Nebankovní půjčka: Na co si dát pozor, než řeknete ano

Nebankovní půjčky jsou jednou z posledních cest, jak si půjčit peníze. Mnoho jejich poskytovatelů je však nesolidních, úroková sazba je vysoká a půjčku velmi často následuje nejprve dluhová spirála a následně vyhlášení exekuce.

Praktiky poskytovatelů nebankovních půjček

Poskytovatelé nebankovních půjček jsou ve srovnání s bankami obvykle méně féroví. Rozhodnete-li se využít některé nabídky nebankovní půjčky, doporučujeme si nejprve prostudovat následující varování.

Nehorázně vysoké úrokové sazby
Nejčastějším společným jmenovatelem nebankovních půjček je vysoké RPSN, které v některých případech více než dvacetinásobně převyšuje sazbu bank.
Zatímco RPSN bankovních úvěrů se pohybuje přibližně do 20 % ročně, u nebankovních půjček tato hodnota dosahuje i více než 5 000 %! Přehled úrokových sazeb dalších nemravných společností naleznete na tomto odkazu.
Účelové půjčování lidem bez příjmů s cílem získat nemovitost
Nejméně seriózní poskytovatelé půjčují účelově lidem, o nichž vědí, že nebudou mít na zaplacení dluhu. Spolu s poskytnutím půjčky získají třeba přístup k nemovitosti dlužníka, která pak tvoří hlavní zdroj jejich příjmu.