Ceny potravin

Které potraviny za posledních 10 let nejvíce zdražily a jaké zlevnily? Připravili jsme pro vás přehled, jakým způsobem se vyvíjely ceny u 29 potravin. Kromě standardní ceny uvádíme také kupní sílu - kolik množství výrobku bylo v daném období možné koupit za v tu chvíli aktuální průměrnou mzdu.

Co za poslední rok nejvíce zdražilo/zlevnilo

Srovnání cen potravin za posledních 10 letMeziročně nejvíce zdražily papriky. Zatímco v roce 2015 stál kilogram průměrně 58,47 Kč, o rok později to bylo již 65,79 Kč. Za průměrnou mzdu tak bylo možné koupit o celých 33 kg paprik méně. Meziročně zdražilo také bílé pečivo, brambory, cukr, pivo a těstoviny. Růst cen však vyrovnala vyšší mzda.

Díky ní se u drtivé většiny sledovaných potravin se navýšila kupní síla. To znamená, že jich za průměrnou mzdu je nyní možné koupit více než před rokem.

Nejvyšší nárůst je u mrkve, pšeničné mouky nebo mléka. Zatímco v roce 2015 bylo z průměrné mzdy možné koupit 1 573 litrů mléka, v roce 2016 to bylo již 1 786 litrů. Mouky bylo v roce 2016 možné koupit 2 492 kg, což je meziroční nárůst o 385 kg.

Srovnání: Ceny potravin nyní a před 10 lety

Protože cena není sama o sobě zcela vypovídající, nechybí ani sloupec s kupní silou. Tento údaj uvádí, jaké množství potraviny bylo možné zakoupit za tehdy aktuální průměrnou mzdu.

Potravina Cena 2006
Kupní síla 2006
Cena 2015
Kupní síla 2015
Cena 2016
Kupní síla 2016
Brambory 1 kg 15,60 Kč
1 363,40 kg
15,04 Kč
1 872 kg
12,62 Kč
2 323,30 kg
Mrkev 1 kg 12,49 Kč
1 702,88 kg
18,28 Kč
1 540 kg
14,21 Kč
2 063,34 kg
Cibule 1 kg 13,36 Kč
1 591,99 kg
15,15 Kč
1 858 kg
13,09 Kč
2 239,88 kg
Jablka 1 kg 23,27 Kč
914,01 kg
30,30 Kč
929 kg
29,75 Kč
985,55 kg
Pomeranče 1 kg 25,94 Kč
819,93 kg
29,39 Kč
958 kg
25,17 Kč
1 164,88 kg
Těstoviny 1 kg 25,78 Kč
825,02 kg
45,27 Kč
622 kg
46,81 Kč
626,36 kg
Hovězí svíčková 1 kg 495,76 Kč
42,90 kg
643,92 Kč
43,72 kg
653,04 Kč
44,90 kg
Pivo v restauraci 0,5 l 17,80 Kč
1 195 piv
24,93 Kč
1 129 piv
27,01 Kč
1 086 piv
Bílý jogurt 150 g 5,83 Kč
3 648 ks
8,61 Kč
3 270 ks
7,93 Kč
3 697 ks
Rýže 1 kg 23,01 Kč
924,34 kg
36,17 Kč
778 kg
36,86 Kč
795,44 kg
Hovězí maso 1 kg 133,88 Kč
158,87 kg
160,09 Kč
175,85 kg
162,84 Kč
180,05 kg
Pivo lahvové 0,5 l 8,32 Kč
2 556 ks
10,51 Kč
2 679 ks
11,39 Kč
2 574 ks
Pečivo 1 kg 43,06 Kč
493,94 kg
39,63 Kč
710 kg
44,62 Kč
657,10 kg
Vepřový řízek 100 g 53,52 Kč
397 porcí
63,86 Kč
441 porcí
65,64 Kč
447 porcí
Šunkový salám 1 kg 115,26 Kč
184,53 kg
129,22 Kč
217,86 kg
135,75 Kč
215,99 kg
Rajčata 1 kg 32,88 Kč
646,87 kg
45,07 Kč
625 kg
55,25 Kč
530,68 kg
Minerální voda 1 l 7,36 Kč
2 890 l
8,37 Kč
3 363 l
8,66 Kč
3 386 l
Chléb 1 kg 17,00 Kč
1 251,12 kg
21,86 Kč
1 288 kg
22,79 Kč
1 286,53 kg
Vepřová kýta 1 kg 111,83 Kč
190,19 kg
113,20 Kč
248,7 kg
113,14 Kč
259,15 kg
Kuře 1 kg 44,30 Kč
480,11 kg
66,30 Kč
425 kg
64,87 Kč
451,98 kg
Coca Cola 0,2 l 16,75 Kč
1 270 ks
19,36 Kč
1 454 ks
21,21 Kč
1 382 ks
Mouka 1 kg 7,54 Kč
2 820,82 kg
11,30 Kč
2 491 kg
10,22 Kč
2 868,88 kg
Máslo 1 kg 103,57 Kč
205,36 kg
142,90 Kč
197 kg
171,21 Kč
171,25 kg
Vejce 1 ks 2,37 Kč
8 974 ks
2,96 Kč
9 511 ks
3,29 Kč
8 912 ks
Banány 1 kg 28,61 Kč
743,41 kg
27,16 Kč
1 037 kg
28,06 Kč
1 044,90 kg
Mléko 1 l 13,67 Kč
1 556 l
15,69 Kč
1 794 l
15,80 Kč
1 856 l
Eidam 30 % 1 kg 109,77 Kč
193,76 kg
107,51 Kč
261,85 kg
139,89 Kč
209,59 kg
Slunečnicový olej 1 l 32,99 Kč
645 l
40,01 Kč
704 l
41,91 Kč
700 l
Cukr 1 kg 22,07 Kč
963,71 kg
15,70 Kč
1 793 kg
20,31 Kč
1 443,62 kg

