, kteří si v jakékoliv české bance vzali úvěr včetně hypotéky – tedy ne jen o neplatičích.
    Pozor – do tohoto registru se dostanete také tehdy, pokud svůj úvěr řádně a včas splácíte nebo přečerpáte svůj kontokorent!
    Záznam v registru BRKI má čtyřletou trvanlivost, předčasně ho smazat nelze. I při žádosti o krátkodobou půjčku nebo při čerpání kontokorentu mějte na paměti, že si tak můžete snadno zablokovat přístup k hypotéce!

    Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

    Jak již z názvu vyplývá, registr slouží zejména leasingovým nebo splátkovým společnostem, princip fungování je podobný jako u předešlého. Provozovatelem registru je společnost CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. Trvanlivost záznamu v nebankovním registru klientských informací je čtyři roky.

  2. Jak se mohu dostat do registru neplatičů?

    Cesta do registru neplatičů je poměrně jednoduchá – stačí výrazně přesáhnout dobu splatnosti vyúčtování.

    Komerční banka

    Banka využívá registr BRKI, kam pravidelně každý měsíc zasílá údaje o pozitivní splátkové historii klienta i o případném neuhrazení dlužné částky. Registr se využívá u všech úvěrových produktů. Komerční banka rovněž užívá registr Solus.

    T-Mobile

    Operátor využívá registr Solus fyzických osob a IČ, kam nahlíží vždy při sjednávání nové smlouvy. Do registru T-Mobile zákazníka přidá nejdříve poté, co nezaplatí minimálně dvě faktury nebo se opozdí se splacením faktury o 30 dní.

    Vodafone

    Mobilní operátor Vodafone při sjednávání nové smlouvy do registru Solus nahlíží pouze v případě, kdy mu k tomu klient dal svolení. Zápis do registru Solus se pak provádí nejdříve při tříměsíčním prodlení při placení faktury.

Nejčastější dotazy k registru dlužníků a neplatičů

  1. Jak zjistím, jestli mám záznam v registru?

    Registry BRKI a NRKI

    Výpis z registrů BRKI a NRKI lze získat na internetových stránkách správce registru. Vyzvednout ho lze buď osobně, přes datovou schránku nebo prostřednictvím pošty na dobírku.

    Cena za výpis online je 100 Kč, papírová verze přijde na 200 Kč, v případě zaslání poštou se k ní přičítá ještě poštovné. Nově je možné požádat o společný výpis z registrů BRKI a NRKI, který v elektronické podobě stojí 180 Kč, v papírové podobě jej lze v Klientském centru získat za 300 Kč.

    Webové stránky KolikMám.cz nabízí za roční poplatek zasílání pravidelných výpisů a další služby, které v různém rozsahu slouží k hlídání změn v registrech.

    Registr Solus

    Výpis ze Solusu je možné získat poštou nebo po registraci prostřednictvím SMS. Cena za výpis zaslaný poštou je 399 Kč. Další možností je SMS výpis. Nejdříve je třeba vyplnit elektronickou žádost na kód SIN, což je zpoplatněno částkou 50 Kč. Samotný SMS výpis stojí 125 Kč.

    Podrobný návod je k dispozici na stránkách SmsVypis.cz a ceník na webu Solus.cz. U chytrých telefonů se vyplatí nainstalovat aplikaci Solus, neboť druhá a každá další zpráva obsahující SMS výpis stojí 50 Kč.

    Registry Solus, Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík…

    Online výpis z Registrů SOLUS, Centrální evidence exekucí, Insolvenčního rejstříku atd. a získání podkladů o bezdlužnosti lze získat prostřednictvím webu NejsemDlužník.cz.

    Cena jednorázového výpisu je 250 Kč (300 Kč pro podnikatele).

  2. Jaký má záznam v registru pro mne následek?

    Záznam v registru neplatičů může a zpravidla také má za následek neschválení žádosti o půjčku, hypotéku, úvěr či splátkový prodej. Platí, že o čím větší objem půjčky se jedná, tím banálnější záznam hraje roli. O něco mírnější postup může být použit v případě, kdy záznam do registru zadala stejná společnost, u které je žádáno o úvěr či leasing.

  3. Jak lze záznam v registru smazat?

    Pokud je záznam v registru zapsaný právem, tedy v případě, že nedošlo k uhrazení např. jednokorunového poplatku, záznam smazat nelze. V registru bude zapsaný po celou dobu své platnosti, tedy 3 nebo 4 roky.

  4. Co dělat, když jsem v registru veden omylem?

    Jste-li v registru vedeni neprávem, obraťte se přímo na správce daného registru. Ten poté kontaktuje zapisovatele záznamu, a pokud se prokáže, že došlo k omylu, dojde k vymazání záznamu z registru.

Státní instituce a zdravotní pojišťovny registry dlužníků nevyužívají

Je zajímavé, že ani jeden z registru neplatičů a dlužníků nepoužívá žádná ze státních institucí ani zdravotních pojišťoven. Dlužíte-li například finančnímu úřadu za DPH nebo zdravotní pojišťovně úhradu na pojistném, nemělo by to vést k zápisu do registru.

Registr dlužníků České republiky CERD

Dalším z registrů je systém CERD (www.cerd.cz), jenž se tváří jako oficiální registr dlužníků. Dle mnohých zkušeností uživatelů internetu se jedná o podvod, neboť potvrzení o bezdlužnosti jsou údajně zasílána také lidem, na které byla uvalena exekuce.

Za zaslání výpisu z registru jsou účtovány poplatky v řádu stokorun, potvrzení samotné je ale prakticky bezcenné, neboť pro banky není důvěryhodné. Objednáním výpisu z registru dlužníků České republiky CERD utratíte své peníze prakticky bez jakéhokoliv užitku.


J
Jakub 23.08.2022 – 16:45

Mám dotaz dluh jsem zaplatil exekuci ikdyz podle právníka nebyla mám účet ale bohužel jsem vedený jako dlužník co mám udělat abych nebyl dlužník v registru je zo uz rok děkuji

Odpovědět

B
Bára 28.12.2022 – 19:57

Jak dlouho je veden záznam po ukončení insolvence a ukončeném( vymazaný) z justice. Na ostatních regestrech zápis stále trvá, jak je to možné. Dle mne je záznam na justici nadřazen ostatním.

Odpovědět

J
Jan 20.01.2023 – 19:15

To by me take zajimalo. Mam upne ten samy problem. Uz na justici nejsem,jelikoz je to vice jak 5 let po zkonceni insolvence. A stejne mi nikde nic nepujci.

Odpovědět

M
Mája 19.03.2023 – 21:00

Taky by mě zajímalo,jak to že jsem stále veden v brki nrki když už mám více jak 5 let po insolvenci a ta byla ještě k tomu splacena ve 100% a drive

Odpovědět

JD
Jindřich Dřízhal 26.02.2024 – 20:04

Mám s tímto také problém na insolvenci jsem měl poslední splátku v červnu 2019 a stále jsem veden v registru.

Odpovědět

JD
Jindřich Dřízhal 26.02.2024 – 20:10

Také by mne zajímalo proč jsem stále v registru když mi insolvence skončila v červenci 2019.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.