Nejlevnější povinné ručení → 7 triků pro rok 2024

Redakce
Publikováno 1. ledna 2024
 • Základním předpokladem pro levné pojištění je čistý štít bez způsobené pojistné události
 • Pro případnou rychlejší změnu pojišťovny doporučujeme zvýšenou angažovanost alespoň 6 týdnů
 • Při porovnávání nabídek doporučujeme zadávat e-mail založený pro podobné účely
  1. Prohlédněte si nabídku ostatních pojišťoven

   Nejlevnější povinné ručení → 7 triků pro rok 2024Jednoduchý způsob, který nic nestojí a nezabere ani moc času. Otevřete si několik internetových srovnávačů cen povinného ručení, vyplňte údaje o sobě a svém vozidle a během chvíle zjistíte, zda neexistuje výhodnější alternativa.

   Doporučujeme kombinovat zároveň co nejvíce srovnávačů a vyplňovat do nich e-mailové adresy a telefonní čísla, která si pořídíte speciálně pro obdobné účely.

 1. Nikdy neprodlužujte smlouvu automaticky

  Pojišťovny mají nejvyšší zisky z řidičů, kteří již řadu let platí pojištění z provozu vozidla dle starých smluv a nevyvíjejí žádnou snahu, aby dosáhli nižší sazby pojistného. U povinného ručení přitom také dobře fungují tzv. retenční nabídky stejné jako u mobilních operátorů. Stačí vaší stávající pojišťovně pohrozit odchodem ke konkurenci a rázem můžete dosáhnout na lepší nabídku.

 2. Sežeňte si staršího pojistníka

  Česká legislativa umožňuje, aby byl tzv. pojistníkem automobilu (tj. ten kdo sjedná, platí, případně čerpá pojistku) jiný subjekt, než je provozovatel nebo majitel vozu. Obecně platí, že nejvýhodnější ceny pojištění mají starší osoby (od prosince 2012 nezáleží na pohlaví, předtím byly zvýhodňovány ženy), zpravidla od 56 let. Pojišťovny pracují s rizikem mimo jiné podle věku – nejrizikovější jsou řidiči do 28 let, méně rizikoví řidiči patří do věkové skupiny 29 až 55 let a nejméně riziková je věková skupina 55+ let, ta také získává nejlepší ceny povinného ručení. Ideální kombinace pojistníka je věk na 55 let a bydliště na maloměstě nebo na vesnici.

  Nejnižší ceny za povinné ručení tedy dosahují zkušení řidiči z menších měst s maximálním bonusem (10 let), kteří doposud nezpůsobili nehodu. Výhodu mají hasiči, lékaři nebo rodiče, kteří převážejí malé děti. Nevýhodu naopak mají mladí řidiči bez zkušeností, kteří způsobili nehodu, bydlí ve velkém městě a řídí silné auto.

  Pokud patříte mezi mladší řidiče, je ideální požádat vaše rodiče nebo dokonce prarodiče, jestli by nemohli být pojistníky vašeho automobilu. Tato finta s sebou nese jednou nevýhodu – nenačítá se vám bonus za bezeškodná období.

 3. Bonus za jízdu bez nehody

  Cenové zvýhodnění při nezavinění pojistné události dnes nabízí prakticky každá pojišťovna. Sleva je tím vyšší, čím delší doba bez zavinění nehody uplynula. Všeobecně nízké je povědomí o přenositelnosti bonusů za bezeškodný průběh mezi jednotlivými pojišťovnami. Rozhodnete-li se pro změnu pojišťovny, nezapomeňte si od té současné vyžádat potvrzení o průběhu smlouvy bez škodní události.

 4. Nižší frekvence plateb může snížit cenu pojištění

  U některých pojišťoven může cenu pojištění ovlivnit nastavená frekvence plateb. V takových případech zpravidla platí, že roční frekvence plateb znamená nižší cenu pojistného než frekvence čtvrtletní.

 5. Firemním vozidlům cenu sníží flotilové pojištění

  Majitelé firemních vozidel mohou využít nabídky tzv. flotilového pojištění, kdy se v rámci jedné smlouvy uzavírá pojištění obvykle na alespoň 5 aut. Odměnou za větší zakázku pro pojišťovnu je množstevní sleva.

 6. Využijte zaměstnanecké slevy prostřednictvím příbuzného

  Pokud je některý z vašich bližších či vzdálenějších příbuzných zaměstnaný v pojišťovně, zkuste ho poprosit o zaměstnaneckou slevu z povinného ručení. Ta může dosáhnout až 25 % z ceny povinného ručení.

Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

[title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

Ověřit auto v carVertical


M
Michal 28.08.2022 – 10:27

Dobrý den zajímá mě jedna věc a to taková... Majitelem a provozovatelem je kluk např. ve věku 22 let povinné ručení je uzavřené na jeho babičku aby platil za pojištění co nejméně. Tento kluk zaviní nehodu a pojišťovna musí vyplatit poškozeného. V normálním případě se viníkovi sníží bonusy z povinného ručení, tudíž bude jeho částka za pojištění vyšší. Platí toto i pro babičku, která nehodu nespáchala? Sníží se bonusy a mladík už nebude mít na babičku tak výhodné povinné ručení jako doposud? Pokud ano platí přechod z bonusů na malusy i v případě, že má babička ještě jedno auto které provozuje ona sama? Děkuji za odpověď M.K.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.