12 tipů, jak ušetřit na mateřské

Redakce
Publikováno 1. prosince 2022
 • Rodičovský příspěvek a mateřská na pokrytí výdajů souvisejících s narozením potomka zdaleka nestačí
 • Skrblík vám proto přináší několik tipů, které vám pomohou šetřit peníze již během mateřské
 • Jednou z nejčastějších chyb je, když se kupují vždy všechny věci nové
 1. Nekupujte vše nové

  Jak ušetřit na mateřskéDítě rychle roste a není třeba mu všechno oblečení kupovat nové, u většiny věcí si vystačíte s oblečením z druhé ruky.

  Používejte sociální sítě a sledujte stránky pro matky ve vašem okolí (snad v každém větším městě je těchto skupin hned několik). Můžete zde koupit vše pro vaše dítě, od oblečení až po kočárek nebo tříkolku.

 2. Zaměřte se na privátní značky řetězců

  Pokud dítěti kupujete příkrmy, poohlédněte se místo po dražších výrobcích z reklam raději po privátních značkách obchodních řetězců. Například značky BabylovedmBio z drogerie DM, které mají většinu příkrmů v bio kvalitě, jsou výrazně levnější než známé značky z reklam.

  Levné dětské oblečení koupíte v Lidlu pod privátní značkou Lupilu.

  Často se také stává, že firmy vyrábí své zboží pod různými značkami. Třeba firma Hamé (vyrábějící příkrmy Hamánek) dodává do Lidlu příkrmy pod privátní značkou Dizzy. Tyto příkrmy mají velmi podobné složení jako Hamánek, avšak jsou výrazně levnější.

 3. Oblečení nekupujte příliš dopředu

  Co se týče oblečení, nekupujte jej moc dopředu a snažte se kupovat jen to, co dítě aktuálně potřebuje. U prvního dítěte se často stává, že rodiče v nadšení nakoupí velké množství věcí, které dítě neunosí a zůstávají jim poté doma ležet.

 4. Nakupujte s rozmyslem a nepřeceňujte slevy

  Jak ušetřit na mateřskéNakupujte s rozmyslem ve slevových akcích. Zvažte, jestli je akce skutečně tak výhodná, jak se vám obchodník snaží podsouvat. Často se stává (typicky např. u plenek), že v balení s větším počtem kusů vyjde daná věc dráž než v balení s menším počtem kusů.

  Porovnat ceny zboží si můžete v internetovém srovnávači Heuréka.cz.

  Dejte také pozor na akce typu 2 + 1 apod. Můžete při nich s vidinou výhodného nákupu nakoupit víc věcí, než skutečně potřebujete a využijete. Ve výsledku tedy stejně neušetříte.

 5. Nepotřebné oblečení prodejte

  Oblečení, do kterého už se po porodu nevejdete, neskladujte ve skříních a prodejte je. Kromě různých skupin na Facebooku můžete pro tyto účely využít např. servery vinted.cz nebo aukro.cz.

  Stejně tak můžete prodat oblečení po vašem potomkovi, pokud již další dítě neplánujete.

 6. Zamyslete se, co si můžete pořídit sami doma

  Jak ušetřit na mateřskéNekupujte zbytečně dětské sušenky a podobné potraviny.

  Jednoduché ovesné sušenky zvládne každý připravit sám a navíc má jistotu, co v nich skutečně je. Stejně tak nezapomeňte, že pro vaše dítě je lepší obyčejný bílý jogurt, do kterého přidáte ovoce, než různé dětské mléčné dezerty apod.

 7. Sledujte babyprogramy

  Ušetřit můžete také díky babyprogramům, jako jsou třeba Rossmánek v síti drogerií Rossmann nebo také program Brouček v drogeriích sítě Teta.

  Díky těmto programům nakoupíte v řetězcích po zaregistrování dětský sortiment levněji. Ušetřit lze také při sbírání bodů prostřednictvím Dm Active beauty programu, během kterého lze získat vícenásobné body i extra body a každý měsíc máte k dispozici eKupony.

 8. Vlhčené ubrousky doma nepoužívejte

  Při přebalování se dá výrazně ušetřit nepoužíváním vlhčených ubrousků. Netkaná textilie Perlan je šetrná k pokožce miminka, nijak ji nedráždí a hodně maminek na ni nedá dopustit.

  Perlan jednoduše nastříháte na čtverce a až ho budete chtít použít – v misce smícháte převařenou vodu, olejíček a květinovou vodu.

 9. Plenky nemusíte používat vůbec

  Jak ušetřit na mateřskéCestou k významnému ušetření je pro mnoho rodičů bezplenková komunikační metoda, kterou lze praktikovat od narození a při níž je po čase možné přestat používat pleny úplně.

 10. Pořiďte si znovu použitelné lahvičky

  Na trhu jsou k dostání silikonové lahvičky pro děti, ze kterých lze jejich obsah vymáčknout. Pořiďte si tuto lahvičku a používejte ji místo kapsiček s příkrmem na cesty. Díky možnosti opakovanému využití výrazně ušetříte, když nebudete muset kupovat jednorázové kapsičky.

 11. Mějte přehled, na co přispívá zdravotní pojišťovna

  Zjistěte si, na co všechno přispívá vaše zdravotní pojišťovna. Mohou to být autosedačky, kurzy plavání miminek, vaničkování, pohybové a sportovní aktivity apod.

 12. Nechte se obdarovat

  Jak ušetřit na mateřskéRadostnou novinu o očekávaném potomkovi rozšiřte po svém okolí a nechte se obdarovat od příbuzných či známých.

  K tomuto účelu můžete připravit online seznam věcí, které byste potřebovali. Vaši blízcí si v něm mohou předem rezervovat, čím vás chtějí obdarovat. Vyhnete se tak tomu, že se vám některé věci sejdou víckrát, nebo že dostanete něco, co jste vůbec nechtěli.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.