Jak si zabezpečit telefon proti krádeži (NÁVOD 2024)

Petr Novák
Publikováno 1. března 2024
 • Data z mobilního telefonu si zálohujte do cloudu
 • SIM kartu si zamykejte PIN kódem a data v telefonu šifrujte
 • Propojte si přístroj s Google nebo Apple účtem a sledujte jeho polohu
 1. Jak si zabezpečit telefon proti krádeži (NÁVOD 2024)

  Aplikace aktualizujte a neinstalujte je z cizích zdrojů

  První krok je preventivní: Všechny aplikace v telefonu průběžně aktualizujte. Občas se v aplikacích mohou objevit bezpečnostní díry, které odstraňují právě nové aktualizace.

  Nové aplikace důrazně doporučujeme instalovat pouze z oficiálních zdrojů, jako je Google Play či App Store. Systém Android v základním nastavení aplikace z cizích zdrojů nepovoluje instalovat. Toto nastavení neměňte, nebo si nainstalujte antivirový program.

 2. SIM kartu zamykejte PIN kódem

  Jak si zabezpečit telefon proti krádeži
  V telefonu si nastavte uzamknutí SIM karty PIN kódem. Ten sice bude nutné zadat po každém restartu telefonu, ale můžete tak předcházet vysokému účtu za telefon po jeho odcizení.

  U nových SIM karet je PIN kód obvykle vytištěn na plastové kartičce spolu s PUK kódem. Ten slouží pro obnovení zapomenutého PIN kódu.

  PIN kód lze v případě změnit. V žádném případě však nedoporučujeme používat snadno odhalitelnou kombinaci 1234 nebo 0000. Přednost dejte raději snáze zapamatovatelnému roku narození napsanému pozpátku nebo prvním čtyřem číslicím PSČ vašeho bydliště.

 3. Telefon zamkněte otiskem prstu, gestem, Face ID, …

  Displej telefonu lze zamknout několika způsoby, přičemž nové stále přibývají. Nejpohodlnější a nejbezpečnější je zamknutí otiskem prstu, naskenováním obličeje nebo oční duhovky. Stejnou metodou lze následně zabezpečit přístup do mobilního bankovnictví, vybraných aplikací nebo k citlivým souborům. Čtečka prstů a snímač oční duhovky však nepatří mezi výbavu některých (zejména levnějších) přístrojů.

  U všech přístrojů lze k odemčení použít heslo, PIN kód, gesto (propojení bodů na displeji) nebo klikání na obrázky v určitém pořadí. Nezapomeňte si nastavit automatické uzamknutí telefonu po uplynutí časového limitu v řádu sekund až minut.

  Na některých mobilních telefonech lze zámek displeje deaktivovat, pakliže jsou přístroje používány v bezpečném prostředí. To systém rozezná podle GPS polohy nebo připojeních wi-fi sítí.

 4. Jak si zabezpečit telefon proti krádeži (NÁVOD 2024)

  Na zamknutou obrazovku vložte instrukce pro nálezce

  Zprávu pro případného nálezce můžete vložit na uzamknutý displej telefonu, poctivci tak usnadníte vaše nalezení. Zadávejte buď svůj e-mail, nebo telefon na někoho blízkého.

  U přístrojů se systémem Android můžete na uzamknutý displej vložit rovněž nouzové zdravotní informace o majiteli. Vyplněním aktuálně užívaných léků, krevní skupiny a dalších informací si můžete zachránit život.

 5. Synchronizujte a zálohujte si data na telefonu

  Chytré mobilní telefony dnes dokáží automaticky synchronizovat fotografie, kontakty, zprávy, kalendář nebo nastavení telefonu. Stačí udělat jediné: Zálohování si aktivovat.

  Fotografie doporučujeme zálohovat ihned po pořízení na některý z cloudů (OneDrive, Dropbox, Google Disk, iCloud atd.). Většina z nich nabízí zdarma prostor v řádu gigabajtů.

