Vánoční trhy v Drážďanech 2022 → Vlakem, parkování, datum, ceny…

Hana Volencová
Publikováno 19. října 2022
 • Tradice drážďanských vánočních trhů sahá až do 15. století
 • Jejich centrem je náměstí Altmarkt
 • Skrblík vám poradí, jak si vánoční trhy užít naplno, ať už jedete sami, nebo s cestovkou

Upozornění pro návštěvníky vánočních trhů 2022

Vzhledem k tomu, že v předchozích letech se kvůli epidemii covid-19 neustále měnila pravidla pro konání akcí, i letos raději před plánovanou cestou na trhy navštivte:

 • oficiální webové stránky pořadatele (uvedeny u každého trhu)
 • oficiální webové stránky Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz
 • oficiální webové stránky Ministerstva zdravotnictví: www.mzcr.cz

Může se stát, že i letos budou trhy omezeny nebo zcela zrušeny, případně bude omezen či zákazán vstup do země.

 1. Vánoční trhy v Drážďanech 2022 → Vlakem, parkování, datum, ceny…

  Vánoční trh Striezelmarkt

  Nejstarší vánoční trh v Německu se poprvé konal těsně před Štědrým dnem už v roce 1434 a tehdy trval pouhý jeden den.

  Letošní už 588. Striezelmarkt se bude tradičně odehrávat na náměstí Altmarkt od 23. listopadu do 24. prosince 2022. Slavnostní zahájení proběhne ve středu 23. listopadu 2022 od 16:00, denně potom bude otevřeno od 10:00 do 21:00. Trhy budou zakončeny v sobotu 24. prosince 2022 ve 14:00.

  Drážďanský Striezelmarkt přitahuje návštěvníky nejen svým rekordním stářím, ale i dalšími zajímavostmi. Symbolem trhu je krušnohorská stupňovitá pyramida, která je se svou výškou 14,6 m největší na světě. Láká také každodenní kulturní program nebo romantické ruské kolo. Z kulinářských specialit musíte ochutnat typické drážďanské vánoční pečivo, Striezel – česky štólu, po níž je tento vánoční trh pojmenován.

  U stánků mohou návštěvníci obdivovat a nakoupit tradiční dřevěné výrobky z Krušnohoří, výrobky z keramiky, krajky, lužické látky. Kromě štóly jsou dalšími typickými dobrotami pečená jablka, perníčky, bratwurst či svařené víno. Každoročně je také možnost nechat si nalít svařák do speciálního pamětního poháru, který si lze odvézt jako suvenýr.

  Tradičně bude ve stáncích možné platit pamětními tolary. Vyměnit si je lze v informačních centrech Dresden Information. Za €10238 Kč získáte 11 tolarů, €123,80 Kč se rovná 1 tolaru, 11. tolar obdržíte jako dárek. Platit jimi můžete u všech prodejců na trhu.

  Informační centra také v uplynulých letech pravidelně nabízela vánoční brožuru, a to i v češtině.

 2. Další drážďanské vánoční trhy

  Menší vánoční trhy se konají na tzv. vánoční míli, která se táhne od hlavního nádraží (Hauptbahnhof) přes ulici Prager Strasse až na náměstí Altmarkt. Míle dále pokračuje přes náměstí Neumarkt na druhou stranu řeky až na ulici Hauptstrasse.

  Vánoční trhy “Dresdner Winterlichter” na ulici Prager Strasse

  Trhy začínající hned u slavnostně osvětleného hlavního nádraží se letos konají denně od 24. listopadu do 23. prosince 2022 vždy od 10:00 do 21:00.

  Na návštěvníky čekají kromě dárků také regionální speciality, hudební doprovod, dva historické kolotoče a 15 m vysoký vánoční strom.

  Advent na náměstí Neumarkt

  Menší trhy před kostelem Frauenkirche, které návštěvníky přenesou v čase do období kolem roku 1900, se letos konají od 24. listopadu 2022 do 8. ledna 2023, denně od 11:00 do 22:00. Jen 23. prosince bude otevřeno pouze do 20:00 a během svátků od 24. do 26. prosince budou trhy uzavřeny.

  Prohlédnout a zakoupit si můžete tradiční řemeslné výrobky, ručně vyráběné hračky, máte také možnost navštívit čokoládovnu nebo ochutnat jiné vánoční pochoutky. Sváteční atmosféru dokreslí zpěv kostelních sborů či koledníků.

  Vánoční trh u kostela Frauenkirche

  V slavnostně osvětlené ulici Münzgasse se návštěvníkům otevře trh od 24. listopadu do 24. prosince 2022. Od neděle do čtvrtka bude otevřeno od 10:00 do 21:00, v pátek a sobotu od 10:00 do 22:00, na Štědrý den potom od 10:00 do 14:00.

  Charakteristické jsou pro tento trh výrobky z keramiky a skla či vzácné krajky a hlavně zářivá osmimetrová pyramida. Tento půvabný trh navštěvuje také Ježíšek, který každý den od 16 hodin přináší dárečky pro každé dítě.

