Erasmus: Stipendium, podmínky, délka pobytu

Erasmus je programem Evropské unie, který primárně umožňuje studentům vysokých škol vycestovat na několikaměsíční studijní pobyt do zahraničí. Zúčastnit programu se mohou také pedagogové a vysokoškolští pracovníci, kteří by rádi vyučovali nebo pracovali v zahraničí.

Vycestovat je možné do participující vysoké školy či univerzity v libovolné zemi Evropské unie plus na Island, do Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska a Turecka. Zajímavé je, že studijní program Erasmus lze absolvovat také na tropickém ostrůvku Réunion nedaleko pobřeží Afriky nebo v Martiniku a Pointe-à-Pitre v Karibiku. V obou těchto případech je však vyžadována výborná znalost francouzštiny, neboť se jedná o zámořské regiony Francie.

Studentům je poskytováno stipendium ve výši od 300 do 600 eur měsíčně (v případě pracovní stáže) v závislosti na cílové zemi, a to na dobu 3-12 měsíců.

Kdo může vycestovat na studijní program Erasmus?

Pro využití programu Erasmus je nutné, aby byla škola žadatele do programu zapojena. (Seznam participujících škol je možné nalézt na webu DZS.) Účastnit se ho mohou studenti vysokých škol s alespoň jedním úspěšně dokončeným rokem studia.