Vánoční trhy ve Vídni 2020: Vlakem, parkování, datum, ceny…

Petr Novák
Publikováno 15. listopadu 2020
 • První Starovídeňský adventní trh se ve Freyungu v centru města konal již v roce 1772
 • Lidové tradice a řemesla přežívají v hlavním rakouském městě dodnes
 • Trhů se zde koná hned několik, Skrblík vám ukáže ty nejzajímavější

Kvůli současné situaci v souvislosti s koronavirem je situace kolem některých trhů zatím nejistá. Informace jsou postupně zveřejňovány a doplňovány o opatření, která mají zabránit šíření viru. Od 31. října 2020 je nutné při vstupu do Rakouska předložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 72 hodin.

Rakouská spolková vláda vydala nařízení omezující kulturní a ekonomický život do 30. listopadu 2020. Většina kulturních akcí včetně vánočních trhů byla zatím pozastavena.

 1. Vánoční trh Christkindlmarkt na Radničním náměstí 2021

  Není nejstarší, ale je největší. Adventní trh Christkindlmarkt na Radničním náměstí (Rathausplatz) se koná od 26. prosince 2020. Začátek trhu je zatím stanoven na 4. prosince, ale kvůli současné situaci kolem koronaviru se průběh trhu stále upřesňuje.

  Originální dárky, ozdoby na stromeček, řemeslné výrobky, vánoční dobroty a sladkosti nabízejí prodejci ve více než 150 stáncích. V předchozích letech bylo možné děti zavést do vánoční dílny, kde můžou péct cukroví, zdobit svíčky nebo vyrábět dárky pro rodiče. V roce 2020 se však dílna kvůli koronaviru neuskuteční. Rodiče si zase přijdou na své u stánků, ve kterých lze pořídit populární vánoční punč.

  Kromě stromů ozdobených zářivými srdíčky a jinými dekoracemi můžete na Radničním náměstí obdivovat vánočního strom, který bude rozsvícený až do 6. ledna 2020. Konají se zde také koncerty vánoční hudby a chybět nebude ani pěvecký sbor.

  Adventní trh na Rathausplatz je přístupný denně. Od neděle do čtvrtka je otevřen od 10:00 do 21:30, v pátek a v sobotu od 10:00 do 22:00. Vstup je zdarma.

  Více informací na oficiálních stránkách

 2. Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu 2021

  Vánočnímu trhu na náměstí Freyung (zobrazit na mapě) dominují staré tradice a lidová řemesla. Starovídeňský vánoční trh otvírá v pondělí 7. prosince 2020 a zavírá 23. prosince 2020. Otevřeno by mělo být denně od 10:00 do 21:00. Kvůli současné situaci spojené s koronavirem budou informace teprve upřesněny.

  Ve všední dny v 16:30 přichází na řadu dechová hudba. Denně trhy doprovází bohatý program akcí včetně ukázek tradičních řemesel a umění.

  Ve všední dny od 10:00 se konají představení loutkového divadla, v 16:30 přichází na řadu dechová hudba. Otevřeno je až do 21:00.

 3. Umělecký adventní trh na náměstí Karlsplatz 2021

  Adventní trh na Karlově náměstí (Karlsplatz) klade velký důraz na uměleckou hodnotu. Prodejní stánky s ručně vyráběnými vánočními ozdobami a výrobky lidových řemesel tak doplňují výstavy uměleckých děl. V blízkosti trhu se nachází barokní kostel Karlskirche.

  Trh se tematicky soustředí na životní prostředí, můžete zde ochutnat vypěstované bio speciality.

  Trh na náměstí Karlsplatz bude předběžně otevřen 6. prosince 2020. Kvůli současné situaci související s koronavirem zatím není jisté, jak bude trh probíhat a kdy bude skutečně otevřen.

