Energetické třídy spotřebičů: Která se skutečně vyplatí?

Petr Novák
Publikováno 22. března 2021
  • Energetická třída rozděluje domácí elektrospotřebiče do několika tříd
  • Jednotlivé třídy mají striktně definované a závazné parametry
  • Energetickou náročnost jednotlivých spotřebičů tak lze mezi sebou velmi snadno porovnávat

Energetické třídy spotřebičů: Která se skutečně vyplatí?Značení energetickými štítky je povinné a jednotné v celé Evropské unii. Ta navíc postupem času omezuje prodej spotřebičů v nejnižších, tedy nejméně úsporných třídách.

Přehled energetických tříd

Energetická třída se značí písmenem a případně doplňkovým symbolem +. V současné době je nejvyšší třídou s nejvyšší úsporou A+++ (jasně zelená barva), nejméně úsporná je třída G (jasně červená). Škály značení mohou být pro různá zařízení domácnosti rozdílně široké

Součástí energetického štítku jsou piktogramy s informacemi o roční spotřebě v kW/h, eventuálně hlučnosti, spotřebě vody či elektrické energie v systému stand-by a dalších vlastnostech charakteristických pro ten daný typ výrobku.

Jaký je rozdíl mezi energetickými třídami?

každou sousední energetickou třídou je rozdíl ve spotřebě zhruba 20 %. To znamená, že například chladnička v energetické třídě A++ spotřebuje zhruba o 20 % méně energie než lednice v třídě A+ a až o 40 % méně energie než ta s třídou A.

Starou lednici nahraďte novou, ušetříte

U lednic zakoupených před osmi a více lety se velmi často vyplatí na první pohled nelogický postup, kdy plně funkční chladničku nahradíte za zbrusu nový kus v nižší energetické třídě.

Průměrná spotřeba lednic rok od roku klesá a cena energie roste, díky čemuž se vám rozdíl vrátí na ušetřené elektřině během 5–8 let. Například běžná chladnice vyrobená v roce 2014 spotřebuje řádově až třikrát méně elektrické energie než ta z roku 2000.

Spotřeba elektřiny u staré ledničky

Při výběru spotřebiče zohledňujte energetickou třídu

Energetickou třídu berte v potaz při výběru každého nového elektrospotřebiče. Nejnižší cena výrobků nemusí a zpravidla také neznamená nejvyšší úsporu. Například u kombinovaných chladniček činí rozdíl spotřeby mezi třídami A+++ a A+ až 480 Kč ročně! Na druhou stranu spotřebiče v nejvyšší energetické třídě občas bývají o tolik dražší, že dosažená úspora za dobu životnosti výrobku nesplatí vyšší náklady.

Před nákupem nového spotřebiče si proto spočítejte poměr mezi rozdíly cen jednotlivých tříd a dosaženou úsporou.


JN
Josef Novák 18.07.2021 – 08:50

Jde o to čím je úspory na energii u ledničky dosaženo. V zanedbatelné míře je to vyšší účinností chladicího agregátu, rozhodujícím faktorem je lepší izolace pláště lednice. A v tom je zakopaný pes. Úspory fungují, pokud je lednička zavřená. Pokud ji otevřete, prakticky veškerý vzduch se vymění a musí se znovu ochladit. Kvalita izolace v tom moc nepomůže. A kolikrát za den ledničku otevřete? Takže ony ty úspory nejsou tak výrazné, jak se nám výrobci a prodejci snaží namluvit.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.