Jak číst kurzovní lístek → Co jsou devízy a valuty?

Redakce
Publikováno 1. prosince 2022
 • Valuty označují hotovostní transakce, devízy značí bezhotovostní
 • Pojmy nákup a prodej je třeba chápat pohledem směnárny
 • “Nákup valut u kurzu EUR” tak znamená, že klient chce za svá eura získat třeba české koruny

Jak číst kurzovní lístek

Peníze na cestáchBanky a směnárny uvádí na kurzovním lístku devízy a valuty, u každé v hodnotách střed, nákup a prodej. Na lístek je nutné vždy hledat z pohledu banky. To znamená, že u nákupu banka nakupuje cizí měnu (např. odevzdáte dolary, získáte koruny), u prodeje ji prodává (např. odevzdáte koruny, získáte dolary).

Valuty označují vždy hotovostní transakce (papírové peníze a mince), devízy se používají pro bezhotovostní platby (např. kartou).

Následující tabulka blíže vysvětluje používané pojmy. Pro vysvětlení jsme zvolili české koruny a americké dolary, pro zjednodušení do výpočtů nezahrnujeme poplatky.

Nákup Střed Prodej
Valuty 1 USD = 23,1988 CZK

Kurz valuta nákup se použije, když má klient americké dolary a chce je vyměnit za české koruny. V tomto případě za 1 000 dolarů obdrží 23 198,80 Kč.

1 USD = 23,7937 CZK

Kurz střed se k převodu nepoužívá, slouží jen pro orientaci klientů.

1 USD = 24,3885 CZK

Valuta prodej se použije, např. když chce zákazník koupit 1 000 dolarů v hotovosti. Bance za ně zaplatí 24 388,50 Kč.

Devízy 1 USD = 23,3297 CZK

Kurz devíza nákup se použije, např. když je na bankovní účet vedený v českých korunách zasláno 1 000 dolarů. Na účet bude připsáno 23 329,70 Kč.

1 USD = 23,7937 CZK

Ani tento kurz se v praxi nepoužívá. Všimněte si, že kurzy střed jsou u valut i devíz stejné.

1 USD = 24,2576 CZK

Kurz devíza prodej se po použije třeba při výběru hotovosti v zahraničí nebo při platbě kartou v cizí měně. U transakce v hodnotě 1 000 dolarů banka strhne 24 257,60 Kč.

 1. Srovnání kurzů platebních karet

  Jak číst kurzovní lístek → Co jsou devízy a valuty?Skrblík každoročně provádí srovnání kurzů platebních karet, v obecném měřítku nejvýhodnější je platba prostřednictvím RevolutWise. Naopak nejméně výhodné kurzy jsou u platebních karet Moneta Money Bank, UniCredit Bank a Raiffeisenbank.

  Nejvýhodnější jsou karty Revolut a Wise

  Banky pro převod používají kurz stanovený ČNB, k tomu připočítávají marži (spread) a případně i poplatek karetní asociace. Nejlepší kurz mají karty společností RevolutWise. S nimi můžete platit kdekoliv na světě, stačí si pouze otevřít účet dané měny.

  Založení a vedení účtu Revolut či Wise je zdarma a má podobu mobilní aplikace.

 2. Platby kartou realizujte v účtované měně

  Při platbách kartou v zahraničí (poměrně běžná je tato praxe v sousedním Polsku) vám může být nabídnuta možnost zúčtování v českých korunách. Tento způsob zúčtování je velmi nevýhodný, neboť dochází k převodu mezi původní a českou měnou dle kurzu, který stanovuje sám obchodník.

  Vždy je výhodnější platit v měně navštívené země a převod nechat provést banku. Při platbě kartou v zahraničí tedy vždy plaťte v místní měně.

 3. V zahraničí plaťte kartou

  Co je výhodnější, vyměnit si hotovost ve směnárně, nebo v zahraničí platit kartou. Obecně vzato je nejvýhodnější platit kartou. Náklady na bezhotovostní převod mezi jednotlivými měnami jsou nižší, v důsledku čehož bývají kurzy výhodnější.

  Přesto doporučujeme předcházet problémům a při cestě do zahraničí s sebou mít několik platebních karet, nebo záložní hotovost. Doporučujeme americké dolary, s nimi pochodíte kdekoliv na světě.

 4. Nepoužívejte směnárny na letištích

  K výměně peněz nedoporučujeme používat směnárny na letištích, jejichž kurzy patří mezi nejméně výhodné. Důvod je prostý: Většina turistů po příletu potřebuje rychle lokální měnu a směnný kurz neřeší.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.