Povinné ručení a havarijní pojištění pro motocykl (srovnání 2020)

Počet registrovaných motocyklů v ČR překonal milionovou hranici, trh je tedy pro pojišťovny velký, což s sebou přináší zajímavou nabídku pojištění. Kdy se vyplatí celoroční pojištění a kdy stačí sezónní? Porovnali jsme nabídky jednotlivých pojišťoven.

Vyplatí se havarijní pojištění pro motocykly?

Ve statistikách dopravních nehod se dočteme, že policie řešila řešila přes 104 tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 565 osob. Z toho bylo 86 řidičů motocyklů, což je oproti roku 2017 nárůst o 26 osob.

Motorkáři jsou zároveň jednou z nejohroženějších skupin v silničním provozu, kdy nevzniká jen škoda na majetku, ale většinou je přímo ohroženo zdraví či dokonce život řidiče motocyklu.

Už jen výše uvedená čísla by měla být pádným důvodem k tomu, aby si sami majitelé motorek sjednali nejen zákonné povinné ručení, ale zamysleli se i nad přínosem pojištění havarijního.

Vyplatí se sezónní povinné ručení na motocykl?

Povinné ručení pro motocykl 2020U motorek se stejně jako u osobních vozidel rozhoduje podle předem zadaných kritérií, která určují výslednou cenu pojištění. Základní je kubatura a až poté přichází na řadu bezeškodní průběh minulých pojištění a osoba řidiče (věk a bydliště atd.).

Velkou výhodu ale motocykly bezesporu mají – pojišťovny umožňují pojistit si motorku buď sezónně (kdy je provozovaná), nebo celoročně. Mnoho řidičů motocyklů totiž svého miláčka zazimují a proč poté platit za měsíce, kdy nejezdí.

Výše uvedené platí jak pro povinné, tak pro havarijní pojištění. Výhodou je, že není potřeba motocykl odhlašovat z registru vozidel. Pokud ale budete jezdit mimo sezónu, kterou jste si zaplatili a způsobíte dopravní nehodu, jde zaplacení škod na majetku i zdraví za vámi.

Jaký je poté rozdíl ve výsledné ceně jsme se pokusili zjistit u pěti největších pojišťoven u nás.

Srovnání povinného ručení a havarijního pojištění pro motocykly 2020

Nesnažili jsme se dosáhnout co nejnižší ceny, ale porovnat, jak které pojišťovny přistupují k pojištění motocyklů a jak rozdílné jsou ceny.

Pro co nejlepší srovnatelnost jsme jako zadávací kritéria uvedli řidiče 35 let, který jezdí bez bonusů a bydlí v Kladně, koupil si novou motorku registrovanou v roce 2019 se stejným rokem výroby. Motocykly jsme uvedli tři a to v rozdílných kubaturách a poptávali jejich základní pojištění – a to jak roční variantu, tak šestiměsíční variantu od dubna do října.

Pokud není uvedeno jinak, je povinné ručení kalkulováno pro pojistné plnění se škodami 35 milionů na zdraví a majetek.

Sjednat povinné ručení online dnes u pojišťoven není problém, ale u havarijního to již takto nelze. Je potřeba se obrátit na pracovníka dané pojišťovny, který havarijní pojištění vypočítá.

Kalkulačka povinného ručení pro motocykly bez osobních údajů

Povinné ručení pro motocykl 2020Porovnat ceny pojištění motocyklu online si můžete na Pojištění.cz.

Výhodou je, že pakliže nechcete, nemusíte do kalkulačky zadávat své osobní údaje.

U povinného rodného čísla si stačí vymyslet libovolnou kombinaci čísel (ale nebude vám tak přičten případný bonus).

1 Povinné ručení motocyklu u České pojišťovny

Česká pojišťovnaČeská pojišťovna nabízí čtyři druhy povinného ručení na motocykly, při sjednání online poskytne 20% slevu.

Sezónní pojištění motocyklu se nenabízí, pouze si lze sjednat povinné ručení na dobu určitou (nejméně 14 dní).

Pro tři typy motocyklů poté vychází povinné ručení následovně:

 • Scooter Yuki 50 – 442 Kč ročně, 6 měsíců za 289 Kč, varianta Exclusive (škody do 100 milionů Kč) za 476 Kč ročně
 • Scooter Honda PCX125 – 1 060 Kč ročně, 6 měsíců za 693 Kč
 • Honda CBR650R – 3 313 Kč ročně, 6 měsíců za 2 165 Kč

2 Pojištění motocyklu u Kooperativy

KooperativaKooperativa pojišťovna na svých stránkách jasně uvádí, že pro motocykly má přichystanou i variantu pro sezónní pojištění motocyklů. Toto nalezneme ale pouze u havarijního pojištění – “havárie, odcizení, poškození živly, vandalismus na dobu od 1. dubna do 31. října”. U povinného ručení je potřeba sezónní povinné ručení vyřešit na dobu určitou.

