Jak zjistit barvu auta

Denisa Jahodová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit barvu auta

  Jak zjistit barvu auta?

  Zdrojů, z nichž je možné se přesně dozvědět barvu auta, je vícero. Kód lze mnohdy nalézt velmi snadno, a to ve velkém technickém průkaze nebo v servisní knížce (na začátku). Pokud v nich kód nedohledáte, pak postupujte podle bodu 3 tohoto článku.

  Jedná-li se však o starší vůz, u nějž chcete přelakovat oprýskaná a odřená místa, je třeba brát v potaz, že barva laku se v čase mění, a to poměrně podstatně. Barvy za několik let provozu „vyšisují a zbrusu nový nátěr poškozených míst pak nemusí odpovídat nátěru zbytku auta. Jak toto řešit?

  Vašeho plechového parťáka svěřte do péče profesionální autolakovně, která má k dispozici spektometr. Jedná se o scanner, který dokáže barvu přesně nasnímat a pomoci tak určit, jakou barvu nyní vlastně potřebujete.

 1. Co jsou to kódy barev a jak je poznám?

  Kódy barev existují proto, aby jejich definice byla přesná a jednotná. Umožňují naprosto jednoznačnou identifikaci barvy a využívají se nejen v automobilovém průmyslu.

  Pokud už jste dokonce nalezli štítek s různými kódy a číslicemi, ale nevíte, který z nich vlastně přináleží označení barvy, porovnejte je s oficiální tabulkou kódů barev výrobce Vašeho vozu. Zpravidla se však jedná o trojmístný až čtyřmístný kód, složený z číslic a velkých písmen.

 2. Kde najdu VIN a jak mi pomůže ke zjištění kódu barvy?

  Použijeme-li příměr, můžeme říci, že stejně jako my lidé získáváme svým narozením rodné číslo, tak i právě vyrobeným autům je přidělen jejich VIN. Stejně jako v případě rodných čísel ani zde se nejedná o nahodilý shluk číslic. Každá část VIN kódu má svůj význam.

  Vzhledem k tomu, že umisťování štítků se u jednotlivých značek aut liší, úplně nejsnáze se jej dozvíte z (malého i velkého) technického průkazu. Pokud se přeci jen rozhodnete zjistit VIN přímo z vozu a nenajdete ho v rohu pod čelním sklem na straně řidiče (např. Škoda Octavia), prozkoumejte motorový prostor vozidla a štítky v prostoru dveří.

  Pokud selžou všechny ostatní, v tomto článku popsané postupy, jak kód barvy zjistit, obraťte se na zástupce výrobce svého vozu a sdělte mu zjištěný VIN. Podle něj Vám kód barvy sdělí.

  U některých vozů obsahuje štítek s VIN i kód barvy (např. Ford).

 3. Jak zjistit barvu auta Škoda?

  U vozů značky Škoda lze zjistit barvu ze štítku, nacházejícím se často v kufru u rezervy, z velkého technického průkazu nebo ze servisní knížky. Jedná se o zákaznicky velmi pohodlný postup.

Nahlásit chybu v článku

M
Mys 20.07.2019 – 09:54

Barvu auta zjistíte poměrně jednoduše z výpisu výbavy, který tady posílají zadarmo na mail: https://voton.cz/vypis-vybavy Přijde kompletní výpis a barva laku je jednou z položek...

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás