Vlakové jízdenky do zahraničí: Včasná jízdenka ČD, Interrail, Regiojet…

U mezinárodních vlakových jízdenek víc než kde jinde platí, že včasnou koupí ušetříte. Třeba jízdenka mezi Prahou a Bratislavou zakoupená na poslední chvíli je o 84 % dražší než akční Včasná jízdenka.

1Včasná jízdenka ČD

České dráhy

Nejlevnější vlakovou jízdenkou do zahraničí z nabídky Českých drah je Včasná jízdenka. Cestovat s ní je možné mezi ČR a Belgií, Dánskem, Francií, Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Slovenskem a Švýcarskem.

Jízdenku je nutné koupit 3-60 dní před odjezdem vlaku v e-shopu Českých drah, nebo s přirážkou 50 Kč na pokladně ČD. Cena jízdenky je stanovena v eurech, na koruny se přepočítává jednotným železničním kurzem.

Včasná jízdenka je k dispozici jen pro vybrané vlaky, v omezeném množství a je nutné ji vytisknout.

Cena se určuje na základě vzdáleností výchozí a cílové destinace od státního přechodu. Obě země jsou rozděleny do několika zón, v rámci kterých jsou ceny jednotné. Pro každý hraniční přechod platí jiné zóny, vzdálenosti i odlišné ceny.

Vzdálenost mezi výchozí destinací a hraničním přechodem si můžete dohledat v jízdním řádu.

Jak se počítá cena Včasné jízdenky

Stanice je těsně nad hranicí? Rozdělte jízdenku na dvě!

Pokud se vzdálenost mezi výchozí či cílovou destinací a hraničním přechodem blíží spodní hranici některé zóny, doporučujeme zakoupit jízdenky dvě: Včasnou jízdenku z první stanice v nižší zóně a obyčejnou jízdenku do této stanice u příslušného dopravce.

Příkladem je třeba Olomouc, kterou od přechodu Kúty dělí 140 km, v důsledku čehož spadá do druhé zóny. Včasná jízdenka Olomouc – Bratislava by tak stála 311 Kč.

Výhodnější je zakoupení Včasné jízdenky Přerov – Bratislava za 198 Kč a obyčejné jízdenky Olomouc – Přerov za 39 Kč. Ušetříte tak 74 Kč, při použití In-karty ještě víc.

Ceny jízdenek do Bratislavy

2Levnější jízdenka ČD na poslední chvíli

České dráhy

Mezinárodní jízdenky od Českých drah kupované méně než 3 dny před odjezdem jsou drahé. Úspory lze dosáhnout rozdělením jedné jízdenky na dvě: První z výchozí destinace do té poslední na území ČR a druhou z ní do cílové destinace.

Cílem je minimalizovat vzdálenost na mezinárodní jízdence s drahým tarifem na minimum.

Místo jedné jízdenky Praha – Bratislava se tak vyplatí koupit zvlášť jízdenky Praha – Břeclav a Břeclav – Bratislava. Ušetřit můžete až 20 % z ceny.

Pokud je úsek za přechodem státní hranice řádově nad 100 km, může být výhodné rozdělit jednu jízdenku na tři.

První a poslední stanice v příhraničí najdete v infografice níže. V některých místech mohou být nabízeny výhodnější příhraniční jízdenky, příkladem je třeba úsek mezi Lichkovem a Medzylesiem ve Východních Čechách, kde stojí jednosměrná jízdenka jen 1,40 eura.

Hlavní železniční přechody v ČR

3Jízdenky Regiojetu do zahraničí

Regiojet

Ušetřit díky skládání jízdenek lze také v mezinárodních vlacích Regiojet. Trik však dává smysl pouze u spojů, kde již byly vyprodány nejlevnější jízdenky ve třídě Standard a pouze u cestujících s kartou ISIC.

Ti mohou na jedné cestě mezi Prahou a Slovenskem ušetřit desítky korun, u cestujících bez karty ISIC je úspora zanedbatelná.

ISIC jízdenka s Regiojetem na Slovensko

4Jak na levnější jízdenky LEO Express do zahraničí

LEO Express

U dopravce LEO Express doporučujeme rozdělit ve stanici Čadca. Rozdíl v ceně jízdenek činí nižší desítky korun, úspory lze dosáhnout jen v některých spojích.

Mnohem zajímavější slevy 20 % lze dosáhnout bezplatnou registrací do programu Smile club.

Levnější jízdenka do zahraničí s LEO Express

5Jízdenky kupujte u místního dopravce

Při cestě vlakem po zahraničí se vždy vyplatí koupit jízdenku u místního dopravce. Často tak můžete učinit již z domu přes internet:

Pokud je vaše cesta rozdělena na český a zahraniční úsek, může se vyplatit rozdělit jízdenku na dvě části. Platí to zejména v situacích, kdy je zahraniční trasa výrazně delší (např. Hradec Králové – Gdaňsk). V takovém případě doporučujeme jízdenku na polský úsek koupit u polských drah jako vnitrostátní.

6Síťové jízdenky Interrail

Interrail

Interrail je síťová jízdenka umožňující neomezené cestování ve 30 evropských zemích bez dodatečných poplatků (s výjimkou povinně místenkových spojů).

Prodává se ve dvou variantách:

 • Interrail Global Pass
  Umožňuje neomezené cestování ve všech 30 zemích
 • Interrail One Country Pass
  Jízdenka platí pouze v jedné předem zvolené zemi

Při koupi je možné zvolit jednu ze sedmi délek platnosti jízdenky:

 • 15 dnů
 • 22 dnů
 • 1 měsíc
 • 5 dnů během 15 dnů
 • 7 dnů během měsíce
 • 10 dnů během měsíce
 • 15 dnů během měsíce

Mládež do 26 let zaplatí za jízdenku méně. Např. za celoevropskou jízdenku na 22 dnů do 2. třídy zaplatí místo 13 358 Kč “jen” 10 322 Kč.

