8 tipů, jak ušetřit a žít zdravě
- Ujděte denně 10 tisíc kroků, nebo se alespoň 30 minut hýbejte
- Optimální pitný režim je 2,5 až 3 litry vody denně a doporučená délka spánku se pohybuje okolo 7 až 8 a půl hodiny
- Vyvážený jídelníček, pravidelný pitný režim, pohyb a spánek je základem zdravého životního stylu
-
-
Pravidelný pohyb
Pohyb by měl být součástí života nás všech a neměli bychom na něj zapomínat. Pro zlepšení zdraví a udržení ideální váhy by měl člověk ujít minimálně 10 tisíc kroků denně, což odpovídá zhruba 7 až 10 kilometrům. Hýbat se můžete i jakkoliv jinak, aktivita by ale měla každý den trvat alespoň 30 minut.
S dodržováním pravidelného pohybu vám může pomoci Multisport karta, kterou někteří zaměstnavatelé poskytují svým podřízeným. Program Multisport nabízí velký výběr sportovních a relaxačních aktivit po celém Česku a na Slovensku.
K pohybu vás zároveň mohou motivovat fitness hodinky nebo náramek, které vám počítají kroky i měří tep. Snadněji tak uvidíte, kolik jste za den ušli kroků a kolik vám jich do vašeho stanoveného cíle případně zbývá.
-
Zdravá a vyvážená strava
Tělu prospívá nejlépe zdravá a vyvážená strava, která tělo nastartuje a člověk se po ní nebude cítit těžce. Důležité je jíst pravidelně zhruba 5x denně po menších porcích a nepřejídat se. Zařazením porce ovoce nebo zeleniny ke každému jídlu rozhodně neuděláte chybu.
Jezte luštěniny, kvalitní maso i ryby, mléčné výrobky, omezte fast foody a smažené jídlo. V kvalitním jídelníčku byste měli najít dostatek bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů i vlákniny.
Nejezte stále dokola ta samá jídla, dopřávejte si rozmanitou stravu. Nepřecházejte z vašeho obvyklého jídelníčku na alternativní okamžitě, začněte nejprve s menšími změnami a najděte si vlastní cestu za zdravým stravováním.
-
Pravidelný pitný režim
Pitný režim je pro zdraví velmi důležitý, pokud ho nedodržujete, mohou se objevit bolesti hlavy, únava, špatná nálada i problémy s přemýšlením. Kvůli nedostatečnému a nepravidelnému pitnému režimu mohou přicházet i jiné problémy, neboť když voda z těla v různých podobách odchází, musíte ji také doplňovat.
Denně by měl člověk vypít zhruba 2,5 až 3 litry vody. Uvádíme pouze “zhruba”, záleží totiž na tělesné hmotnosti, životním stylu i případné délce prováděné sportovní aktivity. Obecně lze tedy říci, že na každých 15 kg hmotnosti připadá 0,5 litru tekutin. V létě při velkých vedrech pijeme ale samozřejmě více než v zimě, neboť se i více potíme.
Cítíte se ráno po probuzení unavení? Nastartujte organismus vypitím sklenice čisté vody hned, jakmile se vyhrabete z postele. Probudíte se a tělo bude zároveň lépe trávit snídani.
S dodržováním pitného režimu vám mohou pomoci také mobilní aplikace, které vás v daný čas upozorní na doplnění tekutin.
-
Kvalitní spánek
I od kvality a délky spánku se odvíjí vaše nálada a energie během dne, večer byste tak měli ulehat na správnou matraci. Například příliš tvrdá matrace způsobuje nevyhovující polohu páteře a může způsobit značné problémy. V hodně starých matracích se hromadí více prachu, plísní a roztočů, měla by se tedy často luxovat, jednou za čtvrt roku otáčet a zhruba po 8 až 10 letech vyměnit za novou.
Díky kvalitní matraci lze předcházet bolestem šíjových a zádových svalů, ale i problémům s nesoustředěností a depresemi, které vám zapříčiní nedostatečný spánek.
Doporučená délka spánku je u dospělých obecně 7 až 8 a půl hodiny. Abyste si v noci nepřerušili spánkový cyklus nutností jít na záchod, neměli byste před spaním pít hodně tekutin, a to ani alkohol či kávu, a také nejíst žádná těžká jídla. Kvalitního spánku docílíte také úplnou tmou, tichem a dobře vyvětranou místností s nižší teplotou než v jiných částech vašeho bydlení.
-
Omezení alkoholu
Pokud se pustíte do změny jídelníčku, je dobré omezit i alkohol. Mezi hlavní důsledky pití alkoholu patří negativní vliv na sportovní výkon a na redukci váhy. Je všeobecně známé, že nadměrná konzumace alkoholu může ve vážných případech vést až k závislosti či poškození jater a ledvin.
Alkohol obsahuje tzv. prázdné kalorie (kalorie bez výživové hodnoty), které tělo využívá k výrobě energie jako první – kalorie se tak do těla uloží právě v podobě tuku.
Pivo se považuje za jeden z nejvíce kalorických nápojů. Lepší volbou je tedy například víno, kterého nevypijete tolik jako piva. Za jednu skleničku vína týdně vám nikdo hlavu neutrhne, ale jak se říká všeho s mírou.
-
Zvládání stresu a čas pro sebe
Stres hraje důležitou roli u mnoha nemocí. Je-li člověk často ve stresu, který mu nedělá dobře, má větší tendenci uchýlit se k přejídání, alkoholu, kouření či workoholismu. Zvládání stresu je tedy důležitou součástí zdravého životního stylu.
Pravidelná meditace pomáhá stres zmírnit, proto meditujte a relaxujte. Myslete na sebe a dělejte co máte rádi. Naberte si práce jen tolik, kolik zvládnete a nechejte si také čas sami pro sebe.
-
Omezení hromadné dopravy a automobilu
Čerstvý vzduch místo přeplněné hromadné dopravy nebo kolon na silnicích vás probere a pohyb vám do mozku vyplaví endorfiny. Budete se cítit plní energie a nebudete tak například v práci unavení.
Zkuste vystoupit z tramvaje či autobusu o zastávku dříve a do práce, školy, obchodu či domu dojděte pěšky. Postupně čas strávený v hromadné dopravě zkracujte. Delší dojíždění za prací se zpravidla bez dopravního prostředku neobejde, dodržujte tak alespoň bod 1 a vyrazte po pracovní době do přírody a alespoň 30 minut provádějte nějakou sportovní aktivitu.
-
Zdravý životní styl
Budete-li dodržovat výše zmíněné body a uchýlíte se ke zdravému životnímu stylu, bude to ten nejlepší způsob, jak posílit imunitu i vaši fyzickou a psychickou kondici.
Základem zdravého životního stylu je vyvážený jídelníček v kombinaci s pravidelným pitným režimem, pohybem a dostatkem kvalitního spánku.
-
Zatím žádné komentáře