Zdrojem všech dat je Český statistický úřad.

Podrobný přehled

Grafy porovnávají ceny a kupní sílu pro každou z 29 potravin zvlášť.

Jak rozumět grafům

Modrá barva v grafu vždy označuje průměrnou maloobchodní cenu výrobku za uvedenou jednotku. Čím je hodnota nižší, tím lepší.

Červená barva vyjadřuje kupní sílu – jaké množství bylo možné koupit za průměrnou mzdu. V roce 2016 se kilogram paprik prodával za průměrných 65,79 Kč, což znamená meziroční zdražení o více než 7 Kč. Za průměrnou mzdu bylo meziročně možné koupit o více než 33 kg paprik méně. Čím je hodnota vyšší, tím více té které potraviny si z výplaty můžete pořídit.

Cena brambor - jak zdražovaly a zlevňovaly brambory?

1. Brambory

Brambory

  • Upřesnění: Konzumní brambory
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cenu brambor výrazně ovlivňuje úroda a s ní související počasí. Z dlouhodobého hlediska cena spíše roste, ačkoliv ke svému maximu 26,23 Kč za kilogram z poloviny roku 2013 má zatím daleko. Koncem roku 2016 se kilogram brambor prodával za 12,62 Kč, což znamená meziroční zlevnění o více než 2 Kč. Za průměrnou mzdu bylo možné koupit o více než 450 kg brambor více.

Pro zajímavost: Nejdostupnější za posledních 10 let byly brambory ke konci roku 2005, kdy bylo možné za průměrnou mzdu koupit přibližně 2 936 kg brambor. Naopak v létě 2013 bylo možné koupit jen 948 kg.

Cena mrkve - jak zdražovala a zlevňovala mrkev?

2. Mrkev

Mrkev

  • Měrná jednotka: 1 kg

Pro mrkev a další zeleninu je typický velký výkyv cen, během půl roku může činit až 12 korun za kilogram. Dražší je samozřejmě v zimě.

Výjimku tvoří rok 2015, kdy v létě cena mrkve dosáhla historického maxima. Jeden kilogram v maloobchodech stál 28,77 Kč, za průměrnou mzdu bylo možné nakoupit pouze 914 kg. Pro srovnání – koncem roku 2009 to bylo celkem 2 116 kg.

Cena cibule - jak zdražovala a zlevňovala cibule?

3. Cibule

Cibule

  • Upřesnění: Cibule suchá
  • Měrná jednotka: 1 kg

Také cenu cibule výrazně ovlivňuje sezóna, levnější je vždy v druhé polovině roku. V posledních letech cibule během 6 měsíců dokázala zdražit až o 100 %.

A pro zajímavost: koncem roku 2015 bylo možné za průměrnou mzdu nakoupit 1 858 kg cibule, v polovině roku 2016 to již bylo pouze 1 537 kg.

Cena jablek - jak zdražovala a zlevňovala jablka?