Jídenku je možné využít v Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Dánsku, Finsku, Francii, Chorvatsku, Itálii, Irsku, Lucembursku, Maďarsku, Makedonii, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Řecko, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Švýcarsku, Švédsku, Turecku a ve Velké Británii.

Pozor – jízdenka neplatí v zemi travelého bydliště žadatele, je nepřenosná a váže se na doklad totožnosti.

7Jízdenka ČD TIP Advent do Vídně a do Drážďan

České dráhy

Každoročně od poloviny listopadu do 23. prosince nabízejí České dráhy zvýhodněné jízdenky na vánoční trhy do Vídnědo Drážďan.

Jízdenky mají poměrně dost omezení. Jsou výhradně jednodenní, cestovat lze pouze určenými vlaky a nabídku nelze kombinovat s dalšími slevami. Jízdenku je nutné koupit přes internet s předstihem alespoň 3 dnů, vázána je na jméno a In-kartu či průkaz totožnosti. Nelze ji ani stornovat, ani změnit termín cesty.

Za zpáteční jízdenku do Vídně se platí v případě odjezdu z Prahy cca 800 Kč, z Ostravy 580 Kč a z Brna přibližně 386 Kč.

Cena zpáteční jízdenky ČD TIP Advent z Prahy do Drážďan je 497 Kč. Z ostatních stanic se jízdenky neprodávají.

8Přehled všech slev na zahraniční jízdenky ČD

České dráhy

Systém slev na zahraniční vlakové jízdenky od Českých drah je velmi složitý a nepřehledný. Všeobecně dostupné Včasné jízdenky doplňují individuální nabídky do jednotlivých zemí.

Mezi nejběžnější patří slevy pro držitele In-karty, pro skupiny nebo slevy pro děti.

9Lehátkové a lůžkové vozy ČD: Informace, ceny…

České dráhy

Vlastní lůžko či lehátko výrazně zlepší komfort při mnohahodinovém cestování vlakem. Nejen, že se člověk pohodlně vyspí, ale při dobrém naplánování může ušetřit za ubytování v hotelu. Stačí, když vlak do cílové destinace přijede ráno.

Lehátkové a lůžkové vagóny jsou řazeny v nočních spojích z Česka do celé Evropy, cestovat v nich je možné třeba na Slovensko, do Německa, Francie, Polska, Chorvatska, Ruska nebo Dánska.

Poplatek za lůžko či lehátko je nutné uhradit zvlášť, u Českých drah není součástí jízdenky. V některých spojích je možné využít kombinovanou jízdenku SparNight, která již zahrnuje poplatek za lůžko či lehátko.

Lůžkové vozy zajišťují vyšší komfort než lehátkové vozy, a proto jsou dražší.

Kategorie míst v lůžkových vozech:

 • Tourist (T3) – oddíl (kupé) pro nejvýše 3 cestující
 • Double – oddíl pro maximálně 2 cestující
 • Single – oddíl pro 1 cestujícího, s výjimkou cest do Polska je v ceně snídaně
 • Deluxe – oddíl s vlastní toaletou a sprchou, podmínkou je jízdenka do 1. třídy

Oddíly v lůžkových vozech jsou oddělené pro muže a ženy. Pokud chce pár cestovat společně, musí zaplatit jízdenku a doplatek za všechna nevyužitá místa v oddílu.

Každé kupé je vybaveno umyvadlem a šatníkem, lůžka jsou již povlečena. V novějších vagónech patří mezi výbavu také klimatizace, zásuvky s 230 V a sprcha společná pro celý vůz.

Kategorie míst v lehátkových vozech:

 • šestimístný oddíl
 • čtyřmístný oddíl

Oddíly s lehátky jsou zpravidla smíšené pro muže a ženy, lůžkoviny si musí každý cestující povléct sám. Toaleta a umývárna je společná pro celý vůz.

10Spací vozy Regiojet

Regiojet

Od prosince 2015 provozuje spací vozy na trase Praha – Košice také Regiojet, rezervace jsou možné u cest nad 5 hodin.

Ve spacích vozech je přítomna bezpečnostní služba, součástí ceny jízdenky je snídaně, další občerstvení je možné objednat z klasického menu. U lůžek i lehátek jsou v kupé k dispozici lůžkoviny, polštáře a přikrývky.

 • Lůžkové vozy
  V porovnání s lehátkovými vozy nabízejí ty lůžkové vyšší komfort. Jedno kupé je určeno maximálně pro 3 cestující, vybaveno je třemi lůžky a třemi sedačkami, takže není nutné dělat kompromisy ohledně rozkládání lůžek.
  V ceně je zahrnuta snídaně sestávající se z kávy, vody Rajec, pomerančového džusu s dužinou a snídaňového setu.
  Cena jednosměrné jízdenky mezi Prahou a Košicemi v lůžkovém voze se pohybuje mezi 650 a 844 Kč. Rezervovat je možné celé kupé pro 1-3 osoby za 1 950-2 500 Kč.
 • Lehátkové vozy
  Cesta v lehátkovém voze je levnější nejen než v lůžkovém voze, ale také než ve třídě Business. Jedno kupé je určeno pro 6 cestujících, v ceně je zahrnuta snídaně skládající se z kávy, vody Rajec a čerstvého croissantu.
  Za cestu mezi Prahou a Košicemi v lehátkovém voze zaplatíte 380-610 Kč v závislosti na aktuální obsazenosti.

Více informací o spacích vozech najdete na webu Regiojetuv průvodci.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu