Vinted → Jak nakupovat a prodávat (NÁVOD 2024)

Marie Janáčová
Publikováno 1. prosince 2023
 • Vinted je internetový second hand
 • Na Vinted můžete nejenom nakupovat, ale také prodávat
 • Návod jak nakupovat a prodávat zboží se dočtete v tomto článku
 1. Co je to Vinted?

  Vinted → Jak nakupovat a prodávat (NÁVOD 2024)Vinted je online portál, který slouží k prodeji, výměně, nákupu, ale i darování oblečení, bot, doplňků, kosmetiky a jiných věcí. Stránka vznikla jako sesterská platforma litevské stránky Vinted. Dříve se u nás Vinted jmenoval VotočVohoz. Nyní je Vinted provozován v 16 zemích včetně té naší.

  Vinted je v současné době velmi rozšířená a populární stránka, najdete zde miliony nahraných produktů ke koupi či výměně. Je tedy velká pravděpodobnost, že zde najdete vše, co potřebujete. Používání stránky je navíc velmi jednoduché.

  Registrace na Vinted

  Abyste mohli Vinted využívat (ať už k prodeji či nákupu), musíte si založit profil. Registrace je zcela zdarma. Na svém profilu si vyplňte informace o sobě a můžete nahrát také vaši fotku.

  Hodnocení na Vinted

  Po každém prodeji či nákupu si mohou uživatelé mezi sebou dávat hodnocení. Pokud proběhlo vše v pořádku, dáte druhé straně kladné hodnocení, pokud ne, dáte hodnocení negativní. Můžete se i rozepsat, co konkrétně vám nevyhovovalo nebo naopak uživatele pochválit.

  Tato hodnocení slouží pro ostatní uživatele, aby věděli, zda je daný prodejce věrohodný. Pokud má někdo samé negativní hodnocení, budete vědět, že od něj nemáte nakupovat. Mohli byste o své peníze přijít nebo dostat špatné zboží.

  Naopak pokud má někdo desítky či stovky kladných hodnocení, máte jistotu, že obchod proběhne v pořádku.

 2. Jak nakupovat na Vinted

  Pokud sháníte konkrétní kousek a nechce se vám utrácet spoustu peněz, je pro vás nakupování na Vinted to pravé. Můžete zde sehnat jak obnošené, tak i nové, nenošené věci za pár korun.

  Cenu si určují uživatelé sami, záleží tedy na jejich posouzení stavu věci.

  Najděte předmět v katalogu

  • Produkty vyhledávejte v katalogu, zvolte si kategorii kterou hledáte, např. Dámské oblečení -> Šaty -> Letní šaty. Potom si nahoře ve výběru zvolte, jakou velikost, barvu nebo značku hledáte. Vybrat si můžete i lokalitu, pokud si chcete s prodejcem domluvit osobní předání. Stejně tak si můžete vybrat i stav věci, který hledáte.
  • Poté se vám zobrazí filtrované věci, které si můžete ještě seřadit podle data či ceny (od nejlevnějšího nebo nejdražšího). Velikost oblečení a bot si můžete nastavit i ve svém profilu, budou se vám potom automaticky zobrazovat přednostně tyto zvolené velikosti.
  • Pokud se vám některá věc zalíbí, můžete si ji označit srdíčkem a přidat si ji tak do oblíbených předmětů. Tyto předměty tak budete mít všechny pohromadě a můžete se k nim později vracet. Můžete také sledovat oblíbené uživatelky, jejich předměty pak na hlavní zdi uvidíte přednostně.
  • Sledujte hodnocení uživatelů, vícero kladných hodnocení ukazuje větší pravděpodobnost bezproblémového nákupu.

  Domluvte se s prodávajícími

  • Pokud o předmět máte zájem, klikněte na “Napiš prodejci”. poté se vám otevře konverzace, kde můžete prodejce kontaktovat. Napište, že máte o předmět zájem a zeptejte se na to, co vás zajímá, např. na rozměry oblečení (pokud nejsou uvedené), na případné vady nebo požádejte o více fotografií. Můžete také smlouvat o cenu, pokud je tomu prodávající nakloněn/a. Domluvte se i na poštovném a způsobu doručení. Pokud jste ze stejného města, můžete si domluvit osobní předání.
  • Jakmile máte o předmětu všechny potřebné informace, poproste prodávající o číslo účtu, kam zašlete peníze. Vy naopak pošlete svou adresu, na kterou chcete balík doručit.
  • Jakmile vaše peníze přijdou na protější účet, prodávající vám zašle balík. Klidně si řekněte i o číslo balíku, abyste mohli balík sledovat.

  Udělte hodnocení

  • Po přijetí balíku věc zkontrolujte, pokud je vše v pořádku a věc odpovídá popisu, udělte prodávající kladné hodnocení.
  • Pokud něco není v pořádku, např. objevíte vadu, která nebyla zmíněna, dejte prodávající vědět. Než udělíte negativní hodnocení, zkuste situaci vyřešit přes chat, můžete se domluvit na zaslání menší částky zpět jako kompenzaci. Může se totiž jednat o nedorozumění, prodávající si třeba vady nemusela všimnout. Proto je dobré nejprve situaci řešit v klidu, až pokud to touhle cestou nepůjde, udělte negativní komentář. V případě většího problému kontaktujte administrátory Vinted.
 3. Jak prodávat na Vinted

  Máte v šatníku kousky, které už nevynosíte, ale zároveň je nechcete vyhodit? Prodávejte je na Vinted, vyděláte si nějakou korunu navíc a budete mít dobrý pocit, že věc poslouží někomu dalšímu.

  Nahrajte předmět do katalogu

  Vinted → Jak nakupovat a prodávat (NÁVOD 2024)

  • Nejprve svůj předmět nahrajete na svůj profil. Důležité je ho správně nafotit, fotografie by měly být kvalitní, nerozostřené. Pokuste se ho nafotit tak, aby byl co nejlépe vidět a ideálně ho vyfoťte přímo na postavě. Vyfoťte i detaily.
  • Následně předmět popište, nezapomeňte popsat i případné vady, pokud je předmět má, např. žmolky, malé roztržení, flíček apod. Uveďte nejlépe i přesné rozměry oblečení nebo délku stélky bot.
  • Zařaďte předmět do příslušné kategorie a zvolte velikost (velikost oblečení, číslo bot).
  • Dále vyberte stav předmětu, můžete předmět označit jako nový, ve velmi dobrém stavu (drobné vady), v dobrém stavu (větší vady) atd.
  • Poté určete jeho cenu. Dbejte na to, aby cena byla přiměřená ke stavu věci. Pokud je předmět více poškozený, nedávejte cenu příliš vysokou, málokdo ho potom koupí. Cenu nastavte buď rovnou s poštovným nebo bez. Lepší je určit cenu bez poštovného a poštovné dopsat do popisu předmětu.

  Určete si cenu poštovného

  • Napište k předmětu, jakou částku budete požadovat za poštovné. Na Vinted se balíky posílají většinou jako doporučený balík, to znamená, že zájemce předmět platí předem na váš účet.
  • Dobírka není příliš vhodná, je dražší a je zde vyšší riziko, že si zájemce balík nevyzvedne a vrátí se vám zpět. Tím ztratíte peníze, které jste na poštovné vynaložili.
  • Velmi oblíbenou formou odesílání a přijímání balíčků je Zásilkovna. Ta s Vinted spolupracuje. Pokud jste prodávající, přímo po realizaci prodeje vám bude vygenerován kód, který nadiktujete obsluze Zásilkovny. Jako kupující budete mít zásilku na místě již do druhého dne.
  • Balík můžete na požádání zájemce poslat i jako obyčejný balík, měli byste ale zájemci jasně zdůraznit, že za balík v tomto případě nenesete odpovědnost. Obyčejný balík se v případě ztráty těžko dohledává. Tento způsob dopravy je vhodný zejména pro menší věci nízké hodnoty (bižuterie apod.)
  • Pokud je zájemce o předmět ze stejného města jako vy, můžete si domluvit i osobní předání.

  Čekejte na zprávy od zájemců

  • Nyní je předmět připravený k prodeji. V této fázi už jen budete čekat, až se vám ozve zájemce. Zájemci se vám ozvou buď skrze komentář k předmětu nebo ještě lépe vám napíšou zprávu. Se zájemcem se domluvíte na prodeji. Vy mu napíšete číslo účtu, na který částku za předmět a poštu uhradí a on vám napíše adresu, na kterou balík zašlete.

  Odešlete balík a udělte hodnocení

  • Vždy si počkejte, až peníze na účet opravdu dorazí, teprve potom balík odešlete.
  • Pošlete kupujícímu nejlépe i číslo balíku, aby mohl balík sledovat online.
  • Jakmile balík kupujícímu dorazí, ve vaší komunikaci klikněte na “Předat”, vyberte počet hvězdiček a napište své hodnocení. Zhodnoťte jak byla rychle provedená platba a jak kupující komunikoval. Zkrátka jak jste byli s obchodem spokojení. Stejně tak udělí hodnocení on vám.
 4. Jak vyměnit zboží na Vinted

  Na Vinted se můžete s uživatelkami domluvit i na výměně zboží. To znamená, že si vyberete ve svých katalozích podobně hodnotné věci a vzájemně si je zašlete. Platíte tedy pouze poštovné stejně jako druhá strana.