4. Jablka

Jablka

  • Upřesnění: Jablka konzumní
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cenu jablek ovlivňuje počasí, což ostatní platí téměř pro všechno ovoce a zeleninu. Ke skokovému růstu cen došlo v letních měsících v roce 2008 a 2013, kdy se kilogram prodával přibližně za 39 Kč, naopak nejlevnější byla jablka v závěru roku 2009. Kilogram stál v té době kolem 21,70 Kč a za průměrnou mzdu šlo pořídit 1 173 kg jablek.

V prosinci 2016 se ceny jablek pohybovaly v dlouhodobém průměru.

Cena pomerančů - jak zdražovaly a zlevňovaly pomeranče

5. Pomeranče

Pomeranče

  • Měrná jednotka: 1 kg

Cenu pomerančů ovlivňuje úroda a sezóna, tradičně levnější jsou v zimních měsících. V posledních letech se z pomerančů stalo dostupné zboží, například v závěru roku 2016 se kilogram prodával v průměru za 25,17 Kč. Za průměrnou mzdu tehdy bylo možné koupit 1 165 kg pomerančů.

Za posledních 10 let dosáhla cena maxima v létě 2008, za kilogram bylo tehdy nutné zaplatit 35,38 Kč. Průměrnou mzdu bylo možné proměnit v 629 kg pomerančů.

Cena těstovin - jak zdražovaly a zlevňovaly těstoviny?

6. Těstoviny

Těstoviny

  • Upřesnění: Vaječné těstoviny
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena vaječných těstovin dlouhodobě roste, zatímco koncem roku 2005 stál jeden kilogram průměrně 25,90 Kč, o 11 let později to bylo již 46,81 Kč.

Z hlediska kupní síly je situace téměř nejhorší za poslední dekádu. Množství těstovin, které je možné koupit za průměrnou hrubou mzdu kleslo zhruba o čtvrtinu.

Cena hovězí svíčkové - jak zdražovala a zlevňovala hovězí svíčková?

7. Hovězí svíčková

  • Upřesnění: Hovězí svíčková pravá
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena hovězí svíčkové dlouhodobě roste, koncem roku 2016 dosáhla desetiletého maxima. Kilogram masa se tehdy prodával za 653,04 Kč, za průměrnou mzdu bylo možné koupit 45 kg masa.

Nejdostupnější byla pravá svíčková v druhé polovině roku 2010, kdy byly ceny spíše průměrné, ale zásluhou vyšších mezd bylo možné koupit celkem 46,17 kg masa. Opačný extrém nastal v létě 2009, kdy se za průměrnou mzdu dalo koupit jen 36,87 kg masa.

Cena piva v hospodě - jak zdražovalo a zlevňovalo pivo v hospodě?

8. Pivo v restauraci

Pivo

  • Upřesnění: Pivo světlé, sudové, výčepní
  • Měrná jednotka: jedno pivo 0,5 l

Cena světlého piva v restauracích za posledních 10 let vzrostla z průměrných 16,70 Kč na 27,01 Kč. Růst je vytrvalý a průběžný, bez výraznějších skoků.

Počet piv, která je možné za průměrnou mzdu v restauracích koupit, dosáhl minima v polovině roku 2015 – jen 1 063 piv. Nejvíce piv bylo za průměrnou mzdu možné koupit koncem roku 2009 – 1 219 točených.

Cena bílého jogurtu - jak zdražoval a zlevňoval bílý jogurt?

9. Bílý jogurt

Bílý jogurt

  • Upřesnění: Bílý jogurt netučný
  • Měrná jednotka: kelímek 150 gramů

Cena netučného bílého jogurtu dlouhodobě spíše roste, ačkoliv v loňském roce statistici zaznamenali pokles. Od konce roku 2009 zdražilo 150 gramů průměrně o 2 Kč.

Zásluhou vyšších průměrných mezd se bílý jogurt stává dostupnějším, než byl v letech 2013-2015. Zatímco koncem roku 2009 bylo za průměrnou mzdu možné koupit 4 330 stogramových kelímků, v prosinci 2016 to bylo jen 3 697 kelímků.

Cena rýže - jak zdražovala a zlevňovala rýže?

10. Rýže

Rýže

  • Upřesnění: Rýže dlouhozrnná
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena rýže skokově vzrostla mezi koncem roku 2007 a 2008, z původních 25 Kč vyskočila až na 38,10 Kč. Během následujících dvou let sice výrazně poklesla, nicméně posledních pár roků průběžně roste.

