Jak číst kurzovní lístek: Co jsou devízy a valuty?

Ne ve všech zemích světa lze platit eurem či dolary a ne všude přijímají platební karty.

Jak číst kurzovní lístek

Peníze na cestách

Banky a směnárny uvádí na kurzovním lístku devízy a valuty, u každé v hodnotách střed, nákup a prodej. Na lístek je nutné vždy hledat z pohledu banky. To znamená, že u nákupu banka nakupuje cizí měnu (např. odevzdáte dolary, získáte koruny), u prodeje ji prodává (např. odevzdáte koruny, získáte dolary).

Valuty označují vždy hotovostní transakce (papírové peníze a mince), devízy se používají pro bezhotovostní platby (např. kartou).

Následující tabulka blíže vysvětluje používané pojmy. Pro vysvětlení jsme zvolili české koruny a americké dolary, pro zjednodušení do výpočtů nezahrnujeme poplatky.

Nákup Střed Prodej
Valuty 1 USD = 23,1988 CZK

Kurz valuta nákup se použije, když má klient americké dolary a chce je vyměnit za české koruny. V tomto případě za 1 000 dolarů obdrží 23 198,80 Kč.

1 USD = 23,7937 CZK

Kurz střed se k převodu nepoužívá, slouží jen pro orientaci klientů.

1 USD = 24,3885 CZK

Valuta prodej se použije, např. když chce zákazník koupit 1 000 dolarů v hotovosti. Bance za ně zaplatí 24 388,50 Kč.

Devízy 1 USD = 23,3297 CZK

Kurz devíza nákup se použije, např. když je na bankovní účet vedený v českých korunách zasláno 1 000 dolarů. Na účet bude připsáno 23 329,70 Kč.

1 USD = 23,7937 CZK

Ani tento kurz se v praxi nepoužívá. Všimněte si, že kurzy střed jsou u valut i devíz stejné.

1 USD = 24,2576 CZK

Kurz devíza prodej se po použije třeba při výběru hotovosti v zahraničí nebo při platbě kartou v cizí měně. U transakce v hodnotě 1 000 dolarů banka strhne 24 257,60 Kč.

1Srovnání kurzů platebních karet

Skrblík každoročně provádí srovnání kurzů platebních karet, v obecném měřítku nejvýhodnější směnné kurzy nabízí mBank s platební kartou mSvět, Banka Creditas, Oberbank, Equa bank a Air bank. Naopak nejméně výhodné kurzy jsou u platebních karet Moneta Money Bank, Raiffeisenbank a mBank.

2Platby kartou realizujte v účtované měně

Při platbách kartou v zahraničí (poměrně běžná je tato praxe v sousedním Polsku) vám může být nabídnuta možnost zúčtování v českých korunách. Tento způsob zúčtování je velmi nevýhodný, neboť dochází k převodu mezi původní a českou měnou dle kurzu, který stanovuje sám obchodník. Vždy je výhodnější platit v měně navštívené země a převod nechat provést banku.

3V zahraničí plaťte kartou

Co je výhodnější, vyměnit si hotovost ve směnárně, nebo v zahraničí platit kartou?

Obecně vzato je nejvýhodnější platit kartou. Náklady na bezhotovostní převod mezi jednotlivými měnami jsou nižší, v důsledku čehož bývají kurzy výhodnější.

Přesto doporučujeme předcházet problémům a při cestě do zahraničí s sebou mít několik platebních karet, nebo záložní hotovost. Doporučujeme americké dolary, s nimi pochodíte kdekoliv na světě.

4Nepoužívejte směnárny na letištích

K výměně peněz nedoporučujeme používat směnárny na letištích, jejichž kurzy patří mezi nejméně výhodné. Důvod je prostý: Většina turistů po příletu potřebuje rychle lokální měnu a směnný kurz neřeší.