Cestování autem po Evropě: Jak se připravit?

Eva Vojáčková
Publikováno 22. června 2022
  • Na jakkoliv dlouhou cestu autem do zahraničí byste měli jet důkladně připraveni.
  • Zkontrolujte stav vašeho vozu, nezapomeňte nezbytné dokumenty, balte efektivně.
  • Získejte co nejvíce informací a buďte předem připraveni na možné komplikace.
  1. Kontrola vozidla

    Před každou delší cestou do zahraničí nezapomeňte na pečlivou kontrolu svého automobilu a jeho vybavení. Určitě neuděláte chybu, když vůz svěříte do rukou odborníků v autoservisu. Základní věci však dokážete zkontrolovat sami.

    Technický stav

    Základem jsou fungující a očištěné světlomety, dobře fungující brzdy a tlumiče, dostatek provozních kapalin i paliva. Zkontrolujte také platnost vaší technické kontroly. Pro usnadnění kontroly technického stavu vozidla vám poslouží následující seznam.

    • Světla
    • Provozní kapaliny – motorový olej, chladicí a brzdová kapalina
    • Klimatizace a pylový filtr
    • Kapalina v ostřikovačích – letní nebo zimní směs
    • Brzdy a tlumiče
    • Dostatek paliva
    • Platnost technické kontroly

    Povinná i nepovinná výbava

    Ověřte si, jaká je povinná výbava v zemích, kterými budete projíždět, a v cílové destinaci. V mnoha státech je povinný např. hasicí přístroj. Ten rozhodně doporučujeme pořídit.

    Reflexní vesty pro všechny ve voze by měly být samozřejmostí, stejně jako výstražný trojúhelník a autolékárnička. Všechny tyto předměty musí být lehce přístupné, nikoliv zaskládané zavazadly. Dále přibalte i svítilnu, tažné lano a v zimě lopatu a sněhové řetězy.

    I když máte navigaci, chybu určitě neuděláte, když pro všechny případy přibalíte i papírovou automapu. Dobrým tipem jsou precizně zpracované offline Google Mapy pro celou Evropu, které si stáhnete zdarma ve stejnojmenné aplikaci.

    Je dobré mít s sebou také 1 litr oleje a přibližně 3 litry destilované vody pro případ, že by došlo k úniku. Také doporučujeme přibalit rezervní klíč od automobilu. Zlomený nebo ztracený klíč daleko od domova je opravdu velká komplikace.

    Pořiďte si nabíječku do auta pro svá zařízení.

    Povinnou výbavu v evropských zemích najdete společně s výší dálničních poplatků v článcích o jednotlivých státech.

    Pneumatiky

    Pneumatiky před jízdou dobře nahustěte. Věnujte pozornost správnému tlaku vzhledem k zatížení vozidla. Doporučené hodnoty tlaku v pneumatikách najdete většinou na vnitřní straně palivové nádrže, na sloupku dveří řidiče, v manuálu vašeho auta, nebo na internetu.

    Důležitá je hloubka vzorku (dezénu) pneumatik. U letních pneumatik platí ve většině zemí předpis minimální hloubky dezénu 1,6 mm. Pro bezpečnou jízdu i na mokré vozovce se však doporučují pneumatiky se vzorkem minimálně 3 mm. U zimních pneumatik by měla být hloubka dezénu minimálně 4 mm.

    Zkontrolujte, zda máte nahuštěné rezervní kolo, případně zda máte sadu na opravu pneumatik. Nezbytný je funkční zvedák (hever) a klíč na kola. Některé vozy vyžadují při výměně kola také redukci na bezpečnostní šrouby kol. Pokud nemá vaše auto zabudované tažné zařízení, ujistěte se, že vezete s sebou šroubovací tažné oko.

    Pokud budete muset při cestě měnit kolo, doporučuje se po několika kilometrech zkontrolovat dotažení šroubů.

  2. Cestování autem po Evropě: Jak se připravit?

    Co připravit před odjezdem

    Dostatečně dlouho před odjezdem zkontrolujte platnost svých dokladů i dokladů k vozidlu. Důkladně si naplánujte cestu, počítejte se zastávkami na protažení i doplnění paliva. V neposlední řadě je potřeba efektivně sbalit vše potřebné.

    Dálniční poplatky

    Při plánování cesty do zahraničí si zjistěte, jaké jsou dálniční poplatky v průjezdových zemích a zda lze dálniční známku koupit předem online již před odjezdem, což ušetří čas i starosti po cestě.

    Je také užitečné zjistit si předem povolené rychlosti v jednotlivých zemích.

    Dokumenty

    Před cestou si připravte všechny nezbytné dokumenty uvedené v seznamu níže a s dostatečným předstihem si ověřte jejich platnost.

    • Řidičský průkaz
    • Občanský průkaz nebo pas
    • Kartička pojištěnce
    • Technický průkaz vozidla
    • Doklad o povinném ručení, tzv. zelená karta*
    • Doklad o havarijním pojištění, pokud ho máte sjednané
    • Doklad o cestovním pojištění, kontakt na asistenční linku pojišťovny
    • Plná moc k využití vozidla v případě půjčeného vozu nebo služebního auta
    • Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě

    * Zelená karta je mezinárodně uznávaný doklad o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinného ručení.