  • Pokud chcete hledat zboží, které je určené k výměně, vyberte si tuto možnost ve filtrech. Hledejte ikonu dvou šipek.
  • Průběh výměny je čistě na domluvě mezi uživatelkami. Pokud chcete např. věc v hodnotě 400 Kč a vy sami v katalogu nic v takové ceně nemáte, musíte se domluvit, jak výměnu provedete. Např. nabídnete levnější věc a zbytek doplatíte. Záleží ale vždy na obou stranách, občas se stane, že se nedomluvíte podle vašich představ a budete muset hledat zboží u jiné uživatelky.
  • U výměny dávejte vždy pozor na hodnocení. Mohlo by se totiž stát, že vy balík pošlete, ale druhá strana ne. Proto sledujte hodnocení a výměny provádějte pouze s ověřenými uživateli. Na výměnu je také vhodné domluvit si osobní předání, pokud to lze. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem. Při výměně je doporučeno první nechat odeslat zboží uživatelku, která má velmi málo hodnocení.
  • Po výměně udělte hodnocení, do kterého klidně vepište, že se jednalo o výměnu. Ostatní uživatelky, které by chtěly s daným člověkem vyměňovat, takovou informaci ocení.
 5. Obchodujte s Polskem

  Vinted se rozrůstá nejen o naše Slovenské sousedy, nyní můžete kupovat a prodávat také na polské straně. Můžete tak oslovit velkou komunitu nakupujících a zároveň se nechat inspirovat šatníkem našich sousedů. Možná mají neokoukané kousky, my jsme si pár kousků do redakce již pořídili.

  Dopravcem je DPD a to jak pro Polsko, tak pro Slovensko, tato služba je velmi rychlá a dostupná. Vaše zásilky se přepraví od 2 do 4 pracovních dní. Vzhledem k této radostné spolupráci, vám Vinted umožní přepravu za zvýhodněné ceny.

 6. Tipy na závěr

  Vinted → Jak nakupovat a prodávat (NÁVOD 2024)

  • Čím více předmětů ve vašem katalogu budete mít, tím větší bude pravděpodobnost prodeje.
  • Do popisu předmětů vždy uvádějte co nejvíce informací, vyhnete se tak neustálému odpovídání na stejné otázky v chatu.
  • Opravdu bedlivě prohlížejte hodnocení. Především při nákupu dražších věcí.
  • Dávejte si pozor na přeprodeje. Někteří uživatelé se snaží přeprodávat věci z Aliexpress za vysoké částky. Za nápadné považujte třeba i to, že uživatelké prodávají 30 různých zimních bund v různých velikostech. Samozřejmě může prodávat věci i svých kamarádek, ale víc pravděpodobná je varianta přeprodeje, kdy uživatelka věci nakupuje jinde a prodává je za vyšší částky na Vinted. Stejně tak je podezřelé, pokud uživatelka prodává několik stejných kabelek ve více barvách apod.
  • Buďte také skeptičtější vůči věcem označených luxusními značkami (Michael Kors, Louis Vuitton, Calvin Klein, Pandora apod.) Studujte hodnocení a zjišťujte o předmětu co nejvíce informací.
  • Pokud má uživatelka předmět označený jako pouze k prodeji, nepište jí o výměnu, pravděpodobně se nedočkáte kladné odpovědi.
  • Při prodeji předmětů využívejte slev. Pokud danou věc o něco málo slevíte, zařadí se zase na začátek katalogu a uvidí ji více lidí. Sleva se ukáže i uživatelkám, které mají danou věc přidanou v oblíbených předmětech.
 7. Fórum Vinted

  Vinted je nejen portál určený k prodeji a nákupu, ale je zde také rozsáhlé fórum, ve kterém najdete snad vše, na co si vzpomenete.

  Uživatelky a uživatelé zde probírají mnoho témat od A až do Z, stačí si téma vyhledat, rozkliknout diskusi a číst nebo přispívat. Založit různé diskuse můžete i vy sami. Ať už chcete poradit ohledně módy nebo máte jakékoliv jiné otázky na ostatní, neváhejte a ptejte se.

  Do fóra přispívá tisíce uživatelů, určitě vám někdo poradí či vaši otázku zodpoví.

Pomoc Ukrajině

Stále aktuální téma, které se týká všech z nás. Sovou štědrost a laskavost můžete projevit i na Vinter. Stačí tak učinit přes Vinted peněženku na vašem profilu. Stačí kliknout na tlačítko “Darovat”. Zvolíš částku a tvůj dobročinný příspěvek putuje na organizaci Ukraine Emergency Relief Appeal. Tvá laskavost má smysl, protože i malá pomoc pro někoho může být velkým darem.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.