Práva spotřebitele → Záruka, reklamace, odškodnění…

Hana Volencová
Publikováno 10. února 2023
 • Ve lhůtě 14 dnů lze odstoupit od nákupu zboží přes internet nebo telefon.
 • Délka záruční lhůty u drtivé většiny výrobků a služeb činí 2 roky, od roku 2023 se ovšem pravidla uznávání záruky mírně mění.
 • Záruční list není podmínkou pro úspěšnou reklamaci zboží.
 1. Záruční lhůty

  Záruční lhůty

  Jednoduše řečeno, délka záruční lhůty u drtivé většiny výrobků a služeb činí 2 roky. Záruční doba začíná běžet ihned po převzetí věci kupujícím.

  Od ledna 2023, kdy se novelizoval zákon o ochraně spotřebitele a občanský zákoník, to už ovšem není tak jednoduché. Záruka je totiž výslovně poskytována pouze na vady, které mělo zboží již při převzetí. Ty se sice mohou projevit kdykoli během oněch dvou let, nicméně platí, že během prvních 12 měsíců je na prodejci, aby prokázal, že vada na zboží v době koupě nebyla, v období druhých 12 měsíců se ale role obracejí a prokazovat musí naopak kupující, že vadu sám nezpůsobil. Spíše tedy uspějete, budete-li reklamovat zboží v prvním roce od zakoupení.

  Zpravidla kratší je záruka u rychle se kazícího zboží nebo u použitých věcí. Odlišná je také u oprav, věcí zhotovených na zakázku nebo u potravin.

 2. Na co si dát pozor při reklamacích

  Reklamace

  Záruční list není podmínkou pro úspěšnou reklamaci zboží. V provozovně musí být vždy přítomna osoba oprávněná k vyřizování reklamací. Při překročení zákonné 30denní lhůty na vyřízení reklamace má zákazník právo na odstoupení od smlouvy.

  To jsou jen některá specifika reklamací, které někteří méně solidní obchodníci rádi překrucují. Upozorníme vás na několik bodů, na které je dobré si dát v souvislosti s reklamacemi pozor.

 3. Reklamace zájezdu či dovolené

  Reklamace zájezdu či dovolené

  Zájezd je produkt jako každý jiný, reklamovat u něj lze vše, co bylo uvedeno ve smlouvě a nebylo dodrženo.

  Mimo jiné tak lze reklamovat nižší kvalitu hotelu, nefunkční vybavení, špatný výhled nebo zkažené jídlo. Naopak nelze reklamovat studené moře, déšť nebo zpoždění letadla v důsledku špatného počasí.

  Výše odškodnění je obvykle stanovena tabulkově. Vysvětlíme vám, jak zájezd reklamovat i jak vysokou kompenzaci očekávat.

 4. Odškodnění cestujících u Českých drah

  Odškodnění cestujících u Českých drah

  Nefunguje topení a vy mrznete? Nefunguje klimatizace a vy se pečete? V obou případech vás České dráhy odškodní, stačí si říct.

  Kompenzace se můžete dočkat také u zpoždění delšího než je 1 hodina nebo když vám vlivem zpoždění ujede poslední spoj. To vám dráhy dokonce mohou proplatit taxíka.

 5. Odškodnění cestujících v letecké dopravě

  Odškodnění cestujících v letecké dopravě

  Nárok na odškodnění má cestující ve třech případech: pokud byl let zpožděn alespoň o 3 hodiny, let byl zrušen nebo pokud byl pasažérovi odepřen nástup do letadla třeba v důsledku přebukování letu.

  Zní to jednoduše, ve skutečnosti je to složitější. Tato pravidla se totiž nevztahují na všechny případy a na všechny letecké společnosti.

 6. Odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů

  Odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů

  Ve lhůtě 14 dnů lze odstoupit od nákupu zboží přes internet, telefon, teleshopping, na předváděcích akcích nebo v rámci podomního prodeje. Důvod není nutné uvádět, obchodník vám musí vrátit plnou cenu zboží.

  Lhůta začíná běžet okamžikem převzetí zboží, nikoliv při objednání. A pakliže prodejce zákazníka o možnosti odstoupení od smlouvy neinformuje, prodlužuje se lhůta o jeden rok.

 7. Odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů

  Odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů

  Otravují vás telefonáty z call center, do e-mailu vám chodí spam z internetového obchodu, kde jste si kdysi jednou něco objednali, a poštou vám pro změnu na vaše jméno chodí předvyplněné složenky od různých nadací?

  Poradíme vám, jak se nevyžádané reklamy zbavit, kde si stěžovat a jak si obtěžovatelé zajistili kontakt na vás.


J
Jana 17.08.2021 – 21:26

Při reklamaci tabletu my prodejce poškodil display- praskl nabídli mi, opravu původní závadu servis neuznal závada se však po reklamaci opakuje chtěla bych vědět zdakdyz prodejce poškodí výrobek tak jestli ho musím přijmout nebo mám právo si vzít peníze a vrátit jim tablet mám velké obavy jelikož záruční doba konci teď koncem srpna tak že když display, vymění a může být může být zavadny a já po ukončení záruční lhůty budu mít smůlu proto že ta se prodlouží jen o 14 dní co byla v reklamaci.....

Odpovědět

PB
Petr Blaha DIs 24.09.2021 – 01:42

SERVIS opravoval spojku za dvě jízdy se zjistilo že špatně dal těsnění unikl olej a bylo nutné i vyměnit převodovku servis v horšovském Týně se te´d nemá k přiznání náhrad ,auto je opravené v jiné firmě máme nějakou foto-dokumentaci.Co dál, mám mám dělat druhá oprava stála dalších 12.000kč a rozhodně nemíním aby servis V Horšovském Týně takto jednal se zákazníky -mohu předat věc kam? navíc si myslím,pokud neuznává do měsíce -že by měl nějako reagovat

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.