Levné letenky 2024 → 11 zaručených tipů, jak ušetřit

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2023
 • Doby, kdy i ty nejlevnější letenky stály tisíce korun, jsou již dávno pryč.
 • Stačí mít štěstí, být rychlý a do New Yorku můžete letět za méně než 5 000 Kč nebo do Londýna za pár stokorun.
 • Nejdůležitější pravidlo zní: Levné letenky kupujte okamžitě.

Nejlepší a nejhorší letiště světa

  1. Sledujte stránky s tipy na levné letenky

   Levné letenky 2024 → 11 zaručených tipů, jak ušetřitPraktický způsob, jak narazit na opravdu levné letenky, aniž byste museli dlouze vyhledávat na internetu. Nejen na Facebooku funguje několik stránek, kde jsou pravidelně publikovány tipy na aktuální levné letenky. Jedny z nich jsou web Honzovyletenky.cz nebo JakNaLetenky.cz.

   Stačí se pouze přihlásit a sledovat Facebook, nebo si na vybrané stránce zapnout upozornění na akční letenky, které vám přijdou do e-mailové schránky.

  2. Levnou letenku okamžitě rezervujte

   Narazíte-li na vyhovující levnou letenku, okamžitě (ne za hodinu) ji rezervujte a zaplaťte. Ceny letenek se mohou měnit doslova z minuty na minutu v závislosti na aktuální poptávce. Po rezervaci navíc nebývá cena garantována déle než 24 nebo 48 hodin. U akčních letenek navíc bývá v prodeji jen několik kusů letenek, které se velmi rychle vyprodají, a cena opět vzroste.

  3. Letenky nakupujte s předstihem

   Nejlevnější letenky koupíte zhruba s dvou až tříměsíčním předstihem. Již v tomto období začněte průběžně sledovat ceny letenek.

  4. Přizpůsobte se

   Nejlevnější letenky vyžadují jistou míru přizpůsobení se. Vybírat obvykle lze jen z několika málo termínů, často je nutné cestovat na letiště vzdálené od centra města nebo několikrát přestupovat. Běžné jsou také časné ranní lety nebo několikahodinová čekání na letištích.

  5. Hledejte také letenky z okolních letišť

   Zejména u dálkových letů se vyplatí sledovat ceny letenek také z okolních letišť, jako je Vídeň, Berlín, Mnichov, Drážďany nebo Budapešť. Cena letenky z tohoto letiště může být o tolik nižší, že se vyplatí i včetně dalších nákladů spojených s cestou na vzdálenější letiště.

Levné letenky z Prahy

 1. Zůstaňte v cílové destinaci alespoň jednu sobotní noc

  Nejvyšší zisk přinášejí leteckým společnostem business cestující, kteří nejsou natolik hákliví na cenu letenek a ochotně koupí dražší letenky. Z tohoto důvodu je lepší letět v úterý, ve středu nebo v  sobotu, kdy tolik obchodních cestujících nelétá a letecké společnosti musí nasadit nižší ceny, aby vyprodaly své kapacity.

 2. Leťte mimo svátky a sezonu

  V období kolem Vánoc, Silvestra a dalších svátků cena letenek roste, neboť lidé navštěvují své příbuzné, přátele a jsou ochotní za letenku zaplatit více. Dražší letenky do některých destinací jsou rovněž v průběhu letní sezony. V letní sezonně doporučujeme sledovat tzv. last minute letenky.

 3. Kdy letenku rezervovat

  Většina leteckých společností prezentuje nové akční nabídky v pondělí brzy ráno a na to zpravidla rychle zareagují konkurenční aerolinky snížením cen svých letenek. Ty se tak vyplatí rezervovat v úterý po poledni, kdy jsou již ceny letenek stlačené. Akční letenky vyhlašované v průběhu týdne jsou dávány do prodeje ráno, kdy tak je největší šance některou z nich ulovit.

 4. Jednosměrné letenky se nevyplatí

  U klasických aerolinek platí, že jednosměrné letenky jsou často mnohem dražší než letenky zpáteční. V takovém případě se vyplatí rezervovat zpáteční letenku a jednu cestu nechat propadnout. Pozor – u nízkonákladových společností se vždy vyplatí rezervovat jednosměrnou letenku!

Levné letenky z Vídně

Levné letenky z Bratislavy

Jak si vybrat dobrou sedačku v letadle

Výběr místa v letadle bývá při odbavení buď zdarma (většina klasických společností) nebo za poplatek (menšina klasických aerolinek a nízkonákladové společnosti). U některých nízkonákladových společností (jako je Ryanair nebo Wizzair) si sedačku vybíráte až po nástupu do letadla.

S výběrem konkrétní sedačky vám pomůže web Seatguru.com, jenž pokrývá většinu aerolinek světa. Obecně platí, že nejhorší sedačky bývají v blízkosti toalet a v posledních řadách, kde není možné sklopit sedadlo.

Nejlepší místa v ekonomické třídě jsou v řadě s únikovým východem (exit row), kde je odhadem o 30 cm místa na nohy více. Sedačky v této řadě jsou u mnoha aerolinek za příplatek, přesto o ni doporučujeme v průběhu odbavení požádat.

Nevýhody akčních letenek

Při nákupu těch nejlevnějších letenek je nutné počítat s omezeními, jež jsou na akční tarify uvalována. Ještě před zaplacením doporučujeme důkladně prostudovat podmínky konkrétního tarifu.

K nejčastějším omezením patří nemožnost měnit termín odletu a příletu. V případě nedostavení se k odletu (v podmínkách se tato situace značí jako no show) nebývá vyplacena ani koruna odškodného.

Levné letenky z Budapešti

Letenky pro děti do dvou let

Levné letenky 2024 → 11 zaručených tipů, jak ušetřitLetenky pro děti do dvou let je možné rezervovat v rámci kategorie infant (označena může být také jako batole, kojenec nebo jednoduše dítě do 2 let). Obvyklá bývá sleva z ceny letenky ve výši 90 % – u některých aerolinek ale může být nižší, anebo naopak dítě poletí zcela zadarmo. Nákup této letenky je svázán určitými pravidly a podmínkami:

 • Dítě musí být mladší 24 měsíců – zatajení skutečného věku dítěte není možné.
 • Spolu s dítětem musí cestovat osoba starší 12 let. U většiny leteckých společností může na tento typ letenky cestovat dospělý pouze s jedním dítětem.
 • Dítě nemá nárok na vlastní sedačku, jeho doprovod si ho musí obvykle vzít na klín. Pokud je vedlejší sedačka volná, bývá možné do ní kojence položit. Malý cestující musí být vždy na start a na přistání připoután na klíně osoby se kterou cestuje.
 • K dětské letence není možné přibalit odbavované zavazadlo, většina společností nicméně umožní přepravu skládacího kočárku, nosítka na dítě, jídla či oblečení na dobu letu.
 • Nízkonákladové aerolinky děti do dvou let přepravují zpravidla za paušální poplatek. Ten může být v některých případech vyšší, než je cena letenky pro dospělého.

Levné letenky z Wroclawi

Levné letenky z Berlína Schönefeldu

Levné letenky z Katovic

Levné letenky z Krakova


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.