Množství rýže, které lze koupit za průměrnou mzdu, roste: V prosinci 2015 to bylo 733 kg, o rok později 795 kg.

Cena hovězího masa - jak zdražovalo a zlevňovalo hovězí maso

11. Hovězí maso

  • Upřesnění: Hovězí maso přední bez kosti
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena předního hovězího masa bez kosti dlouhodobě mírně roste, kupní sílu vyrovnávají vyšší průměrné mzdy. Nejpříznivější kombinace nízké ceny a vysoké průměrné mzdy nastala koncem roku 2009, kdy za ni bylo možné koupit 192 kg masa.

V závěru roku 2016 se dalo za průměrnou mzdu koupit jen 180 kg hovězího masa.

Cena lahvového piva - jak zdražovalo a zlevňovalo lahvové pivo?

12. Pivo lahvové

Lahvové pivo

  • Upřesnění: Pivo výčepní, světlé, lahvové
  • Měrná jednotka: lahev 0,5 l

Cena lahvového piva dlouhodobě roste, z původních 8,50 Kč v roce 2005 se vyšplhala až na 11,39 Kč o jedenáct let později. Z hlediska kupní síly se lahvové pivo stává stále méně dostupným.

Zatímco v rekordním závěru roku 2009 bylo možné za průměrnou mzdu nakoupit 2 793 lahví zlatavého moku, na konci roku 2016 to bylo jen 2 574 lahví.

Cena pečiva - jak zdražovalo a zlevňovalo pečivo?

13. Pečivo pšeničné

Pečivo

  • Upřesnění: Pečivo pšeničné bílé (rohlík, houska)
  • Měrná jednotka: 1 kg

Ceny rohlíků a housek po delší době vzrostly až v minulém roce, navyšující se průměrné mzdy nedokázaly růst cen pečiva dorovnat. Závěrem roku 2016 se kilogram bílého pšeničného pečiva prodával v průměru za 44,62 Kč, za průměrnou mzdu ho bylo možné nakoupit 657 kg.

Za zmínku stojí dva výkyvy v cenách pečiva. Mezi léty 2007 a 2008 bylo pečivo nejdražší za posledních 10 let, když se kilogram prodával až za 54,70 Kč a za průměrnou mzdu ho bylo možné koupit jen 407 kg. Opačný extrém nastal koncem roku 2009, kdy obchody kilogram pečiva nabízely za 33,87 Kč a za průměrnou mzdu ho bylo možné koupit 750 kg.

Cena smaženého vepřového řízku - jak zdražoval a zlevňoval vepřový řízek v restauracích

14. Vepřový řízek smažený

Řízek

  • Upřesnění: Řízek vepřový smažený v restauraci
  • Měrná jednotka: porce 100 g

Cena vepřového řízku v restauracích z dlouhodobého hlediska sice roste, nicméně s přihlédnutím k průměrné mzdě je tento pokrm stále dostupnější.

V prosinci 2016 se za jednu porci smaženého vepřového řízku přepočtenou na 100 gramů platilo 65,64 Kč. Za průměrnou mzdu pak bylo možné koupit celkem 447 stogramových porcí.

Cena šunkového salámu - jak zdražoval a zlevňoval šunkový salám

15. Šunkový salám

Šunka

  • Měrná jednotka: 1 kg

Šunkový salám dlouhodobě zdražuje, přesto růst cen není takový, aby se z něj stalo nedostupné zboží.

V zimě 2016 stál v obchodech 1 kg šunkového salámu průměrných 135,75 Kč, za tehdejší průměrnou mzdu ho bylo možné koupit 215,99 kg.

Cena rajčat - jak zdražovala a zlevňovala rajčata

16. Rajčata

Rajčata

  • Upřesnění: Rajská jablka červená kulatá
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena rajčat se z dlouhodobého hlediska drží přibližně na stejné úrovni, ke skokovému nárůstu cen rajčat došlo v roce 2007, kdy se kilogram prodával až za 68 Kč. Za průměrnou mzdu tehdy bylo možné koupit pouhých 305 kg rajčat.

Opačný extrém nastal v létě 2011, kdy se ceny propadly až na 20,50 Kč za kilogram. Za průměrnou mzdu bylo možné koupit až 1 177 kg rajčat. Koncem roku 2015 činila maloobchodní cena rajčat 55,25 Kč za kilogram, za průměrnou mzdu bylo možné nakoupit 531 kg rajských jablíček.

