Jak ušetřit za příjem televize

Petr Novák
Publikováno 23. března 2021
 • V současnosti existuje celá řada technických způsobů, jak přijímat televizní signál
 • Situace je pro laika poměrně nepřehledná, stejně tak jako poplatky za sledování televize
 • Ušetřit lze především v případě, kdy využíváte ke sledování TV kabelovku

Jak vyjednat slevu na kabelovku nebo IPTV?

 1. Jak přijímáte televizi a kolik platíte?

  Zjistěte, jakým způsobem přijímáte televizní signál, jaké služby vlastně využíváte (např. kolik “chytáte” programů) a kolik měsíčně platíte.

 2. U kabelovky nebo O2 IPTV máte šanci na slevu

  Pokud přijímáte televizní signál přes kabelovku nebo (O2) IPTV, je reálná šance získat slevu zavoláním na infolinku (pokud máte úvazek, je vyjednávací pozice horší).

 3. Zavolejte na infolinku

  Jak ušetřit za příjem televizeJakmile se na infolince dostanete k živému operátorovi, sdělte mu, že chcete ukončit službu z důvodu vysoké ceny.

  Snažte se vystupovat slušně, přátelsky a nebuďte zbytečně útoční. Operátoři na infolince mívají určitou benevolenci ve výši slevy, jakou mohou poskytnout. Sympatickým zákazníkům mají důvod nabídnout lepší podmínky než hulvátům.

  Můžete zkusit lehce zahrát na city, úspěšně jsme vyzkoušeli například argument odchodu do důchodu a snížení příjmů. Fantazii se meze nekladou, za zkoušku nic nedáte.

 4. Získejte slevu

  Sleva může dosahovat 20–50 procent z původní částky.

Změna kabelovky na Set-top box

 1. Základní programová nabídka na kabelovce nebo IPTV se nevyplatí

  Pokud využíváte pouze základní programovou nabídku na kabelovce nebo IPTV, vyplatí se pořídit si set-top box (za předpokladu, že máte v místě bydliště dobrý signál pozemního vysílání a možnost umístit anténu).

 2. Kolik stojí set-top box?

  Ceny set-top boxů začínají zhruba na 400 Kč, jde o jednorázovou investici, žádné průběžné poplatky se neplatí.

 3. Kolik můžete ušetřit?

  Minimální cena televize přes kabelovku začíná na zhruba 150 Kč měsíčně, takže návratnost set-top boxu je zhruba tři až čtyři měsíce. Roční úspora pak dosahuje 1 800–2 400 Kč.

Koncesionářský poplatek

Někteří diváci nemají zcela jasno ohledně placení koncesionářského poplatku. Jedná se o zákonem daný poplatek na podporu České televize.

Poplatek se platí za televizní přijímač  (lze to tedy chápat jako určitou “daň” za vlastnictví televize, protože koncesionářský poplatek musíte platit, i když televizní vysílání nesledujete a televizi využíváte například jen ke hraní videoher. Pro hraní videoher je tedy lepší mít monitor bez televizního tuneru).

Poplatek se platí pouze za první televizor v domácnosti, za další televizory se neplatí (a to ani za další televizor například na chatě). Od 1. ledna 2008 činí poplatek 135 Kč měsíčně. Poplatku se lze vyhnout jedinou cestou – prodat nebo zlikvidovat televizor. Osvobozeny od koncesionářských poplatků jsou osoby či domácnosti, jejichž příjem je nižší než 2,15násobek životního minima.

Bez poplatku lze legálně sledovat vysílání ČT přes internet, online jsou k dispozici pouze některé pořady, na které má ČT licenční práva pro vysílání na internetu.

Sledujte kanály ČT a Primy přes satelit zdarma

Všechny programy České televize (ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport, ČT :D a ČT Art) a Primy (Prima Family, Prima Cool, Prima Love a Prima Zoom) můžete bezplatně sledovat přes satelit.


I
Ivan 12.09.2021 – 09:01

Dobrý den, jakým způsobem lze na satelitu sledovat programy Prima jak uvádíte v článku výše? Pátral jsem po takové možnosti na internetu a takovou možnost jsem nenašel. Budu rád, pokud informaci objasníte nebo opravíte.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.