  Středověký vánoční trh na nádvoří zámecké stáje Stallhof

  Středověké vánoční trhy ve Stallhofu se letos uskuteční od 23. listopadu do 23. prosince 2022 s každodenní otevírací dobou od 11:30 do 21:30. Potom budou pokračovat jako tzv. Rauhnächte od 27. do 30. prosince 2022 v čase od 11:00 do 21:30 a od 2. do 6. ledna 2023 v čase od 11:00 do 20:00.

  Přibližně 50 obchodníků tu nabízí historické zboží a umění řemeslníků vás přenese do období pozdního středověku. Zábavu zajišťují kejklíři a pěvci.

  Jde o jedny z mála trhů, kde je zpoplatněn vstup, a to od pátku do neděle během adventních trhů a potom v první části Rauhnächte. Vstupné €495 Kč platí dospělí a €248 Kč děti.

  “Romantischer Weihnachtsmarkt” u Rezidenčního zámku

  Romantický malý trh doplněný o kluziště se letos koná od 25. listopadu do 24. prosince 2022. Otevírací doba bude ještě upřesněna.

  “Dresdner Hüttenzauber” na náměstí Postplatz

  Disco hudba, večírky a mnoho zábavy čeká na návštěvníky tohoto místa. Otevřeno je od 24. listopadu do 23. prosince 2022 denně od 12:00.

  Náměstí Postplatz je v adventním období oblíbeným místem vánočních večírků. Zajímavostí je vlastní curlingová dráha, na níž můžete změřit své dovednosti.

  “Augustusmarkt” ve čtvrti Neustadt v ulici Hauptstrasse

  Augustusmarkt se rozprostírá od Goldenen Reiter až po Dreikönigskirche od 24. listopadu 2022 až do 8. ledna 2023. Od pondělí do čtvrtka je otevřeno od 11:00 do 21:00, v pátek od 11:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 22:00 a v neděli od 10:00 do 21:00.

  Půlkilometrová procházka kolem bílých pagodových stánků vás zavede do jiného světa. Čeká na vás exotická kuchyně, třpytivé vánoční stromky nebo velké ruské kolo.

  Vánoční trh “Elbhangfest” ve čtvrti Loschwitz

  Idylický trh umístěný dál od centra uprostřed hrázděných domů se letos koná od 3. do 18. prosince 2022. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 13:00 do 20:00 a v pátek až do 21:00, v sobotu od 11:00 do 21:00 a v neděli od 11:00 do 20:00.

  Na návštěvníky tu čeká opravdu dobré svařené víno a spousta lahůdek, nápady na originální dárky a stylový kulturní program, který zahrnuje klasickou hudbu i jazz.

 3. Tipy na další zimní zážitky

  Drážďany každoročně nabízejí více vánočních zážitků, než jsou jen trhy, např. bruslení na nádvoří Taschenbergpalais nebo tradiční drážďanský vánoční cirkus.

 4. Zájezdy na adventní trhy do Drážďan

  Jednodenní nebo dvoudenní zájezdy na adventní trhy nabízí několik cestovních kanceláří. Levnější jednodenní autobusový zájezd pořídíte v akční nabídce už od 550 Kč například u cestovní kanceláře České kormidlo, ceny se liší podle nástupních míst. Vybrat si můžete také u cestovní agentury Invia nebo na Slevomatu.

 5. Jak se dopravit vlakem a autobusem do Drážďan

  Pro jednodenní výlety doporučujeme zakoupit Včasnou jízdenku od Českých drah. Např. přímá jízdenka z Prahy nebo Brna do Drážďan zakoupená v dostatečném předstihu vás vyjde na 351 Kč.

  Další variantou je cesta autobusem, jednosměrnou jízdenku z Prahy pořídíte od 299 Kč. Podmínkou je její včasná rezervace, s rostoucím počtem prodaných jízdenek cena jízdného roste. Mezi ČR a Drážďany jezdí například:

  • Regiojet – 5 spojů z Prahy každý den, s přestupy prakticky odkudkoliv z Česka
  • Flixbus – do Drážďan jezdí přímý autobus několikrát denně z Prahy a přes noc i jeden přímý spoj z Brna

  Při plánování cesty doporučujeme zkontrolovat ceny u všech zmiňovaných dopravců. Každý z nich může být na daný termín nejvýhodnější, záleží, nakolik dopředu budete jízdenku pořizovat a kolik lístků už bude na daný termín prodaných.

 6. Kde parkovat v Drážďanech

  Parkoviště v centru jsou rychle obsazená, doporučujeme krátce před cestou (ideálně před příjezdem do města) zkontrolovat tuto stránku. Najdete na ní přehled parkovišť včetně aktuálního počtu volných parkovacích míst.

  Poplatek za hodinu parkování se liší napříč parkovišti, ale počítejte se zhruba €2.5060 Kč.

 7. Cestovní pojištění si nezařizujte

  Místo cestovního pojištění si s sebou vezměte svou průkazku pojišťovny. Ta vám v Německu zajistí stejnou péči u doktora, jako mají místní obyvatelé. A to bez toho, abyste si jakékoliv pojištění sjednávali.

Německé obchody jsou v neděli zavřeny

Většina supermarketů a jiných obchodů je v Německu o nedělích zavřena. Jedinou výjimkou bývá druhá adventní neděle – letos 4. prosinec 2022. V tento den mívají obchody v centru Drážďan otevřeno od 12:00 do 18:00.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.