Levně vlakem do zahraničí: Včasná jízdenka ČD, Interrail, Regiojet…

Petr Novák
Publikováno 22. března 2021
 • Čím dříve jízdenku koupíte, tím více ušetříte
 • Třeba jízdenka mezi Prahou a Bratislavou zakoupená na poslední chvíli je o 70 % dražší než akční Včasná jízdenka
 • Na některých trasách se vyplatí jednu jízdenku rozdělat na několik kratších úseků
 1. Včasná jízdenka ČD

  České dráhyNejlevnější vlakovou jízdenkou do zahraničí z nabídky Českých drah je Včasná jízdenka Evropa. Cestovat s ní je možné mezi ČR a Belgií, Dánskem, Nizozemskem, Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Chorvatskem, Slovinskem, Slovenskem a Švýcarskem.

  Jízdenku do 1. třídy je nutné koupit 3–60 dní, nebo 1–60 dní do 2. třídy před odjezdem vlaku, v e-shopu Českých drah, v mobilní aplikaci (jen do některých destinací), nebo s přirážkou 50 Kč na pokladně ČD. Cena jízdenky je v eurech, na koruny se přepočítává jednotným železničním kurzem.

  Včasná jízdenka je k dispozici jen pro vybrané vlaky a v omezeném množství. Vytisknout si musíte pouze jízdenky do Polska, Nizozemska a na Ukrajinu.

  Cena se určuje na základě vzdáleností výchozí a cílové destinace od státního přechodu. Obě země jsou rozděleny do několika zón, v rámci kterých jsou ceny jednotné. Pro každý hraniční přechod platí jiné zóny, vzdálenosti i odlišné ceny.

  Vzdálenost mezi výchozí destinací a hraničním přechodem si můžete dohledat v jízdním řádu.

 2. Ceny jízdenek do Košic

 3. Rozdělte jízdenku na dvě, ušetříte až 60 %

  České dráhy

  Mezinárodní jízdenky od Českých drah kupované méně než 3 dny (1. třída) a 1 den (2. třída) před odjezdem jsou drahé. Úspory lze dosáhnout rozdělením jedné jízdenky na dvě: První z výchozí destinace do té poslední na území ČR a druhou z ní do cílové destinace.

  Cílem je minimalizovat vzdálenost na mezinárodní jízdence s drahým tarifem na minimum. Místo jedné jízdenky Praha – Košice se tak vyplatí koupit zvlášť jízdenky Praha – Bratislava u Českých drah a Bratislava – Košice u Slovenských drah. Ušetřit můžete více než 60 % z ceny.

  Pokud je úsek za přechodem státní hranice řádově nad 100 km, může být výhodné rozdělit jednu jízdenku na tři. Vzhledem k častým akčním nabídkám Českých drah a Regiojetu je nutné ceny porovnávat opravdu pečlivě.

  První a poslední stanice v příhraničí najdete v infografice níže. V některých místech mohou být nabízeny výhodnější příhraniční jízdenky, příkladem je třeba úsek mezi Lichkovem a Medzylesiem ve Východních Čechách, kde stojí jednosměrná jízdenka jen 25 Kč.

 4. Hlavní železniční přechody v ČR

 5. Jízdenky Regiojetu do zahraničí

  RegiojetCeny jízdenek do zahraničí u Regiojetu rostou spolu s tím, jak se blíží datum odjezdu a klesá počet volných míst.

  S několikadenním předstihem lze jednosměrnou jízdenku z Prahy do Košic koupit nejlevněji za 279 Kč. Při koupi v den odjezdu se cena stejné jízdenky může vyšplhat až na 489 Kč.

 6. Jak na levnější jízdenky LEO Express do zahraničí

  LEO ExpressCena jízdenek od Leo Express se také mění v závislosti na aktuální obsazenosti spoje. Jízdenky se obvykle vyplatí koupit s předstihem.

