Jak uvařit řepu

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak uvařit řepu

  Jak uvařit řepu

  Uvařit řepu je sice jednoduché, ale časově náročnější. Nejvíce záleží na velikosti řepy. Velikým přínosem je, pokud máme více kousků řepy, vařit společně menší kusy a odděleně větší kusy. Menší řepu totiž vaříme zhruba hodinu, větší řepy i dvě a půl hodiny. Je tedy nutné počítat s delším časovým horizontem. Postup pro samotné uvaření není vůbec složitý – stačí řepu opláchnout a vložit do hrnce, zalít vodou, přivést k varu a počkat, než se uvaří. To zkontrolujeme stejně jako např. u brambor – do řepy píchneme ostrým nožem a pokud projde hladce, je řepa uvařena. Následně řepu scedíme, necháme mírně vychladnout a ještě vlažnou oloupeme.

  Jak uvařit řepuZa předpokladu, že nechceme řepu konzumovat syrovou nebo vařenou, můžeme řepu i upéct. Před pečením si zapneme troubu na 200 stupňů Celsia, řepu též pečlivě umyjeme, osušíme a každou jednotlivou řepu zvlášť zabalíme do alobalu. Všechny takto zabalené bulvy vložíme do pekáčku a dáme péct do předem vyhřáté trouby. I tady záleží na velikosti červené řepy. Menším kouskům stačí hodinka a větším hodiny dvě. Po upečení necháme zabalené řepy vychladnout. Až po vychladnutí řepu rozbalíme a oloupeme. Pečená řepa je úžasně jemná s příjemně nasládlou chutí.

  Jestliže si uvaříme nebo upečeme řepy více, než jsem schopni v nejbližší době spotřebovat, lze ji po takovémto tepelném zpracování zamrazit. Ideálně řepu po oloupání nakrájíme na plátky nebo kostky, zamrazíme a využijeme v kuchyni později. Pokud nehodláme mrazit, uvařená řepa vydrží v lednici až týden.

  Vařená i pečená řepa má v kuchyni všestranné využití. Lze ji přidat do polévky, salátů, hamburgerů, sendvičů, mletého masa nebo třeba těstovin. Rozhodně se jejího použití nemusíte obávat!

 2. Jak uvařit řepu pro kojence

  Samotná řepa pro kojence se připravuje stejně jako řepa pro starší děti či dospělé. Pro mladší kojence, cca do ¾ roku, je ale vhodné konzumovat řepu pouze vařenou. Starší kojenci zvládnou už i řepu pečenou. Oba dva postupy (vaření i pečení červené řepy) naleznete v prvním boxíku.

  Obecně do příkrmu, ne pouze do červené řepy, je kojencům vhodné přidat kvalitní tuk, aby se z něho mohly vstřebávat i vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K). Kombinovat červenou řepu pro kojence můžete se zavedenými ostatními druhy zeleniny, vejcem nebo třeba masem. Starším kojencům je možné zkusit podávat např. placičky z červené řepy.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak uvařit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás