Noční proud 2023 → Aktuální časy u ČEZ, PRE, EON

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
 • Časy přepínání vysokého tarifu (VT, denní proud) a nízkého (NT, noční proud) se liší v závislosti na distributorovi, sazbě, ročním období či dnu v týdnu
 • Odlišná může být rovněž doba platnosti nízkého tarifu pro ohřev teplé užitkové vody, pro tepelné čerpadlo a pro přímotopné vytápění
 • Nízký tarif bývá spouštěn také přes den
 1. Noční proud 2023 → Aktuální časy u ČEZ, PRE, EON

  Co znamená termín Noční proud?

  Noční proud je označení dodání takzvaného nízkého tarifu elektřiny, kterou domácnostem dodavatelé energií nabízejí. V minulosti opravdu docházelo ke snížení spotřeby v nočních hodinách, to v dnešní době již není pravidlem.

  Dnes se jedná o dvoutarifní sazbu, což znamená střídání intervalů nízkého a vysokého tarifu, a to klidně během dne.

 2. Kdo může nižší tarif využívat?

  Pokud ve vaší domácnosti ohříváte vodu elektřinou, máte bojler, vytápíte nebo si nabíjíte elektromobil, máte takzvanou dvoutarifovou distribuční sazbu. Můžete tedy kombinovat odběr ve vysokém a nízkém tarifu.

  V případě, že doma elektřinou svítíte, dobíjíte telefon, používáte běžný spotřebič, odebíráte energii výhradně ve vysokém tarifu.

 3. Noční proud 2023 → Aktuální časy u ČEZ, PRE, EON

  Kdy je noční proud zapnutý?

  Noční proud bývá pravidelně spouštěn přes den, jeho označení je tak do jisté míry matoucí. Dodáván bývá zpravidla v ty části dne, kdy je vyráběn přebytek elektrické energie a ta se nestíhá spotřebovávat. Snížením ceny tak dodavatel motivuje zákazníky k vyšší spotřebě.

  Zjistit přesné časy spínání nočního proudu prostřednictvím hromadného dálkového ovládání (HDO) můžete na internetových stránkách vašeho distributora. Ke zjištění je nutné zadat geografickou oblast a kód, který je napsán přímo na přijímači HDO (elektroměru), bez jeho znalosti není možné platnost nočního proudu ověřit.

Noční proud 2023 – distributoři elektřiny ČEZ, EON, PRE

 1. ČEZ

  ČEZ

  Nízký tarif ČEZ přepne přes HDO a záleží na tom, na kterém území České republiky se vaše odběrné místo nachází. Přesnější údaj můžete zjistit v zákaznickém účtu Můj ČEZ.

  Pro zjištění aktuálních časů spínání ČEZ musíte zadat distribuční oblast a povel, kód, či kód povelu, které najdete na vašem přijímači HDO (v rozvodné skříni u elektroměru). Povely zadávejte vždy bez nul.

 2. EON

  EON

  EON na svých stránkách nabízí přehlednou mapu, kde si zvolíte v jaké části kraje energii odebíráte. Pokud bydlíte v distribučním území EG.D, časy nízkého tarifu se dozvíte v portálu EON Energie24.

  Stejně jako u ostatních distributorů platí, že HDO kód najdete přímo u vašeho elektroměru. Bydlíte-li v Jižních Čechách, váš HDO kód se bude skládat ze 3 číslic, na jižní Moravě to bude kombinace čísel a písmen.

 3. PRE

  PRE

  PRE distribuuje elektřinu na území Prahy a města Roztoky. Na jejich webu najdete aktuální program HDO, který je pravidelně aktualizován. Platnost nízkého tarifu může být v průběhu dne kdykoli změněna. Údaje o plánu vysílání HDO jsou pravidelně aktualizovány, a to tak, aby odrážely skutečné vysílání.

