4 rady, jak vybrat spořicí účet
- Spořicí účty jsou způsobem, jak investovat peníze, které by ležely ladem na běžném účtu
- Oproti minulosti dnes účty nabízí minimální úrokovou sazbu, která většinou nepřekročí inflaci
- Spořák funguje podobně jako běžný účet s tím rozdílem, že banka omezí nakládání s penězi
-
Jak(ý) spořicí účet vybrat?
Nejprve je nutné si odpovědět na otázku, jak dlouho se bez peněz určených k investování obejdete. V případě, že na peníze nebudete spěchat, můžete využít účet s výpovědní lhůtou. Ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí od jednoho týdne až do pěti let a za její předčasné vypovězení jste pokutováni – buď propadnutím úroků, nebo poplatkem ve výši několika procent z výše vkladu.
-
Výpovědní lhůta
Známé pravidlo říká, že čím delší výpovědní lhůta, tím vyšší úroková sazba. Očekáváte-li, že finanční prostředky budete nenadále potřebovat, je pro vás ideální spořicí účet bez výpovědní lhůty, kdy máte peníze okamžitě k dispozici.
-
Úroky
Další rozdílnou vlastností různých spořicích účtů je frekvence připisování úroků – setkat se můžete s denní, měsíční, čtvrtletní, šestiměsíční či roční.
Nejvýhodnější je úročení denní, neboť úrok se ihned stává součástí vkladu a následně se tedy vypočítává z vyšší částky.
-
Výnosy z účtu
Rozdíl ve výnosech z účtu s denním připisováním úroků a s ročním připisováním úroků je u nižších vkladů téměř zanedbatelný.
Například při uložené částce 100 000 Kč a roce spoření jsou mezi oběma způsoby připisování úroků pouze korunové rozdíly.
-
Výhody a nevýhody spořicích účtů
- Všechny vklady na spořicích účtech jsou ze zákona pojištěny, a to až do výše 100 000 eur za osobu
- Spořicí účty nabízejí lepší míru úročení než klasické bankovní účty, vyplatí se tedy pro krátkodobé uložení peněz, jež mohou být ze dne na den potřeba
- U některých spořicích účtů se úroková sazba pohybuje pouze v desetinách procent a ani zdaleka tak nepokryje inflaci 2,8 %
- Výnosy (úroky) ze spořicích účtů jsou zdaněny 15 %
Zatím žádné komentáře