  Například cena jednosměrné jízdenky z Prahy do Košic ve třídě Economy se pohybuje mezi 419 a 729 Kč, ve třídě Business mezi 629 a 1 739 Kč a ve třídě Premium mezi 1 249 a 3 349 Kč.

  Doporučujeme se stát členy LEO Express S:)mile Clubu a k úhradě použít LEO Koruny. Ušetříte tak minimálně dalších 7 %.

 7. Jízdenky kupujte u místního dopravce

  Při cestě vlakem po zahraničí se vždy vyplatí koupit jízdenku u místního dopravce. Často tak můžete učinit již z domu přes internet:

  Pokud je vaše cesta rozdělena na český a zahraniční úsek, může se vyplatit rozdělit jízdenku na dvě části. Platí to zejména v situacích, kdy je zahraniční trasa výrazně delší (např. Hradec Králové – Gdaňsk). V takovém případě doporučujeme jízdenku na polský úsek koupit u polských drah jako vnitrostátní.

 8. Síťové jízdenky Interrail

  Interrail

  Interrail je síťová jízdenka umožňující neomezené cestování ve 30 evropských zemích bez dodatečných poplatků (s výjimkou povinně místenkových spojů). Prodává se ve dvou variantách.

  Interrail Global Pass

  Umožňuje neomezené cestování ve všech 30 zemích.

  Interrail One Country Pass

  Jízdenka platí pouze v jedné předem zvolené zemi.

  Při koupi je možné zvolit jednu ze sedmi délek platnosti jízdenky:

  • 15 dnů
  • 22 dnů
  • 1 měsíc
  • 5 dnů během 15 dnů
  • 7 dnů během měsíce
  • 10 dnů během měsíce
  • 15 dnů během měsíce

  Mládež do 28 let zaplatí za jízdenku méně. Např. za celoevropskou jízdenku na 22 dnů do 2. třídy zaplatí místo 13 675 Kč “jen” 10 507 Kč.

  Jízdenku je možné využít v Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Dánsku, Finsku, Francii, Chorvatsku, Itálii, Irsku, Lucembursku, Maďarsku, Makedonii, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Řecko, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Švýcarsku, Švédsku, Turecku a ve Velké Británii.

  Pozor – jízdenka neplatí v zemi trvalého bydliště žadatele, je nepřenosná a váže se na doklad totožnosti.

 9. Jízdenka ČD TIP Advent do Vídně a do Drážďan

  České dráhy

  Každoročně od poloviny listopadu do 23. prosince nabízejí České dráhy zvýhodněné jízdenky na vánoční trhy do Vídnědo Drážďan.

  Jízdenky mají poměrně dost omezení. Jsou výhradně jednodenní, cestovat lze pouze určenými vlaky a nabídku nelze kombinovat s dalšími slevami. Jízdenku je nutné koupit přes internet s předstihem alespoň 3 dnů, vázána je na jméno a In-kartu či průkaz totožnosti. Nelze ji ani stornovat, ani změnit termín cesty.

  Za zpáteční jízdenku do Vídně se platí v případě odjezdu z Prahy cca 800 Kč, z Ostravy 580 Kč a z Brna přibližně 386 Kč.

  Cena zpáteční jízdenky ČD TIP Advent z Prahy do Drážďan je 497 Kč. Z ostatních stanic se jízdenky neprodávají.

 10. Přehled všech slev na zahraniční jízdenky ČD

  České dráhy

  Systém slev na zahraniční vlakové jízdenky od Českých drah je velmi složitý a nepřehledný. Všeobecně dostupné Včasné jízdenky doplňují individuální nabídky do jednotlivých zemí.

  Mezi nejběžnější patří slevy pro držitele In-karty, pro skupiny nebo slevy pro děti.

 11. Lehátkové a lůžkové vozy ČD: Informace, ceny…

  České dráhy

  Vlastní lůžko či lehátko výrazně zlepší komfort při mnohahodinovém cestování vlakem. Nejen, že se člověk pohodlně vyspí, ale při dobrém naplánování může ušetřit za ubytování v hotelu. Stačí, když vlak do cílové destinace přijede ráno.

  Lehátkové a lůžkové vagóny jsou řazeny v nočních spojích z Česka do celé Evropy, cestovat v nich je možné třeba na Slovensko, do Německa, Francie, Polska, Chorvatska, Ruska nebo Dánska.

  Poplatek za lůžko či lehátko je nutné uhradit zvlášť, u Českých drah není součástí jízdenky. V některých spojích je možné využít kombinovanou jízdenku SparNight, která již zahrnuje poplatek za lůžko či lehátko.

  Lůžkové vozy zajišťují vyšší komfort než lehátkové vozy, a proto jsou dražší.

  Kategorie míst v lůžkových vozech

  • Tourist (T3) – oddíl (kupé) pro nejvýše 3 cestující
  • Double – oddíl pro maximálně 2 cestující
  • Single – oddíl pro 1 cestujícího, s výjimkou cest do Polska je v ceně snídaně
  • Deluxe – oddíl s vlastní toaletou a sprchou, podmínkou je jízdenka do 1. třídy

  Oddíly v lůžkových vozech jsou oddělené pro muže a ženy. Pokud chce pár cestovat společně, musí zaplatit jízdenku a doplatek za všechna nevyužitá místa v oddílu.

  Každé kupé je vybaveno umyvadlem a šatníkem, lůžka jsou již povlečena. V novějších vagónech patří mezi výbavu také klimatizace, zásuvky s 230 V a sprcha společná pro celý vůz.

  Kategorie míst v lehátkových vozech

  • šestimístný oddíl
  • čtyřmístný oddíl

  Oddíly s lehátky jsou zpravidla smíšené pro muže a ženy, lůžkoviny si musí každý cestující povléct sám. Toaleta a umývárna je společná pro celý vůz.

 12. Spací vozy Regiojet

  Regiojet

  Od prosince 2015 provozuje spací vozy na trase Praha – Košice také Regiojet, rezervace jsou možné u cest nad 5 hodin.

  Lůžkové vozy Regiojet jsou ve skutečnosti lehátkové vozy. Regiojet jim jen navýšil kategorii tím, že tam prodává méně postelí. ČD mají na rozdíl od Regiojetu v některých kupé vlastní toaletu a sprchu.

  Ve spacích vozech je přítomna bezpečnostní služba, součástí ceny jízdenky je snídaně, další občerstvení je možné objednat z klasického menu. U lůžek i lehátek jsou v kupé k dispozici lůžkoviny, polštáře a přikrývky.

  Lůžkové vozy

  V porovnání s lehátkovými vozy nabízejí ty lůžkové vyšší komfort. Jedno kupé je určeno maximálně pro 3 cestující, vybaveno je třemi lůžky a třemi sedačkami, takže není nutné dělat kompromisy ohledně rozkládání lůžek.

  V ceně je zahrnuta snídaně sestávající se z kávy, vody Rajec, pomerančového džusu s dužinou a snídaňového setu.
  Cena jednosměrné jízdenky mezi Prahou a Košicemi v lůžkovém voze se pohybuje mezi 649 a 699 Kč. Rezervovat je možné celé kupé pro 1-3 osoby za 1 499-2 299 Kč.

  Lehátkové vozy

  Cesta v lehátkovém voze je levnější nejen než v lůžkovém voze, ale také než ve třídě Business. Jedno kupé je určeno pro 6 cestujících, v ceně je zahrnuta snídaně skládající se z kávy, vody Rajec a čerstvého croissantu.

  Za cestu mezi Prahou a Košicemi v lehátkovém voze zaplatíte 479-549 Kč v závislosti na aktuální obsazenosti.

  Více informací o spacích vozech najdete na webu Regiojetuv průvodci.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.