Cena přírodní minerální vody - jak zdražovala a zlevňovala přírodní minerální voda

17. Minerální voda

Minerální voda

  • Upřesnění: Přírodní minerální voda uhličitá
  • Měrná jednotka: 1 l

Cena litru přírodní minerální vody dlouhodobě mírně roste, propad ceny je patrný po roce 2015. V důsledku zvyšujících se mezd je však stále snadno dostupným zbožím.

Za průměrnou mzdu bylo v prosinci 2016 možné koupit 3 386 litrů uhličité minerálky v ceně 8,66 Kč za litr.

Cena chleba - jak zdražoval a zlevňoval chléb?

18. Chléb

Chléb

  • Upřesnění: Chléb konzumní kmínový
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena chleba velmi výrazně vzrostla mezi konci let 2005 a 2007. Mezi roky 2008 a 2011 sice krátkodobě poklesla, nicméně dneska se drží na historickém maximu.

Množství chleba, které je možné koupit za průměrnou mzdu, drží na mírném vzestupu od června 2011 jen růst mezd. V prosinci 2016 bylo za průměrnou mzdu 29 320 Kč možné koupit 1 287 kg chleba.

Cena vepřové kýty - jak zdražovala a zlevňovala vepřová kýta

19. Vepřová kýta

Vepřová kýta

  • Upřesnění: Vepřová kýta bez kosti
  • Měrná jednotka: 1 kg

Vepřová kýta s kostí zdražila mezi léty 2011 a 2012 až o 12 Kč na kilogram a stala se tak méně dostupnou. Růst mezd přesto způsobil, že je vepřové maso dostupnější než před 10 lety.

V prosinci 2016 stál 1 kg vepřové kýty bez kosti v průměru 113,14 Kč. Za průměrnou mzdu bylo možné koupit 259 kg masa.

Cena kuřecího masa - jak zdražovalo a zlevňovalo kuřecí maso?

20. Kuře

Kuře

  • Upřesnění: Kuře kuchané celé
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena kuřecího masa dlouhodobě roste, historického minima 44,30 Kč koncem roku 2006 se vyšplhala až na rekordních 72,95 Kč v polovině roku 2014.

Množství kuřecího masa, které je možné koupit za průměrnou hrubou mzdu, během posledních dvou let výrazně vzrostlo.

Cena Coca Coly v restauraci - jak zdražovala a zlevňovala Coca Cola v restauracích

21. Coca Cola v restauraci

Coca Cola

  • Upřesnění: Coca Cola (Pepsi Cola) v restauraci
  • Měrná jednotka: lahev 0,2 l

Cena lahve Coca Coly, nebo Pepsi Coly o objemu 0,2 litru za posledních let vytrvale roste, trend narušilo jednorázové zlevnění v roce 2015. Po jeho konci cena opět vzrostla. Koncem roku 2016 se jedna 0,2l lahev Coca Coly v restauraci prodávala průměrně za 21,21 Kč.

Díky růstu průměrné mzdy v posledních letech se také zvýšilo množství Coca Coly, které za ni lze pořídit. Zatímco na konci roku 2015 to bylo 1 363 lahví, o rok později již šlo koupit 1 382 lahví sladké limonády.

Cena mouky - jak zdražovala a zlevňovala mouka?

22. Mouka

Mouka

  • Upřesnění: Pšeničná mouka hladká
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena mouky dlouhodobě roste. Ke skokovému zdražení došlo v létě 2008, kdy cena za jeden kilogram dosáhla 13,65 Kč. Poté sice výrazně klesla, nicméně v létě 2015 již útočila na historické maximum. K radosti spotřebitelů následoval výrazný propad cen.

Množství mouky, které je možné koupit za průměrnou hrubou mzdu, v jeho důsedku výrazně vzrostlo. Zatímco v červnu 2015 bylo možné koupit přes 1 952 kg, na konci roku 2016 to bylo již více než 2 869 kg.

Cena másla - jak zdražovalo a zlevňovalo máslo?

23. Máslo

Máslo

  • Upřesnění: Čerstvé máslo
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena másla přibližně kopíruje cenu mléka, výrazně vzrostla v polovině roku 2010. Historicky nejdražší máslo bylo koncem roku 2016, kdy se 1 kg prodával za 171,21 Kč. Naopak nejlevnější bylo máslo v létě 2009, kdy kilogram stál sympatických 91 Kč.

Nejvíce másla (251 kg) bylo za průměrnou mzdu možné zakoupit v létě 2009, naopak nejméně koncem roku 2007 (asi 155 kg).

