Auto na leasing: Finanční, operativní, nebo úvěr? (SROVNÁNÍ 2020)

Nejpohodlnější je koupě vozu za hotové, kdy vůz jednou zaplatíte, je váš a nemusíte se starat o každoměsíční splátky. V situaci, kdy nemáte dostatek hotovosti ke koupi auta, je možné k financování využít nejčastěji leasing nebo spotřebitelský úvěr.

Nákup auta na leasing vs. nákup auta na úvěr

Hlavní rozdíl mezi leasingem a úvěrem je ve vlastnictví vozidla do doby jeho kompletního splacení. Zatímco u spotřebitelského úvěru je automobil ihned po podepsání smlouvy majetkem kupujícího, u leasingu je stále majetkem leasingové společnosti.

Rozdíly mezi finančním leasingem, operativním leasingem a spotřebitelským úvěrem

Finanční leasing Operativní leasing Spotřebitelský úvěr
Vlastnictví auta po podpisu smlouvy o leasingu či úvěru Ne Ne Ano
Vlastnictví auta po konci splácení Ano Ne Ano
Velký technický průkaz je po celou dobu majiteli k dispozici Ne Ne Ano
Povinné sjednání havarijního pojištění Ano Ano Ne
Splátky je možné odečíst z DPH (u podnikatelů) Ano Ano Ne
Obvykle je možné auto pořídit bez navýšení Ne Ne Ano
V případě problémů se splácením je možné vůz odprodat a uhradit zbylý dluh Ne Ne Ano

Výhodou leasingu je jeho poměrně snadná dostupnost, kdy si společnost poskytující tuto půjčku klienta neprověřuje v takové míře jako u spotřebitelského úvěru. Nemění se ani výše splátek, ve kterých je již zahrnuto povinné ručení a havarijní pojištění. Podnikatelé si navíc jednotlivé splátky mohou odečíst z DPH.

Nevýhodou téměř všech leasingů je navýšení, které kryje některé pojištění, náklady leasingové společnosti a zejména tvoří její zisk. Pokud objevíte nabídku na leasing bez navýšení, stojí jeho využití obvykle za zvážení.

Další velkou nevýhodou je vlastnictví vozu, jež je až do kompletního splacení majetkem leasingové společnosti. U operativního neboli provozního leasingu je vozidlo v majetku společnosti i po kompletním splacení. To skrývá jednu výhodu – ihned po kompletním splacení lze pořídit výhodně auto nové.

U obou druhů leasingu je velký technický průkaz po celou dobu splácení uložen v bance – leasingem si tak auto v podstatě pronajímáte. V případě finančního leasingu platí při pořízení vozidla fyzickou osobou zákonné omezení, kdy musí být doba splácení minimálně 36 měsíců a maximálně 84 měsíců.

Úskalí leasingu

Volba leasingu s sebou nese obrovské riziko v případě neschopnosti splácet. Při nesplácení leasingu přijdete nejen o již splacené peníze, ale také o celý automobil. Spotřebitelský úvěr je v této situaci mírnější – automobil lze odprodat a zbývající dluh uhradit z utržených peněz.

Hlavní výhodou spotřebitelského úvěru je vlastnictví vozidla kupujícím ihned po podepsání smlouvy. Technický průkaz přesto bývá uložen v bance a v případě potřeby je možné si ho pouze vypůjčit.

Se spotřebitelským úvěrem se vyhnete povinnosti platit DPH z pronájmu vozu a havarijní pojištění, navíc máte vcelku reálnou šanci dosáhnout na nulovou akontaci. To znamená, že při koupi vozu nemusíte složit žádnou zálohu. RPSN spotřebitelského úvěru se určuje především podle ceny vozidla a rizikovosti klienta.

Nákup auta s nulovým navýšením

V rámci některých akčních nabídek na úvěry je možné dosáhnout nulového navýšení, kdy se součet všech splátek rovná pořizovací ceně vozu. Jedná se v podstatě o další marketingový trik, neboť náklady spojené s úvěrem či leasingem jsou zahrnuty buď v ceně vozu, nebo v dražším pojištění.

Pro dosažení nulového navýšení je navíc nutné splnit řadu podmínek, nejčastěji se jedná o poměrně vysokou akontaci, tedy úvodní splátku.

O auto pořízené na leasing můžete přijít

Rozhodujete-li se mezi nákupem auta na leasing nebo prostřednictvím spotřebitelského úvěru, doporučujeme druhou možnost. V případě problémů se splácením o své peníze u spotřebitelského úvěru nepřijdete – auto můžete prodat a z utržených peněz doplatit zbytek splátek.

U leasingu v takové situaci přijdete nejen o své peníze, ale také o auto, které je majetkem leasingové společnosti.

S jakými bankami autobazary spolupracují?

Velké autobazary včetně AAA Auto a Auto Esa spolupracují obvykle s několika finančními společnostmi poskytujícími leasing či úvěr, nejčastěji se jedná o:

  • Hello bank! by Cetelem
  • Essox
  • MONETA Auto
  • Home Credit
  • SAutoleasing

Sleva nemusí být vždy výhodná

Někteří prodejci aut nabízí při financování nákupu prostřednictvím jejich spotřebitelského úvěru či leasingu slevu v řádech až desítek tisíc korun, která může na první pohled vypadat velmi lákavě. V naprosté většině případů jsou tyto nabídky extrémně nevýhodné. Existují desítky případů, kdy se RPSN úvěru blíží až ke hranici 50 % – ve finále tak pořizovací cenu vozu přeplatíte až dvojnásobně.

Nákup vozu touto formou jednoznačně nedoporučujeme. Pokud byste tuto možnost přesto zvažovali, doporučujeme velmi důkladně pročíst všechny podmínky a celou záležitost konzultovat s nezávislým odborníkem.