    Rozhodně před cestou nezapomeňte u některé z pojišťoven sjednat cestovní pojištění, které vám pokryje léčebné výlohy v případě náhlého onemocnění nebo úrazu v zahraničí. Pojišťovny nabízejí navíc např. krytí ztráty nebo odcizení zavazadel, adrenalinových sportů či trvalých následků po úrazu. Nezapomeňte si poznamenat kontakt na asistenční linku pojišťovny.

    Zkontrolujte dokumenty k pojištění vašeho vozu a ověřte si u své pojišťovny, co vše kryjí vaše asistenční balíčky, zda se vztahují i na komplikace s autem v zahraničí. Pokud nemáte sjednané havarijní pojištění, doporučujeme ho sjednat krátkodobě na dobu dovolené v zahraničí.

    Pokud jedete půjčeným nebo služebním autem, určitě si opatřete plnou moc majitele vozu k jeho využití na vaši cestu. Plnou moc mějte v českém a pokud možno i v anglickém jazyce. Podpis na plné moci si zajděte ověřit na pobočku pošty nebo na úřady s CzechPointem. Při silniční kontrole, nehodě atp. může mít policie pochybnosti o původu vozidla, což může být velmi nepříjemné. Dokazovat, že jste auto neukradli, pak může nějakou dobu trvat.

    Určitě si před cestou ověřte, jaké jsou aktuálně platné podmínky vstupu do země v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podívejte se na web Covid.gov.cz.

    Balení a zavazadla

    Zavazadlový prostor auta není nafukovací. Po strop plné auto může být problém v případě náhlého brždění nebo autonehody. Pokud nejsou zavazadla dobře zajištěna například popruhy nebo sítí, mohou v rizikových situacích vážně ohrozit pasažéry na životě. Při velkém objemu zavazadel raději volte cestu střešního boxu nebo boxu na tažné zařízení.

    Existují pravidla, jak rozmístit zavazadla ve voze, aby byly co nejvíce zachovány zásady bezpečnosti a cestující nebyli v případě nestandardní situace ohroženi.

    • Těžké věci v zavazadlovém prostoru umístěte na dno a co nejblíže sedadlům a pokud možno je důkladně zajistěte.
    • Lehčí věci dejte do druhé vrstvy.
    • Nejlehčí a měkké věci uložte nejvýše.
    • Na zadní plato neumisťujte těžké a nebezpečné předměty.
    • Nezbytné věci jako jídlo, pití a povinnou výbavu dejte do přihrádek, na kraj zavazadlového prostoru, nebo pod sedadlo.

    Zdálo by se, že balení je to nejjednodušší, ale zdání klame. Podle cílové destinace zvažte, co je pro vás nezbytné a bez čeho se obejdete. Ke správnému zabalení vašich věcí vám pomůže tento návod.

  3. Vyrážíme na cestu

    Je čas vyrazit. Cestu máte naplánovanou, auto je připraveno, věci i nezbytné dokumenty jste zabalili a správně naskládali do zavazadlového prostoru vašeho automobilu.

    Cesta

    Je nezbytné být na cestu dobře odpočinutí. Není rozumné vyrazit na noc po celém dni balení a příprav. Pokud si nejste jistí, zda byste dlouhou cestu zvládli, naplánujte si nocleh přibližně v polovině cesty na nějakém hezkém místě v průjezdové zemi.

    Je na vás, zda zvolíte cestu přes den nebo na noc. Nejčastěji se doporučuje vyrazit brzy ráno minimálně po 6 hodinách spánku.

    I pokud cestujete v teplém počasí, zvolte na řízení obuv s pevnou patou a vroubkovanou podrážkou. Není nic horšího, než řídit v žabkách nebo naboso. Žabky jednoduše sklouznou z pedálu nebo se mezi pedály mohou dokonce zaklínit.

    Dejte si pozor na správnou manipulaci s klimatizací, abyste si nepřivodili nepříjemné nachlazení nebo angínu. Nesměrujte průduchy přímo na sebe a udržujte rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou na maximálně 6 až 8 °C.

    Občerstvení mějte vždy po ruce. Dodržujte pitný režim, ideálně konzumujte obyčejnou vodu, což slouží jako prevence únavy.

    V noci při používání navigace nebo telefonu nastavte noční režim, aby vás zařízení neoslňovalo a neunavovalo vaše oči. Dejte si pozor na mikrospánek a snažte se udržovat konverzaci se spolujezdcem, je-li to možné.

    Odpočinek

    Je ideální, pokud řízení neleží na bedrech pouze jednoho řidiče a lze se po cestě vystřídat. Odpočinek v podobě přestávky nebo na vystřídání řidičů se doporučuje každé 2 až 3,5 hodiny. Sledujte svou schopnost soustředění a při sebemenší pochybnosti si udělejte přestávku.