 4. Vánoční trh na náměstí Stephanplatz 2021

  Vánoční trhy na Štěpánském náměstí (zobrazit na mapě) by se měly konat od 13. listopadu do 26. prosince 2020. S ohledem na současnou situaci kolem koronaviru budou informace teprve upřesněny. Letošní ročník je teprve osmý, přesto trhy nabízejí unikátní atmosféru v samotném centru Vídně poblíž Katedrály svatého Štěpána.

  Prodejní stánky jsou zaměřené na kvalitní výrobky ve všech koutů Rakouska.

  Otevřeno je denně od 11:00 do 21:00 hodin, na Štědrý den se zavírá již v 16:00 a v oba svátky vánoční ve 19:00 hodin.

 5. Vánoční trhy ve Vídni | © Pixabay.com

 6. Vánoční trhy u Schönbrunnu 2021

  Vánoční trh u Schönbrunnu (zobrazit na mapě) nepatří mezi ty větší, bohatě to ale vynahrazuje romantická atmosféra u někdejšího habsburského sídla. Vystavovatelé zde nabízí ručně vyráběné šperky, tradiční výrobky uměleckých řemesel, vánoční ozdoby atd. Tak jako i na jiných trzích zde pořídíte vánoční punč, pečivo a sladkosti.

  Zatím není jisté, kdy bude trh otevřen. Kvůli současnému nařízení v souvislosti s koronavirem je otevření zatím odloženo do konce listopadu.

  Loni se po ukončení trhu, hned 27. prosince 2019, místo proměnilo v Novoroční trh. Zatím není jisté, jak to bude probíhat v letošním roce.

  Více informací na oficiálních stránkách

 7. Vánoční trhy na náměstí Maria-Theresien-Platz 2021

  Na náměstí Marie Terezie (zobrazit na mapě) bývá pro návštěvníky připravena vánoční vesnička čítající přibližně 70 prodejních stánků. Poslechnout si zde můžete typickou rakouskou dechovku, trubače nebo gospelové sbory.

  Loni byla vesnička otevřena od 20. listopadu do 26. prosince 2019. Navštívit ji bylo možné od neděle do čtvrtka od 11:00 do 21:00 hodin, v pátek a v sobotu do 22:00. Na Štědrý den od 11:00 do 16:00 hodin a v oba svátky vánoční od 11:00 do 19:00 hodin.

  Letos jsou trhy prozatím uzavřeny kvůli současné situaci spojené s koronavirem.

 8. Vánoční trhy u Prateru 2021

  Zimní trh u ruského kola na náměstí Riesenradplatz (zobrazit na mapě) poblíž slavného parku Prater je v první řadě o zábavě.

  Loni trhy probíhaly od 16. listopadu 2019 do 6. ledna 2020. Letos byly trhy kvůli současné situaci spojené s koronavirem zrušeny.

  Od středy do neděle byly vždy od 19:00 na programu koncerty živé hudby od gospelu po soul.

  Vánoční trh u Prateru byl loni otevřen od pondělí do pátku od 12:00 do 22:00 hodin, o sobotách a nedělích se otvíral již v 11:00 hodin. Na Štědrý den byl otevřeno od 10:00 do 17:00 a na Silvestra od 12:00 do 2:00 hodin Nového roku.

 9. Vánoční trhy ve čtvrti Spittelberg 2021

  Vánoční trhy ve čtvrti Spittelberg (zobrazit na mapě) mají více než 25letou tradici, účastní se jich každoročně více než 100 prodejců z celého světa. Tísní se v uzoučkých uličkách provoněných horkým punčem. Pěšky sem z centra města dojdete přibližně za 10 minut.

  Kulturní program je zaměřený především na lidová řemesla. Děti si mohou vyrobit svíčku z včelího vosku pod vedením zkušeného včelaře nebo upéct cukroví.

  Otevření trhů je zatím odloženo kvůli současné situaci panující kolem koronaviru. Předběžné otevření je naplánováno na 1. prosince, ale termín bude ještě upřesněn. V loňském roce byly trhy otevřeny od 14. listopadu do 23. prosince 2019. Letos by se měly ve všední dny otevírat předběžně  v 14:00, o víkendech a o svátcích již v 10:00. Od neděle do čtvrtka se brány zavírají ve 21:00, v pátek a v sobotu vždy ve 21:30. Během neděl a svátků by měly být trhy otevřeny od 10:00 do 21:00.

