Jak vybrat auto → 9 nejdůležitějších rad

Redakce
Publikováno 29. prosince 2023
 • Nejdůležitější je zodpovědět si otázku, k čemu budete auto využívat
 • Čím více kilometrů ročně najezdíte, tím více si dejte s výběrem záležet
 • Pokud oželíte výběr barvy auta, můžete ušetřit
 1. Jak vybrat auto → 9 nejdůležitějších rad

  Jaký je váš rozpočet na auto?

  V prvé řadě je potřeba si ujasnit jakou maximální částku jste ochotni za vůz dát. To pomůže hned ze začátku zúžit výběr, který tak bude snazší.

  Je potřeba si rovněž uvědomit, že s autem jsou spojené také náklady na údržbu (servis, opravy, ale i pojištění).

 2. K čemu budete auto používat?

  Nejdůležitější otázka při výběru nového vozu, neboť úplné jiné nároky jsou kladeny na rodinné auto a jiné  na automobil určený do provozu ve městě.

  • K čemu bude auto využíváno? (jízda do práce, na nákupy, na výlety,…)
  • Kolik osob bude v automobilu obvykle jezdit?
  • Jak velký zavazadlový prostor potřebujete?
 3. Jakou značku a model?

  Provoz a údržbu automobilu může značně prodražit nešťastná volba značky auta, neboť ceny náhradních dílů na exotičtější modely jsou oproti těm běžným značně vyšší. Vůz luxusnější značky může prodražit také povinné ručení a havarijní pojištění.

  Zajímavý je i pohled na statistiku krádeží aut dle jejich modelu, na první příčce jsou v současné době vozy značky Škoda.

 4. Kolik kilometrů ročně v průměru najezdíte?

  Plánujete-li automobil využívat denně, volte buď nový vůz, nebo s nižším počtem najetých kilometrů. Sváteční řidiči si mohou dovolit nakoupit zachovalý vůz s více najetými kilometry.

 5. Nové auto, nebo ojeté?

  Jak vybrat auto → 9 nejdůležitějších radPřemýšlíte-li o koupi nového automobilu, mějte na paměti, že cena vozu s jeho koupí klesne až o 20 % a koupí nového vozu kolotoč placení teprve začíná.

  Kromě povinných garančních prohlídek, bez jejichž absolvování přijdete o zákonnou záruku, stojí u nových vozů za zamyšlení sjednání havarijního pojištění.

 6. Benzín, nafta nebo elektro?

  Naftové motory jsou stavěné na delší a dálniční jízdu, kdy mají oproti benzínovým nižší spotřebu. Jejich nevýhodou ve srovnání s benzínovými je vyšší náročnost na údržbu a horší snášení teplotních výkyvů. Pokud plánujete jezdit pouze krátké vzdálenosti a po městě, benzín pro vás bude vhodnější varianta.

  Další vhodnou variantou do města může být elektro nebo hybrid. U toho je pak nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

 7. Automat nebo manuál?

  Automat nebo manuál, to je oč tu běží. Existují dva tábory, které se nikdy zřejmě neshodnou. Pokud však vybíráte vůz čistě pragmaticky, zamyslete se kde budete s vozem jezdit.

  Pro hopsání po městě doporučujeme automatickou převodovku, která vám poskytne dostatek komfortu a prostoru pro soustředění. Naopak pro delší cesty, či automobilové nadšence může být manuál vhodnější volbou.

 8. Výbava vozu

  Čím více času budete v autě trávit, tím vyšší nároky klaďte na výbavu vozu. Zejména v horkých letních dnech přijde vhod klimatizace, velký důraz dejte i na bezpečnost (počet airbagů, nezávislé testy).

  Někoho mohou naopak zajímat specifické funkce (např. parkovací asistent), které rozhodně zvyšují cenu vozu.

 9. Záleží vám na barvě vozu?

  Vzdáte-li se výběru barvy vozu, můžete ušetřit velmi zajímavou částku, neboť se šíře nabídky dostupných vozů značně rozroste.

Pobavte se s majiteli

Nikdy nic nezkazíte menším průzkumem. Pokud již máte předvybrané své favority, projděte internetové testy a poptejte se u majitelů stejných aut. Zejména se zajímejte o spolehlivost a provozní nákladovost. Není nic horšího, než si zamilovaně pořídit vysněné auto a po nějaké době zjistit, že skoro pořád stojí na servisu.

Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

[title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

Ověřit auto v carVertical


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.