  Pro zjištění časů spínání ve vaší lokalitě, budete potřebovat kód HDO, ten je uveden na vašem samotném přijímači HDO nebo na elektroměru.

Noční proud vám ohlídá inteligentní zásuvka

Ušetřit můžete bez toho, aniž byste museli osobně hlídat, kdy se noční proud spouští. Stačí si pořídit inteligentní zásuvku (setkat se můžete také s názvem HDO spínač) – jednoduchý adaptér, který se zastrčí do klasické zásuvky. Jakmile dojde ke spuštění nočního proudu, zásuvka se ohlásí zvukovým signálem a začne dodávat elektrický proud.

Inteligentní zásuvku je možné zakoupit za zhruba 2 000 až 3 000 Kč.


P
Pavel 31.08.2021 – 18:44

Dobrý den, mám na Vás prosbu. Kde lze zakoupit tuto zásuvku HDO za 1100,-Kč? Děkuji za informaci na webové stránky. Nejlevnější inteligentní zásuvku je možné zakoupit již za zhruba 1 100 Kč včetně DPH. Pavel

Odpovědět

P
Pančo 24.10.2022 – 19:36

Co mo pomuže inteligentni zasuvka ,když např. pračka se při spuštěni proudu nezpusti ,elektronika to nedovoli.Dříve jsem měl aut.pračku ještě starši Fagor a když jsem si nachystal program a zapnul mechanicky knoflikem tak třeba i v noci se mi sama spustila při zapnuti proudu.Nevim jak u dnešnich knofliku ovladane senzorem to nebude možne.

Odpovědět

M
Matěj 09.12.2022 – 10:29

Je velmi obtížné najít reálný rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem. V celkovém vyúčtování to vypadá pro ČEZ a sazbu d56d na 0,012 Kč za kilowat, To je 300 korun z 25.000. Dokáže někdo tento rozdíl vyčíslit pro majoritní dodavatele a tarify? Zdá se, že HDO přepínání tarifů slouží dnes jen odpojení velkých spotřebičů v časech výhodných pro dodavatele pro rozprostření denní zátěže. V tomto světle se jeví honba za nízkým tarifem spojená s investicemi několik tisíc nesmyslná.

Odpovědět

V
Vlasta 23.04.2023 – 06:48

Rozdělení na denní a noční proud v současné době postrádá smysl. Ceny za tyto tarify se nyní liší řádově o halíře q jsou téměř vyrovnané! A tento fakt v článku postrádám, naopak se autor zmiňuje o tom, že nízký tarif je levnější!

Odpovědět

J
Jiří 23.04.2023 – 11:06

Jsem PRE mám 56d fixaci do 'června a tepelné čerpadlo. Každý měsíc dostávám vyučování. Od letošního roku vychází 1kw na 7,02 Kč jak za nízký tak za vysoký tarif. Tepelné čerpadlo se nevyplatí.

Odpovědět

P
Petr 23.04.2023 – 14:44

@Vlasta: Je to tak - skrblík recykluje články dlouhodobě a VŮBEC je neaktualizuje

Odpovědět

R
Radim 24.04.2023 – 06:41

Právě jsem rekonstruoval dům po koupi a s nadšením otevírám článek, protože řeším bojler místo nevyhovujícího průtokového ohřívače v domě. Bohužel článek není aktuální a tím neříká vlastně nic...

Odpovědět

Lucie Schmidtová
Lucie Schmidtová redaktor Skrblíka 24.04.2023 – 11:32

Dobrý den, uvádíme to, co se dočtete na webech jednotlivých dodavatelů elektřiny. Například ČEZ uvádí, že i v dnešní době Vám může v určitou část dne proudit do zásuvek elektřina za příznivější cenu. Během této doby lze za 1 kWh využitého proudu ušetřit v průměru až 40 % ze základní ceny. Také uvádí, že konečná výše úspor se odvíjí od podmínek přiděleného tarifu, který nabízí Váš dodavatel.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.