    Můžete si na chvíli zdřímnout, protáhnout se, udělat si menší rozcvičku nebo se posilnit kávou či energetickým nápojem. S těmito nápoji však opatrně, mohou totiž pouze oddálit únavu, která se později dostaví o mnoho silnější.

  4. Problémy při cestě

    Není ojedinělé, že se po cestě vyskytne nějaký problém. Ať už se potýkáte s technickou závadou na voze, nebo dokonce s dopravní nehodou, snažte se zachovat klid a chladnou hlavu. Vše se dá vyřešit. Většina zemí EU využívá stejnou tísňovou linku 112.

    Technická závada

    Při technické závadě či poruše na vozidle volejte asistenční linku své pojišťovny. Číslo na asistenční službu je uvedeno na zelené kartě.

    Pokud se vyskytne porucha za jízdy, v každém případě se nejprve dostaňte s vozidlem do odstavného pruhu. Celá posádka oblečte reflexní vesty a přesuňte se za svodidla. Umístěte výstražný trojúhelník na okraj vozovky tak, aby byl pro přijíždějící řidiče včas a zřetelně viditelný. V obci by měl být ve vzdálenosti nejméně 50 m za vozidlem, na dálnici nejméně 100 m.

    Mějte u sebe telefon a kontakt na asistenční linku. Pojišťovna je v cizině schopna zajistit asistenci. Vaše vozidlo může být buď opraveno přímo na silnici, nebo ho odtáhnou do servisu.

    Dopravní nehoda

    V případě dopravní nehody ihned zapněte výstražná světla a nechte je svítit po celou dobu. Stejně jako v případě závady si celá posádka oblečte reflexní vesty, umístěte výstražný trojúhelník a přesuňte se do bezpečí.

    Na prvním místě je potřeba poskytnout první pomoc zraněným osobám a zavolat záchrannou službu, policii a případně i hasiče. Využijte jednotné tísňové číslo 112.

  5. Praktické tipy

    • Vezměte si s sebou zahraniční měnu v drobných. Bude se hodit například na zaplacení WC na benzínových pumpách.
    • Stáhněte si offline Google Mapy pro cílové země. To provedete zdarma ve stejnojmenné aplikaci.
    • Připravte si na cestu něco, do čeho se budete dávat odpadky.

    Cestování s dětmi

    S dětmi mohou být dlouhé cesty náročné a je dobré být důkladně připraveni. Nezapomeňte, že i děti musí mít svůj platný doklad totožnosti s fotografií, tedy pas nebo občanský průkaz. Fotografie dítěte by měla odpovídat skutečnosti. Před cestou zkontrolujte správné nastavení a pozici dětské autosedačky.

    Pokud začínáte cestu na noc nebo brzy ráno, přikryjte děti dekou. Při cestách v horku nezapomeňte pořídit vhodná stínítka na okno, která brání nepříjemnému oslnění přímým sluncem a slouží také jako prevence úpalu. Určitě přibalte léky na dětskou nevolnost, např. Kinedryl.

    Vhodný je také např. organizér na zadní část sedadla, kde budou mít děti dobrý přístup k pití, svačině, případně hračkám. Dbejte na pitný režim dětí. Mějte připravenou i vodu nebo ještě lépe vlhčené ubrousky na otření špinavých rukou a pusinek.

    Zábava je při cestování s dětmi stěžejní. V dnešní moderní době se na bezproblémový průběh delších cest hodí tablet s pohádkami. Umístěte ho do vhodného držáku. Mnohé děti baví i poslech audio pohádek. Starší děti ocení vlastní sluchátka s hudbou nebo pohádkou v mp3 přehrávači.

    Po cestě hrajte slovní hry, zpívejte si, dávejte si hádanky nebo počítejte auta či předměty určité barvy, hledejte prvky v krajině apod. Inspirace na dětské hry do auta najdete na internetu mnoho.

    Dlouhé sezení a visící nohy z autosedačky mohou dětem způsobit nepříjemné mravenčení v nohou. Malé děti vám ale přesezené nohy obtížně vysvětlí. To samé platí například u nekomfortu při nadměrném pocení v autosedačce.

    Časté přestávky jsou tedy v případě cestování s dětmi (pokud zrovna nespí) nezbytné. Existují odpočívadla s dětským hřištěm, kde se neposedné děti po cestě trochu vyřádí. Tyto zastávky byste měli předem započítat do časového plánu, abyste se vyhnuli stresu ze zpoždění.

    Chování za volantem

    Dodržujte dopravní předpisy a rychlostní limity země, ve které se nacházíte. Zapomeňte na agresivní styl jízdy, jeďte v klidu a pohodě.

    Vynechte typicky české zlozvyky za volantem jako zbytečnou jízdu v levém pruhu, nedodržování bezpečné vzdálenosti, či dokonce vybržďování. V případě kolony na dálnici vytvořte tzv. záchranářskou uličku uprostřed a nezapomínejte na pravidla zipového řazení při zúžení.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.