Erasmus+ → Stipendium, podmínky, délka pobytu

Petr Novák
Publikováno 12. dubna 2023
 • Erasmus+ je program EU, který umožňuje studentům vycestovat na studijní pobyt do zahraničí
 • Zúčastnit programu se mohou také pedagogové a vysokoškolští pracovníci
 • Studentům je poskytováno stipendium v řádu stovek eur měsíčně
 1. Erasmus+ → Stipendium, podmínky, délka pobytu

  Co je Erasmus+

  Program Evropské Unie Erasmus+ podporuje vzdělávání, odborné přípravy, mládež a sport v Evropě. Hlavní součástí programu je studium v zahraničí, které může trvat 3 měsíce až 12 měsíců. Erasmus+ spolupracuje s velkým množstvím evropských univerzit a zajišťuje také studentské výměny v zemích zařazených do programu a výměny studentů vysílaných do partnerských zemí.

  Erasmus se přejmenoval na Erasmus+, dříve bylo možné vycestovat pouze jednou na maximálně 12 měsíců. Nyní to lze i vícekrát za tuto dobu.

  Více informací o programu Erasmus+

 2. Erasmus+

  Co nabízí Erasmus+

  V rámci Erasmus+ je možné vycestovat do participující vysoké školy či univerzity v libovolné zemi Evropské unie plus na Islandu, v Norsku i Turecku.

  Do programu Erasmus+ jsou dále zapojeny: Spojené království, Irsko, Francie, Německo, Rakousko, Polsko, Česká republika, Slovensko, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Španělsko, Portugalsko, Řecko, Rumunsko, Slovinsko, Maďarsko, Lotyšsko, Estonsko, Litva, Dánsko, Finsko, Švédsko, ale také Bulharsko, Chorvatsko, Malta či Kypr.

  Součástí seznamu bylo dříve také Švýcarsko, které se ale rozhodlo o poskytování stipendií cizincům pouze prostřednictvím Swiss-European Mobility Programme.

 3. Kdo může vycestovat na studijní program Erasmus+

  Účastník programu Erasmus+ musí pobývat v členském státě nebo třetí zemi přidružené k tomuto programu. Účastnit se ho mohou studenti vysokých škol (bakalářského, magisterského i doktorského studia) s alespoň jedním úspěšně dokončeným rokem studia.

  Pro využití programu Erasmus je nutné, aby byla škola žadatele do programu zapojena. Seznam participujících škol je možné nalézt na webu DZS.

 4. Erasmus+ → Stipendium, podmínky, délka pobytu

  Jak podat přihlášku na Erasmus+

  Pokud byste chtěli vycestovat a studovat v zahraničí, přihlásíte se prostřednictvím organizace (univerzita, vzdělávací středisko, společnost, …).

  Poté následuje výběrové řízení, které zahrnuje jazykový test, ústní pohovor a sepsání motivačního dopisu v českém i cizím jazyce, ve kterém budete studovat. Během pohovoru se vás mohou ptát na otázky, proč jste si vybrali danou lokalitu a univerzitu.

  Pokud bude vaše výběrové řízení vyhodnoceno kladně, následuje vyřizování dalších důležitých dokumentů potřebných pro cestu a ubytování.

 5. Stipendium Erasmus+

  Program Erasmus+ má na období 2021–2027 vymezeno orientační finanční krytí z rozpočtu EU v hodnotě více než 26 miliard euro.

  Studentům je poskytováno stipendium ve výši od 11 426 Kč€480 do 17 853 Kč€750 eur měsíčně v závislosti na cílové zemi, a to na dobu 3-12 měsíců.

 6. Příručka k programu Erasmus+

  Na oficiálních stránkách programu Erasmus+ najdete veškeré informace přehledně popsané:

  • Obecné informace
  • Struktura programu
  • Informace pro žadatele

  Příručka programu Erasmus+

Erasmus+ mohou využít také pedagogové

V rámci programu Erasmus+ mohou vycestovat do zahraničí nejen studenti, ale také učitelé. Těmto pracovníkům Erasmus+ nabízí možnost vyučovat po určitou dobu v zahraniční vzdělávací instituci.

Toho mohou využít pracovníci působící v oblasti vzdělávání, ale také jednotlivci z jiného odvětví, kteří  byli osloveni k předání svých zkušeností.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.