Cena vejce - jak zdražovala a zlevňovala vejce?

24. Vejce

Vejce

  • Upřesnění: Vejce slepičí čerstvá
  • Měrná jednotka: kus

Cena vajíček ve vztahu k průměrné mzdě se dlouhodobě drží přibližně na stejné úrovni, patrné však jsou občasné výkyvy v obou směrech. K výraznému nárůstu cen vajec došlo koncem roku 2007 a v polovině roku 2012, kdy se jeden kus prodával až za 3,61 Kč. V toto období byla vajíčka nejméně dostupná za posledních 10 let, za průměrnou hrubou mzdu jich bylo možné nakoupit jen 6 827.

Naopak propad cen vajíček nastal ke konci roku 2010, jeden kus se prodával za 2,14 Kč a za průměrnou mzdu jich bylo možné nakoupit 11 970.

Cena banánů - jak zdražovaly a zlevňovaly banány?

25. Banány

Banány

  • Upřesnění: Banány žluté
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena banánů posledních pár let sice atakovala desetileté maximum, přesto je toto žluté ovoce v důsledku rostoucích mezd relativně dostupné.

Pro srovnání: V létě 2016 se kilogram banánů prodával za 32,15 Kč a za průměrnou mzdu jich bylo možné nakoupit 849 kg. Koncem roku 2005 se banány prodávaly za podobnou cenu, nicméně vlivem nižší průměrné mzdy bylo možné koupit jen 573 kg.

Nejlevnější banány za posledních 10 let byly v létě 2011. Kilogram tehdy stál 24,05 Kč a za průměrnou mzdu jich bylo možné koupit 1 003 kg.

Cena mléka - jak zdražovalo a zlevňovalo mléko?

26. Mléko

Mléko

  • Upřesnění: Mléko polotučné trvanlivé
  • Měrná jednotka: 1 l

Maloobchodní cena mléka dosáhla minima v polovině roku 2006, kdy se litr prodával za 13,82 Kč. V létě 2016 se průměrná cena 14,34 Kč za litr mléka přiblížila minimu. Ke skokovému zdražení došlo postupně koncem let 2007 a zejména 2013, kdy stál litr 19,77 Kč.

Množství mléka, které je možné koupit za průměrnou mzdu, posledních pár let roste. Koncem roku 2015 bylo možné zakoupit 1 794 litrů, o rok později to bylo již 1 856 litrů.

Cena slunečnicového oleje - jak zdražoval a zlevňoval slunečnicový olej?

27. Slunečnicový olej

Slunečnicový olej

  • Měrná jednotka: 1 l

V cenách slunečnicového oleje jsou patrné výrazné výkyvy, po roce 2014 k naší radosti směrem dolu. Nejlevnější za posledních 10 let tak slunečnicový olej byl v létě 2007, kdy jeden litr stál v průměru 31,94 Kč. Naopak nejdražší byl slunečnicový olej v polovině roku 2011, kdy se jeho cena vyšplhala až na 54,46 Kč za litr.

V důsledku zvyšujících se mezd však od zmiňovaného roku 2006 roste množství oleje, které je možné koupit za průměrnou mzdu.

Cena eidamu - jak zdražoval a zlevňoval eidam?

28. Eidam

Eidam

  • Upřesnění: Eidamská cihla 30 %
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena eidamu výrazně klesala až do léta 2016, kdy přišlo skokové zdražení. Zajímavostí je rozmezí mezi léty 2013 a 2015, kdy se cena eidamu propadla ze 164,34 Kč za kg až na 107,51 Kč.

S přihlédnutím s rostoucím mzdám rapidně roste množství, které je možné za výplatu koupit. Jen za poslední tři roky vzrostlo z 161 kg na 209 kg.

Cena cukru - jak zdražoval a zlevňoval cukr?

29. Cukr

Cukr

  • Upřesnění: Cukr krystal
  • Měrná jednotka: 1 kg

Cena cukru po mnohaletém propadu začala po létě 2016 růst. Zatímco v prosinci 2015 se kilogram prodával v průměru za 15,70 Kč a za průměrnou mzdu ho bylo možné koupit 1 793 kg, o rok později se za cukr platilo již 20,31 Kč. Za průměrnou mzdu bylo možné koupit jen 1444 kg cukru..

Nejméně dostupný byl cukr v polovině roku 2006, kdy jeho cena byla sice spíše průměrná, nicméně vlivem nižší průměrné mzdy ho bylo možné koupit jen 909 kg.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu