Jak si zabezpečit telefon proti krádeži (NÁVOD 2023)
- Data z mobilního telefonu si zálohujte do cloudu
- SIM kartu si zamykejte PIN kódem a data v telefonu šifrujte
- Propojte si přístroj s Google nebo Apple účtem a sledujte jeho polohu
-
Aplikace aktualizujte a neinstalujte je z cizích zdrojů
První krok je preventivní: Všechny aplikace v telefonu průběžně aktualizujte. Občas se v aplikacích mohou objevit bezpečnostní díry, které odstraňují právě nové aktualizace.
Nové aplikace důrazně doporučujeme instalovat pouze z oficiálních zdrojů, jako je Google Play či App Store. Systém Android v základním nastavení aplikace z cizích zdrojů nepovoluje instalovat. Toto nastavení neměňte, nebo si nainstalujte antivirový program.
-
SIM kartu zamykejte PIN kódem
V telefonu si nastavte uzamknutí SIM karty PIN kódem. Ten sice bude nutné zadat po každém restartu telefonu, ale můžete tak předcházet vysokému účtu za telefon po jeho odcizení.
U nových SIM karet je PIN kód obvykle vytištěn na plastové kartičce spolu s PUK kódem. Ten slouží pro obnovení zapomenutého PIN kódu.
PIN kód lze v případě změnit. V žádném případě však nedoporučujeme používat snadno odhalitelnou kombinaci 1234 nebo 0000. Přednost dejte raději snáze zapamatovatelnému roku narození napsanému pozpátku nebo prvním čtyřem číslicím PSČ vašeho bydliště.
-
Telefon zamkněte třeba otiskem prstu
Telefon (displej) lze zamknout několika způsoby, přičemž nové stále přibývají. Nejpohodlnější a nejbezpečnější je zamknutí otiskem prstu, naskenováním obličeje nebo oční duhovky. Stejnou metodou lze následně zabezpečit přístup do mobilního bankovnictví, vybraných aplikací nebo k citlivým souborům. Čtečka prstů a snímač oční duhovky však nepatří mezi výbavu některých (zejména levnějších) přístrojů.
U všech přístrojů lze k odemčení použít heslo, PIN kód, propojení bodů na displeji nebo klikání na obrázky v určitém pořadí.
Nezapomeňte si nastavit automatické uzamknutí telefonu po uplynutí časového limitu v řádu sekund až minut.
Na některých mobilních telefonech lze zámek displeje deaktivovat, pakliže jsou přístroje používány v bezpečném prostředí. To systém rozezná podle GPS polohy nebo připojeních wi-fi sítí.
-
Na zamknutou obrazovku vložte instrukce pro nálezce
Zprávu pro případného nálezce můžete vložit na uzamknutý displej telefonu, poctivci tak usnadníte vaše nalezení. Zadávejte buď svůj e-mail, nebo telefon na někoho blízkého.
U přístrojů se systémem Android můžete na uzamknutý displej vložit rovněž nouzové zdravotní informace o majiteli. Vyplněním aktuálně užívaných léků, krevní skupiny a dalších informací si můžete zachránit život.
-
Synchronizujte a zálohujte si data na telefonu
Chytré mobilní telefony dnes dokáží automaticky synchronizovat fotografie, kontakty, zprávy, kalendář nebo nastavení telefonu. Stačí udělat jediné: Zálohování si aktivovat.
Fotografie doporučujeme zálohovat ihned po pořízení na některý z cloudů (OneDrive, Dropbox, Google Disk atd.). Většina z nich nabízí zdarma prostor v řádu gigabajtů.
Na telefonech se systémem Android se nám osvědčilo kontakty, poznámky nebo kalendář ukládat na Google účet, nikoliv do paměti telefonu. Data tak jsou v bezpečí, jsou zálohována pro případ ztráty přístroje a zároveň jsou pohodlně přístupná z počítače.
-
Šifrování dat v mobilu
Data v telefonu i na paměťové kartě lze jednoduše šifrovat, nebude je tak možné k nim přistupovat bez znalosti hesla. Nevýhodou šifrování dat je možné zpomalení telefonu, resp. snížení jeho výkonu.
V telefonech s Androidem lze šifrování zapnout v menu Nastavení – Zamykací obrazovka a zabezpečení – Šifrovat zařízení.
-
Jak nalézt ztracený mobil
Mobil se systémem Android lze velmi jednoduše spravovat přes Google účet, stačí se na počítači přihlásit pod stejným účtem jako v telefonu. Nabízených řešení je mnoho:
- Na mapě se zobrazí aktuální poloha telefonu včetně stavu baterie a jména přihlášené wi-fi sítě.
- Telefon lze prozvonit, vyzvánět na plnou hlasitost bude i v případě, že je nastavený na tichý režim.
- Mobil lze na dálku zablokovat, přičemž na displeji se zobrazí vámi definovaná zpráva.
- V krajní nouzi můžete telefon na dálku zcela vymazat.
Při vyhledání telefonu se vždy na přístroji zobrazí notifikace. Aby byly výše uvedené funkce dostupné, je nejprve nutné v telefonu povolit sdílení polohy. Důrazně tak doporučujeme učinit. Mobil navíc musí mít přístup k internetu.
Uvedeným postupem lze telefon dohledat i po výměně SIM karty, nikoliv však po uvedení do továrního nastavení.
Majitelé iPhonu mohou využít službu v rámci iCloud, z jiného mobilu lze použít aplikaci Najít iPhone.
Také doporučujeme antivirový program ESET Internet Security s funkcí Anti-Theft, který pomůže najít ztracené zařízení.
-
Jak postupovat při ztrátě telefonu
V případě ztráty či odcizení telefonu SIM kartu ihned zablokujte na infolince operátora. Učiňte tak i v případě, kdy máte telefon jištěný PIN kódem. Zablokování SIM karty je možné po ověření několika osobních údajů:
- O2: 800 02 02 02
- T-Mobile: 4603 nebo při volání z jiné sítě 603 603 603
- Vodafone: *77 nebo 800 77 00 77
Zablokování telefonu policií
Policie ČR může prostřednictvím operátora zablokovat pouze odcizené telefony, nikoliv však ztracené přístroje.
O zablokování policií může požádat pouze vlastník telefonu, který musí řádně doložit jeho nabytí včetně dokladů s výrobním číslem IMEI. Oproti přímému zablokování u operátora policie navíc provádí další šetření vedoucí k nalezení odcizeného telefonu.
Aplikace Cerberus proti krádeži pro Android
Na telefony s Androidem lze nainstalovat aplikaci Cerberus Anti Theft, která je považována za špičku ve svém oboru.
Má přes milion stažení a na dálku umožňuje lokalizovat telefon včetně zobrazení historie polohy, může získat zvukový či videozáznam z okolí nebo získat seznam posledních hovorů. Cerberus se umí skrýt v seznamu aplikací, takže je pro zloděje neviditelná.
Dostupných funkcí je mnohem víc, o kvalitě svědčí nadprůměrné hodnocení 4,3/5.
- Aplikaci lze před zlodějem skrýt
- Cerberus se nesmaže ani po továrním nastavení telefonu (nutno mít root telefonu)
- Vzdálená zpráva přes webové rozhraní, SMS nebo z jiného telefonu
- Velké množství funkcí
- Malý instalační balíček
- První týden zdarma, poté je aplikace zpoplatněna
Zatím žádné komentáře