Couchsurfing 2024 → Zkušenosti, recenze, jak hledat ubytování

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2023
  • Díky CouchSurfingu se sice můžete ubytovat v cizí zemi zdarma, jeho hlavní výhoda ale tkví jinde
  • Umožní vám poznat skutečný život v navštívené destinaci, nejsou to jen Potěmkinovy vesnice stavěné cestovními kancelářemi
  • Potkáte zajímavé lidi, navštívíte nečekaná místa, získáte zajímavé zážitky a prožijete to, co v žádném hotelu na světě
  1. Vynikající profil je základ

    I když se dnes často mluví o tom, jak je potřeba dávat pozor na osobní údaje, v případě CouchSurfingu bych doporučoval nebát se a trochu se otevřít. Úroveň soukromí si můžete zvolit dle vlastního uvážení, nicméně doporučuji pravdivě a zajímavě vyplnit informace o vás, vašem životě, povolání, zálibách atd.

    Pokud vyplníte, jaké hosty očekáváte, nebudete po jejich přivítání překvapeni ani vy, ani oni. Dobré je také napsat, zda s vámi hosté budou sdílet jednu místnost, jestli máte doma nějaká zvířátka nebo jestli se u vás doma smí kouřit.

    Jsem rád, pokud je podobně sdílná také druhá strana. Je pak mnohem jednodušší vybrat hostiteli dárek, jednou se mi stalo, že jsem muslimovi do Sevilly přivezl Becherovku. Naštěstí se neurazil a odpověděl, že má spoustu kamarádů, kteří si ji vychutnají.

    Zvláštní pozor si dejte na informaci u “CouchSurf requests replied to”. Ta udává, zdali protistrana odpovídá na žádosti o ubytování. V tomto případě jde skutečně jen o odpověď, nikoli o to, jestli někoho ubytuje, nebo ne. Představte si, že jste v situaci, kdy jste v roli hosta obeslali deset dalších lidí s žádostí o ubytování, a čekáte, zdali někdo odpoví.

    Pokud víte, že nebudete moci odpovídat na žádosti jiných uživatelů, nastavte si na svém profilu status “NO” nebo “Travelling”. Další cestovatelé vám dočasně nebudou moci zasílat žádosti o ubytování.

    A nakonec ještě jedna důležitá věc – reference. Bez nich je to zpočátku dost těžké, a proto se zkuste podívat, jestli někteří vaši přátelé z reálného života CouchSurfing nepoužívají. Reference samotné pište vždy pravdivě a dělte se o své zážitky. Chcete-li někomu napsat negativní komentář, prodiskutujte to s ním nejprve privátně.

  2. Jak si domluvit setkání

    Couchsurfing 2024 → Zkušenosti, recenze, jak hledat ubytováníAž budete protistraně dávat svou adresu a návod na cestu k vám, buďte přesní a konkrétní. Pošlete jí odkaz na Google Mapy, GPS pozice a postup, jak se k vám dopravit hromadnou dopravou.

    Dobré je dát hostům vaše telefonní číslo a požádat je, aby vám napsali SMS zprávu ihned, jak dorazí do města. Osobně mám špatnou zkušenost s lidmi, kteří cestují bez mobilního telefonu (nemají ho, nefunguje jim nebo se dostali do problémů s roamingem). Pro obě strany je to velká překážka – stačí se někde zpozdit nebo ztratit a problém je na světě. Dříve jsem to dělal dokonce tak, že jsem měl pro tyto případy doma jeden starší telefon s nabitým kreditem, který jsem hostům půjčoval. V konečném důsledku pak bylo vše jednodušší (a levnější pro vás).

    Jste-li v roli hosta, snažte se být všude na čas, nebo alespoň dejte hostiteli včas vědět, že to nestihnete.

    Před cestou si nezapomeňte ověřit, že máte aktivovaný roaming a dostatečný kredit či limit na volání. Dobré je také přiložit na profil vaši fotografii, na které budete snadno rozeznatelní.

  3. Nespoléhejte jen na CouchSurfing a vždy mějte po ruce plán B

    Osobně jsem se do této situace naštěstí nedostal, ale je dost velká hloupost nemít po ruce plán B.

    Váš hostitel se může dostat do nepředvídatelné situace, v důsledku které vás nebude moci ubytovat. Vždy tak při sobě mějte dostatek peněz na zaplacení hostelu. Bezplatné ubytování prostřednictvím CouchSurfingu je fajn, někteří hostitelé za vás zaplatí útratu v restauraci, ale nevyplatí se na to plně spoléhat.

    Velmi neslušné ale je, pokud laskavost následně hostiteli nějakým způsobem neoplatíte (i kdyby to měl být jen opravdu pěkný vzkaz/poděkování).

  4. Nastavte pravidla jako hostitel, dodržujte je jako host

    Lidé jsou různí a stejně tak jsou odlišné různé kulturní zvyklosti. Ačkoliv se skrz CouchSurfing zpravidla spojují mladí, vzdělaní a tolerantní lidé s bohatými cestovatelskými zkušenostmi, je rozumné nastavit si jasná pravidla a informovat o nich hosty. To platí dvakrát tak v případech, kdy bydlíte společně s rodiči nebo kamarády.

    Mohou hosté používat vaši kuchyni, vařit si v ní, používat potraviny z ledničky a musí mýt nádobí? Mohou uvnitř bytu kouřit? Půjčíte jim své povlečení, nebo si mají přivézt vlastní spacáky? V kolik ráno zhruba vstáváte? A vyžadujete, aby opustili byt spolu s vámi?

    Já obvykle návštěvě předám další klíče od mého bytu, ale je to kompletně na vás. Pokud jste v roli hosta, zeptejte se na tyto věci a chovejte se rozumně. Cestujete-li třeba do Holandska a plánujete-li si tuto zemi užít se vším, co k ní patří, jděte raději do hostelu. Anebo si najděte hostitele s podobnými zájmy, většině z nich tito turisté ale vadí.

    Jestliže se budete kvůli čemukoliv cítit nekomfortně, hned to hostiteli řekněte. Jasně, ale slušně. Berte ohled na fakt, že politika nebo náboženství mohou být v některých zemích dost citlivými tématy.

  5. Bezpečnost a důvěra

    Dost lidí je podezřívavých ohledně bezpečnosti. Co když někdo zneužije mé dobré vůle a okrade mě?

    Za sebe musím říct, že jsem to nejen nikdy nezažil, ale dokonce jsem o něčem takovém v životě neslyšel. Pravda je taková, že se několik podobných situací zcela jistě přihodilo, ale je to velmi, velmi nepravděpodobné.

    Navíc se této situaci dá vyhnout, stačí si o hostovi přečíst několik referencí. Jsou-li k dispozici, je téměř mizivá šance, že vás takový host dostane do potíží.

    Ověřit účet na CouchSurfingu lze dvěma způsoby, v obou případech je to nepovinné:

    • Za 552 Kč$25 zaplacených vlastní kartou si můžete na svou poštovní adresu nechat poslat pohlednici s unikátním kódem. Ten přepíšete do svého profilu a tím se ověří vaše jméno a adresa.
    • Druhá možnost je, že se za vás někdo zaručí. Ručit mohou pouze osoby, za které se již zaručili tři jiní (zaručení) uživatelé CouchSurfingu. Pokud se následně budete chtít zaručit za někoho dalšího, rozdávejte tato doporučení s rozvahou.

    Je to trošku paradoxní, ale pokud vím, za poměrně krátkou historii Airbnb způsobili cestovatelé v tomto systému mnohem více škody než uživatelé CouchSurfingu.

  6. Dárky

    Již jsem zmínil situaci, kdy jsem obdaroval muslima alkoholem. To je jedno z těch menších faux pas, obecně ale lze říci, že menší lahev Becherovky nebo slivovice funguje skvěle.

    Alternativou je tzv. “kulturní výměna”. Na cestách s sebou mám flash disk s oblíbenou hudbou (pod licencí Creative Commons, samozřejmě) nebo DVD s českým filmem a anglickými titulky. Hostiteli můžete uvařit nějaké české jídlo.

