Nákup na internetu → Vrácení zboží, výhody a nevýhody

Hana Volencová
Publikováno 1. prosince 2023
 • Hlavní výhodou nakupování přes internet je širší výběr a nižší ceny
 • Recenze dalších nakupujících vám pomohou vybrat spolehlivý obchod
 • Do 14 dní od koupě máte možnost odstoupit od smlouvy

7 výhod nakupování na internetu

 1. Nižší cena

  Nákup na internetu → Vrácení zboží, výhody a nevýhodyNejpříjemnější výhodou je nižší cena zboží nabízeného na internetu – díky menším nákladům obchodníka nebo větší konkurenci mezi obchody.

  Může se vám navíc ještě podařit ušetřit i prostřednictvím slevových portálů nebo slevových kuponů či kódů. Aktuální slevové kupony do jednotlivých e-shopů nalezente na specializovaných webových stránkách, např. na Skrblíkově kuponovém webu.

  Levné zboží pořídíte také na internetových tržištích nebo v čínských e-shopech. Ty nejznámější jsou:

  Některé z těchto obchodů nabízí poštovné do České republiky zdarma. Od roku 2021 už ovšem ani pro levné zásilky z Číny v hodnotě do €22524 Kč neplatí osvobození od platby DPH, takže zboží lehce zdražilo. Zpravidla však není potřeba bát se dlouhého a drahého celního řízení, neboť daň už se u většiny těchto obchodů (např. u AliExpressu) platí přímo při nákupu v e-shopu, kde je započítána do ceny zboží. Celní poplatky je tedy nadále potřebné zaplatit jen u zboží nad €1503 571 Kč.

 2. Cashback aneb část peněz zpět

  Ušetřit při nakupování na českém internetu můžete i prostřednictvím cashbacků. Zaregistrujete-li se na některém z cashbackových portálů a nákupy v e-shopech budete uskutečňovat prokliknutím se přes jeho stránku, můžete podle hodnoty zboží či služby získat až stovky korun zpět.

  Skrblík pro tyto účely doporučuje prověřený cashbackový portál Tipli. V nabídce má přes 1 100 zapojených e-shopů, odměnu vyplácí už od 1 Kč, registrace je zdarma a díky Skrblíkovi při ní můžete získat bonus až 300 Kč. Pro získání vstupního bonusu se zaregistrujte na Tipli přes náš odkaz.

  Získat odměnu za registraci

  Podmínky akce: Každý nový uživatel získá automaticky ke každé nové odměně za nákup další bonusovou odměnu ve stejné výši. Za 1 nákup tak získá 2 odměny, celkově na bonusech může získat 300 Kč. Jedinou podmínkou je, že uživatel musí provést první nákup do měsíce od registrace.

 3. Široký výběr a informace o dostupnosti

  Ruku v ruce s nízkou cenou jde široký výběr nabízeného zboží. Standardem internetových obchodů je dnes i informace o dostupnosti výrobku skladem.

  Kvalitní e-shop obvykle uvádí i počet kusů na skladě nebo v jakém kamenném obchodě je možnost se na zboží podívat či ho okamžitě vyzvednout, případně k jakému datu může být výrobek doručen na vaši adresu. Díky tomu se vám celý nákup lépe plánuje.

 4. Recenze a zkušenosti dalších nakupujících

  Výhodou internetových obchodů je také možnost přečíst si zkušenosti, chválu i výtky nakupujících, kteří si koupili stejný výrobek jako vy nebo nakupovali ve stejném obchodě.

  V dnešní záplavě e-shopů různé kvality doporučujeme si obchod i kvalitu zde nabízeného zboží předem ověřit. Především pokud se nákup tváří až příliš výhodně. Při kombinaci nízké ceny a slibované vysoké kvality nepodceňte těch pár minut navíc. Skrblík pro tyto účely doporučuje web Heureka.cz.

  Pozor si naopak dejte na superlativy oplývající komentáře pod inzertními příspěvky na sociálních sítích. Nejen že podle vaší aktivity na internetu jsou vám cíleně nabízeny výrobky, které by vás mohly zaujmout, ale řada e-shopů si za pochvalné příspěvky platí a negativní komentáře naopak maže.

 5. Jak ušetřit za dopravu z e-shopu

  Nakupovat můžete z domova, nemusíte objíždět obchody nebo se s nákupem vláčet. Z obchodu vám zboží bude dopraveno poštou nebo kurýrní přepravní službou.

  Celá řada e-shopů už dnes nabízí několik možností dopravy, ať už přímo na vaši adresu nebo do výdejního místa. Zvažte, zda je lepší, když vám zboží přivezou přímo domů nebo do kanceláře, nebo si ho raději vyzvednete v nejbližší pobočce Balíkovny, Zásilkovny, Uloženky, Pickupu, ParcelShopu apod. Doručení do výdejního místa je obvykle levnější a další výhodou je, že nemusíte sedět celý den na jednom místě a vyhlížet kurýra.

  Na oblíbenosti získávají stále více také samoobslužné výdejní boxy (provozuje je například Mall, Alza, Zásilkovna atd.), které se pomalu objevují nejenom ve velkých městech, ale i v menších obcích. Díky nim se nemusíte vázat na otevírací dobu výdejního místa nebo čekat doma na kurýra, ale objednané zboží si pomocí kódu nebo mobilní aplikace můžete vyzvednout ve kteroukoli denní dobu sedm dní v týdnu.

 6. Bezpečná platba na internetu

  Co se placení týče, okamžitá platba kartou už je dnes standardem. Kromě potvrzení kódem z SMS můžete být od 1. 1. 2021 při platbě kartou požádáni ještě o vyplnění ePIN. Jde o další zabezpečovací prvek, který má zamezit tomu, že bude vaše karta jakkoli zneužita. Pokud své ePIN neznáte, obvykle si ho snadno nastavíte v internetovém bankovnictví, případně požádejte o pomoc svou banku.

  Stále ještě bývá i možnost zaplatit objednávku převodem, u tohoto typu platby si však na zboží déle počkáte, protože obchodníci zboží odesílají teprve ve chvíli, kdy jim požadovaná částka dorazí na účet. Za platbu v hotovosti na dobírku si zase obvykle připlatíte i několik desítek korun navíc.

  Na oblíbenosti stále stoupá také platba pomocí virtuální karty, kterou nabízí třeba Revolut. Po každé platbě se číslo karty zneplatní a vygeneruje se nové, což ještě zvýší bezpečnost plateb na internetu. Více o virtuálních kartách pro bezpečné platby na internetu se můžete dočíst v našem článku.

 7. Možnost odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů

  U zboží zakoupeného přes internet máte zákonné právo ve lhůtě 14 dnů odstoupit od smlouvy a zboží vrátit. Obchodník vám musí vyplatit zpět plnou cenu zboží (bez poštovného). Některé e-shopy tuto lhůtu prodlužují i na 30 dní.

  Především prodejci módy si naštěstí stále více uvědomují, že zákazníci podstupují poměrně velké riziko, pokud si mají zakoupit jejich zboží přes internet. Stále více obchodů, např. About You, tak dnes už nabízí i možnost bezplatného vrácení nevyhovujících kousků. Vyhnete se tak dvojímu placení dopravy.

Nakupování na internetu a bezpečnost

Na internetu se kromě levného zboží a širokého výběru skrývá celá řada rizik, kdy vás podvodníci mohou připravit o peníze. Sepsali jsme pro vás 10 bodů, díky kterým můžete identifikovat podvodný internetový obchod.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.