Jak vybrat spořicí účet

  • Spořicí účty jsou způsobem, jak investovat peníze, které by ležely ladem na běžném účtu
  • Oproti minulosti dnes účty nabízí minimální úrokovou sazbu, která většinou nepřekročí inflaci
  • Spořák funguje podobně jako běžný účet s tím rozdílem, že banka omezí nakládání s penězi

Jak(ý) spořicí účet vybrat?

Jak vybrat spořicí účetNejprve je nutné si odpovědět na otázku, jak dlouho se bez peněz určených k investování obejdete. V případě, že na peníze nebudete spěchat, můžete využít účet s výpovědní lhůtou. Ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí od jednoho týdne až do pěti let a za její předčasné vypovězení jste pokutováni – buď propadnutím úroků, nebo poplatkem ve výši několika procent z výše vkladu.

Známé pravidlo říká, že čím delší výpovědní lhůta, tím vyšší úroková sazba. Očekáváte-li, že finanční prostředky budete nenadále potřebovat, je pro vás ideální spořicí účet bez výpovědní lhůty, kdy máte peníze okamžitě k dispozici.

Další rozdílnou vlastností různých spořicích účtů je frekvence připisování úroků – setkat se můžete s denní, měsíční, čtvrtletní, šestiměsíční či roční. Nejvýhodnější je úročení denní, neboť úrok se ihned stává součástí vkladu a následně se tedy vypočítává z vyšší částky.

Rozdíl ve výnosech z účtu s denním připisováním úroků a s ročním připisováním úroků je u nižších vkladů téměř zanedbatelný. Například při uložené částce 100 000 Kč a roce spoření jsou mezi oběma způsoby připisování úroků pouze korunové rozdíly.

Výhody a nevýhody spořicích účtů

  • Všechny vklady na spořicích účtech jsou ze zákona pojištěny, a to až do výše 100 000 eur za osobu.
  • Spořicí účty nabízejí lepší míru úročení než klasické bankovní účty, vyplatí se tedy pro krátkodobé uložení peněz, jež mohou být ze dne na den potřeba.
  • U některých spořicích účtů se úroková sazba pohybuje pouze v desetinách procent a ani zdaleka tak nepokryje inflaci 2,8 %.
  • Výnosy (úroky) ze spořicích účtů jsou zdaněny 15 %.