    Zároveň je dobré se naučit od hostitelů a hlavně hostů dárky přijímat.

  7. CouchSurfing není seznamka (anebo je?)

    Pravda, znám jeden pár (Holanďan a Argentinka), kteří se dali do kupy prostřednictvím CouchSurfingu v Irsku, kde oba určitou dobu žili.

    Nicméně doufám, že je jasné, že muž nezatáhne ženu do postele hned první den, co se setkají. Pouhé návrhy mohou mít za následek rychlé zablokování profilu. Hezké ženy mohou čas od času obdržet zprávy od uživatelů z Turecka nebo arabských zemí s tím, že jsou princezny apod. Nejlepší je tyto zprávy jednoduše ignorovat nebo je nahlásit prostřednictvím příslušného tlačítka.

    Na druhou stranu – když jsem byl na srazu CouchSurfingu v Maďarsku v létě 2007, našlo se pár žen a mužů, kteří vyhledávali nezávazný sex.

  8. Co hostům ukázat

    V této části sdílím své vlastní zkušenosti a názory – je dost možné, že se budou lišit od těch vašich.

    Mnoho hostů ocení, pokud připravíte nějaký společný program. Také pro vás může být nakonec zajímavé prohlédnout si třeba Prahu očima cizince. Oceníte tak třeba nějaké krásy našeho hlavního města, které se pro vás již staly denní rutinou.

    A raději než procházku po “Top 10” pamětihodnostech, o kterých píše každý knižní průvodce, ukažte hostům vaše oblíbená místa. Taková typická česká hospoda je mnohem zajímavější než nóbl francouzská restaurace. Návštěvy v Praze rád beru do Cross Clubu, U Vystřelenýho oka nebo do Jazzdocku. V Praze doporučuji jako průvodce Spotted by Locals.

    Užitečné je, pokud můžete svým hostům poskytnout mapu nebo jim doporučit výstavu či koncert. Na některé mé hosty udělal dobrý dojem neodmítavý český přístup k marihuaně. Často bývá také hodně velká zábava, pokud vezmete své zahraniční hosty na párty s vašimi českými kamarády. V žádném případě by to ale nemělo skončit tak, že se začnete se svou partou bavit výlučně česky a je někde necháte opuštěné sedět v koutě.

  9. Žádáme o ubytování

    Když žádáte o ubytování, nechte si na žádosti záležet a příliš nepoužívejte funkci kopírovat/vložit.

    První dilema je, jak dlouho dopředu žádost napsat. Osobně preferuji, když mi hosté napíšou v rozmezí od tří dnů do jednoho měsíce před plánovaným příjezdem. Moje plány se poměrně často mění a navíc neplánuji příliš dopředu. Nicméně toto je dost individuální, takže doporučuji důkladně pročíst profil hostitele. Může to tam být napsané.

    Předtím, než požádáte o ubytování, přečtěte si důkladně profil uživatele. Zvýšíte tím šanci, že narazíte na hostitele s podobnými zájmy, stejným hudebním vkusem, životním stylem atd.

    V rámci žádosti o ubytování je dobré se představit, sdělit protistraně, proč jste si vybrali zrovna ji, co vás zavádí do navštíveného města, jaké jsou vaše plány a co vás zajímá. Pokud napíšete jen něco ve smyslu “Jmenuji se Pepa, studuji matematicko-fyzikální fakultu a s kamarádem jedu do Paříže, neboť jsem slyšel, že je to hezké město”, moc úspěchů mít asi nebudete. Obávám se, že obyvatelé Paříže těchto zpráv dostávají zkrátka hodně.

    A zrádná otázka nakonec: co je lepší – kontaktovat uživatele s ohromným množstvím pozitivních komentářů (asi to budou fajn lidi, ale také budou zahlceni žádostmi), nebo kontaktovat spíše nováčky (nejspíš vaši žádost schválí, ale nevíte, co máte čekat)?

    Zkuste obojí, pokud se ozve více zájemců, vyberte si jednoho z nich, ale odpovězte všem. A používejte žádosti (“Requests”), nikoliv zprávy (“Messages”) – všem tím ulehčíte život.