  Na telefonech se systémem Android se nám osvědčilo kontakty, poznámky nebo kalendář ukládat na Google účet, nikoliv do paměti telefonu. Data tak jsou v bezpečí, jsou zálohována pro případ ztráty přístroje a zároveň jsou pohodlně přístupná z počítače.

 6. Šifrování dat v mobilu

  Jak si zabezpečit telefon proti krádežiData v telefonu i na paměťové kartě lze jednoduše šifrovat, nebude je tak možné k nim přistupovat bez znalosti hesla. Nevýhodou šifrování dat je možné zpomalení telefonu, resp. snížení jeho výkonu.

  V telefonech s Androidem lze šifrování zapnout v menu Nastavení – Zamykací obrazovka a zabezpečení – Šifrovat zařízení. U iOS je to Obecné nebo na panelu Souhrn – Zálohy – Šifrovat místní zálohy.

 7. Jak nalézt ztracený mobil

  Mobil se systémem Android lze velmi jednoduše spravovat přes Google účet, stačí se na počítači přihlásit pod stejným účtem jako v telefonu. Nabízených řešení je mnoho:

  • Na mapě se zobrazí aktuální poloha telefonu včetně stavu baterie a jména přihlášené wi-fi sítě.
  • Telefon lze prozvonit, vyzvánět na plnou hlasitost bude i v případě, že je nastavený na tichý režim.
  • Mobil lze na dálku zablokovat, přičemž na displeji se zobrazí vámi definovaná zpráva.
  • V krajní nouzi můžete telefon na dálku zcela vymazat.

  Při vyhledání telefonu se vždy na přístroji zobrazí notifikace. Aby byly výše uvedené funkce dostupné, je nejprve nutné v telefonu povolit sdílení polohy. Důrazně tak doporučujeme učinit. Mobilní telefon musí mít navíc přístup k internetu.

  Uvedeným postupem lze telefon dohledat i po výměně SIM karty, nikoliv však po uvedení do továrního nastavení.

  Majitelé iPhonu mohou využít službu v rámci iCloud, z jiného mobilu lze použít aplikaci Najít iPhone.

  Také doporučujeme antivirový program ESET Internet Security s funkcí Anti-Theft, který pomůže najít ztracené zařízení.

 8. Jak postupovat při ztrátě telefonu

  Jak si zabezpečit telefon proti krádeži
  V případě ztráty či odcizení telefonu SIM kartu ihned zablokujte na infolince operátora. Učiňte tak i v případě, kdy máte telefon jištěný PIN kódem. Zablokování SIM karty je možné po ověření několika osobních údajů:

  • O2: 800 02 02 02
  • T-Mobile: 4603 nebo při volání z jiné sítě 603 603 603
  • Vodafone: *77 nebo 800 77 00 77

Zablokování telefonu policií

Policie ČR může prostřednictvím operátora zablokovat pouze odcizené telefony, nikoliv však ztracené přístroje.

O zablokování policií může požádat pouze vlastník telefonu, který musí řádně doložit jeho nabytí včetně dokladů s výrobním číslem IMEI. Oproti přímému zablokování u operátora policie navíc provádí další šetření vedoucí k nalezení odcizeného telefonu.

Aplikace Cerberus proti krádeži pro Android

Jak si zabezpečit telefon proti krádežiNa telefony s Androidem lze nainstalovat aplikaci Cerberus Anti Theft, která je považována za špičku ve svém oboru.

Umožňuje na dálku lokalizovat telefon včetně zobrazení historie polohy, může získat zvukový či videozáznam z okolí nebo získat seznam posledních hovorů. Cerberus se umí skrýt v seznamu aplikací, takže je pro zloděje neviditelná.

Dostupných funkcí je mnohem víc, o kvalitě svědčí nadprůměrné hodnocení 4,3/5.

 • Aplikaci lze před zlodějem skrýt
 • Cerberus se nesmaže ani po továrním nastavení telefonu (nutno mít root telefonu)
 • Vzdálená zpráva přes webové rozhraní, SMS nebo z jiného telefonu
 • Velké množství funkcí
 • Malý instalační balíček
 • První týden zdarma, poté je aplikace zpoplatněna

Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.