 10. Zájezdy na vánoční trhy do Vídně 2021

  Výlety na vídeňské vánoční trhy nabízí několik cestovních kanceláří.

  Jednodenní zájezdy do vánoční Vídně autobusem nabízí např. cestovní kancelář Invia nebo Slevomat s odjezdem z Prahy i z Moravy s cenou od 429 Kč. Poměrně velký výběr adventních zájezdů nabízí také cestovní kancelář České kormidlo.

  V letošním roce je však provoz cestovních kanceláří omezen kvůli situaci kolem koronaviru.

 11. Jak se dopravit vlakem a autobusem do Vídně

  Nejpohodlnější cesta je vlakem. České dráhy každoročně nabízely jednodenní akční jízdenku ČD Tip Advent, letos však k dispozici není. Cena běžné zpáteční jízdenky z Prahy do Vídně se pohybuje od 1442 Kč, z Brna od 770 Kč a z Ostravy od 1170 Kč.

  Levnější než vlak bývají autobusy. Z Prahy a Brna do Vídně pravidelně zajíždí Regiojet, FlixbusArdatur. Nenecháte-li nákup jízdenky na poslední chvíli, seženete jednosměrný lístek již za 389 Kč (z Prahy), 298 Kč (z Ostravy) a 179 Kč (z Brna). Kvůli současné situaci kolem koronaviru je provoz některých běžných linek omezen.

  Ještě loni bylo možné jet z Ostravy přímo do Vídně vlakem společnosti Leo Express za ceny od 419 Kč. Od letošního roku byl však spoj zrušen kvůli situaci spojené s koronavirem.

  Z Ostravy přímo do Vídně jezdí vlaky společnosti Leo Express za ceny od 419 Kč.

 12. Vídeňská MHD

  Pokud jste zvyklí chodit na delší procházky, po centru Vídně se můžete pohybovat pěšky bez nutnosti využívání MHD.

  Veřejná doprava ve Vídni je na slušné úrovni, tvoří ji metro, příměstské a městské vlaky, tramvaje a autobusy. Jednoduchá jízdenka s neomezeným počtem přestupů stojí 2.40 €64 Kč, u řidiče je o 0.20 €5,33 Kč dražší. Hodit se může také 24hodinová jízdenka za 8 €213 Kč, 48hodinový lístek za 14.10 €376 Kč a 72hodinový lístek za 17.10 €456 Kč.

  K hledání tras a spojů doporučujeme používat aplikaci Google Mapy.

 13. Kde ve Vídni zaparkovat

  Jízdě autem po centru se doporučujeme vyhnout. Ulice jsou úzké, často jednosměrné a parkovacích míst je velmi málo. V době dopravní špičky ráno a v podvečer jsou silnice přetížené a vznikají dlouhé kolony.

  Auto doporučujeme nechat na odstavném parkovišti na okraji města a k cestě do centra využít hromadnou dopravu. Za celodenní parkování zaplatíte 3.60 €96 Kč.

 14. Cestovní pojištění do Vídně je (většinou) zbytečnost

  Sjednávání si cestovního pojištění před cestou na vídeňské adventní trhy je většinou zbytečnost.

  Pro případ náhlých zdravotních problémů je plně dostačující obyčejná průkazka zdravotní pojišťovny, která vám u lékaře zajistí péči za stejných podmínek, jako mají Rakušané. To v praxi znamená, že ošetření ve státním zařízení je zdarma.

Kolik co stojí na vánočních trzích ve Vídni

Níže uvedené ceny berte jako orientační, na jednotlivých trzích se mírně liší. Kvůli nejisté situaci kolem koronaviru a prozatím zavřených trhů, vychází orientační ceny z loňského roku. V některých případech je nutné počítat ještě s vratným depozitem kolem 4 €107 Kč za kelímky.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.