  10. První setkání

    Ve větších městech (osobní zkušenost mám s Brnem a Prahou) je Couchsurfing poměrně rozšířený. Dokonce existují srazy lidí z Couchsurfingu, třeba se společnými zájmy nebo jazykovou vybaveností.

    Pokud s Couchsurfingem začínáte, pomohou vám tito lidé objevit kouzlo sítě a získat vaše první reference. Nezapomeňte si ale uvědomit, že obdobných srazů se zúčastňují ti nejaktivnější členové sítě, nejedná se tedy o průměrný obrázek Couchsurfingu.

    Couchsurfing má celou řadu dalších výhod. Procvičíte si angličtinu, potkáte zajímavé lidi z celého světa a možná se zúčastníte tzv. invaze. To jsou středně velké srazy, kdy se třeba desítky členů sítě z Vídně hromadně vydají na pár dní do Prahy.

    V létě nebo na Silvestra se konají ještě větší události obdobného typu, těm se říká kempy. Můžete také prozkoumat Skupiny (“Groups”) – najdete skupiny určené pro cyklisty, vegany, stopaře, muzikanty, rodiny s dětmi…

  11. Jak se ujistit, že si hosté pročetli váš profil

    Pokud žijete v populárním místě, kde citelně převažuje poptávka po ubytování nad nabídkou, můžete se občas cítit zahlceni požadavky (dost často psanými stylem kopírovat/vložit). Když jsem bydlel v Praze, zažil jsem to na vlastní kůži.

    Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak kopírovače odhalit. Ve svém profilu (v sekci Couch) mám napsanou tuto větičku: “Vážím si toho, že jsem člen CouchSurfingu, ale nejsem bezplatný hostel. Oceňuju osobní přístup, a proto si pročítám profily všech mých hostitelů i hostů – a předpokládám, že oni dělají to samé. Takže pokud u mne chcete přespat, napište do žádosti frázi “JSEM POHODÁŘ”. Díky tomu poznám, že jste si četli můj profil a jen jste nezkopírovali vaši zprávu.”

    Ne, že bych u sebe neubytoval osobu, která do žádosti nepřidá tuto frázi, ale aspoň vím, že si dotyčný dal tu práci, aby pročetl můj profil.

    CouchSurfing se stal jedním z nejzajímavějších, nikdy nekončících dobrodružství v mém životě, jež spojuje online a offline svět. Ukazuje, že internet nekazí skutečné vztahy lidí, jak se občas tvrdí.

    Podle mého názoru tento projekt se třemi miliony uživatelů (pravda, řada z nich je neaktivních) udělal pro světový mír mnohem více než 99 % politiků. Protože když přijedete do cizí země a tam je vám někdo ochotný pomoci, uvědomíte si, že v každé zemi je spousta báječných lidí (stejně jako idiotů).

    Jsem moc vděčný za těch osm let prožitých na CouchSurfingu a věřím, že mě čeká ještě spousta dalších.

O autorovi článku

Couchsurfing 2024 → Zkušenosti, recenze, jak hledat ubytováníAutorem textu je Adam Zbiejczuk, který se k síti CouchSurfing připojil v roce 2006 (a od roku 2004 byl na konkurenčním Hospitality Clubu). Od té doby ubytoval ve svém bytě více než 100 lidí.

Sám byl díky těmto dvěma sítím hostem u členů v Londýně, Berlíně, Vídni, Lublani, Seville, Krakově, Bratislavě nebo Kodani a negativních zkušeností bylo jen minimum. Vlastně tou nejhorší zkušeností bylo, že několik jeho hostů bylo dost nudných.

Původní článek v angličtině

Abyste si i vy užili svět CouchSurfingu naplno, mám pro vás několik osvědčených tipů.


LB
Lenka Blahušová 20.03.2023 – 09:09

Dobrý den, kde najít stránku s českým Couchsurfing a ubytování v ČR.

Odpovědět

Lucie Schmidtová
Lucie Schmidtová redaktor Skrblíka 21.03.2023 – 09:38

Dobrý den, https://www.couchsurfing.com/places/europe/czech

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.