Darování krve a kostní dřeně 2020: Podmínky, výhody, sleva na dani, dotazy

Darováním krve můžete zachránit lidský život, stačí se registrovat v jedné z mnoha transfuzních stanic a splnit některé dodatečné podmínky. Kromě dobrého pocitu může dárcovství krve přinést peněžní odměnu – slevu na dani a bonus od zdravotní pojišťovny.

1Kdo může darovat krev?

Darovat krev může člověk, který se těší plnému zdraví. Zároveň musí dárci být více než 18 let a méně než 65 let (nad 60 let jen v případě, že se nejedná o prvodárce a po důkladné lékařské prohlídce).

Další podmínkou je hmotnost u žen minimálně 50 kg a u mužů 60 kg.

Nutné je také zdravotní pojištění v ČR. Dárcem může být i cizinec, ovšem měl by v Česku pobývat dlouhodobě a česky komunikovat.

2Kdo nemůže darovat krev?

Krev nemůže darovat osoba, která trpí infekční chorobou nebo chronickým onemocněním. Stejně tak lidé se zhoubnými nádory, těžkými alergiemi, epilepsií nebo cukrovkou. Darovaná krev není samozřejmě žádoucí od osob užívajících drogy, alkohol nebo osob HIV pozitivních.

Darování krve a kostní dřeně 2020: Podmínky, výhody, sleva na dani, dotazyProblémy s darováním může ale způsobit mnoho faktorů, například obyčejný opar nebo klíště. Komplikací může být i čerstvé tetování. V takových případech je nutné odběr krve odložit o několik týdnů až měsíců. V případě oparu se jedná o odložení o 1 týden, po přisátí klíštěte o 1 měsíc a u tetování a piercingu až o 6 měsíců. Odložení je nutné i po návratu z exotické dovolené.

Darování se nedoporučuje ani u osob trpících celiakií, lupénkou nebo u pacientů užívajících antidepresiva.

Podrobný seznam nemocí a jiných komplikací, které mohou odběr krve překazit či oddálit, naleznete na webu transfuzní stanice. Čtěte bedlivě.

3Kde a jak často je možné darovat krev

Darovat krev lze v okresních městech. V seznamu transfúzních stanic si můžete vyhledat pro vás nejbližší místo na odběr. Vhodné je navštěvovat při opakovaném odběru stejnou stanici, abyste mohli být bezproblémově vedeni v registru dárců.

U žen je povolený limit darování 3× ročně, u mužů 4× ročně. Interval mezi odběry je standardně 10 týdnů.

4Výhody plynoucí z darování krve: Sleva na dani, peníze…

Kromě dobrého pocitu a vyšetření zdarma jsou s darováním krve spojené i další výhody.

Darování krve a kostní dřeně 2020: Podmínky, výhody, sleva na dani, dotazyNemusíte se bát, že nedostanete v práci na darování volno. Dle legislativy má dárce krve nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru.

Výhodou je také sleva na dani, která činí 3 000 Kč za každý odběr krve. Potvrzení k daňovému přiznání dostanete po každém odběru. Na konci roku můžete vyžádat také souhrnné potvrzení, pokud jste darovali krev vícekrát.

Výhody z dárcovství můžete čerpat také od své zdravotní pojišťovny. Lze získat různě vysoké finanční příspěvky, příspěvky na různé aktivity a vitamíny zdarma:

Prohlédněte si kompletní přehled výhod zdravotních pojišťoven.

5Jak se připravit na odběr krve

K odběru krve si připravte především občanský průkaz a kartičku pojištěnce.

24 hodin před odběrem nepožívejte alkohol a tučnou stravu. 12 hodin před odběrem vynechte kouření cigaret a vypijte 2–3 litry nepřeslazených tekutin. Ráno před odběrem lehce posnídejte (nízkotučně – ovoce, zelenina, med, džem, pečivo) a vypijte alespoň půl litru tekutin, nejlépe čisté vody.

6Jak probíhá první odběr krve

Darování krve a kostní dřeně 2020: Podmínky, výhody, sleva na dani, dotazyPo odložení věcí v šatně vyplníte dotazník, budete poučeni o podmínkách dárcovství a budou zaznamenány vaše osobní údaje.

Před samotným odběrem vám bude v laboratoři odebrán menší vzorek krve, na základě něhož je vyšetřen krevní obraz, což trvá cca 5 minut. U osob, které darují krev zcela poprvé trvá toto vyšetření déle, navíc se provede také vyšetření moči. Nádobku na odběr moči obdržíte přímo na místě.

Standardně se také před odběrem krve měří tlak, pulz a lékař posuzuje celkový zdravotní stav a způsobilost k odběru.

Odebraný vzorek krve je podroben vyšetření, při kterém se určuje krevní skupina, Rh faktor a nepravidelné protilátky v krvi. Nezbytnou součástí je také test na HIV, žloutenku a syfilis.

V případě, že vyšetření mají vhodné výsledky, bude vám následně odebrána krev do odběrových vaků. Pokud výsledky nejsou příhodné, bude s vámi konzultován další postup.

Dále obdržíte omluvenku do zaměstnání a potvrzení k daňovému přiznání. Mnohdy také poukázku na občerstvení.

Celková doba strávená na odběru se pohybuje mezi 50–100 minutami. Samotný odběr trvá 5–10 minut a odebírá se 450 ml krve. Krev je v těle doplněna během několika dnů.

Po odběru krve se vyhýbejte alespoň 12 hodin fyzické zátěži.

7Krevní barometr

O dárce krve je stále větší zájem, přesto se může stát, že budete na některých stanicích odmítnuti. Může k tomu dojít kvůli vyšší četnosti určitých krevních skupin nebo jiných potřeb stanice.

Při darování je vhodné sledovat webovou stránku Krevní barometr. Jedná se o informační systém sítí transfúzních stanic. Na této stránce zjistíte, které stanice nemají dostatečné zásoby krve, a jaké krevní skupiny jsou zde nejvíce žádané.

Pomůžete tím stanicím zefektivnit jejich práci.

8Darování kostní dřeně

Kromě krve můžete darovat také kostní dřeň, čímž můžete pomoci pacientům s leukémií a dalšími zhoubnými onemocněními krvetvorby.

Darování kostní dřeně má na starosti Český registr dárců kostní dřeně, kde najdete potřebné informace o dárcovství.