Povinné ručení a havarijní pojištění pro motocykl (srovnání 2020)

Počet registrovaných motocyklů v ČR překonal milionovou hranici, trh je tedy pro pojišťovny velký, což s sebou přináší zajímavou nabídku pojištění. Kdy se vyplatí celoroční pojištění a kdy stačí sezónní? Porovnali jsme nabídky jednotlivých pojišťoven.

Vyplatí se havarijní pojištění pro motocykly?

Ve statistikách dopravních nehod se dočteme, že v roce 2019 policie řešila řešila přes 107 tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 547 osob. Z toho bylo 70 řidičů motocyklů, což je oproti roku 2018 pokles o 16 osob.

Motorkáři jsou zároveň jednou z nejohroženějších skupin v silničním provozu, kdy nevzniká jen škoda na majetku, ale většinou je přímo ohroženo zdraví či dokonce život řidiče motocyklu.

Už jen výše uvedená čísla by měla být pádným důvodem k tomu, aby si sami majitelé motorek sjednali nejen zákonné povinné ručení, ale zamysleli se i nad přínosem pojištění havarijního.

Vyplatí se sezónní povinné ručení na motocykl?

Povinné ručení pro motocykl 2020U motorek se stejně jako u osobních vozidel rozhoduje podle předem zadaných kritérií, která určují výslednou cenu pojištění. Základní je kubatura a až poté přichází na řadu bezeškodní průběh minulých pojištění a osoba řidiče (věk a bydliště atd.).

Velkou výhodu ale motocykly bezesporu mají – pojišťovny umožňují pojistit si motorku buď sezónně (kdy je provozovaná), nebo celoročně. Mnoho řidičů motocyklů totiž svého miláčka zazimují a proč poté platit za měsíce, kdy nejezdí.

Výše uvedené platí jak pro povinné, tak pro havarijní pojištění. Výhodou je, že není potřeba motocykl odhlašovat z registru vozidel. Pokud ale budete jezdit mimo sezónu, kterou jste si zaplatili a způsobíte dopravní nehodu, jde zaplacení škod na majetku i zdraví za vámi.

Jaký je poté rozdíl ve výsledné ceně jsme se pokusili zjistit u pěti největších pojišťoven u nás.

Srovnání povinného ručení a havarijního pojištění pro motocykly 2020

Nesnažili jsme se dosáhnout co nejnižší ceny, ale porovnat, jak které pojišťovny přistupují k pojištění motocyklů a jak rozdílné jsou ceny.

Pro co nejlepší srovnatelnost jsme jako zadávací kritéria uvedli řidiče 38 let, který jezdí bez bonusů a bydlí v Kladně, a který potřebuje pojistit motorku registrovanou v roce 2019 se stejným rokem výroby. Motocykly jsme uvedli tři a to v rozdílných kubaturách a poptávali jejich základní pojištění – a to jak roční variantu, tak šestiměsíční variantu od května do listopadu.

Pokud není uvedeno jinak, je povinné ručení kalkulováno pro pojistné plnění se škodami 35 milionů na zdraví a majetek.

Sjednat povinné ručení online dnes u pojišťoven není problém, ale u havarijního to již takto nelze. Je potřeba se obrátit na pracovníka dané pojišťovny, který havarijní pojištění vypočítá.

Kalkulačka povinného ručení pro motocykly bez osobních údajů

Povinné ručení pro motocykl 2020Porovnat ceny pojištění motocyklu online si můžete na Pojištění.cz.

Výhodou je, že pakliže nechcete, nemusíte do kalkulačky zadávat své osobní údaje.

U povinného rodného čísla si stačí vymyslet libovolnou kombinaci čísel (ale nebude vám tak přičten případný bonus).

1 Povinné ručení motocyklu u Generali České Pojišťovny

Generali Česká pojišťovnaGenerali Česká Pojišťovna nabízí tři druhy povinného ručení na motocykly, při sjednání online poskytne 20% slevu.

Sezónní pojištění motocyklu se nenabízí, pouze si lze sjednat povinné ručení na dobu určitou (nejméně 14 dní).

Pro tři typy motocyklů poté vychází povinné ručení následovně:

 • Scooter Yuki 50 – 484 Kč ročně, 6 měsíců za 354 Kč, varianta Exclusive (škody do 100 milionů Kč) za 547 Kč ročně
 • Scooter Honda PCX125 – 1 161 Kč ročně, 6 měsíců za 849 Kč
 • Honda CBR650R – 3 627 Kč ročně, 6 měsíců za 2 652 Kč

2 Pojištění motocyklu u Kooperativy

Kooperativa Na stránkách Kooperativy se nabízí povinné ručení a překvapivě i havarijní pojištění pro motocykly.

Povinné ručení

 • Scooter Yuki 50 – 396 Kč ročně, 6 měsíců za 211 Kč
 • Scooter Honda PCX125 – 1 217 Kč ročně, 6 měsíců za 650 Kč
 • Honda CBR650R – 3 964 Kč ročně, 6 měsíců za 2 117 Kč

Havarijní pojištění

 • Scooter Yuki 50 – 2 904 Kč ročně, 6 měsíců za 2 788 Kč
 • Scooter Honda PCX125 – 4 131 Kč ročně, 6 měsíců za 3 967 Kč
 • Honda CBR650R – 20 147 Kč ročně, 6 měsíců za 19 350 Kč

3 Povinné ručení pro motocykl od ČPP

ČPPČeská podnikatelská pojišťovna nabízí tři základní typy povinného ručení, při sjednání online se z ceny za pojištění automaticky odečte 25% sleva. Další slevu lze uplatnit při jednorázové platbě pojistného na celý rok. Sezónní povinné pojištění motocyklů nebo třeba havarijní pojištění bohužel online sjednat nelze.

Povinné ručení však můžete sjednat přes internet.

 • Scooter Yuki 50 – 418 Kč ročně
 • Scooter Honda PCX125 – 933 Kč ročně
 • Honda CBR650R – 4 513 Kč ročně

4 Povinné ručení pro motocykl Allianz

AllianzVelice přehledně působí stránky pojišťovny Allianz, při sjednání pojištění si lze nastavit frekvenci plateb – měsíční, nebo roční. Sjednání je možné online. Havarijní pojištění sjednáte jen osobně nebo až po individuální kalkulaci.

Uvedené ceny platí pro balíček Komfort, tedy povinné ručení se základním pojištěním. V nabídce jsou ještě další tři varianty.

 • Scooter Yuki 50 – 171 Kč ročně
 • Scooter Honda PCX125 – 732 Kč ročně
 • Honda CBR650R – 5 528 Kč ročně

Sezónní pojištění motocyklu ušetří skoro 50 %

Povinné ručení pro motocykl 2020Pokud jezdíte pouze šest měsíců v roce, můžete díky sezónnímu pojištění motocyklu ušetřit skoro 50 % v porovnání s celoroční variantou.

Povinné ručení je ze zákona povinné a to, že uzavřete sezónní pojištění, neznamená, že byste vozidlo mimo období kdy jezdíte, neměli pojištěno. Zákonnou podmínku splníte, ovšem kdybyste měli nehodu mimo pojištěné měsíce, budete muset způsobenou škodu uhradit.

Proto se sezónní pojistka vyplatí opravdu jen pro ty, kteří svůj motocykl používají např. mimo zimní období a jezdí jen v dané měsíce roku.