Zavazadla Hainan Airlines 2020: Povolená hmotnost, rozměry, poplatky

Hainan Airlines je letecká společnost se sídlem v Haikou v Číně. Je to největší civilní a čtvrtá největší letecká společnost, pokud jde o velikost flotily v Číně. Provozuje pravidelné vnitrostátní a mezinárodní služby na 500 trasách. Jeho hlavní základnou je mezinárodní letiště Haikou Meilan, další základnu má na letišti v Pekingu a několika dalších městech. Z Prahy pravidelné létají do Pekingu.

Příruční / kabinová / palubní zavazadla u Hainan Airlines 2020

1Rozměry a hmotnost kabinového (palubního) zavazadla u Hainan Airlines 2020

Cestující na vnitrostátních letech si s sebou na palubu mohou vzít zavazadlo, jehož hmotnost nesmí přesáhnout 5 kg a maximální rozměry 55 cm × 40 cm × 20 cm  (nebo max. součet stran do 115 cm tak, aby se vešlo do úložného prostoru nad sedadlo, nebo pod sedadlo) včetně všech koleček, držadel a kapes. Cestující v Business Class si mohou vzít na palubu dvě zavazadla, v ekonomické třídě pak jen jedno zavazadlo.

Na mezinárodních letech si cestující v ekonomické třídě mohou vzít jen jedno zavazadlo o hmotnosti do 10 kg a maximálním rozměru 55 × 40 × 20 cm. Cestující v Business Class si s sebou na palubu mohou vzít dvě zavazadla, každé o maximální hmotnosti 10 kg. Rozměry zavazadla nesmí překročit 55 × 40 × 20 cm.

Spolu s tím si každý cestující může vzít i kabelku, malou osobní tašku nebo tašku na notebook.

Pokud cestuje dítě, je možné vzít na palubu letadla skládací kočárek, pokud nepřesáhne v součtu stran povolený rozměr 115 cm a je odsouhlaseno vedoucím palubního personálu.

2Rozměry a hmotnost odbaveného (zapsaného) zavazadla u Hainan Airlines 2020

Limity počtu odbavených zavazadel, případně maximální hmotnosti zavazadel se liší v závislosti na destinaci a třídě. U některých letů/destinací platí tzv. kusový koncept, jinde hmotnostní koncept.

V případě kusového konceptu obecně platí, že v ekonomické třídě na mezinárodních letech si cestující mohou vzít jedno odbavené zavazadlo o hmotnosti do 23 kg, přičemž součet rozměrů zavazadla nesmí překročit 158 cm.

V Business Class lze odbavit dvě zavazadla, každé o hmotnosti až 32 kg a o maximálním součtu rozměrů stran 158 cm.

Na některých letech jsou povoleny vyšší limity, např. mezi Prahou/Bělehradem a Pekingem, kde si cestující v ekonomické třídě mohou odbavit 2 zavazadla, každé do 23 kg. Informace k jednotlivým destinacím najdete zde.

Děti s vlastním místem mohou odbavit stejný počet zavazadel jako dospělí, děti do věku 2 let 1 ks zavazadla o maximálním rozměru 115 cm a hmotnosti 23 kg.

3Poplatky za zavazadla u Hainan Airlines 2020

U některých letů nebo destinací platí kusový koncept, u jiných zase hmotnostní koncept.

Hmotnostní koncept se používá například u vnitrostátních letů, kde se poplatek za nadměrná zavazadla vypočítává ve výši 1,5 % na kg zveřejněného tarifu pro dospělé na jednu letenku. Poplatek lze uhradit v CNY, USD, CAD, EUR nebo v místní měně dle odletové země vypočtené podle aktuálního směnného kurzu v den odletu.

U kusového konceptu platí jiná pravidla. Na vnitrostátních letech a letech do Japonska je možné dodatečné zavazadlo dokoupit za 200 CNY za kus v ekonomické i business třídě. Jednotlivé zavazadlo nemůže přesáhnout hmotnost 32 kg, za nadváhu se v ekonomické třídě se vybírá poplatek 300 CNY a za nadlimitní rozměr do 203 cm 1 000 CNY.

Poplatky se na mezinárodních letech liší, obecně ale platí, že hmotnost zavazadla nesmí překročit 32 kg a součet rozměrů 159–203 cm. Poplatky pro jednotlivé destinace najdete zde.

Na letech do Evropy je v ekonomické a business třídě poplatek za jedno dodatečné zavazadlo 60 eur, za dvě a více dodatečných zavazadel se vybírá 90 eur za každé. Za nadváhu nebo nadlimitní rozměry do 203 cm v součtu stran se paušálně platí 120 eur.