Jak vybrat auto: 7 nejdůležitějších rad

Při výběru nového automobilu je třeba si nejprve stanovit potřeby a priority. Auto není svetr, který se po roce zahodí a koupí se nový. Je to několikaletá investice, nad kterou je třeba se řádně a vážně zamyslet a zodpovědět si několik otázek.

1K čemu budete auto používat?

Nejdůležitější otázka při výběru nového vozu, neboť úplné jiné nároky jsou kladeny na rodinné auto a jiné  na automobil určený do provozu ve městě. Kolik osob bude v automobilu obvykle jezdit? Jak velký zavazadlový prostor potřebujete?

2Jakou značku a model?

Provoz a údržbu automobilu může značně prodražit nešťastná volba značky auta, neboť ceny náhradních dílů na exotičtější modely jsou oproti těm běžným značně vyšší. Vůz luxusnější značky může prodražit také povinné ručení a havarijní pojištění. Zajímavý je i pohled na statistiku krádeží aut dle jejich modelu, na první příčce jsou v současné době vozy značky Škoda.

3Kolik kilometrů ročně v průměru najezdíte?

Plánujete-li automobil využívat denně, volte buď nový vůz, nebo auto s nižším počtem najetých kilometrů. Sváteční řidiči si mohou dovolit nakoupit zachovalý vůz s více najetými kilometry.

4Nové auto, nebo ojeté?

Přemýšlíte-li o koupi nového auta, mějte na paměti, že cena vozu s jeho koupí klesne až o 20 % a koupí nového vozu kolotoč placení teprve začíná. Kromě povinných garančních prohlídek, bez jejichž absolvování přijdete o zákonnou záruku, stojí u nových vozů za zamyšlení sjednání havarijního pojištění.

5Benzín, nebo nafta?

Naftové motory jsou stavěné na delší jízdu,  kdy mají oproti benzínovým nižší spotřebu. Jejich nevýhodou ve srovnání s benzínovými je vyšší náročnost na údržbu a horší snášení teplotních výkyvů.

6Výbava vozu

Čím více času budete v autě trávit, tím vyšší nároky klaďte na výbavu vozu. Zejména v horkých letních dnech přijde vhod klimatizace, velký důraz dejte i na bezpečnost (počet airbagů, nezávislé testy).

7Záleží vám na barvě vozu?

Vzdáte-li se výběru barvy vozu, můžete ušetřit velmi zajímavou částku, neboť se šíře nabídky dostupných vozů značně rozroste.