Překvapivě na stránkách Kooperativy sjednáte i havarijní pojištění pro motocykly s kubaturou do 130 cm³.

Povinné ručení

 • Scooter Yuki 50 – 359 Kč ročně, 6 měsíců za 193 Kč
 • Scooter Honda PCX125 – 1 102 Kč ročně, 6 měsíců za 589 Kč
 • Honda CBR650R – 3 590 Kč ročně, 6 měsíců za 1 917 Kč

Havarijní pojištění

 • Scooter Yuki 50 – 3 815 Kč ročně, 6 měsíců za 3 665 Kč
 • Scooter Honda PCX125 – 3 815 Kč ročně, 6 měsíců za 3 665 Kč

3 Povinné ručení pro motocykl od ČPP

ČPPČeská podnikatelská pojišťovna nabízí tři základní typy povinného ručení, bohužel sezónní povinné pojištění motocyklů nebo třeba havarijní nelze sjednat online. Lze tak učinit pouze telefonicky či osobně na pobočce.

Povinné ručení však můžete sjednat přes internet.

 • Scooter Yuki 50 – 401 Kč ročně
 • Scooter Honda PCX125 – 868 Kč ročně
 • Honda CBR650R – 4 332 Kč ročně

4 Povinné ručení pro motocykl Allianz

AllianzVelice přehledně působí stránky pojišťovny Allianz, která nabízí pro motocykly sezónní pojištění na což jste náležitě upozorněni s tím, že v případě nezvolených měsíců pojištění se po vás bude vyžadovat 100% spoluúčast. Sjednání je možné online.

Takže si lze jednoduše přednastavit měsíce, které chcete motocykl používat. To samozřejmě vede ke značným úsporám. Havarijní sjednáte opět jen osobně nebo až po individuální kalkulaci.

 • Scooter Yuki 50 – 292 Kč ročně, sezónní duben až říjen 170 Kč
 • Scooter Honda PCX125– 2 026 Kč ročně, sezónní 1 175 Kč
 • Honda CBR650R – 3 001 Kč ročně , sezónní 1 740 Kč

5 Povinné ručení pro motocykl od Generali

GeneraliGenerali pojišťovna nabízí bonus 20 % za sjednání pojištění online a dalších 10 % při frekvenci placení pojištění 1× za rok. V základu je vyšší nabídka limitů pojistného plnění na škodu a majetek – v obou případech 50 milionů Kč. Sezónní povinné ručení pojišťovna nenabízí.

 • Scooter Yuki 50 – 322 Kč ročně
 • Scooter Honda PCX125 – 970 Kč ročně
 • Honda CBR650R – 3342 Kč ročně

Sezónní pojištění motocyklu ušetří skoro 50 %

Povinné ručení pro motocykl 2020Pokud jezdíte pouze šest měsíců v roce, můžete díky sezónnímu pojištění motocyklu ušetřit skoro 50 % v porovnání s celoroční variantou.

Povinné ručení je ze zákona povinné a to, že uzavřete sezónní pojištění, neznamená, že byste vozidlo mimo období kdy jezdíte, neměli pojištěno. Zákonnou podmínku splníte, ovšem kdybyste měli nehodu mimo pojištěné měsíce, budete muset způsobenou škodu uhradit.

Proto se sezónní pojistka vyplatí opravdu jen pro ty, kteří svůj motocykl používají např. mimo zimní období a jezdí jen v dané měsíce roku.

Jak ušetřit za havarijní pojištění pro motocykly

Havarijní pojištění pro motocykly je obecně dražší než pro automobily.

Ušetřit můžete sjednáním sezónní varianty, kterou nabízí Allianz, Kooperativa a některé další pojišťovny.

Pro případ havárie a dalších rizik budete pojištěni na dané měsíce, kdy jezdíte. Pro období, kdy motorku zazimujete, pojistka škody z havárie nekryje, ale pořád platí ostatní sjednaná rizika, jako je odcizení, vandalismus, živelná pohroma apod.

Cena pojistky se odvíjí nejen od motocyklu a osoby řidiče včetně jeho bonusů, ale i od sjednané spoluúčasti.

>